دلایل اصلی بزرگ شدن شکم و باسن

دلایل اصلی بزرگ شدن شکم و باسن

اکثر افراد جامعه از بزرگ شدن روز به روز شکم و باسن خود ناراضی اند و دوست دارند اندام زیبا و خوش فرمی را داشته باشند. اما باید بدانید برای خوش اندام شدن باید برخی از عادت های غلط را کنار بگذارید.

 

نگاهي به خودتان در آينه بيندازيد! حتما در كنار روزهاي سختي كه براي خودتان و ديگران به ارمغان مي‌آوريد، صاحب شكمي بزرگ هم هستيد. تعجب نكنيد. هورمون‌هايي كه در لحظه‌هاي پراسترس و آشفته زندگي شما بالا و پايين مي‌شوند، ظاهر شما را هم تحت تاثير قرار مي‌دهند و به كوچك يا بزرگ شدن شكم‌تان منجر مي‌شوند. محققان مي‌گويند زندگي پراسترس و البته تحمل پايين شما در برابر فشارهاي رواني روزمره به بيشتر شدن اندازه دور كمرتان مي‌انجامد. از نظر آنها اگر شما فرد ناآرامي هستيد كه تنش‌ها را به سختي پشت سر مي‌گذاريد و يك فشار كوچك آرامش‌تان را مختل مي‌كند، بايد انتظار اين را داشته باشيد كه شكم‌تان هر روز بزرگ‌تر شود.

 

محققان در اين مورد سطح هورمون كورتيزل كه به هورمون استرس مشهور است را مقصر مي‌دانند و مي‌گويند با بيشتر شدن فشارهاي رواني شما و ضعف‌تان براي مواجهه با آنها، اين هورمون در خون‌تان بيشتر مي‌شود و نظم توزيع چربي در بدن‌تان هم به هم مي‌خورد. در چنين شرايطي سوخت‌وساز بدن‌تان دچار مشكل مي‌شود و دست به دست دادن همه اين عوامل، باعث مي‌شود دور كمر لباس‌هاي‌تان هر روز براي شما تنگ‌تر شود. پس نه‌تنها به‌خاطر كوچك شدن شكم‌تان، بلكه براي داشتن زندگي بهتر و طولاني‌تر اعصاب‌تان را كنترل كنيد و اگر از عهده اين كار دشوار برنمي‌آييد، از يك روانشناس كمك بگيريد. اگر اين مطلب را تا انتها بخوانيد، خواهيد فهميد اين توصيه ما بي‌اساس نيست و گذشته از زيباتر كردن شما، مي‌تواند از خطر مرگ يا گذراندن يك زندگي سخت و دردناك نجات‌تان دهد.

 

سودا مي‌خوريد؟

شايد سودا يا آب گازدار نوشيدني پرطرفداري باشد و از آنجا كه شكر ندارد، خيلي‌ها را به اين خيال بيندازد كه مصرفش مثل نوشابه پرضرر نيست اما محققان مي‌گويند نوشيدن مايعات گازدار نه‌تنها به دندان‌هاي شما آسيب مي‌زند بلكه شكمي بزرگ را هم به شما هديه مي‌كند. محققان مي‌گويند كساني كه در هر روز تنها يك ليوان سودا مي‌خورند، پنج برابر بيشتر از كساني كه يك بار در هفته سراغ اين نوشيدني مي‌روند استعداد چاق شدن را پيدا مي‌كنند. از نظر آنها فرقي نمي‌كند سراغ سوداهاي رژيمي برويد يا آنهايي كه شيرين و طعم‌دار شده‌اند چراكه مصرف اين نوشيدني در هر حال شما را صاحب بدني چاق و شكمي بزرگ مي‌كند.

 

كم مي‌خوابيد؟

كم‌خوابي و خسته كردن خود را با فعال بودن و سحرخيزي اشتباه نگيريد. محققان مي‌گويند آدم‌هايي كه به اندازه كافي نمي‌خوابند به احتمال زياد دچار چاقي و به ويژه چاقي شكمي مي‌شوند. يافته‌هاي آنها حاكي از اين است كه در بدن افرادي كه شب‌ها به اندازه كافي نمي‌خوابند، سطح هورمون استرس يعني كورتيزول بالاتر است.

