چرا خود ارضايي گناه است

چرا خود ارضايي گناه است

چرا خود ارضايي گناه است

خود ارضايي پسر و خود ارضايي دختر یکی از حرام ها در دین اسلام است و به افراد توصیه شده که نیازهای جنسی شان را با ازدواج خاموش کنند و به دنبال خود ارضايي نروند. در اینجا گناه خود ارضايي را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

استمناء یا همان خود ارضایی نه تنها حرام، بلکه از گناهان کبیره است. اما در مورد مضرات آن به دیگران، دقت شود که فقط دیگران شرط حرام بودن یک ضرر نیستند، بلکه در درجه‌ی اول ضرر به خود است که موجب اشکال است و به صورت قطع و یقین هر ضرر به خودی، ضرر به غیر و به اجتماع را نیز به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به دنبال دارد.

 

چرا خود ارضايي حرام است

اما استمناء مضرات جسمی، روحی و اخلاقی بسیاری دارد که از جمله آنها عبارتند از:

 

الف – از نظر جسمی یکی از بزرگ‌ترین مضرات استمناء، ابتلاء به بیماری «زود ارضایی» است. کسی که استمناء می‌کند، به هنگام هم خوابی با زوجه‌ی خود بسیار سریع‌تر از حد معمول به انزال می‌رسد و این مسئله برای او همسرش مشکلات عدیده‌ی جسمی و روحی را پیش می‌آورد.

 

ب – از جمله مضرات جسمی دیگر، ضعف شدید بدنی و آمادگی بدن برای حمله‌وری انواع ویروس‌ها و نیز ضعف بینایی (ضعف سوی چشم – حتی به حد نابینایی کامل) می‌گردد.

 

ج – دیگر از مضرات جسمی استمناء، پاره شدن موی‌رگ‌های آلت، زخم‌های سطحی و گاه عمقی (که حتی ممکن است فرد متوجه آنها نگردد) است. و از مضرات دیگر از دست دادن اسپرم‌ها و از دست دادن امکان بارور کردن (عقیم شدن) برای همیشه می‌باشد.

 

د – يکي دیگر از بيماریهايی که بر اثر عادت قبيح استمناء (جلق زدن) به وجود می‌آيد، بيماري سخت و درد ناک سيلان منی است. (1)

 

اين بيماري عموماً بی‌اندازه با احتلام در شب‌ها بروز می‌کند. چنان چه تکرار يابد با انزال بی‌اراده در بيداری منجر می‌شود يا در اثر جزئی تحريکی بعد از نعوظ با تمام انزال شود و چون بيماري از اين پايه هم تجاوز کند مني بی خبر مريض و بدون هيچ لذتی بي نعوظ همان از تماس آلت به جايي يا کوشش بدني مخصوصاً در وقت آخرين قطره‌ي ادرار جاري و مخلوط با ادرار شده و رسوبی در ادرار حاصل می‌گردد که علائم ثابتی نداشته ولي با ذرّه بيني کرم منی و غالباً قطعات (اوکسلان دوشود) در آن مشاهده شده به اندازه که ريزش منی تکرار يابد، علائم اصلی آن کم شده مبدل به رطوبت سفيد فام سيرزی گشته با آزمايش ذره بينی از ابتدا ضميمه ي کرم مني معدوم بوده ولی مجدداً همان دانه به جايش نمودار شده با تغيير کلي در بدن، همراه و بيمار مبتلا بيش از پيش ضعيف و ناتوان گشته و قوه‌ی جنسي ساقط شده صورت منتفخ و به اندک خستگي طپش قلب ظاهر شده غالباً لاغر و بد هضم و بدون زيادتی سن پير شده ، چشم هايش تيره و راه رفتن نامنظم ، شعور وفکرش تباه ، رنگش گرفته ، غمگين و مبهوت ، خواب کم و يا خواب هاي آشفته و هولناک ديده و پس از چند دفعه ضعف و شدت مرض منتهي به ديوانگي يا هزال مفرط گردد و در آخر گاهي به واسطه ي بعضي ترکيبات مخصوص کنزسيون دماغي سريع‌تر مي شود و يا بعضي امراض مختلف مانند: زکام يا فقدان صدا و حساسيت بدنی در ابتداء ستون فقرات و بي حسي و فلج اطراف سالفه و گاهي تشنجات و بائي يا سرگيجه مانند: ضعف يا فقدان بينايي و اگر زنده بماند رنجوري شدت پيدا می‌‌کند.

 

ھ – استمناء به لحاظ روحی، روانی، اخلاقی و رفتاری نیز مضرات بسیار شدیدتری دارد که از آن جمله:

 

ھ /1- فرد استمناء کننده ـ به ویژه در روابط اجتماعی – بسیار ترسو می‌شود. چرا که او روان خود را عادت داده تا عمیق ترین روابطش با غیر را به صورت ذهنی و تصنعی بر قرار نماید.

 

ھ /2 – فرد استمناء کننده، معمولاً منزوی و گوشه‌گیر است.

