لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

یوزر و پسورد 5 میلیون حساب کاربری Gmail لو رفت

یوزر و پسورد 5 میلیون حساب کاربری Gmail لو رفت

یوزر و پسورد 5 میلیون حساب کاربری Gmail لو رفت اطلاعات این پنج میلیون حساب کاربری بر روی اینترنت منتشر شده است و پایگاه داده هایی که این اطلاعات بر روی آن قرار گرفته است شامل رکوردهایی از جمله نام حساب کاربری، گذرواژه و سایر آدرس های ایمیل است.

اولین بار در روز سه شنبه بود که اطلاعات 5 میلیون حساب کاربری Gmail بر روی وب سایت Bitcoin Security منتشر شد . اما آنگونه که تا کنون در خصوص این موضوع مطرح شده است، این امر ناشی از هک و سرقت اطلاعات از سرورهای گوگل نبوده است بلکه جمع آوری اطلاعات حساب های کاربر و انتشار یک جای آنها بوده:

 

گوگل در یک بیانیه رسمی در وبلاگ امنیتی خود   اشاره کرده است که جای نگرانی چندانی برای کاربران وجود ندارد زیرا در بین این پنج میلیون اطلاعات لو رفته، تنها 2 درصد از ترکیب های نام و گذرواژه حساب های کاربری صحیح بوده است و سیستم هوشمند و خودکار ضد سرقت اطلاعات گوگل همه تلاش ها برای ورود به حساب های کاربران را متوقف کرده است و گوگل همه جوانب امنیتی برای محافظت از اطلاعات کاربران را در نظر گرفته است.

اما و در هر صورت اطلاعات این پنج میلیون حساب کاربری بر روی اینترنت منتشر شده است و پایگاه داده هایی که این اطلاعات بر روی آن قرار گرفته است شامل رکوردهایی از جمله نام حساب کاربری، گذرواژه و سایر آدرس های ایمیل است. این پایگاه داده ها هم بر روی وب سایت Bitcoin Security و هم بر روی وب سایت Mega قرار داده است:

یوزر و پسورد 5 میلیون حساب کاربری Gmail لو رفت

احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما هم جزو آن دسته از کاربرانی باشید که اطلاعات حساب کاربری آنها لو رفته و بر روی اینترنت منتشر شده است. در این صورت نیاز به آن دارید که این موضوع را بررسی کنید و در صورت صحت، سریعا نسبت به تغییر گذرواژه خود و استفاده از یک گذرواژه قدرتمند اقدام نمایید.

برای فهمیدن این موضوع دو راه وجود دارد. فایلی که بر روی وب سایت Mega قرار گرفته است یک فایل از نوع txt است به حجم 36 مگابایت است. میتوانید با دانلود کردن این فایل و جستجوی ادریس ایمیل خود در آن متوجه شوید که آیا شما نیز جزو پنج میلیون نفری بوده اید که حساب کاربری آن ها لو رفته است یا خیر.

اما راه دوم و راحت تر این است که به وب سایت IsLeaked – اینجا – مراجعه کنید. در این وب سایت کافی است که در قسمت مربوطه آدرس ایمیل خود را وارد کنید – تنها وارد کردن آدرس ایمیل کافی است – و بررسی نمایید که آیا حساب کاربری شما نیز مورد سرقت واقع شده و اطلاعات آن منتشر شده است یا خیر:

 

یوزر و پسورد 5 میلیون حساب کاربری Gmail لو رفت

اما در هر صورت پیشنهاد ما به شما این است که گذرواژه حساب کاربری خود را همین امروز تغییر دهید و به یک گذرواژه قدرتمند برای محافظت از اطلاعات شخصی خود اتکا کنید. صرف نظر از این موضوع این عادت امنیتی خوب را در خود پرورش دهید که هر شش مایه یکبار حساب های کاربری آنلاین خود را بازرسی کنید و گذرواژه های آنها را تغییر دهید.

همچنین حتما به خاطر داشته باشید که از یک گذرواژه مشخص برای چندی حساب کاربری استفاده نکنید. هکرها عاشق گذرواژه هایی هستند که مانند شاه کلید عمل میکنند و با داشتن یکی از آنها میتوان قفل همه حساب های کاربر را باز کرد!

 

 

 

جدیدترین مطالب