غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین باید به درستی انتخاب شود تا جان ماهی های آکواریومی به خطر افتاده نشود در اینجا طرز تهیه غذای ماهی آکواریوم را بیان خواهیم کرد همچنین با نام غذای ماهی در این پست آشنا می شوید.

نوع غذای ماهی ها در اصل به محیط زیست این جانداران بستگی دارد. اغلب ماهی ها گوشت خوار هستند، در حالی که تعدادی از آن‌ها نیز کاملاً گیاه خوارند. اطلاعاتی که در این مقاله کوتاه ارائه دادیم به این واقعیت اشاره دارد که ماهی‌های گوناگون دارای عادات غذایی خاص خود هستند. می‌توانیم بگوییم که ماهی ها مهارت کافی را برای خوردن مواد مغذی فراوان موجود در محیط دریا کسب کرده اند.

ماهی ها مواد غذایی بسیار متنوعی را مصرف می‌کنند. بعضی از آن‌ها جاندارانی همه چیز خوار هستند و از حیوانات دریایی از قبیل ماهی‌های کوچکتر، کرم‌ها و سخت پوستان تغذیه می‌کنند. در حالی که تعدادی از انواع ماهی ها موجودات ریز و مواد گیاهی را می‌خورند. گونه‌ها دیگر نیز وجود دارند که حیواناتی گوشت خوار هستند و دیگر ماهی ها را شکار می‌کنند. رژیم غذایی ماهی ها بر حسب عادات غذایی آن‌ها طبقه بندی می‌شود.

 

غذای ماهی آکواریوم

عادات غذایی ماهی ها بر حسب گونه آن‌ها متغیر است؛ بنابراین ایجاد فهرست جامعی از حیوانات دریایی و گیاهان که توسط ماهی ها خورده می‌شوند، کار ساده‌ای نیست. برخی از گونه‌های ماهی ها طبیعتاً فقط گوشت خوار یا گیاه خوار هستند، ولی ماهی‌های همه چیز خواری وجود دارند که هم از حیوانات و هم گیاهان به عنوان منبع غذایی استفاده می‌کنند.

 

جلبک‌های دریایی: منبع غذایی ماهی‌های همه چیز خوار و گیاه خوار را نیز تأمین می‌کنند. ماهی‌های همه چیز خوار جلبک‌های کوچک را همراه با سخت پوستان مصرف می‌کنند، زیرا باید به شکار آن‌ها بروند.

 

سبزه‌های دریایی و جلبک: ماهی‌هایی که سبزه‌های دریایی و جلبک‌ها را می‌خورند، کاملاً گیاه خوار هستند.

 

پسماند‌ها و جلبک: ماهی ها مواد اضافی جامد، لجن‌های مرجانی و مواد ارگانیک را از خود خارج می‌سازند. این مواد به مرور زمان در سطح دریا جمع شده و پسماند‌هایی را به وجود می‌آورند. همین پسماند‌ها منبع غذایی گونه‌های بسیاری از ماهی ها را تشکیل می‌دهند.

 

اسفنج‌ها: ماهی‌های گروه همه چیز خوار، اسفنج‌ها را می‌خورند. به سخن دیگر، منبع غذایی اصلی آن‌ها، اسفنج است.

 

پلانکتون: پلانکتون‌ها، از قبیل انواع مختلف میگو، ماهی، کاپود، امفیپود و میسید بخش دیگری از منابع غذایی ماهی ها را تشکیل می‌دهند.

 

رژیم غذایی ترکیبی: ماهی‌های همه چیز خوار از یک رژیم غذایی ترکیبی در اعماق اقیانوس پیروی می‌کنند. آن‌ها در ذات خود فرصت طلب هستند و جان خود را با خوردن هر غذایی که در ته اقیانوس‌ها پیدا کنند، نجات می‌دهند. رژیم غذایی آن‌ها شامل ماهی‌های کوچک، سخت پوستان، کرم‌ها و تقریباً هر چیزی که زهرآلود نباشد، می‌شود.

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

نکات مهم در تغذیه ماهی آکواریوم

ماهی ها را با ادویه های مختلف ، نان ، موجودات کثیف مانند : سوسک و پروانه و… ، گوست سفید و گوشت قرمز تغذیه نکنید .
تغذیه ماهیان باید به مقدار کم ولی در وعده های زیاد باشد . به این ترتیب رشد ماهی بیشتر می شود .
سعی کنید از چند نوع غذا برای تغذیه ماهیان خود استفاده کنید تا تمام ویتامین ها و پروتئین های مورد نیاز آن تامین شود .
در تغذیه ماهیان حساس مانند دیسکس ها نباید از کرم های خونی به مقدار زیاد استفاده کرد . باعث ایجاد انگل در سیستم گوارش آنها خواهد شد .
از ماهی های مرده برای تغذیه ماهی های خود استفاده نکنید . هر عاملی باعث مرگ ماهی مذکور بوده باشد به ماهی شما نیز سرایت خواهد کرد .

 

طرز تهیه غذای ماهی آکواریوم

گونه‌هایی از ماهی ها در گروه ماهی‌های گوشت خوار قرار دارند. این ماهی ها گونه‌های دیگر را در حملاتی غافلگیر کننده شکار کرده و می‌خورند.

 

سخت پوستان: خرچنگ، میگو و دیگر سخت پوستان منبع غذایی اصلی تعدادی از گونه‌های ماهی ها را پدید می‌آورند.

 

بی‌مهرگان: بی مهرگان کوچکی که منبع غذایی تعداد بسیار متنوعی از ماهی ها را تشکیل می‌دهند عبارتند از: کرم ها، حلزون ها، ستاره دریایی و خارپشت دریایی. ارگانیسم‌های نشسته و بی حرکتی مانند مرجان ها، صدف‌ها و پولیپ‌ها نیز بخش دیگری از رژیم غذایی این گونه از ماهی ها را پدید می‌آورند.

 

انگل‌ها: تنها انواع اندکی از ماهی ها وجود دارند که انگل‌های دیگر گونه‌های ماهی ها را می‌خورند.

 

بهترین غذای ماهی خانگی

غذای ماهی‌های خانگی عبارتند از دانه‌های ریز گرانول، قرص‌های خوراکی و پوسته‌ها. اما این ماهی ها سیب زمینی، نخود، کدو سبز، دانه‌های ریز لوبیا، سبزیجات و … را نیز می‌خورند. جلبک اسپیرولینا و اسفنج از جمله مواد غذایی معدودی هستند که به صورت یخ زده به این ماهی ها داده می‌شوند.

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

غذای ماهی قرمز خانگی

در حیات وحش، این ماهی همه‌چیزخوار است و از سخت‌پوستان، حشرات و مواد گیاهی تغذیه می‌کند. در قديم که خانه‌ها وسيع بودند و حوض‌های بزرگی در آنها وجود داشت، مردم ماهی قرمز را در طول سال در خانه‌های خود نگه می‌داشتند. اکثر اين حوض‌ها دارای آب راكد بودند که خود مرکزی برای توليد حشرات بود. این ماهی ها براساس ساختار زيستی‌شان به‌خوبی در آب‌های راکد می‌‌توانند زندگی کنند و غذای ماهی قرمز در این مکان‌ها تخم حشرات است. اگر ماهی قرمز در تنگ یا آکواریوم نگهداری شود لازم است روزانه حداقل در دو وعده (صبح و شب)، به ماهی غذا بدهیم.

 

باید توجه نمود که تنها از یک نوع غذا برای ماهی استفاده نشود و تنوع غذایی بایستی در غذای آن رعایت شود زیرا نیازهای غذایی ماهی ها تنها از یک نوع غذا تامین نمی‌شود. بهترين كار اين است كه از غذای مخصوص آنها استفاده شود. در بازار غذای ماهی قرمز را می‌توان از آکواریوم‌ فروشی‌ها تهیه نمود. توجه به تاريخ مصرف غذای ماهی، توجه کنید و از غذاهایی که تاريخ مصرف آن گذشته است هرگز برای تغذيه ماهی استفاده نکنيد.

 

غذای ماهی قرمز نيز بايد در ظروف كاملا دربسته و در جای خشک، خنک و تاريک نگهداری شود. ماهى قرمز بايستى با غذاهاى کم پروتیين و سرشار از کربوهيدرات شناور در سطح آب تغذيه شود. برای رعایت تنوع غذایی ماهی‌ قرمز می‌توان از دل و جگر خام و تازه گوسفند به مقدار بسیار کم یا سفیده تخم‌مرغ آب‌پز شده در بعضی از وعده‌ها به صورت بسیار ریز و قطعه قطعه شده استفاده نمود. افزودن میگوی آب شور به غذا نیز ممکن است برای ماهی‌های قرمز جوان سودمند باشد.

 

از خرده‌های ريز نان يا حبوبات پخته شده يا زرده تخم مرغ نیزمی‌توانند به‌عنوان غذای ماهی قرمز استفاده شوند. اما خرده نان غذايی ناقص بوده و نمی‌تواند که احتياجات بدنی ماهی را کاملا برآورده سازد. مقدار غذای ماهی قرمز باید بگونه ای باشد که اضافه غذا در آب نماند و همه غذای داده شده بعد از 5 دقیقه تمام شود. غذا دهى بيش از حد باعث انباشت مواد آلى و دفعى و در نتيجه مسموم شدن ماهى خواهد شد. غذاها بايد به مقداري ريخته شوند که حدودا در عرض پنج دقيقه خورده شوند،چنانچه ظرف نگهداری کوچک بوده يا شيشه‌ای نباشد باعث بی‌اشتهايی وسرانجام مرگ ماهی خواهد شد.

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

شرایط نگهداری ماهی قرمز

علاوه بر توجه به غذای ماهی قرمز همچنین باید به عواملی نظير آب، مکان نگهداری، هوا و دمای مناسب ماهی ها توجه کرد تا هم ماهی سالم بماند و هم سلامتی شما را به مخاطره نيندازد.

 

آب

استفاده از آب شهری مشکل خاصی برای ماهی‌های قرمز ایجاد نمی‌کند. اما قبل از کنار گذاشتن آب برای ظرف ماهی، بگذارید چند ثانیه آب از شیر بیرون برود تا برخی مواد شیمایی که احتمالا در لوله رسوب کرده‌اند داخل ظرف نشود. سپس بگذارید که آب به مدت یک شبانه روز در ظرف بماند تا کلر آن از بین برود. هنگام تعویض آب دقت کنید که دمای آب تازه با دمای آبی که ماهی در آن است يکسان باشد يا تفاوت دمايی کمی با هم داشته باشند.
در طول هفته یک یا دو بار آب ظرف ماهی ها را عوض کنید.
میزان آب مورد نیاز برای هر ماهی حداقل یک لیتر می‌باشد.

 

ظرف نگهداری

ماهی ها به اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است وارد آب می‌شود، بنابراین سعی کنید تا آنجا که ممکن است از ظروفی که دهانه گشاد دارند استفاده کنید.
ظروف نگهداری ماهی باید هر دو هفته یکبار با فرمالین، نمک طعام و یا سایر مواد ضد عفونی کننده شسته شود.

 

دمای محیط

دمای مناسب برای زندگی این ماهی ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتیگراد است.

 

نور

محل نگهداری آنها باید به گونه‌ای باشد که تغییر روز و شب در آن احساس شود. هرگز آنها در زیر نور آفتاب مستقیم و شدید قرار ندهید.

 

نکته: ماهی ‌های قرمز را از مراكز معتبرو تحت نظارت و كنترل دامپزشكی تهیه نمایید و ازخرید ماهیانی كه دارای علایمی مانند باله‌های تاخورده و جمع شده هستند، دراطراف دهان یا سطح بدن لكه‌های پنبه مانند دارند، روی سطح بدن آن‌ها زخم یا لكه‌های سفید متمایل به خاكستری یا قرمزمشاهده می‌شود، بدن رنگ پریده و لكه لكه شده دارند، لبه باله‌ها خورده و ساییده شده، ماهی حالت بی‌قراری دارد و بدون آن‌كه دریك جا قرارگیرد پیوسته بدن خود را به اطراف می‌مالد، چشم‌ها به صورت یكطرفه و یا دوطرفه بیرون زده‌اند و پولک‌های ماهی ریخته است، خودداری نمایید.

زیستگاه اصلی ماهی قرمز معمولا در سیبری و جنوب شرقی آسیا است. اهلی‌سازی آن نزدیک به هزار سال پیش در چین صورت گرفت. انتشار این ماهی توسط انسان صورت گرفته و به این علت در رودخانه‌های اروپا دیده می‌شود. در قرن 17 این ماهی به عنوان ماهی زینتی وارد اروپا گردید و از آن هنگام پرورش این ماهی در ایتالیا، جنوب فرانسه و پرتغال معمول گشته‌است. در ایران نیز این ماهی در حوضه‌های دریای خزر، دریاچه ارومیه، هامون و رودخانه کارون یافت می‌شود.

 

غذای ماهی مخلوط شده دستی

غذا هایی هستند که به صورت دستی از مخلوط کردن چند نوع گوشت و سبزیجات ساخته می شوند . چون این غذا به صورت دستی توسط خودتان ساخته میشود شما این امکان را دارید تا مقدار و نوع مواد را مناسب برای ماهیان خود تغییر دهید . این غذا بیشتر برای ماهیان گوشت خوار کاربرد دارد اما بعضی از گیاه خواران بزرگ را نیز به راحتی میتوان با این غذا تغذیه کرد . اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ساخت بهترین غذا های مخلوط شده در سایت ارسال خواهد شد .

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

غذای ماهی پلانگتون فریز شده :

پلانگتون ها موجودات ریز دریازی هستند که به دلیل داشتن ویتامین زیاد غذایی تقویتی برای ماهیان آب شور و شیرین به حساب می آیند .

 

غذای ماهی میگو فریز شده :

میگو فریز شده است که سایز آن بسیار بزرگ تر از آرتمیا می باشد . معمولا برای تغذیه سالم ماهیان آب شور استفاده می شود .

 

غذای ماهی آرتمیا فریز شده :

آرتمیا همان میگو های کوچک زنده هستند که به صورت فریز شده جهت مصرف بچه ماهی ها و ماهی های کوچک استفاده می شوند و دردسر خرید تخم و باز کردن آن را برای کاربر ندارند .

 

غذای ماهی دافنی فریز شده :

دافنی علاوه بر مصرف به صورت زنده ، به صورت فریز شده نیز خوراک ماهیان کوچک و بچه ماهی ها خواهد بود

 

غذای ماهی کرم خونی فریز شده :

کرم خونی علاوه بر این که به صورت خشک و زنده مصرف می شود به صورت فریز شده نیز استفاده شده و غذای بسیار مناسبی برای تحریک ماهی ها به تغذیه است .

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

غذای ماهی آب سبز ( باکتری گیاهی ) :

حتما متوجه رنگ سبز آب های مانده در کنار گیاهان شده اید . نوعی باکتری و سلول گیاهی است که در آب رشد میکنند و تغذیه مناسبی برای بچه ماهیان ریز است .

 

غذای ماهی میل ورم زنده :

میل ورم یا کرم میله ای نوعی کرم با پروتئین زیاد است که به صورت زنده برای تغذیه آبزیان استفاده می شود و اندازه ای بزرگ تر از کرم خونی دارد .

 

غذای ماهی کرم خونی زنده :

کرم خونی به صورت زنده یکی از بهترین غذا ها برای تغذیه ماهیان است و درمان قطعی برای تغذیه کم ماهیان است . اما استفاده بیش از اندازه آن به دلیل ایجاد مشکل روده در ماهی ها و همچنین عادت ماهی به خوردن آن و نپذیرفتن غذا های دیگر مناسب نیست .

 

غذای ماهی دافنی زنده :

دافنی نوعی کک آبی است که در اکثر آبگیر ها و جوب ها زندگی میکند . این موجود کوچک غذای بسیار مناسبی برای تغذیه ماهیان گیاه خوار و بچه ماهی ها هستند .

 

غذای ماهی کرم خاکی زنده :

کرم خاکی یکی از غذاهای خوب و مورد علاقه ماهیان گوشت خوار و گیاه خواران بزرگ است . این کرم حاوی رنگ دانه های برای تقویت رنگ قرمز در ماهی هاست .

 

غذای ماهی کرم توبیفکس زنده :

غذایی خوب برای تغذیه ماهیان گیاه خوار و گوشت خوار است و از پروتئین و ویتامین مناسبی برخوردار است .

 

غذای ماهی میگو (لابستر) زنده :

میگو زنده یکی از بهترین غذا ها برای تغذیه ماهیان گیاه خوار و گوشت خوار می باشد . پروتئین بالای آن باعث رشد سریع ماهی ها می شود .

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

ماهی زنده :

ماهی زنده بهترین غذا برای تغذیه ماهیان گوشت خوار متوسط و بزرگ است . از ماهی های رودخانه ای یا بچه ماهیان دیگر برای این منظور استفاده می شود . معمولا گونه های ارزان قیمت زنده زا ها بهترین گزینه برای تکثیر و استفاده به عنوان غذای ماهی های بزرگ تر هستند .

 

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین

غذاهای زنده شامل انواع کرم ها ، ماهی های کوچک ، میگو و … می شود . هیچ شکی در کیفیت تغذیه با این روش نیست و آبزیانی که با غذاهای زنده تغذیه شوند قطعا سالم تر و شاداب تر از وقتی هستند که از غذای خشک استفاده میکنند .

 

غذای ماهی کرم خونی خشک :

کرم های خونی را به صورت خشک شده عرضه میکنند که به کیفیت نوع فریز شده آن نیست با این حال غذایی مورد علاقه ماهی های گوشت خوار است . این غذا در سلامت ماهیان نقش زیادی دارد و حتی در مواردی برای رفع حالت دلسردی ماهی به غذا از این غذا استفاده می شود . استفاده بیش از اندازه این غذا برای برخی ماهیان توصیه نمی شود .

 

غذای ماهی آرتمیا ( تخم میگو ) :

تخم میگو به صورت خشک دارای پروتئین زیادی است که برای تغذیه بچه ماهی ها استفاده می شود . اما بهتر است تخم میگو را با روشی که در قسمت بعد توضیح میدهیم هتچ کنید و سپس میگوی زنده را برای تغذیه استفاده کنید .

 

غذای ماهی میگو خشک :

میگو خشک شده نیز یکی از غذای های مناسب برای تغذیه ماهیان است . البته همه ماهیان از آن زیاد استقبال نمیکنند .

 

غذای ماهی کرم فشرده :

در حقیقت کرم توبیفکس می باشد که خشک شده و به صورت فشرده عرضه می شود . غذایی بسیار مناسب برای ماهیان خانواده زنده زا ها محسوب می شود و با اشتیاق به سراغ آن می آیند . این غذا به دلیل منشا طبیعی غذایی با پروتئین و ویتامین مناسب ارزیابی می شود .

 

غذای ماهی گلوله ای ریز ( گرانول Granules ) :

دقیقا شبیه غذاهای گلوله ای هستند ولی اندازه بسیار ریزی دارند که برای بچه ماهی ها و ماهی های زنده زا مناسب است .

 

غذای ماهی قرص ها ( دیسک Discs ) :

غذاهایی هستند که بیشتر برای تغذیه گربه ماهی های بزرگ یا لاک پشت ها استفاده می شوند و بیشتر از جلبک ها تشکیل شده است .

 

غذای ماهی گلوله ای (پلیتز pellets ) :

غذاهایی ساخته شده از مخلوط مواد مورد نیاز ماهی ها به شکل توپی هستند که انواع مختلف و اندازه های مختلف دارند . این نوع غذا مورد استفاده ماهی های گیاه خوار درشت و همچنین انواع ماهی های گوشت خوار است .

نوعی از این غذا که به لوفاک مشهور است کمی متفاوت است ؛ زیرا دارای پروتئین زیادی بوده و چرب تر از انواع شرکتی می باشد .

غذای ماهی آکواریوم آب شیرین | غذای ماهی قرمز خانگی

غذای ماهی پولکی ( فلاک Flake ) :

این غذا به صورت خشک و به صورت ورقه های نازک تولید می شود . انواعی از آن به صورت مخلوط دارای انواع مواد برای تغذیه آبزیان است . این غذا بیشتر برای ماهی های زنده زا و ماهی هایی که غذا را از سطح آب میخورند کاربرد دارد .

جدیدترین مطالب