 

بالا بودن ميزان اين هورمون باعث مي‌شود فرد به مصرف شكر ميل بيشتري داشته باشد و سراغ ريزه‌خواري و گرفتن كالري‌هاي بيشتر هم برود. محققان مي‌گويند كمتر از پنج ساعت خوابيدن در شب، شكم را بزرگ مي‌كند اما اگر بين هفت تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابيد ميزان اين هورمون در بدن‌تان به تعادل مي‌رسد و تناسب اندام‌تان حفظ مي‌شود. گذشته از اين محققان مي‌گويند تنها خواب به اندازه نيست كه تناسب اندام شما را حفظ مي‌كند بلكه سحرخيز بودن هم در اين مورد نقش دارد. پس شب زنده‌دار نباشيد و به قيمت خوابيدن در ميانه‌روز، میزان خواب‌تان را به کمتر از 7 ساعت نرسانيد.

 

زيادي كم‌چرب غذا مي‌خوريد؟

حتما شما هم شنيده‌ايد كه مصرف بيش از اندازه غذاهاي چرب، يكي از دلايل چاقي به‌ويژه چاقي شكمي است اما احتمالا نشنيده‌ايد كه بيش از اندازه چربي نخوردن هم مي‌تواند به چاق شدن شكم شما منجر شود. محققان مي‌گويند كساني كه بيش از اندازه بر نخوردن چربي تاكيد مي‌كنند، صاحب شكم‌هايي چاق و نازيبا مي‌شوند. از نظر آنها مصرف چربي‌هاي مفيد هم براي سلامت لازم است و هم براي زيبايي افراد و كساني كه مي‌خواهند تناسب اندام‌شان را حفظ كنند بايد در رژيم‌شان چربي‌هاي غيراشباع مثل آووكادو، روغن زيتون، دانه‌هاي روغني، مغزها و. . . را جا دهند.

 

از طرف ديگر محققان مي‌گويند چربي‌ها به جذب بسياري از مواد غذايي مفيد كمك مي‌كنند. براي مثال آنها مي‌گويند اگر سالادتان را بدون روغن زيتون يا روغن هسته انگور بخوريد، فايده زيادي نصيب بدن‌تان نمي‌شود پس صفر و يكي نباشيد و براي دور كردن خطرات غذاهاي چرب از خودتان براي هميشه با چربي‌ها قهر نكنيد.

 

كم پروتئين مي‌خوريد؟

مصرف به اندازه پروتئين، بدني زيبا و عضلاني را به شما هديه مي‌كند اما وقتي كمتر از نياز بدن‌تان پروتئين مي‌خوريد، به احتمال بيشتري اشتهاي كاذب پيدا مي‌كنيد. پروتئين به شما كمك مي‌كند اشتهاي‌تان را كنترل كنيد و به وضعيت هورمون‌هاي‌تان سروسامان دهيد. محققان مي‌گويند خوردن غذاهاي پروتئيني باعث مي‌شود زمان طولاني‌تري احساس سيري كنيد و كمتر به خوردن ميان‌وعده و هله‌هوله تمايل پيدا كنيد. پس سعي كنيد در هر وعده غذايي‌تان 20 تا 25 گرم پروتئين بگنجانيد تا شكم‌تان هر روز بزرگ‌تر نشود.

 

دير غذا مي‌خوريد؟

وقتي كه مي‌خوابيد، بسياري از فعاليت‌هاي بدن‌تان به حالت تعليق درمي‌آيد که هضم غذا يكي از آن فعاليت‌هاست. اگر شما عادت داريد شام‌تان را تنها يكي، دو ساعت قبل از خواب ميل كنيد، احتمالا از چاقي شكمي هم رنج مي‌بريد چراكه هم به‌خاطر درست هضم نشدن غذاي‌تان چاق و شكم‌گنده شده‌ايد و هم به‌خاطر نزديك بودن زمان خواب و خوراك‌تان به هم به مشكلات مربوط به معده دچار شده‌ايد و به همين دليل ظاهر شكم‌تان برجسته به نظر مي‌رسد.

 

فيبر نمي‌خوريد

مصرف به اندازه فيبر مي‌تواند سلامت دستگاه گوارش‌تان را تضمين و از اين طريق شكم‌تان را هم كوچك كند. پژوهشگران معتقدند كساني كه هر روز 10 گرم فيبر مي‌خورند (معادل دو سيب كوچك، يك فنجان نخود سبز و نصف فنجان لوبيا چيتي) چربي‌هاي احشايي بدن‌شان 3/7 درصد كمتر شده و صاحب شكمي تخت مي‌شوند. نيازي به گفتن ندارد بسياري از سبزي‌هاي برگ سبز مثل كاهو سرشار از فيبر هستند و مصرف هر روزه‌شان مي‌تواند فعاليت دستگاه گوارش شما را تنظيم كند.

 

افسرده‌ايد؟

اگر بي‌دليل شكم‌گنده شده‌ايد و حتي رعايت كردن نكات گفته شده هم گره‌اي از مشكل شما باز نكرده، بهتر است مشكل‌تان را به جاي متخصص گوارش با يك روانپزشك در ميان بگذاريد. محققان مي‌گويند اگر در دوره پيري به سر ببريد و به افسردگي دچار شويد، صاحب شكمي بزرگ هم مي‌شويد. بررسي‌هاي آنها نشان مي‌دهد احتمال شكم‌گنده شدن در يك دوره زماني پنج ساله، در مسن‌هايي كه علائم افسردگي را نشان مي‌دهند بيشتر است. همان‌طور كه در مورد بي‌خوابي گفتيم در اين مورد هم پاي هورمون كورتيزول در ميان است. كنترل نشدن سطح اين هورمون كه بالا رفتنش چربي‌هاي دور شكم و كمر را انباشته مي‌كند، باعث مي‌شود فرد بدون چاق شدن شكم‌گنده شود.

 

ميانسال شده‌ايد؟

از نظر متخصصان پيرتر شدن به‌ويژه براي زنان چاقي شكمي را همراه مي‌آورد. گرچه بالاتر رفتن سن به بالاتر رفتن BMI هم مي‌انجامد اما محققان مي‌گويند نه‌تنها ميزان چربي‌ها بلكه شيوه توزيع آنها هم در سنين بالاتر با زمان جواني تفاوت خواهد داشت. اگر شما در چنين دوره‌اي به سر مي‌بريد و براي آب كردن شكم‌تان مصمم هستيد، گذشته از رعايت رژيم غذايي مناسب، بايد پياده‌روي و يوگا را هم به برنامه زندگي‌تان اضافه كنيد.

 

زودتر مي‌ميريد

مرگ زودرس به دليل مشكلات قلبي، يكي از نگراني‌هايي است كه بايد هميشه با آدم‌هاي شكم‌گنده همراه باشد.

 

–  اگر شكم‌گنده شويد. . . شكم‌گنده تنها شما را در آينه نازيبا نشان نمي‌دهد. بررسي‌هاي پژوهشگران حاكي از اين است كه چاقي شكمي شما را به بيماري‌هاي مختلفي دچار مي‌كند كه درمان كردن‌شان به اندازه آب كردن شكم‌تان آسان نيست.

 

–   استخوان‌هاي‌تان پوك مي‌شود: محققان دانشگاه هاروارد دريافتند مرداني كه دچار چربي شكم هستند، بيشتر در معرض ابتلا به پوكي استخوان قرار دارند. درحالي كه اين بيماري به‌طور معمول در زنان سالمند ديده مي‌شود، پژوهشگران ادعا مي‌كنند مردان شكم‌گنده هم از مبتلايان اصلي آن هستند. به گفته پژوهشگران چاقي شكمي خطر شكستن استخوان‌ها را بيشتر مي‌كند. گروه ديگري از پژوهشگران معتقدند بيماري‌هاي ريوي و مشكلات تنفسي هم هميشه با شكم‌گنده‌ها همراه است.

 

–  كليه‌هاي‌تان از كار مي‌افتد، بيماري‌هاي كليوي يكي از مشكلات رايج در ميان شكم‌گنده‌هاست. از منظر محققان هلندي كساني كه شكمي چاق دارند، فشار خون‌شان هم بالاتر است و بيشتر به مشكلات كليوي دچار مي‌شوند. محققان در بررسي ديگري ثابت كرده‌اند بيماري‌هاي كليوي تنها مشكل آنها  نیست.

 

 

 

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب