الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

پرتاب دیسک چیست

پرتاب دیسک یکی از بهترین رشته های ورزشی در کل دنیا است که در ایران ورزش پرتاب دیسک بسیار پرطرفدار است در اینجا به معرفی ورزش پرتاب دیسک و همچنین قوانین و مقررات پرتاب دیسک خواهیم پرداخت. پرتاب دیسک یکی از رشته‌های ورزش دو و میدانی است که سابقه باستانی دارد. ورزشکاران وسیله‌ای به نام “دیسک” را پرتاب می‌کنند و پرتاب کننده ای که بتواند دیسک را بیشتر و دورتر پرتاب کند، برنده مسابقه خواهد بود. پیشینه پرتاب دیسک به ۷۰۸ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. در آن زمان مجسمه سازی به نام “مایرون” مجسمه‌ای ساخت که نشان دهنده یک فرد در حال پرتاب دیسک بود، امروزه با گسترش ورزش‌های دو و میدانی مجسمه “دیسکوبولوس” به مشهور‌ترین اثر این هنرمند تبدیل شده است. همچنین هومر در کتاب ایلیاد خود به پرتاب دیسک اشاره کرده است. پرتاب دیسک یکی از مواد پنج گانه ورزش یونان باستان بود. در آن زمان دیسک‌ها از جنس آهن و برنز ساخته می‌شدند، در نتیجه از دیسک‌های امروزی سنگین‌تر بودند. امروزه پرتاب دیسک یکی از ورزش‌های المپیک در بخش مردان و زنان است.

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

وزن دیسک در پرتاب دیسک

دیسک دایره‌‌ای شکل است. جنس دیسک می‌تواند چوب یا هر ماده مناسب دیگری باشد، اما لبه‌ی آن فلزی است. لبه آن کاملا گرد و قطر آن ۶ میلی متر است. اما ضخامت میانه دیسک بیشتر و در حدود ۴۴ تا ۴۶ میلی متر است. وزن دیسک برای مردان ۲ کیلوگرم و قطر آن بین ۲۱۹ تا ۲۲۱ میلی متر و برای زنان ۱ کیلوگرم و با قطر ۱۸۰ تا ۱۸۲ میلی متر است. دیسک‌ها باید متقارن ساخته شوند تا تعادل خود را حین پرواز در هوا حفظ کنند.

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

قوانین و مقررات پرتاب دیسک

۱. ترتیب پرتاب شرکت کنندگان با قرعه کشی انجام می‌شود.

 

۲. اگر تعداد شرکت کنندگان بیش از ۸ نفر باشد، هر نفر سه بار دیسک را پرتاب می‌کند و ۸ نفر اول از لحاظ رکورد، سه پرتاب دیگر انجام می‌دهند. اما اگر تعداد شرکت کننده‌ها ۸ نفر یا کمتر باشد هر شرکت کننده ۶ پرتاب انجام می‌دهد و بهترین پرتاب، ملاک رده بندی خواهد بود.

 

۳. هر شرکت کننده باید پرتاب خود را طرف مدت یک دقیقه انجام دهد، در غیر اینصورت بعد از گذشت یک دقیقه قانونی، پرتاب او محاسبه نخواهد شد. قبل از شروع مسابقه نیز هر شرکت کننده می‌تواند دو پرتاب تمرینی انجام دهد که بعد از شروع مسابقه مجاز به انجام این کار نیست. اندازه گیری مسافت پرتاب شده توسط یک متر نواری غیر انعطاف پذیر انجام می‌شود. اندازه مسافت پرتاب دیسک تا مقیاس یک سانتی‌متر خوانده می‌شود. اگر اندازه پرتاب دو نفر مساوی باشد بهترین پرتاب دوم آن‌ها و اگر پرتاب دوم نیز مساوی باشد بهترین پرتاب سوم آن‌ها محاسبه خواهد شد.

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

۴. در مسابقاتی که به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود، شرکت کنندگانی که پس از انجام سه پرتاب به این حد نصاب ایده‌آل کمیته فنی مسابقات می‌رسند به مرحله بعد خواهند رفت.

 

۵. هنگام پرتاب پای شرکت کننده نباید از منطقه پرتاب خارج شود، وگرنه خطا محسوب می‌شود.

 

۶. دیسک پرتاب شده باید کاملا داخل قسمت مشخص شده فرود آید وگرنه خطا محسوب می‌شود.

 

۷. پرتاب کننده باید تا فرود کامل دیسک درون دایره باقی بماند و با اجازه سرداور از منطثه پرتاب دیسک خارج شود.

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

آموزش پرتاب دیسک

دیسک از روی دایره‌ای به قطر ۲.۵ متر پرتاب می‌شود. این منطقه نیز درون یک قفس دایره‌ای است. سطح دایره پرتاب باید از جنس سیمان یا آسفالت یا ماده سخت دیگری باشد. این منطقه نباید به قدری صاف باشد که ورزشکاران بر روی آن سر بخورند. سطح دایره باید ۱۴ تا ۲۶ میلی متر پایین‌تر از سطح زمین اطرافش باشد. منطقه پرتاب دیسک دو خط صاف با زاویه ۴۰ درجه است که دو طرف آن با نواری به عرض ۵ سانتی متر مشخص شده است. مکان فرود دیسک باید خاکی یا چمن باشد تا از شکستن دیسک جلوگیری کند. برای مشخص کردن قطاع از مرکز دایره ضلعی به طول ۲۰ متر رسم می‌کنند و ضلع دوم را طوری رسم می‌کنند که در فاصله ۲۰ متری فاصله بین دو ضلع ۱۳.۶۸ متر باشد و طول اضلاع را در امتداد خطوط ادامه می‌دهند.

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

روش صحیح پرتاب دیسک

این روش برای افراد راست دست است و افراد چپ دست می‌توانند عکس آن را انجام دهند:

پا‌های خود را هم اندازه با عرض شانه‌ها باز کنید و بازو‌های دست خود را صاف نگه دارید. می‌توانید از تکنیک زانو-چانه-انگشت پا استفاده کنید، طوری که زانو و انگشت‌های پای چپ و چانه شما در یک امتداد قرار بگیرند. درون دایره پرتاب قرار بگیرید و پای چپ خود را سمت بیرون دایره و پای راست خود را با زاویه ۹۰ درجه نسبت به پای چپ خود قرار دهید. اگر یک ساعت را در نظر بگیرید پای چپ بر روی ساعت ۱۲ و پای راست بر روی ساعت سه قرار می‌گیرند.

 

در دست‌های خود نوسان ایجاد کنید تا طول اندازه حرکت بالاتنه خود را مشخص کنید. دست راست خود را بر روی دیسک و دست چپ را به عنوان تکیه گاه در زیر دیسک قرار دهید. انگشتان خود را در لبه‌های دیسک به اندازه یک بند انگشت خم کنید تا از افتادن آن جلوگیری نمایید. بازو‌های خود را صاف نگه دارید سر خود را پایین گرفته و آماده پرتاب شوید.

ورزش پرتاب دیسک چیست | وزن دیسک در پرتاب دیسک

دست خود را تا زاویه ۴۰-۵۰ درجه حرکت دهید. بهترین زاویه برای پرتاب ۴۵ درجه است، چراکه بیشترین برد ممکن را برای پرتاب دیسک بوجود می‌آورد. هنگامی که دست را حرکت می‌دهید پایین تنه خود را نیز تکان دهید تا چرخش بیشتر شود. زمانی‌که احساس کردید دست‌ها را به اندازه کافی حرکت داده اید شروع به پرتاب دیسک کنید. مواظب باشید که از دایره خارج نشوید.

 

پرتاب دیسک باید به صورت اصولی و درست انجام شود و به دلیل بالا بودن وزن دیسک در پرتاب دیسک ممکن است برای دست ها و کتف و شانه مشکل ایجاد کند لطفا قبل از پرتاب دیسک از وزن دیسک در پرتاب دیسک اطلاع کسب کنید.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری