نیم نگاهی به گذشته

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

زنبور عسل حشره بسیار باهوش در میان حشره های جهان می باشد کارهای که زنبور عسل انجام می دهد حشره های دیگری نمی تواند انجام دهد در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید را در سایت سماتک خواهید دید با ماهمراه باشید.

 

به گزارش سماتک: هیچ حشره ای در طول تاریخ مانند زنبور عسل و به اندازه ی آن به انسان خدمت نکرده است. برای قرون متمادی، پرورش دهندگان زنبور عسل  با پرورش این حشره از عسل خوشمزه تولیدی آن ها استفاده کرده و برای باروری و گردافشانی مزارعشان از این زنبورها سود برده اند.زنبور عسل  روی هم رفته باید گفت که زنبورهای عسل سهم زیادی در تامین غذای انسان ها در طول تاریخ داشته و انسان باید همیشه قدر این موجودات ریز و باهوش را بداند. زنبور عسل  همواره یکی از دوست داشتنی ترین حشرات بوده اند به همین دلیل هر کسی کم و بیش اطلاعاتی در مورد این موجودات زیبا دارد.زنبور عسل  اما در ادامه ی این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ نکته ی جالب در مورد این حشرات آشنا کنیم که ممکن است کمتر در مورد آن ها شنیده باشید.

 

۱- زنبورهای عسل می توانند با سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت پرواز کنند

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

زنبور عسل برای انسان ها بسیار مفید می باشد و عسل های فراوانی برای ما درست می نمایند زنبورها همیشه بصورت دسته جمعی در کندوهای بزرگ و کوچک زندگی می نمایند و چند دسته می باشند که زنبور عسل از همه پر کارتر و مفید تر می باشد .

 

ممکن است فکر کنید زنبورهای عسل موجودات سریعی هستند اما در قلمرو حشرات آن ها از گونه های بسیار کند به شمار می آیند. بدن زنبورهای عسل برای سفرهای کوتاه، از یک گل به گلی دیگر، تکامل یافته است به همین دلیل سرعت نسبتاً پایینی نسبت به دیگر حشرات دارند. آن ها بال های ریزشان را با سرعت ۱۲٫۰۰۰ بار در دقیقه به هم می زنند تا در هوا باقی بمانند.

 

۲- کلونی زنبورهای عسل حداکثر شامل ۶۰٫۰۰۰ زنبور خواهد بود

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

برای انجام دادن کارهای یک لانه زنبور عسل باید زنبورهای بسیار زیادی در این کلونی حضور داشته باشند. زنبورهای پرستار از نوزادان مواظبت می کنند و زنبورهای کارگر نیز به امور مربوط به ملکه رسیدگی کرده و به او غذا داده و او را تمیز می کنند. زنبورهای نگهبان نیز از لانه محافظت می کنند. زنبورهای کارگر ساختمانی نیز موم لازم برای قرار دادن تخم های ملکه و عسل تولیدی توسط زنبورهای کارگر را تولید کرده و کندو را می سازند. زنبورهایی نیز مسئولیت خارج کردن اجساد از کندو را بر عهده دارند. برخی دیگر نیز باید گرده و شهد کافی برای تغذیه ی تمامی کلونی را فراهم کنند.

 

۳- یک زنبور عسل کارگر به اندازه ی یک دوازدهم قاشق چای خوری در طول عمر خود عسل تولید می کند

برای زنبورهای عسل قدرت در تعداد زیاد خلاصه می شود. از بهار تا زمستان،زنبورهای کارگر باید حدود ۲۸ کیلوگرم عسل تولید کنند تا تمامی کلونی در طول زمستان از آن تغذیه کرده و زنده بماند. برای تولید این اندازه از عسل ده ها هزار زنبور عسل باید تلاش بی وقفه ای داشته باشند.

 

۴- زنبور عسل ملکه به اندازه ی تمام عمرش اسپرم ذخیره خواهد کرد

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

زنبورهای ملکه بین سه تا ۴ سال زنده خواهند ماند اما ساعت بیولوژیکی بدن او از ان چه که فکر می کنید بسیار سریع تر کار خواهد کرد. ملکه ی جدید، تنها یک هفته پس از بیرون آمدن از تخم برای جفت گیری از کندو خارج می شود. اگر این کار را در طول ۲۰ روز اول زندگی خود نکند دیگر برای جفت گیری بسیار دیر خواهد شد و توانایی اش برای جفت گیری را از دست خواهد داد. اما اگر جفت گیری او موفقیت آمیز باشد دیگر تا آخر عمر لازم نیست جفت گیری دیگری داشته باشد زیرا اسپرم های زنبور نر را برای همیشه در کیسه ای در بدن خود نگه داشته و با آن تخم های خود را بارور خواهد کرد.

 

۵- زنبور ملکه بیش از ۱٫۵۰۰ تخم در روز خواهد گذاشت و این مقدار در تمام طول عمرش به یک میلیون تخم نیز خواهد رسید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

۴۸ ساعت پس از جفت گیری، ملکه تخم گذاری بی پایان خود را تا هنگام مرگ اغاز می کند. وی چنان در این کار قدرتمند است که در هر روز می تواند به اندازه ی وزن خود تخم بگذارد. در واقع او وقت کار دیگری ندارد به همین دلیل در زمانی که وی مشغول تخم گذاری است، زنبورهای مستخدم به او غذا داده و او را تمیز می کنند.

 

۶- زنبورهای عسل از پیچیده ترین زبان سمبلیک در میان جانوران استفاده می کنند

هر زنبور عسل یک میلیون نورون در مغز خود دارد که به اندازه ی یک میلی متر مکعب است و جالب این که از تمامی این نورون های عصبی به بهترین شکل ممکن استفاده می شود. زنبورهای کارگر باید نقش های متفاوتی را در طول عمر خود ایفا کنند. زنبورهای مسئول پیدا کردن شهد باید به نقاط دوردست سفر کرده و پس از پیدا کردن شهد و بازگشتن به کندو اطلاعات خود را با دیگر زنبورهای کارگر در میان بگذارند. در سال ۱۹۷۳، دانشمندی به نام کارل وون فریش جایزه نوبل پزشکی را به خاطر رمزگشایی زبان زنبورهای عسل دریافت کرد که به آن «رقص پیچشی» گفته می شود.

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

زنبورهای نر تنها به یک هدف زنده می مانند و آن هم تولید اسپرم برای ملکه است. این زنبورها حدود یک هفته پس از این که از تخم بیرون می آیند برای جفت گیری آماده می شوند و وقتی که جقت گیری با ملکه به اتمام برسد بلافاصله خواهند مرد.

 

۸- زنبورهای عسل دمای درون کندو را رد تمام طول سال در حدود ۳۴ درجه سانتیگراد حفظ خواهند کرد

وقتی که دمای هوا کاهش پیدا می کند، زنبورهای عسل به هم می چسبند تا خود را گرم نگه دارند. زنبورهای کارگر دور ملکه را گرفته و او را از سرمای بیرون در امان نگه می دارند. در تابستان نیز زنبورهای عسل کارگر به کمک بال هایشان هوای درون کندو را خنک نگه می دارند و با بر هم زدن باله هایشان از گرم شدن بیش از حد بدن ملکه و تخم هایی که بزودی باز خواهند شد جلوگیری می کنند. صدای بر هم زدن بال های زنبورهای عسل از چند متر دورتر از کندو نیز شنیده می شود.

 

۹- زنبورهای عسل موم را به کمک غده های خاصی که در زیر شکمشان وجود دارد تولید می کنند

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

جوان ترین رنبورهای عسل کارگر مسئول تولید موم هستند که زنبورهای عسل دیگر شانه ی کندو را از آن خواهند ساخت. در زیر شکم زنبورهای کارگر ۸ غده ی خاص وجود دارد که قطرات موم را تولید خواهند کرد که در تماس با هوا سفت خواهد شد. در ادامه، زنبورهای کارگر دیگر این موم منجمد شده را در دهان گذاشته و نرم می کنند تا بتوانند با آن ها شانه کندو را بسازند.

 

۱۰- یک زنبور عسل کارگر ممکن است روزی روی ۲٫۰۰۰ گل نیز بنشیند

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

هر زنبور عسل کارگر مسئول جمع آوری شهد پس از نشستن بر روی ۵۰ تا ۱۰۰ گل به لانه برگشته و محموله ی شهد خود را تخلیه خواهد کرد. وی در تمام طول روز این کار را بارها و بارها انجام خواهد داد. به همین دلیل بدن او خیی زود فرسوده شده و تنها ۳ هفته زنده خواهد ماند.

 

آنچه باید درباره زنبور عسل بدانید

 

منبع: rooziato.com

جدیدترین مطالب