ورزش های خطرناک برای زنان

ورزش های خطرناک برای زنان

ورزش های خطرناک برای زنان همواره یکی از نگرانی های خانم های ایرانی است که برخی از آنها منجر به بروز مشکلات جسمانی برای زنان و دختران خواهد شد. هاکی، بوکس، کشتی، شیرجه و ورزش‌های برخوردی برای اغلب ورزشکاران این حوزه‌ها آسیب‌هایی را به همراه دارد، اما این مشکلات در خانم‌ها به دلیل توان بدنی پایین‌تر شایع‌تر است. با این وجود نمی‌توان ورزش‌های رزمی را برای خانم‌ها مضر دانست. عده‌ای به اشتباه می‌گویند که ضربات وارد شده به شکم و لگن در این ورزش‌ها به تخمدان‌ها آسیب می‌زند و دردهای قاعدگی را بیشتر می‌کند، اما واقعیت این است که تخمدان‌ها درون لگن قرار دارند و توسط لگن محافظت می‌شوند. در ادامه با ورزش هایی که برای زنان خطرناک است آشنا خواهید شد.

 

ورزش های خطرناک برای زنان

برخی پژوهش‌ها از خطرساز بودن طناب‌ زدن برای جسم خانم‌ها می‌گویند و گروه دیگری از محققان هم ادعا می‌ کنند که هاکی و برخی از ورزش‌های رزمی سلامت مغز زنان را تهدید می‌کنند. اما متخصصان همیشه با پژوهشگرانی که تنها گروه کوچکی از افراد را مورد بررسی قرار می‌دهند هم‌ نظر نیستند. آنها معتقدند که خانم‌ها می‌توانند به اغلب رشته‌های ورزشی پا بگذارند و تنها در موارد خاص، باید از انجام حرکتی خاص صرف‌‌ نظر کنند یا  اینکه فعالیت در یک رشته را کنار بگذارند.

 

این موضوع را با دکتر عابدی یکتا، متخصص طب ورزشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در میان گذاشتیم و از دکتر برجیس، متخصص زنان و زایمان در مورد حرکات ورزشی ممنوعه برای خانم‌ها پرسیدیم. اگر شما هم نمی‌دانید که چه ورزشی را در چه شرایطی نباید انجام دهید و انجام چه حرکاتی به بدن‌ تان آسیب می‌رساند، با لیست ورزش های خطرناک برای زنان همراه سماتک باشید:

ورزش های خطرناک برای زنان

سوارکاری

اسب سواری سلامت خانم‌هایی که با مشکل و بیماری خاصی روبه‌رو نیستند را تهدید نمی‌کند و بعید است که یکی، دو ساعت سوارکاری در هفته مشکل خاصی را به وجود بیاورد. آنچه که احتمال ابتلا به افتادگی رحم را بالا می‌برد، یبوست مزمن، زایمان مکرر و انجام ندادن حرکات ورزشی کف لگن است که می‌تواند باعث شل شدن عضلات مرتبط با آن ناحیه شود.

 

طناب زدن

اینکه طناب زدن برای سلامت خانم‌ها مضر است، ادعایی کاملا نادرست است. طناب زدن ورزش بسیار مفیدی برای خانم‌هاست و می‌تواند از بروز زانو درد که یکی از مشکلات رایج سالم بودن در این گروه است، جلوگیری کند. گذشته از این، طناب زدن برای خانم ها، ورزشی تعادلی است و انجام مرتب آن باعث می‌شود خانم‌هایی که در میانسالی و سالمندی به مشکل پوکی استخوان دچار می‌شوند، با تعادل بیشتری فعالیت کنند و کمتر دچار ضربه‌دیدگی ناشی از بی‌تعادلی شوند. افتادگی مثانه یکی از مشکلات شایع در خانم‌هاست، کسانی که با این عارضه روبه‌رو هستند تا پیش از کامل شدن روند درمان‌ شان نباید ورزش طناب زنی را انتخاب کنند.

 

شنا

رفتن به استخر همه خانم‌های باردار را در معرض خطر قرار نمی‌دهد. اما کسانی که توصیه به استراحت دارند و به سقط تهدید شده‌اند، بهتر است مدتی با استخر خداحافظی کنند. از طرف دیگر خانم‌هایی که چند قلو باردار شده‌اند هم بیشتر از دیگران در معرض خطر هستند. این افراد نباید زیاد راه بروند و حتی برای جلوگیری از سقط شاید مجبور به دوختن دهانه رحم باشند.

 

چراکه گذشته از پرریسک بودن بارداری چندقلو برای اغلب زنان، بسیاری از این مادران، سابقه نازایی و درمان ناباروری داشته‌اند و در این دوره باید بیشتر مراقب فعالیت‌های خود باشند. با این وجود، اگر خانمی منع پزشکی خاصی برای رفتن به استخر نداشته باشد، وجود کلراید در استخر‌ها سلامت او و جنینش را تهدید نمی‌کند.

 

بسیاری از خانم‌ها به ویژه در دوره بارداری، به‌خاطر ترس از قارچ و عفونت به استخر مراجعه نمی‌کنند. اگر استخری که به آن مراجعه می‌شود بهداشتی و استاندارد باشد، خانم‌ها می‌توانند با ژل بهداشتی یا مخلوط آب و جوش شیرین خود را قبل و بعد از استخر شست و شو دهند و نگران ابتلا به عفونت نباشند. اما حتی اگر نگرانی در مورد ابتلا به عفونت و قارچ وجود نداشته باشد، شنا کردن به کمتر خانم بارداری توصیه می‌شود. پس در این ماه‌ها خانم‌ها بهتر است به جای شنا در آب آرام آرام راه بروند.

ورزش های خطرناک برای زنان

بسکتبال

صدمات زیادی برای بازیکنان بسکتبال زن وجود دارد که شامل ACL (رباط صلیبی قدامی) و سایر آسیب‌های تاندون، رباط و عضلانی می‌شود. همچنین در دهه گذشته با تهاجمی‌تر شدن بازی، تعداد آسیب‌های مغزی به بازیکنان زن بسکتبال افزایش یافته است. با این حال، آسیب‌های جدی‌تر یا فاجعه‌بار‌تر معمولاً برای زنان بسکتبالیست اتفاق می‌افتد، که ممکن است شامل ضربه مغزی، آسیب‌های ستون فقرات، فلج و شکستگی به دلیل افتادن و سقوط از اهرام یا نگرفتن از دست رفته توسط اعضای تیم باشد.

 

رباط صلیبی بدن زنان اغلب به دلیل آناتومی ضعیف تر بدن و کمبود قدرت آسیب می بیند. توصیه من به زنانی که می خواهند بسکتبال بازی کنند و خطر آسیب دیدگی خود را کاهش دهند این است که یک برنامه آماده سازی ACL را برای ایجاد قدرت و انعطاف پذیری شروع کنند. در صورت لزوم، از یک مربی حرفه ای ورزش کمک بگیرید که می تواند توصیه های تخصصی را ارائه دهد و یک رژیم خاص متناسب با آناتومی شخصی ورزشکار تنظیم کند.

 

هاکی روی چمن

در ورزش هاکی روی چمن، بازیکنان 62 درصد در معرض خطر آسیب های متعدد به طور همزمان هستند. شایع‌ترین آسیب‌ها در هاکی روی چمن برای دختران، درد در ناحیه کمر (ناشی از بازی مداوم با حالت خمیده)، لگن، زانو و مچ پا است. اگر یک ورزشکار دچار صدمه به سر شود، معمولاً به این دلیل است که یک بازیکن با چوب هاکی روی چمن شخص دیگری به سرش ضربه خورده است.

ورزش های خطرناک برای زنان

فوتبال

آمار منتشر شده توسط NCAA نشان می دهد که ضربه های مغزی 11 درصد از آسیب ها در فوتبال زنان را تشکیل می دهند. فقط نیمی از این میزان در فوتبال مردان رخ می دهد – ورزشی که به طور سنتی در صدمات ضربه مغزی پیشرو است. در حالی که ضربه‌های مغزی اغلب در اثر ضربه زدن به توپ اتفاق می‌افتد، اما احتمال بیشتری وجود دارد که در اثر برخورد با بازیکن دیگر یا زمین، ضربه‌های مغزی متحمل شوند.

 

ورزش های رزمی

انجام ورزش‌های رزمی اگر با مشاوره کارشناس ورزش صورت گیرد، مشکلی را برای سلامت خانم‌ها به وجود نمی‌آورد اما گرم کردن بدن قبل از انجام حرکات اهمیت زیادی دارد و البته افراد باید در طول زمان حرکات پیشرفته‌تر را تمرین کنند و آرام آرام و زیر نظر کارشناس حرکات شدید‌تر را انجام دهند. با این وجود، مسلم است که باز کردن و پرتاب کردن پاها در ورزش‌های رزمی و ضربه دیدن بدن از روی لباس‌های ورزشی مشکلی برای سلامت خانم‌ها به وجود نمی‌آورد.

 

نتیجه گیری

از آنجایی که ورزش برای دختران و زنان سرگرم کننده و خوب هستند، اما والدین اغلب فراموش می کنند که ورزش های ممنوعه برای زنان چقدر می تواند برای فرزندان شان خطرناک باشد. هر ساله تعدادی از خانم ها در سراسر کشور به دلیل آسیب‌های ورزشی به بیمارستان راهی می شوند. آسیب های تروماتیک مغزی (TBIs)، که در اثر ضربه یا تکان به سر ایجاد می شود و می تواند عملکرد طبیعی مغز را مختل کند از شایع ترین خطرات این ورزش ها هستند. این پنج ورزش تیمی که در بالا بیان شد بیشترین احتمال آسیب را در بازیکنان جوان خصوصا خانم ها دارند. اسب سواری، فوتبال، طناب زدن، هاکی روی چمن و بسکتبال از مهمترین ورزش های خطرناک برای زنان هستند که بهتر است خانم ها و علی الخصوص دختران جوان از انجام چنین ورزش هایی صرف نظر کنند.

جدیدترین مطالب