 

ھ /3 – فرد استمناء کننده، به دلیل ضعف‌های بدنی و اعصابی از یک سو و نگرانی‌های روانی از سوی دیگر، بسیار بد اخلاق، تندخود، زود رنج و پرخاشگر به اطرافیان می‌گردد.

 

ھ /4 – چنین فردی، چون همیشه در تخیل خود نزدیکی کرده و قدرت تخیل و حیطه‌ی تصور بسیار وسیع‌تر از واقعیت است، هیچ گاه از هم خوابی واقعی لذت کامل نمی‌برد.

 

ھ /5 – چنین فردی، معمولاً چشم چران می‌شود، چرا که هر رهگذری برای او سوژه‌ای برای تخیل و جماع در تصور است. بدیهی است چنین شخصیتی، هیچ گاه امین نخواهد بود و عادت به خیانت در نگاه به خود و نوامیس دیگران، او را به خیانت در زمینه‌های دیگر نیز می‌کشاند.

 

ھ /6 – به طور معمول عادت به اسمتناء (خود ارضایی از طریق جلق زدن) فرد مبتلا را به گناهان دیگر، چون دیدن عکس‌ها و فیلم‌های مبتذل می‌کشاند و بدتر از نگاه کردن عکس و فیلم مستهجن و حرام، تصور اوست در قرار دادن خود به جای فاعل. بدیه یاست که تکرار این تصور و القا، شخصیت و رفتار او را نیز این گونه خواهد نمود.

 

آن چه بیان گردید، فقط بخشی از مضرات جسمی و روانی و اخلاقی این عمل ناشایست می‌باشد و چنان چه ملاحظه می‌شود، این مضرات شخصی متوجه غیر، خانواده و جامعه نیز می‌گردد.

 

خودارضایی در دین اسلام حرام است و از گناهان کبیره کما اینکه در سایر ادیان نیز منع شده است به گزارش سماتک خداوند برای پاسخگویی به نیازهای هر عضوی که آفریده، راهکارهای طبیعی خلق کرده است و اگر انسان راهکاری غیر از این راهکارها برای رفع نیازهای خود برگزیند نامشروع و خلاف است. آیاتی وجود دارند که در آن خودارضایی به صراحت حرام شمرده شده است زیرا این عمل باعث آسیب های متعدد روحی و جسمی برای انسان می شود.

 

این به معنی نیست که فرد مالک بدن خود نیست، اما همانطور که آسیب رساندن به اعضای دیگر گناه محسوب می شود، این عمل هم به دلیل آسیب هایی که به روح و جسم فرد وارد می کند حرام است. حال چنانچه فرد مبتلا به خودارضایی باشد رعایت دستورالعمل‏های زیر در جهت درمان آن مفید است.

 

روش های جلوگیری از خود ارضایی

1- سعى کنید به هنگام خواب شکم شما بیش از حد معمول پر نباشد.

 

2- از پوشیدن لباس‏هاى تنگ و چسبان اجتناب کنید.

 

3- از نگاه کردن به مناظر، فیلم‏ها و تصاویر تحریک کننده جدا خوددارى کنید و به محض مواجه شدن با این امور چشم خود را بسته و یا به زمین و یا آسمان نگاه کنید.

 

4- از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسى و حتى شوخى‏هاى جنسى و تحریک‏کننده و فکر کردن در این امور جدا پرهیز کنید.

 

5- از خوردن مواد غذایى که محرک است مانند: خرما، پیاز، فلفل، تخم‏مرغ، گوشت قرمز، غذاهاى پرچرب، حتى‏المقدور اجتناب و به میزان ضرورت اکتفا کنید.

 

6- قبل از خواب حتما مثانه خود را تخلیه نمایید.

 

7- از نوشیدن افراط‏گونه آب و مایعات پرهیز کنید (به خصوص شب‏ها و قبل از خوابیدن).

 

8- هیچ‏گاه بدن عریان خود را در آینه نگاه نکنید.

 

9- از دست‏ورزى اندام جنسى خود اجتناب کنید و در هیچ شرایطى دست‏ورزى نکنید.

 

10- هرگز به رو نخوابید.

 

11- به منظور تخلیه انرژى زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید.

 

12- هیچ‏گاه بیکار نباشید، براى اوقات فراغت خود برنامه داشته باشید و آن را با مطالعه، ورزش, عبادت و… پر کنید.

 

13- هرگز در مکانى خلوت و تنها و دور از نظر دیگران نباشید.

 

14- هرگاه مورد هجوم افکار جنسى واقع شدید، در مکان خلوت و دور از نظر دیگران بسر نبرید بلکه در مجالس عمومى وارد شوید و در آنجا به سر برید.

 

15- هفته‏اى یکى دو روز روزه مستحبى بگیرید و اگر توان آن را ندارید روزه اخلاقى بگیرید؛ یعنى، میزان صرف غذا را کاهش و فاصله هر وعده غذا را افزایش و تعداد دفعات غذا را کاهش دهید و به حداقل خوراک اکتفا کنید.

 

16- با نامحرم رفتار متکبرانه داشته باشید و از سخنان ملایمت‏آمیز با آنها خوددارى کرده واز نرمى و لینت در کلام با آنها اجتناب ورزید.

 

17- هیچ‏گاه با نامحرم و جنس مخالف در مکان خلوت و دور از نگاه دیگران باقى نمانید، حتى براى آموزش و…

 

18- قرآن زیاد بخوانید و درباره معانى آیات آن فکر کنید.

 

اما نسبت به حکم مسأله ای که سؤال فرموده اید باید به عرضتان برسانیم؛ حصول جنابت در بانوان به دو طریق است: الف) دخول و همبستری، ب ) خروج منى. البته هر مایعى که از زنان خارج شود، منى نیست. تنها ترشحاتى که در اوج لذت جنسى خارج مى‏گردد، حکم منى را دارد.

 

گاهى پس از ملاعبه (یعنى بازى و شوخى‏هایى که به تحریک غریزه جنسى انجام مى‏گیرد و موجب احساس خوشایندى و لذت جنسى مى‏گردد.) مایع سفید رنگى خارج مى شود، که آن مایع گر چه از روى شهوت و احساس لذت خارج شده، ولى مادامى که علائم منى را نداشته باشد (مذى) نامیده مى‏شود و پاک است و

 

هیچ یک از احکام منى بر آن مترتب نمی ‏شود. علائم منى عبارتند از:

 

1- مایعى که خارج مى‏شود از روى شهوت و همراه با ارضاء کامل باشد.

 

2- با فشار و جستن بیرون مى‏ریزد (در زنان لازم نیست با جستن بیرون آید).

 

3- بدن پس از آن کمى سست مى‏شود.

 

بنابراین ترشحاتى که با اندکى شهوت و خوشایندى خارج مى‏شود پاک است و غسل ندارد ولى مایعى که همراه با اوج شهوت (ارگاسم) از زن خارج مى‏شود حکم منى را دارد و موجب جنابت است. به نقل از سماتک با توجه به آنچه گفته شد هر وقت یقین پیدا کردید آنچه از شما خارج شده منی بوده نجس است و غسل جنابت واجب می شود و اما هر وقت یقین ندارید، غسل واجب نمی شود و اجتناب از آن رطوبت نیز لازم نیست مگر آن که یقین پیدا کنید یا نجاستی مانند بول برخورد داشته است که در آن صورت نجس است. در هر صورت تا یقین به نجاست ندارید پاک است و نماز خود را بخوانید.

 

تاکید می کنیم از نگاه کردن صحنه های غیر اخلاقی اجتناب کنید زیرا دیدن این صحنه ها در واقع فکر و روح و حتی جسم شما را آماده برای انجام گناه می کند بنابراین برای جلو گیری از ورود اینگونه مسائل به ذهن باید از دیدن آنها دوری کنید.

 

توصیه می شود هر چه زودتر ازدواج کنید با توجه به وضعیتی که شما دارید و با توجه به شرائط سنی شما نیاز به ازدواج دارید بنابراین در صورت آمدن خواستگار مناسب پاسخ مثبت دهید زیرا با ازدواج بسیاری از این مسائل از بین می رود.

 

برای جلوگیری از خوابهای تحریک کننده سعی کنید هنگام بیداری فکر خود را از اینگونه مسائل (جنسی) کنترل کنید و برای کنترل فکر از دیدن فیلم ها و برنامه های کامپیوتری مبتذل جدا دوری کنید. اما اگر علی رغم انجام همه این کارها باز هم خوابهای تحریک کننده دیدید نگران نباشید و در صورت جنب شدن در حالت خواب هیج اشکال شرعی ندارد فقط باید غسل جنابت کنید.

 

دیدن این خوابها در این سنین جای نگرانی نیست و هیچ احساس گناه هم نداشته باشید اینها همه علامت این است که شما نیاز به ازدواج دارید و باید هر چه زودتر شرایط ازدواج را فراهم نمایید و بیش از این بتاخیر نیندازید.

 

اما این که گفتید دیدن این خوابها غیر عادی و فجیع است, نه اینطور نیست, در این سنین که جوان نیاز به ارضاء غرایز جنسی دارد چنین رویاهایی را می بیند و هیچ جای نگرانی نیست آنچه وظیفه شماست و باید ملتزم به آن باشید اینست که هنگام بیداری به اینگونه مسائل نزدیک نشوید و از آنچه فکر شما را آلوده می کند یا شما را به گناه وادار می کند جدا اجتناب کنید.

 

شما دختر نجیبی هستید و در مورد نجابت خود هیچ شک و تردیدی نداشته باشید و دلیل آن اینست که تا به حال از ارتباط با نامحرم پرهیز کرده اید و این نشانه نجابت, پاکدامنی و عفت شماست از خداوند بخواهید: به شما کمک کند تا این نجابت را تا پایان عمر داشته باشید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب