لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

آیا گربه ها از تاریکی میترسند؟ مناسب ترین محل برای خوابیدن گربه در تاریکی کجاست؟

آیا گربه ها از تاریکی میترسند؟ مناسب ترین محل برای خوابیدن گربه در تاریکی کجاست؟

آیا گربه ها از تاریکی میترسند؟ واکنش گربه‌ها در محیط‌های تاریک چیست؟ علت واکنش مشابه ترس گربه‌ها در تاریکی چیست؟ در صورت ترس گربه از تاریکی باید چه اقدامی انجام داد؟ محل خواب و نگهداری گربه چه تاثیری در ترس او از تاریکی دارد؟ گربه‌ها هم مانند دیگر موجودات زنده نسبت به بعضی شرایط واکنشی شبیه به ترس از خود نشان می‌دهند که علت آن متفاوت است. در این مطلب قصد بررسی علت و علائم ترس گربه‌ها از تاریکی را داریم و ضمن پاسخ به این سوال که آیا گربه ها از تاریکی میترسند یا نه، روش‌های حل این مشکل را توضیح خواهیم داد، با ما همراه باشید.

آیا گربه ها از تاریکی میترسند؟ مناسب ترین محل برای خوابیدن گربه در تاریکی کجاست؟

مقدمه؛ تاثیر تاریکی بر رفتار گربه‌ها

به نظر شما تاثیر تاریکی بر رفتار گربه‌ها به چه صورت است؟ این پرسش یکی از سوالات رایج افرادی است که صاحب یکی از این موجودات دوست داشتنی هستند. نگرانی بابت ترس گربه‌ها از تاریکی، به خصوص زمانی که تنها هستند یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبین آن‌ها است، اما آیا واقعا چنین موضوعی صحت دارد و آیا گربه ها ترسی از تاریکی دارند؟ با توجه به اینکه گربه‌ها به تیزبینی در تاریکی شهرت دارند، تصور این موضوع که محیطی تاریک باعث ترس آن‌ها شود کمی عجیب به نظر می‌رسد اما حقیقت این است که گربه‌ها هم مانند انسان‌ها ممکن است در تاریکی دچار ترس شوند اما نوع ترس آن‌ها متفاوت است و علت آن تاریکی نیست. به عبارت دیگر تاثیر تاریکی بر رفتار گربه‌ها صرفا به دلیل نبود نور نیست و دلایل دیگری باعث ایجاد واکنش‌هایی شبیه به ترس در گربه‌ها می‌شود که یکی از آن‌ها ناامنی است. در ادامه علت ترس گربه‌ها از تاریکی و راهکارهایی که با استفاده از آن‌ها می‌توان این مشکل را برطرف کرد را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

 

آیا گربه‌ها می‌توانند در تاریکی ببینند؟

اگر صاحب یک گربه باشید یا در اطراف شما گربه‌ای زندگی کند احتمالا متوجه رفتار آن‌ها در تاریکی شده‌اید. شب‌ها و بعد از تاریکی هوا فعالیت گربه‌ها بیشتر می‌شود و شروع به بازی و شیطنت می‌کنند و این فعالیت بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود. در تاریکی هوا و حتی با کمترین میزان نور هم گربه‌ها می‌توانند بازی کرده و در خانه رفت و آمد کنند، بدون اینکه به در و دیوار برخوردی داشته باشند. شاید تصور کنید که این مسئله به دلیل قابلیت دید در شب طبیعی گربه‌ها است اما این‌طور نیست.

 

سیستم بینایی گربه‌ها تا حد زیادی شبیه به انسان‌ها است و پاسخی که مغز آن‌ها به تاریکی ارسال می‌کند، مشابه دیگر پستانداران است اما به دلیل ساختار چشم‌ها و شبکیه قوی‌تر، گربه‌ها در نور کم بهتر عمل می‌کنند. گیرنده‌های میله‌ای که در نور کم اشیا را تشخیص می‌دهند در چشم گربه‌ها بیشتر هستند، بنابراین قدرت بینایی آن‌ها چیزی حدود 6-8 برابر انسان‌ها است. بینایی بهتر گربه‌ها در تاریکی به آن‌ها کمک می‌کند که حتی در تاریکی شب هم مسیر خود را تشخیص داده و به شکار یا بازیگوشی بپردازند.

 

آیا تاریکی می‌تواند برای گربه‌ها ترسناک باشد؟

با توجه به دید بهتر گربه‌ها در تاریکی شاید ترس آن‌ها از محیط‌های تاریک عجیب به نظر برسد اما اینکه آیا گربه ها از تاریکی میترسند یا نه، پاسخ مثبت دارد. در واقع، این موضوع یک حقیقت است که گربه‌ها هم مانند انسان‌ها از تاریکی وحشت دارند. البته نوع ترس گربه‌ها در تاریکی با ترس انسان متفاوت است. گربه‌ها صرفا از چیزی می‌ترسند که امکان دیدن آن را ندارند. به عبارت دیگر تا زمانی که نوری کم در محیط باشد و گربه توانایی تشخیص محیط اطراف خود را داشته باشد، دچار ترس نخواهد شد اما در صورت قرار گرفتن در محیطی کاملا تاریک و خالی از نور، دچار وحشت شده و واکنش‌های متفاوتی از خود بروز می‌دهند.

 

البته پاسخ دقیق‌تر به این سوال که آیا تاریکی می‌تواند برای گربه‌ها ترسناک باشد؟ زمانی امکان‌پذیر است که دلیل ترس گربه از تاریکی مشخص باشد. ترس از تاریکی برای گربه‌ها دلایل مختلفی دارد. ترس بعضی از گربه‌ها به علت عدم توانایی تشخیص موانع یا چیزهایی است که در اطراف آن‌ها قرار دارد. گربه‌های مسن و پیر به دلیل تجربیات تلخ از تاریکی می‌ترسند و بچه گربه‌هایی که تجربه دقیقی از تاریکی ندارند، به دلیل عدم توانایی تشخیص محل زندگی خود و احساس گم شدن، دچار ترس از تاریکی می‌شوند.

 

گربه‌ها در تاریکی چگونه رفتار می‌کنند؟

با پاسخ مثبت به این سوال که آیا گربه ها از تاریکی میترسند، شاید این سوال در شما ایجاد شود که واکنش گربه‌ها هنگام ترس از تاریکی چیست و ترس خود را با چه رفتارهایی بروز می‌دهند؟ درست مانند انسان‌ها و واکنش متفاوت آن‌ها نسبت به ترس، واکنش و رفتار گربه‌ها هم نسبت به تاریکی و محیط‌های تاریک متفاوت است. بسته به اینکه گربه در چه فضا و موقعیتی در محیط تاریک قرار بگیرد، رفتار او متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر جای خواب گربه در محلی باشد که با قطع شدن برق، کاملا تاریک شده و هیچ نوری به آن نرسد و گربه در لحظه تاریکی نزدیک به جای خواب خود باشد، فورا به آنجا رفته و در محل استراحت خود پناه می‌گیرد.

 

دیگر رفتار و واکنش گربه‌ها در تاریکی گریه کردن است. بچه گربه‌هایی که در محیط کاملا تاریک قرار می‌گیرند، معمولا رفتاری شبیه به گریه کردن مانند ناله یا لرزش از خود نشان می‌دهند. بعضی از گربه‌ها نیز ترس خود را با پرخاشگری یا جیغ زدن نشان می‌دهند. به عنوان صاحب یک گربه زمانی می‌توانید ترس او از تاریکی را تشخیص دهید که با تاریک شدن هوا، رفتارهایی غیر عادی از گربه خود مشاهده کنید.

آیا گربه ها از تاریکی میترسند؟ مناسب ترین محل برای خوابیدن گربه در تاریکی کجاست؟

چگونه می‌توان به گربه در تاریکی کمک کرد؟

برای ترس گربه از تاریکی و رفتارهای غیرعادی او در محیط‌های تاریک راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان به حیوان کمک کرد و او را در محیط تاریک آرام کرد. کمک به گربه در محیط‌های تاریک بسته به سن گربه متفاوت است. برای مثال اگر صاحب گربه‌ای با بچه هستید و قصد کاهش ترس آن‌ها از تاریکی را دارید، بهتر است محلی را به عنوان جای خواب گربه خود مشخص کنید که امکان حضور مادر در کنار بچه‌ها وجود داشته باشد. استفاده از یک تخت یا تشک بزرگ که گربه مادر در کنار فرزند یا فرزندان خود جا بگیرد، کمک زیادی به کاهش ترس بچه گربه‌ها از تاریکی می‌کند.

 

استفاده از غذای گربه یا اسباب‌بازی و سرگرم کردن او با دادن خوراکی مورد علاقه یا بازی کردن از دیگر روش‌هایی است که به کاهش ترس گربه‌ها از تاریکی کمک می‌کند. ایجاد محیطی امن برای گربه، به خصوص زمانی که گربه‌ای به تازگی عضو خانواده شما شده است، تا حد زیادی ترس او از تاریکی را کاهش می‌دهد. برای کمک به گربه‌های تازه وارد در تاریکی بهتر است غذای گربه را در نزدیکی جای خواب او قرار دهید و چند محل برای پنهان شدن او در نزدیکی جای خواب گربه ایجاد کنید تا در زمان تاریکی با پنهان شدن و دسترسی راحت به غذا و جای خواب خود از استرس و نگرانی او کاسته شود.

 

خرید غذای خشک گربه اورجینال

 

انتخاب مناسب‌ ترین محل برای خوابیدن گربه در تاریکی

در پاسخ به این سوال که آیا گربه ها از تاریکی میترسند یا نه گفته شد که واکنش ترس در تاریکی برای گربه‌ها، واکنشی نسبت به قرارگیری در محیطی ناشناخته و ناامن است. بنابراین برای مقابله با ترس گربه‌ها از تاریکی و کمک به آن‌ها جهت حفظ آرامش در تاریکی، ایجاد محیطی امن و راحت اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل آرام‌ترین و امن‌ترین نقطه خانه را برای استراحت و خواب گربه خود انتخاب کنید تا سر و صدا و ترس از محیط اطراف، باعث ترس او از تاریکی نشود. جای خواب گربه در تاریکی باید نزدیک به ظرف غذای او باشد و چند اسباب بازی در کنار او جا بگیرد. همچنین در نزدیکی جای محل خواب گربه نباید وسایلی وجود داشته باشند که برخورد با آن‌ها سر و صدا ایجاد کرده و باعث ترس گربه شود.

 

مناسب‌ترین محل برای خوابیدن بچه گربه‌ها در تاریکی، گوشه‌ای از اتاق صاحب آن‌ها است تا در زمان تاریکی با مشاهده صاحب خود آرامش پیدا کنند، در غیر این صورت باید یک منبع نور حتی ضعیف در نزدیکی محل خواب گربه قرار دهید و از تاریکی مطلق آن جلوگیری کنید. همچنین در صورتی که به هر دلیلی ناچار به تغییر جای خواب گربه و قرار دادن آن در محیطی تاریک شدید باید چند وسیله آشنا را در محل خواب جدید او قرار دهید تا احساس غریبی باعث افزایش ترس در او نشود.

 

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم تا کامل‌ترین پاسخ به این سوال که آیا گربه ها از تاریکی میترسند یا نه را ارائه کنیم و همان‌طور که گفتیم، ترس این حیوانات دوست داشتنی از تاریکی تا حد زیادی به محیط نگهداری آن‌ها و شرایط آن بستگی دارد. به عبارت دیگر زمانی که گربه خود را در محیطی امن نگهداری کنید و جای خوابی مناسب و آرامش بخش برای او فراهم کنید، احتمال ترس او از تاریکی تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و آرامش گربه شما بیشتر می‌شود. به منظور آماده‌سازی محلی امن و راحت برای نگهداری گربه خود می‌توانید از محصولات یک فروشگاه لوازم حیوانات خانگی معتبر مانند پت شاپ زیماپت استفاده کنید. در زیماپت انواع تشک خواب، کاور صندلی مخصوص خواب گربه در ماشین و جای خواب مخصوص با سایزهای مختلف به صورت اورجینال عرضه می‌شوند و این امکان را دارید که بر اساس اندازه گربه خود و محل نگهداری او، یکی از آن‌ها را خریداری کرده و محیطی امن و زیبا برای استراحت و مراقبت از حیوان عزیز خود فراهم کنید. همچنین برای راهنمایی بیشتر جهت خرید انواع جای خواب یا لوازم نگهداری گربه می‌توانید از طریق راه‌های تماس موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

۱. آیا گربه ها از تاریکی میترسند؟

بله، گربه‌ها هم مانند تمام موجودات از تاریکی می‌ترسند اما نوع و شدت ترس آن‌ها از تاریکی متفاوت با دیگر حیوانات است.

 

۲. واکنش گربه‌ها در ترس از تاریکی به چه صورت است؟

واکنش گربه‌ها در ترس از تاریکی نسبت به سن یا شرایط نگهداری گربه متفاوت است، گربه‌های بزرگ‌تر که جای خواب مشخصی دارند در محل استراحت خود پناه گرفته و بچه گربه‌ها بی‌قراری می‌کنند.

 

۳. چطور می‌توان به کاهش ترس گربه‌ها از تاریکی کمک کرد؟

فراهم کردن جای خواب امن و راحت، دسترسی به یک منبع نور هر چند ضعیف و قرار دادن وسایل مورد علاقه گربه در نزدیکی او، تا حد زیادی مانع ترس از تاریکی می‌شود.

جدیدترین مطالب