آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

سگ ها حیوانات بسیار باوفایی هستند . آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها را در این پست سماتک گردآوری کرده ایم. اگر می خواهید از سگ ها مراقبت و نگهداری کنید این مطلب را با دقت بخوانید.

 

یک سگ می تواند شادی و نشاط را برای هر فردی به ارمغان بیاورد. اما، قبل از اینکه تصمیم به قبول کردن سرپرستی یکی از آن ها بگیرید، بهتر است با روش های مراقبت از سگ ها آشنا شوید.

 

همان طور که اشاره کردیم، داشتن یک سگ می تواند حس سرزندگی و خوشحالی را به هر خانه ای بیاورد، پس طبیعی است که سلامت و خوشحالی این رفیق چهار پا نیز اهمیت ویژه ای داشته باشد. در این مقاله، تلاش کرده ایم تا کلیه مراقبت های عمومی سگ ها را گردآوری کرده و در قالب یک مطلب ارائه کنیم.

 

قبل از هر چیز، اگر مایل به پذیرش سرپرستی یک سگ هستید، قبل از خریدن یکی از این دوست داشتنی ها سری هم به پناهگاه‌های حیوانات بزنید و از آن جا دوست خود را انتخاب کنید.

 

مراقبت از سگ ها – تغذیه

به طور کلی، تعداد وعده‌های غذایی لازم برای سگ‌ها در سنین مختلف به قرار زیر است:

 

توله‌های ۸ تا ۱۲ هفته‌ای معمولاً نیاز به چهار وعده در روز دارند.

به توله‌های ۳ تا ۶ ماهه سه وعده غذا بدهید.

برای توله‌های ۶ ماهه تا ۱ ساله، دو وعده غذا در روز کافی است.

پس از ۱ سالگی، معمولاً یک وعده غذا در روز کفایت می‌کند.

برای برخی از سگ‌ ها، شامل سگ‌های بزرگ و آن‌هایی که مشکل نفخ دارند، بهتر است تغذیه طی دو وعده کوچک‌تر صورت بگیرد.

 

استفاده از غذای خشک مرغوب باعث ایجاد رژیم غذایی متعادلی برای سگ‌های بزرگسال می شود. می‌توان در کنار آن از غذای کنسروی نیز استفاده کرد و یا آن را با آب مخلوط کرد. ممکن است سگ شما عاشق خوردن پنیر، تخم مرغ پخته و حتی و میوه و سبزیجات باشد، اما توجه داشته باشید که میزان این مواد نباید بیشتر از ۱۰٪ از کلیه خوراکی‌های روزانه سگ باشد.

 

اما توله‌ها تنها باید به خوردن غذای با کیفیت و مناسب سن و نژاد خود اکتفا کنند. پس لطفاً از دادن خوراکی‌های آدمیزاد به توله‌ها خود‌داری کنید! زیرا باعث به هم خوردن سطح ویتامین‌ها و مواد معدنی شده و مشکلات استخوان و دندان را برای این کوچولو ها به همراه خواهد داشت. ضمن اینکه باعث بد غذایی و چاقی مفرط در آن‌ها می‌شود. ضمناً توجه داشته باشید که آب تازه و تمیز همیشه در دسترس توله‌ها باشد و ظرف آب و غذای آن‌ها را نیز مرتب تمیز کنید و بشویید.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

لطفاً از دادن خوراکی‌های آدمیزاد به توله‌ سگ ها خود‌داری کنید

 

مراقبت از سگ ها – ورزش

سگ‌ها برای سوزاندن کالری، تحریک ذهن و سالم ماندن نیاز به ورزش دارند. البته، نوع این ورزش‌ها به نسبت نژاد، جنسیت، سن و سطح سلامت سگ‌ها متغیر خواهد بود. ورزش همچنین باعث می‌شود که حوصله سگ‌ها سر نرود که باعث جلوگیری از بروز رفتارهای مخرب در آن‌ها می‌شود. بازی و سرگرمی در شرایط کنترل شده و تحت نظارت یک انسان همچنین، باعث ارضای بسیاری از نیازهای غریزی سگ مانند کندن، انبار کردن، جویدن و دنبال کردن می‌شود.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

سگ‌ها برای سوزاندن کالری، تحریک ذهن و سالم ماندن نیاز به ورزش دارند

 

مراقبت از سگ ها – پیرایش

مرتب برس کشیدن سگ‌ها باعث تمیز ماندن آن‌ها و البته، کاهش میزان ریزش مو آنان می‌شود. همچنین، در آب و هوای گرم حواستان به کک‌ها و کنه‌ها باشد تا سگتان همیشه سالم و زیبا باشد. بیشتر سگ‌ها (البته در صورتی که خودشان را کثیف نکنند) بیشتر از چند بار در سال نیاز به حمام ندارند. قبل از استحمام، مو‌ و کرک‌های سگ را شانه و یا قیچی کنید. در مرحله آب‌کشی نیز این کار را با دقت انجام دهید وگرنه در صورت باقی ماندن مقداری از صابون بر روی پوست، کثیفی به سرعت جذب پوست سگ می‌شود.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

قبل از استحمام، مو‌ و کرک‌های سگ را شانه و یا قیچی کنید

 

مراقبت از سگ ها – حمل و نقل

برای حمل سگ کوچک خود یک دست را زیر سینه سگ قرار دهید و و با دست دیگر پاها را از زیر بگیرید. تحت هیچ شرایطی تلاش نکنید که توله یا سگ کوچک خود را با گرفتن دست‌ها، دم و یا پشت گردن از زمین بلند کنید. اگر مجبورید سگ بزرگ خود را بلند کنید، این کار را از زیر قفسه سینه انجام دهید و با دست دیگر حمایت لازم برای اندام‌های تحتانی آن را فراهم کنید.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

برای حمل سگ کوچک خود یک دست را زیر سینه سگ قرار دهید و و با دست دیگر پاها را از زیر بگیرید

 

مراقبت از سگ ها – مسکن

حیوان خانگی شما نیاز به جایی گرم و آرام دارد به خوبی استراحت کند. یک قفس مخصوص آموزش و یا یک تخت خواب مخصوص سگ ها می‌‌تواند برای این کار ایده‌آل باشد و قرار دادن یک پتو و یا بالش تمیز می‌تواند حس راحتی بیشتری به دوست چهارپای شما بدهد. اما توجه داشته باشید که این بالشت و پتو باید به طور مرتب شسته شوند. اگر سگ وقت زیادی را در خارج از منزل سپری می‌کند، حتماً از وجود محلی سایه دار و البته آب خنک اطمینان حاصل کنید. البته، در فصل های سرد سال، باید به دنبال جایی گرم، خشک و پوشیده برای سگتان بگردید.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

در فصل های سرد سال، باید به دنبال جایی گرم، خشک و پوشیده برای سگتان بگردید

 

مراقبت از سگ ها – شناسنامه

از مقررات مربوط به نگه‌داری حیوانات خانگی آگاه شوید و در صورت لزوم مجوز‌های ضروری برای نگه‌داری از سگ را فراهم کنید. این کار در کنار داشتن شناسنامه و میکروچیپ شناسایی، باعث می‌شود در صورت مفقود شدن سگ، پیدا کردن آن ساده‌تر باشد.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

از مقررات مربوط به نگه‌داری حیوانات خانگی آگاه شوید

 

مراقبت از سگ ها – کک و کنه

در فصل های گرم سال، مهم است که هر روز پوست سگ را بازرسی کرده و از عدم وجود هر گونه کک، کنه و مشابه آن اطمینان حاصل کنید. در صورتی که به مورد مشکوکی بر خورد کردید، حتماً با دامپزشک خود در این زمینه مشورت کنید. امروزه متد‌های متنوعی برای درمان این گونه بیماری‌ها وجود دارند که ساده‌ترین آن‌ها، شانه مخصوص از بین بردن کک است.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

پوست سگ را بازرسی کرده و از عدم وجود هر گونه کک، کنه و مشابه آن اطمینان حاصل کنید

 

مراقبت از سگ ها – داروها و سموم

از استفاده از داروهایی که توسط دامپزشک برای سگتان تجویز نشده اند، اکیداً خودداری کنید. اگر احتمال می‌دهید که سگ ماده‌ای سمی خورده است، از خود درمانی پرهیز کرده و بلافاصله حیوان را به دامپزشکی ببرید.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

استفاده از داروهایی که توسط دامپزشک برای سگتان تجویز نشده اند، اکیداً خودداری کنید

 

مراقبت از سگ ها – عقیم سازی

برای حفظ سلامتی حیوان خانگی و کنترل جمعیت آن ها بهتر است سگ خود را تا ۶ ماهگی عقیم کنید. البته، فراموش نکنید که قبل از هر تصمیم گیری جدی، با دامپزشک خود مشورت نمایید.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

برای کنترل جمعیت سگ ها بهتر است سگ خود را تا ۶ ماهگی عقیم کنید

 

مراقبت از سگ ها – واکسن

یکی از مسائلی که هیچ گاه نباید فراموش کنید، واکسن های دوست چهارپایتان است. واکسیناسیون درست و به موقع باعث می‌شود که حیوان خانگی کمتر بیمار شده و نیز، از اپیدمی یا واگیر دار شدن بیماری جلوگیری می‌کند.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

واکسیناسیون درست و به موقع باعث می‌شود که حیوان خانگی کمتر بیمار شود

 

لوازم ضروری سگ ها

فهرست زیر شامل برخی از اصلی‌ترین لوازم مورد نیاز برای مراقبت از سگ ها است:

 

غذا و جایزه با کیفیت

ظرف غذا

ظرف آب

اسباب بازی

برس، شانه و شانه مخصوص کک

قلاده با پلاک مشخصات

بند قلاده

قفس برای آموزش

تخت خواب با بالش و یا پتو

مسواک

حواستان به کثیف‌کاری‌های سگتان باشد

 

مراقبت های عمومی سگ

در بیرون از منزل حتماً از قلاده و بند برای سگتان استفاده کنید. این کار امنیت خود سگ و البته افرادی را تضمین می‌کند که خیلی از این حیوان دل خوشی ندارند. اگر هم لازم بود که سگتان به ندای طبیعت پاسخ دهد، لطفاً پس از انجام ماموریت محل را پاکسازی کنید.

 

داشتن یک سگ به عنوان حیوان خانگی شادی و سرزندگی را به ارمغان می‌آورد، اما نباید مراقبت های ضروری سگ ها را فراموش کرد. خوشبختانه، با خواندن این مقاله می‌توانید از دوست چهار پای خود به بهترین شکل ممکن مراقبت کنید.

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

در بیرون از منزل حتماً از قلاده و بند برای سگتان استفاده کنید

 

آموزش اصولی ترین روشهای مراقبت و نگهداری از سگ ها

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب