زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

زرافه بلند قدترین پستاندار در جهان است و حتی نوزادان تازه متولد شده از بیشتر انسان ها بلندتر هستند. زرافه ها یکی از شناخته شده ترین حیوانات در جهان است. آنها نه تنها بلندترین پستانداران خشکی هستند، بلکه دارای ویژگی ها، رفتارها و سازگاری های منحصر به فردی هستند که آنها را به موجودات واقعاً جذابی تبدیل می کند. از گردن بلندشان تا سرعت دویدن چشمگیرشان، چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد زرافه ها وجود دارد. در اینجا حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه ها را بیان خواهیم کرد و بهتر است برای کشف دنیای این غول های مهربان آماده شوید!

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

زرافه چطور حیوانی است

زرافه ها بلندترین پستانداران وحشی جهان هستند. پاها و گردن بلند آنها به آنها کمک می کند تا برگ های بالای درختان بلند را بخورند که حیوانات دیگر نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند. آنها زبان درازی دارند و دندانی در جلوی فک بالایی ندارند که به آنها کمک می کند تا برگ ها را از شاخه ها جدا کنند. زرافه‌ های نر از گردن خود برای مبارزه استفاده می‌کنند و آن‌ها را از این طرف به طرف دیگر می‌چرخانند تا به حریف خود ضربه بزنند. زرافه ها به کمک ما نیاز دارند! تعداد آنها طی 30 سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است. گله های باقی مانده با تهدیدات وحشتناکی از شکار و از دست دادن زیستگاه روبرو هستند. خانه های آنها به مزرعه تبدیل می شود و درختانی که می خورند خرد می شوند.

 

گونه

تا همین اواخر، تصور می شد که یک گونه از زرافه وجود دارد، زرافه Camelopardalis. با این حال، تحقیقات اخیر دانشمندان نشان داده است که چهار گونه وجود دارد: زرافه شمالی، زرافه جنوبی، زرافه ماسایی و زرافه مشبک.

 

شکل

پاها و گردن بلند زرافه ها آنها را از همه پستانداران بلند قدتر می کند. در حدود شش فوت، پاها به تنهایی از بسیاری از انسان ها بلندتر هستند. آنها دارای یک کت خالدار مشخص هستند، بدون اینکه دو زرافه دقیقاً الگوی مشابهی داشته باشند. این بدان معنی است که زرافه ها را می توان به صورت جداگانه از روی کت آنها شناسایی کرد و این ویژگی است که اغلب در مطالعه جمعیت زرافه های وحشی استفاده می شود.

 

صورت زرافه ها با چشم‌های درشت، مژه‌های بلند و دو شاخ کوچولو، بسیار بامزه به نظر می‌رسند. هر دو زرافه نر و ماده دارای دو استخوانچه هستند. اینها شبیه شاخ زرافه هستند اما در واقع غضروف پوشیده از پوست هستند. اسیکون های ماده با تافت های زیبا و کرکی نازک تر هستند. زرافه های نر دارای استخوانچه‌های ضخیم‌تری هستند که به دلیل ساییدگی و پارگی در دعوای زرافه ها، در بالای آن کچل می‌شوند.

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

قد

قد زرافه چند متر است؟ زرافه ها بلندترین حیوانات روی سیاره زمین هستند. قد زرافه های بالغ و کاملاً رشد یافته و همچنین بلندترین زرافه جهان 4.3 تا 5.7 متر است. در مقایسه قد زرافه و انسان باید بگوییم این قد بلندتر از قد سه مرد است که روی شانه های یکدیگر ایستاده اند! قد زرافه تازه متولد شده ممکن است در مقایسه با مادرانشان کوچک به نظر برسند، اما قد آنها در زمان تولد به اندازه یک مرد معمولی است.

 

صدا

در حالی که تصور می‌شد زرافه ها هیچ صدایی تولید نمی‌کنند، این امر اکنون نادرست است، زیرا زرافه ها صدا می‌زنند، خرخر می‌کنند، خش‌خش می‌زنند و صداهایی شبیه فلوت تولید می‌کنند، و همچنین صداهایی با صدای کم فراتر از محدوده شنوایی انسان را تولید می کنند.

 

گردن

زرافه ها دارای گردن های بلندی هستند که می تواند بیش از 1.8 متر طول داشته باشد. دلیل گردن دراز زرافه در میان دانشمندان مورد بحث است، اما برای رسیدن به غذا در بالای درختان بلند مفید است. گردن بلند زرافه برای دیدن شکارچیان در حال نزدیک شدن خوب است و نرها از گردن بلند خود برای رقابت با سایر نرها استفاده می کنند، مبارزه ای که به نام گردن زدن شناخته می شود. زرافه های نر گردن دراز خود را می‌چرخانند و مکرراً با سر به بدن دیگران می‌زنند. زرافه های نری که گردن‌های بلندتر و قوی‌تری دارند، معمولاً در این دعواها پیروز می‌شوند و اغلب ماده‌ها را برای جفت گیری تصاحب می کنند. بنابراین تصور می‌شود که گردن‌های بلندتر نیز می‌تواند به جذب ماده ها کمک کند.

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

زیستگاه زرافه چه ربطی به گردنش دارد؟ خوب، آنها از گردن دراز خود برای کمک به مراقبت از شکارچیان استفاده می کنند. چشمان آنها بالا است و بنابراین بهتر می توانند هر شکارچی نزدیک را در علفزارهای وسیع و باز تشخیص دهند. حیوانات پرسه زن می توانند به راحتی خود را در جنگل های انبوه پنهان کنند، بنابراین زمین مسطح برای دید زرافه ها بهتر است.

 

محل زندگی

زرافه ها در دشت های باز، علفزارها و ساوان های آفریقا زندگی می کنند. آنها بیشتر در جنوب و شرق آفریقا دیده می شوند، اما برخی از جمعیت های کوچکتر جدا شده در غرب و مرکز آفریقا زندگی می کنند. یکی از مهم ترین حقایق در مورد زرافه ها که باید به خاطر بسپارید این است که همه آنها در کشور آفریقا زندگی می کنند. البته در مناطق مختلف آفریقا. زرافه های شمالی، شمال آفریقا را خانه خود کرده اند؛ همچنین زرافه های جنوبی در جنوب قاره قدم می زنند و دو گونه دیگر در شرق آفریقا جزء شادترین گونه ها هستند.

 

غذا

زرافه ها چه می خورند؟ زرافه ها از گردن بلندشان برای تغذیه از برگ ها، شاخه ها و میوه های بوته ها و درختان بلند استفاده می کنند. آنها از گیاهان مختلف تغذیه می کنند و رژیم غذایی بسته به مکان و فصل متفاوت است؛ اما برگ ها و شاخه های اقاقیا رایج ترین غذای زرافه ها هستند. زرافه ها بیشتر وقت خود را صرف غذا خوردن می کنند و می توانند تا 45 کیلوگرم برگ و شاخه را در روز بخورند! آنها همچنین برای میان وعده میوه و علف می خورند. به لطف گردن و پاهای بلندشان، زرافه ها می توانند به خوراکی های خوش طعمی مانند برگ های سبز تازه در درختان بلند دست پیدا کنند.

 

زرافه ها چگونه آب می خورند؟ گردن زرافه برای رسیدن به زمین خیلی کوتاه است، به همین دلیل پاهای خود را به طرز ناخوشایندی باز می کنند یا برای رسیدن به آب زانو می زند. آنها هدف آسانی برای شکارچیان در هنگام نوشیدن آب هستند. زرافه ها بیشتر آب مورد نیاز بدن خود را از برگ درختان دریافت می‌کنند، بنابراین فقط هر چند روز یک بار باید آب بنوشند.

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

دندان ها

زرافه ها 32 دندان دارند که به اندازه انسان هاست. با این حال، دهان آنها با دهان ما بسیار متفاوت است. دندان ها در جلوی فک پایین قرار دارند، اما فقط در پشت فک بالا قرار دارند. به‌ جای دندان، توده‌ای از بافت به نام صفحه سخت یا پد دندانی در بالای دهان خود دارند که به آنها کمک می‌کند برگ‌ها را بگیرند.

 

زبان

زبان زرافه به رنگ آبی تیره است که تصور می شود نوعی محافظ در برابر آفتاب باشد. زرافه ها در هنگام چرا زبان خود را به قدری بیرون می آورند که زبان صورتی شان دچار آفتاب سوختگی می شود. رنگ‌های تیره‌تر در مقابل آفتاب خشن آفریقا محافظت بهتری ارائه می‌دهند. به گزارش سماتک زبان زرافه 45 تا 50 سانتی متر است و پیشگیر است، به این معنی که می‌تواند غذا را بپیچد و بگیرد. این مورد وقتی کاربرد دارد که می خواهد برگ های خوشمزه را از خارها جدا کند. زرافه ها در دهان شان یک لایه محافظ هم دارند! دهان آنها با پاپیلاهای سخت و انگشت مانند پوشیده شده است تا از خارهای تیز درختانی مانند اقاقیا محافظت کند.

 

قلب

زرافه چند قلب دارد؟ وزن قلب زرافه حدود 11 کیلوگرم است و بزرگترین قلب در حیوانات خشکی را دارد! قلب بزرگ زرافه برای پمپاژ 60 لیتر خون به دور بدن و تمام طول آن تا گردن دراز باید بسیار قدرتمند باشد.

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

زرافه چگونه از بچه هایش نگهداری میکند

بچه زرافه ها پس از زایمان می توانند در عرض نیم ساعت بایستند و تنها پس از 10 ساعت می توانند در کنار خانواده خود بدوند. زرافه های جوان تا حدود 5 ماهگی در گروه‌ بچه ها هستند و با هم استراحت می‌کنند و با هم بازی می‌کنند. این در حالی است که مادران شان در دور دست به جستجوی غذا می‌پردازند. یک زرافه ماده تمایل دارد بماند و از بچه هایش مراقبت کند اما نرها در تربیت بچه زرافه ها دخالتی ندارند.

 

گوساله زرافه بعد از حدود یک ساعت می تواند بایستد و راه برود و در عرض یک هفته شروع به نمونه برداری از پوشش گیاهی می کند. علی‌رغم تلاش ماده‌ها برای ایستادن بالای گوساله‌های خود در هنگام حملات شیرها، کفتارهای خالدار، پلنگ‌ها و سگ‌های وحشی آفریقایی، بسیاری از گوساله‌ها در چند ماه اول زندگی‌شان به دست شکارچیان حیات وحش کشته می‌شوند.

 

جفت گیری

زرافه ها چند همسر دارند و به همین دلیل تعداد کمی از نرها هستند که فقط با یک ماده جفت شوند. ماده ها حدود 400 تا 460 روز پس از جفت گیری یک گوساله مجرد به دنیا می آورند و در حالت ایستاده زایمان می کنند.

 

خواب

زرافه ها یکی از کوتاه ترین نیازهای خواب را در بین پستانداران دارند و فقط حدود چهار ساعت در روز می خوابند. آنها یا دراز کشیده و گردن شان را روی بدنشان می خوابانند و یا ایستاده می خوابند. خواب زرافه در فواصل زمانی کوتاه و گاهی کمتر از یک دقیقه هم اتفاق می افتد. زرافه ها در یک دوره 24 ساعته فقط به 5 تا 30 دقیقه خواب نیاز دارند و این در حالی است که برخی از آنها تا 4 ساعت در شبانه روز هم می خوابند! آنها اغلب در چرت زدن های سریع که ممکن است تنها یک یا دو دقیقه در یک زمان طول بکشد، به آن می رسند.

زرافه چطور حیوانی است + حقایق شگفت انگیز در مورد زرافه

عکس زرافه

زرافه ها با گردن‌های بلندی که تا 6 فوت هم می‌رسد، می‌توانند شکارچیانی مانند شیرها و کفتارها را خیلی قبل از اینکه شکارچیان بتوانند آنها را ببینند، تشخیص دهند. اگر به عکس زرافه ها دقت کنید می بینید که داشتن آن گردن های متمایز به زرافه ها کمک می کند تا از بالای درختان غذا بخورند. جالب است بدانید روز جهانی زرافه هر سال 21 ژوئن است

جدیدترین مطالب