لاغری

لاغری

hpv

hpv

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

سگ هاسکی بهترین نژاد سگ دنیا است که بسیار باوفا بوده و انواع سگ هاسکی 3 نوع هستند که در اینجا خصوصیات سگ هاسکی، شرایط نگهداری سگ هاسکی، مشخصات ظاهری سگ هاسکی و همچنین تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی بیان خواهد شد.

 

خصوصیات سگ هاسکی

سگ هاسکی یکی از زیباترین نژادهای سگ خانگی است که زیبایی این سگ باعث محبوبیت و جذب طرفداران زیاد این نژاد شده است و این یکی از خصوصیات سگ هاسکی است. هاسکی ها بسیار پرانرژی و شاداب هستند. آن‌ها فعال و پر تحرک هستند و به آسانی بی حوصله می‌شوند. به همین دلیل، امکان دارد که اگر سگ هاسکی خود را برای طولانی مدت تنها بگذارید، خانه، حیاط و وسایل شما را خراب کند. همچنین آپارتمانه‌ای کوچک مناسب نگه داشتن سگ‌های هاسکی نیستند. یکی دیگر از خصوصیات سگ های هاسکی بسیار اجتماعی است و اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد. این سگ آپارتمانی می‌باشد و باید او را برای پیاده روی 2 ساعته به بیرون ببرید تا انرژی‌اش خالی شود؛ وگرنه اگر بیرون بروید و انرژی سگ پر باشد خانه را ویران می‌کند. در ضمن به جویدن اشیا در سن تولگی علاقه زیادی دارد. از بارزترین خصوصیات سگ هاسکی این است که از اراده قوی و هوش بالایی برخوردار هستند. همین مسئله باعث می‌شود تا آن‌ها دوستان فوق‌‌العاده‌ای باشند. سگ‌های هاسکی رفتاری دوستانه و وفادار دارند. آن‌ها حیواناتی جمع گرا هستند و بودن با یک خانواده را به یک صاحب تنها ترجیح می‌دهند. همچنین با غریبه‌ها رفتاری دوستانه‌تر دارند. خبر خوب این که سگ های هاسکی‌ به ندرت پارس می‌کنند و خبر بد این که آن‌ها بیشتر مایل به زوزه کشیدن هستند.

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

انواع سگ هاسکی

سگ هاسکی یک اسم کلی برای تعدادی از نژاد‌هاست که به عنوان سگ های سورتمه کش مخصوصا در مناطق شمالی کره زمین مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما هم اکنون به عنوان سگ دست آموز نیز وارد منازل شده‌اند. اسم سگ هاسکی از ESKIE گرفته شده است. اسکیمو‌ها این نام را بر سگ‌های سورتمه کش خود گذاشته بودند و از آنها برای حمل و نقل استفاده می‌کردند. زادگاه اصلی هاسکی چوکچی در شرق سیبری است که در سال ۱۹۰۹ میلادی و زمان شیوع تب بالای یافتن طلا به آلاسکا برده شده و از آنجا به کانادا و ایالات متحده راه پیدا کردند. انواع سگ هاسکی در 3 نوع مختلف وجود دارد:

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

سگ هاسکی سیبرین

سگ هاسکی سیبرین یک نژاد سگ زیباست با پوستی ضخیم و مودار است. چشم‌های آبی یا چند رنگ نژاد سگ هاسکی سیبرین به زیبایی این حیوان دوست داشتنی می‌افزاید. همانگونه که از نام سگ هاسکی سیبرین مشخص است، زادگاه اولیه نژاد سگ هاسکی سیبرین، منطقه سیبری است. این نژاد توسط قبیله‌ای به نام چوکوچی استفاده می‌شده است. هاسکی سفید نیز برگرفته از این نژاد است. این نژاد را برای کشیدن سورتمه توسعه داده شده است. در سال ۱۹۰۹ اولین هاسکی‌های سیبری به عنوان سگهای مسابقه‌ای وارد منطقه آلاسکا شدند، معروف ترین آن ها Balto نام داشته که قهرمان شد. سگ هاسکی سیبرین نسبت به سگ هاسکی مالاموت وزن و قد کمتری دارد. با سری کوچکتر، چشم‌ها و گوش‌های نزدیک به همدیگر و دم شمشیری شکل. سگ هاسکی سیبرین، شگفت انگیز و زیبا است. آکیتا و هاسکی شیپرک، برگرفته از این نژاد است.

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

سگ هاسکی مالاموت

سگ هاسکی مالاموت توسط قبیله با نام Innuit که به Mahlemuts مشهور است، تربیت شده است. افراد این قبیله در پی آن بود که یک سگ کاری قدرتمند پرورش دهند تا در کار‌هابه آنها کمک کند. این نژاد، قدیمی‌ترین نژاد هاسکی در بین سگهای سورتمه‌کش شمالی است. مالاموت برگرفته از نام قبیله‌ای است که از این نژاد سگ هاسکی برای کشیدن سورتمه و نگهبانی استفاده می‌شده است. سگ هاسکی مالاموت به راحتی قابل تمایز با هاسکی سیبری است. نشانه‌های ظاهری این تفاوت در وزن و جثه سگ آشکارا نمایان است. نژاد سگ هاسکی مالاموت وزن بیشتر و قد بلندتری نسبت به هاسکی سیبری دارد. قد هاسکی مالاموت بالغ، به ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر و وزن نژاد هاسکی مالاموت، ۳۵ تا ۵۰ کیلوگرم خواهد بود. ظاهر متمایز مالاموت شامل چشم‌های قهوه‌ای، سر بزرگ و چشم‌هایی با فاصله از همدیگر است. سگ هاسکی مالاموت دم پر مو و قدرتمندی دارند، آنها به جای پریدن از روی حصار، با پنجه‌های قوی و تیزشان زمین را می کنند. مالاموت‌ها اجتماعی هستند و از بودن در کنار هم نژادهای خود لذت می‌برند، اما نسبت به گونه‌های دیگر، رفتار تهاجمی دارند. درعوض نسبت به صاحب خود کاملا وفادار بوده و از او به شدت مراقبت می‌کنند.

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

سگ هاسکی آلاسکا

سگ هاسکی آلاسکا همدمی واقعی و رهبر در سورتمه کشیدن است. ظاهر سگ هاسکی آلاسکا با نژادهای دیگر متفاوت است. این سگ‌ها عموما دارای چشمان قهوه‌ای هستند. پاهایی کشیده، لاغر اندام، قفسه سینه بزرگ با گوش‌های نوک تیز، دم دایره‌ای شکل و قدی بلندتر نسبت به هاسکی سیبری است. ظاهر سگ هاسکی آلاسکا نسبت به سایر نژادهای هاسکی متفاوت است.

 

تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

تشخیص سگ هاسکی سیبرین و سگ هاسکی مالاموت کار ساده‌ای نیست. بارزترین ویژگی متفاوت در آنها یکدست سفید بودن رنگ سر سگ هاسکی مالاموت است، در حالی‌که سگ هاسکی سیبرین بین چشم هایش طرح‌ها و خطوط زیبایی دارد. از دیگر تفاوت های بین مالاموت و سیبرین هاسکی می‌توان به معروف بودن سگ هاسکی مالاموت آلاسکایی به عنوان یک سگ کار اشاره کرد. همچنین دیگر تفاوت مالاموت و سیبرین هاسکی ارتفاع این دو است، به طوری‌که ارتفاع کمر سگ هاسکی مالاموت کمی بلندتر از سگ هاسکی سیبرین است و البته کمی لاغرتر هم به نظر می‌رسد. رنگ چشم سیبرین هاسکی اکثرا آبی یا تلفیقی از آبی و قهوه‌ای است، درحالی‌که سگ هاسکی مالاموت آلاسکایی اغلب چشمانی تیره دارند.

 

ویژگی های سگ هاسکی مالاموت و سیبرین

با توجه به استاندارد Akc ویژگی های سگ هاسکی مالاموت و سیبرین مثل یک سگ نگهبان است. سگ هاسکی مالاموت حالتی دوستانه با اطرافیان و سایر سگ ها دارد . ظاهر عجیب و غریب سگ هاسکی ، مانند گرگ باعث می‌شود که ویژگی های سگ هاسکی سیبرین برای بسیاری از مردم جذاب باشد و حتی خلق و خوی آنها ، عشق به سگ های دیگر و بی تفاوتی نسبت به غریبه ها ، آنها را سگ‌های ایده‌آلی می‌سازد. یک سگ هاسکی بالغ می تواند با نیروی یک توله سگ هاسکی بازی کند. آنها ممکن است به عنوان یک همدم خانوادگی خوب برای صاحب خود به نظر برسد آنها نیاز به آموزش گسترده و تمرین برای حفظ رفتار خوب دارند و تنها کسانی که زمان و انرژی لازم برای متعهد بودن به هاسکی را دارند باید این نژاد را بگیرند . از مهمترین ویژگی های سگ هاسکی اصیل مالاموت و سیبرین این است که آنها بسیار قابل اعتماد بوده و ارزش نگهداری دارند.

 

مشخصات ظاهری سگ هاسکی اصیل

سگ هاسکی اصیل سیبرین ، نژادی است با چشمهای آبی یا قهوه ای و یا یک چشم از هر کدام از این رنگ ها ، که در این صورت به طور عامیانه به آن چشم تیله ای می‌گویند. جمجمه متوسط است و باید متناسب با بدن باشد ، کمی گرد در بالا و از چشم ها جلوتر است. سگ هاسکی سیبرین اصیل پوزه ای با سایز متوسط دارد که از پهنای آن به تدریج از بالا به سمت نوک بینی کاهش می یابد و نه کاملاً گرد است و نه مربعی. رنگ بینی در هاسکی های پشت مشکی ، خاکستری یا قهوه ای به رنگ سیاه است و در هاسکی سفید گوشتی رنگ است. برخی از سگ ها بینی ای دارند که دارای رگه های صورتی است که به بینی برفی معروفند. گوش های مثلثی با نوک گرد دارد که باید به صورت ایستاده در هوا باشند . دم هاسکی دارای پوشش خز مانند و شبیه به دم روباه است. هنگامی که سگ در حالت هشدار قرار بگیرد آن را به صورت منحنی در پشت کمر خود قرار می‌دهد و هنگامی که سگ آرام است آن را پایین نگه میدارد.

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

انواع رنگ چشم سگ هاسکی

رنگ چشمان سگ هاسکی به دو رنگ آبی و قهوه‌ای دیده می‌شود. سگ هاسکی چشم  دو رنگ که در این حیوانات شایع است در نژاد هاسکی بسیار زیاد دیده می‌شود به این صورت که یک چشم حیوان به رنگ قهوه‌ای و یک چشم به رنگ آبی می‌باشد. چشمان سگ هاسکی قدری کشیده می‌باشد و در برخی تقسیم‌بندی‌ها رنگ آبی چشم سگ هاسکی را به آبی پر‌رنگ و کم‌رنگ دسته‌بندی می‌کنند.

 

قد و وزن سگ هاسکی

قد سگ هاسکی بالغ نر ۵۳ تا ۶۰ سانتیمتر و در ماده ها بین ۵۱ تا ۵۶ سانتی متر می باشد. وزن سگ  هاسکی باید متناسب با ارتفاع سگ باشد اما به طور معمول باید بین ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم در سگ نر و بین ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم در سگ ماده می باشد. کشیدگی بدن سگ هاسکی کمی بیشتر از ارتفاع قدش می باشد.

 

انواع رنگ های سگ هاسکی

سگ هاسکی دارای یک پوشش ضخیم مویی با طول موی متوسط و رنگ سفید یا طلایی است . به گزارش سماتک انواع سگ هاسکی در رنگ ها و طرح های متفاوتی هستند که برخی از آنها فقط مختص به این نژاد می باشد . صرف نظر از رنگ کمر سگ هاسکی ، پنجه ها و پاها و صورت و زیر دم سگ هاسکی سفید رنگ است. بهترین رنگ سگ هاسکی سیاه و سفید ، خاکستری و سفید ، قهوه ای و سفید و یا سفید خالص می باشد.

خصوصیات سگ هاسکی و انواع آن | تفاوت بین مالاموت و سیبرین هاسکی

شرایط نگهداری سگ هاسکی در خانه

شرایط نگهداری سگ هاسکی با توجه به نژاد آن‌ها متفاوت است. نگهداری سگ هاسکی در آپارتمان بسیار مشکل است زیرا این سگ احتیاج به دویدن و بازی دارد. سگ هاسکی بسیار فعال است و به یک حیاط بزرگ جهت زندگی و نگهداری نیاز دارد. بدلیل داشتن پوشش ضخیم تحمل هوای گرم را ندارد و بهتر است از سایبان و کولر در فصول گرما استفاده شود. این نژاد زندگی را بصورت گروهی ترجیح می‌دهد (حداقل دوتایی). همچنین در فصول گرم سال باید برای نگهداری از سگ هاسکی در صورت لزوم باید از کولر گازی استفاده کرد.

 

مواد گفته شده در بالا از مهمترین خصوصیات سگ هاسکی بودند که برای شما علاقه مندان به انواع سگ هاسکی اصیل بیان شد. سگ هاسکی مالاموت و سگ هاسکی سیبرین از بهترین نژاد سگ هاسکی می باشند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب