لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

5 عمل مستحب در ماه رجب

مجموعه : مذهبی و دینی
5 عمل مستحب در ماه رجب

روزه ماه رجب
حسن بن علىّ بن فضال از حضرت امام رضا علیه السلام روایت كرده است كه فرمود: هر كس روز اوّل ماه رجب را به اشتیاق ثواب و پاداش الهى روزه بگیرد، بهشت‏ بر او واجب گردد. و هر كس یک روز در وسط ماه رجب روزه بگیرد در مثل ربیعه‏ و مضر (كه دو طایفه پرجمعیّت بودند) شفاعت كند.

 

و هر كس یک روز در آخر ماه رجب روزه بگیرد، خداوند او را از اهل بهشت قرار داده و شفاعت او را در مورد پدر، مادر، پسر، دختر، خواهر، برادر، عمّه، عمو، خاله، دائى، آشنایان و همسایگانش بپذیرد گرچه در میان آنان كسى باشد كه سزاوار دوزخ است.(عیون اخبار الرضا علیه السلام: 226/1، روضة الواعظین: 396)

 

اهمیت دادن به نماز اول وقت در ماه رجب
وقتی خداوند متعال فرشته ای را می گمارد که از اول ماه به ما این دلگرمی را بدهد که ما را می بخشد و هر آنچه بخواهیم به ما می دهد، چقدر خوب است که ما هم ادب داشته باشیم و هر وقت صدای ملکوتی اذان را شنیدیم سریعا برای نماز آماده شویم و سعی کنیم مراقب باشیم که در نمازمان حضور قلب داشته باشیم.

 

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: خداوند متعال مى فرماید: من تعهّدى نسبت به بنده ام دارم كه اگر نماز را در وقتش بپا دارد او را عذاب نكنم و بى حساب او را به بهشت ببرم. (كنز العمّال، ج 7، حدیث 19036)

 

توبه و استغفار در ماه رجب
در حدیث بالا آمده بود که خداوند متعال در ماه رجب هر کس را طالب بخشش باشد می بخشد، پس چه خوب است که ما از این فرصت استفاده کنیم با خشوع و خضوع رو به درگاه ربوبیش کنیم و از یک عمر تقصیر و گناه، طلب عفو و مغفرت کنیم، ما نمی دانیم تا کی زنده هستیم شاید ماه رجب دیگری زنده نبودیم پس در همین آغازین روزهای این ماه بزرگ بیایم و توبه کنیم از همه آنچه نباید انجام می دادیم از غیبت کردن ها، تهمت زدن ها، بی عدالتی ها، دروغگویی ها، لحظه ای بیاییم رها کنیم خود را از اسباب لهو و لعب، از موسیقی هایی که مدام در گوش ما نواخته می شود هر جا می رویم با خود می بریمشان، از پرداختن به کارهای لغو که ذره ای به حال ما سودی ندارند، از خداوند متعال بخواهیم خودش ما را از این ناپاکی ها نجات دهد، از آلودگی هایی که ممکن است ما را به قعر جهنم بکشاند.

 

ملّا محسن فیض کاشانی(اعلی اللّه مقامه) فرموده بودند: در عالم مکاشفه دیدم که شیطان نه در ماه مبارک رمضان به غل و زنجیر است که ازماه رجب آن بنده‌ای که توبه می‌کند، شیطان برای او در غل و زنجیر است. یک هاله‌ای می‌آید، اجازه نمی‌دهد شیطان به سمت او بیاید چون بنده در ماه رجب توبه کرده است، در حصن حصین توبه قرار می‌گیرد و شیطان غل و زنجیر می‌شود.

 

صلوات فرستادن در ماه رجب
صلوات ذکری است که بسیار بر آن سفارش شده است، چقدر خوب است در این ماه وقتی را که صرف رفت و آمد، کارهای یدی و… می کنیم در همان احوال هم زبانمان به ذکر با ارزش صلوات گویا باشد. چرا که در ماه رجب ثواب اعمال ما دو برابر می شود.

 

امام كاظم علیه السلام: رجب ماه بزرگى است كه خداوند [پاداش] نیكى ها را در آن دو چندان و گناهان را پاک مى كند.(كتاب من لایحضره الفقیه، ج 2 ، ص 92) پیامبر خدا صلى الله علیه و آله: صلوات فرستادن شما بر من، دعاى شما را مستجاب مى گرداند و زكات (مایه پاكیزگى) اعمال شماست. (بحار الأنوار: 94/54/22)

 

تلاوت قرآن در ماه رجب
بسیاری از ما تلاوت قرآن را فقط مخصوص ماه رمضان می دانیم که هر روز جزئی بخوانیم و بعد از ماه رمضان هم یادمان می رود که کتاب آسمانی ما برای خاک خوردن نیست، یادمان می رود که این تلاوت قرآن چقدر برکات دارد، یادمان می رود که این دوری از قرآن برایمان خطرناک است. بیایم با خدای خودمان عهد کنیم از همین امروز هر روز آیاتی از قرآن کریم را تلاوت کنیم حتی اگر شده ده آیه اما قرآن را ترک نکنیم، و برای این آغاز چه زمانی بهتر از لحظات نورانی ماه رجب.

 

جدیدترین مطالب