سوزاندن کالری زیاد با انجام ساده ترین کارهای روزمره

سوزاندن کالری زیاد با انجام ساده ترین کارهای روزمره

کار هایی ساده اما باور نکردنی که کالری از شما میسوزاند

 

سوزاندن کالری زیاد با انجام ساده ترین کارهای روزمره سوزاندن کالری از طریق کارهای باور نکردنی امکان پذیر است. خیلی از افراد حال و حوصله انجام ورزش وتمرینات سنگین برای لاغری را ندارند . سمت رژیم های سخت هم نمیتوانند بروند.از طرفی با توجه عوارضی که اضافه وزن و چاقی آن هارا دنبال میکند رویا لاغری و کاهش وزن را در سرپروانند پس چاره این افراد نیست.اما باید بدانند که ساده ترین کارها که شاید باورشان هم نشود باعث کالری سوزوندن آن ها میشود .در ادامه مطلب این کار هارا برایتان ذکر کرده ایم. با ما همراه باشید.

سوزاندن کالری زیاد با انجام ساده ترین کارهای روزمره

سماتک: اگر شرایط ورزش کردن و رژیم گرفتن را ندارید این مطلب را از دست ندهید چون بدون شک شما هم با خواندن این واقعیت‌ها شگفت‌زده می‌شوید؛ اینکه چطور بعضی از کارهایی که حتی فکرش را نمی‌کنید باعث کالری سوزی می‌شوند.

 

خندیدن

بدن شما حتی وقتی که آرام یک‌جا نشسته‌اید هم کالری می‌سوزاند. انرژی لازم برای پمپاژ قلب و نفس کشیدن و اصلا برای زنده ماندن به کالری سوزاندن نیاز دارد اما چطور وقتی می‌خندیم کالری می‌سوزانیم؟ یک فرد 68 کیلوگرمی را در نظر بگیرید. این فرد موقع انجام دادن کارهای مختلف، کالری می‌سوزاند. کارهایی مثل دویدن آهسته، اسکی، باغبانی و حتی رانندگی. خندیدن به شدت آن کارها نیست اما 10 تا 20 درصد ضربان قلب را بالا می‌برد.

 

در نتیجه سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد؛ بنابراین حتی وقتی خنده را متوقف می‌کنیم، بدن همچنان به کالری سوزی ادامه می‌دهد. حدود 15 دقیقه خندیدن در طول روز 10 تا 40 کیلوکالری می‌سوزاند. همین 15 دقیقه خوشحالی کردن می‌تواند سالی 1/8 کیلوگرم از وزنتان را کاهش دهد

 

قرار گرفتن در سرما

 

وقتی هوای محیط سرد است، بدن کالری بیشتری می‌سوزاند، به خصوص اگر سرما در حدی باشد که باعث لرزیدن شود، مصرف انرژی بالاتر می‌رود. حساسیت پاسخگویی افراد به سرما متفاوت است. شدت لرز نیز تحت تاثیر میزان کاهش دمای بدن است که به عمق پوست بستگی دارد. البته میزان چربی و لباسی که فرد پوشیده نیز در این قضیه نقش دارند. بعضی‌ها هیچ وقت احساس لرز نمی‌کنند که ممکن است به دلیل لایه‌های مختلف چربی بدنشان باشد.

 

دلیل دیگری که باعث می‌شود هوای سرد مصرف انرژی را افزایش دهد این است که یک کار فیزیکی سنگین انجام دهید؛ برای مثال زدن قدم زدن در برف عمیق یا پوشیدن لباس‌های سنگین احتمالی هم وجود دارد که بتوانید سه تا هفت درصد بیشتر کالری بسوزانید؛ یعنی وقتی هوای سرد پوست تان را لمس میکند، بدنتان را دوباره گرم کنید و هوای سردی را که وارد ریه‌هایتان می‌شود گرم کنید.

 

بدن به ازای هر یک ساعت لرزیدن حدود 400 کیلوکالری می‌سوزاند تا بتواند خودش را گرم نگه دارد.نوشیدن آب سرد نیز چنین کارکردی دارد. هر چه آبی که می‌نوشید سردتر باشد، کالری بیشتری می‌سوزانید چون بدنتان انرژی بیشتری را صرف گرم کردن آب می‌کند. اگر روزی هشت لیوان آب سرد بنوشید، 70 کیلوکالری بیشتر می‌سوزانید. این اصل درباره هر نوع نوشیدنی بدون کالری صدق می‌کند. ممکن است دوست داشته باشید قهوه و چای را به خاطر همین اثر کالری سوزیشان، سرد بنوشید.

 

ریلکسیشن

براساس چند پژوهش اخیر، استرس می‌تواند به ایجاد چربی‌های شکمی کمک کند. وقتی دچار استرس هستید، هورمون‌هایی مثل کورتیزول می‌توانند باعث تحریک اشتها، کاهش سوخت و ساز بدن، و ذخیره چربی در ناحیه شکمی شوند. چه کار می‌توانید بکنید؟ فعالیتی را پیدا کنید که استرستان را کاهش دهد؛ می‌خواهد گوش کردن به یک موسیقی آرام باشد یا نرمش‌های آرامش بخش. این فعالیت‌ها نه تنها باعث ریلکس شدنتان می‌شوند، بلکه احتمال پرخوری عصبی را هم کم می‌کند. هر یک ساعت فکر کردن هم 64 کیلوکالری می‌سوزاند؛ یعنی چهار کیلوکالری بیشتر از زمانی که خوابید.

 

تکان دادن انگشتان

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افراد لاغر حدود 150 دقیقه در روز بیقرارتر از افراد چاق هستند. البته این بیقراری همیشه هم به معنی انجام کارهای سنگین نیست. یک سری از کارهای کم اهمیت مثل ضربه زدن با پا و انگشتان دست، پیچاندن و بازی کردن با موها، تکان دادن دست و پا و بدن موقع صحبت کردن، حدود 350 کیلوکالری در روز می‌سوزانند که در طول سال حدود پنج تا 15 کیلوگرم از وزن فرد است. به این فعالیت‌ها، فعالیت‌های گرمازای بدون حرکت می‌گویند؛ حرکت‌هایی که در واقع ورزش نیستند. با انجام آنها در هر ساعت می‌توانید حدود 100 تا 150 کالری بسوزانید.

 

جویدن آدامس

جویدن آدامس ذهن را فریب می‌دهد و انگار در حال غذا خوردن هستید. این حقه باعث بالا رفتن سوخت و ساز بدن می‌شود. یک ساعت جویدن آدامس 11 کیلوکالری می‌سوزاند؛ پس اگر 12 ساعت آدامس بجوید 132 کیلوکالری می‌سوزانید. حال اینکه چه کسی می‌تواند 12 ساعت آدامس بجود برای محققان چندان اهمیت ندارد چون سرشان شلوغ است و وقت فکر کردن به مسائل را ندارند!

سوزاندن کالری زیاد با انجام ساده ترین کارهای روزمره

ایستادن

وقتی ایستاده ایم، قلب در هر دقیقه به طور متوسط 10 بار یا بیشتر می‌زند و در هر دقیقه حدود 7/0درصد کالری بیشتری می‌سوزاند که در هر ساعت حدود 50 کیلوکالری می‌شود؛ برای مثال اگر به مدت پنج روز، روزی سه ساعت سرپا بایستید، حدود 750 کیلوکالری می‌سوزانید که در طول سال حدود 30 هزار کیلوکالری می‌شود.سه چهار ساعت سرپا ایستادن در طول روز با شرکت در 10 دوی ماراتن در سال برابری می‌کند.

 

هر چند که در محل کار نمی‌توانیم دائم سرپا بایستیم اما محققان معتقدند که می‌توانیم با کارهای کوچکی این زمان را برای خودمان ایجاد کنیم؛ برای مثال وقتی با تلفن صحبت می‌کنیم سرپا بایستیم یا به جای اینکه با همکار چند میز آن‌طرفترمان به وسیله ایمیل در ارتباط باشیم، بلند شویم و برویم جلوی میزش با او صحبت کنیم. اگر مشکل زانو و کمردرد نداریم از پله‌ها استفاده کنیم و… همه این روش‌های ساده بدون اینکه متوجه شویم، از ذخایر سوختی ما که همان کالری‌ها هستند استفاده می‌کنند. ایستادن 50 درصد بیشتر از نشستن کالری می‌سوزاند. شاید بعد از خواندن این مطلب تصمیم بگیرید که حتی سریال و اخبار را هم ایستاده تماشا کنید!

 

لم دادن

پژوهش‌ها نشان داده‌اند افرادی که فقط چهار ساعت در روز می‌خوابند، سخت‌تر می‌توانند کربوهیدرات بسوزانند، چرا؟ افزایش سطح انسولین و هورمون استرس؛ یعنی کورتیزول. وقتی حسابی خسته و وامانده اید، بدنتان برای انجام کارهای معمول روزانه‌اش، حسابی کمبود انرژی دارد که شامل درست و حسابی سوزاندن کالری هم می‌شود؛ پس بهترین راه برای اینکه مطمئن باشید سوخت و ساز بدنتان به طور منظم و یکنواخت ادامه دارد، این است که هر شب شش تا هشت ساعت بخوابید. هر یک ساعت خواب، 60 کیلوکالری می‌سوزاند؛ بنابراین پس از هشت ساعت خواب حدود 480 کیلوکالری می‌سوزانید.

 

نفس کشیدن

وقتی نفس می‌کشید بدون اینکه خودتان متوجه شوید دارید کالری می‌سوزانید. برای اینکه بدانید نفس کشیدن چقدر از کالری‌های شما را می‌سوزاند، همین الان یک قلم و کاغذ بردارید و وزن بدنتان را ضربدر 02/0 کنید و حاصلش را در زمان مورد نظرتان ضرب کنید. با این روش می‌توانید تعداد کالری را که در آن زمان مشخص می‌سوزانید به دست آورید. برای مثال یک فرد 68 کیلوگرمی در 15 دقیقه حدود 21 کیلوکالری فقط از راه تنفس می‌سوزاند.

 

سوزاندن کالری زیاد با انجام ساده ترین کارهای روزمره

جدیدترین مطالب