لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

مجموعه : موبایل و تبلت
جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

جراحی سلفی یکی از اقدامات این روزهای دختران و پسران برای زیبایی چهره شان در عکس های سلفی است جراحی سلفی برای کسانی که در عکس سلفی از ظاهر خودشان رضایت ندارند امروزه در دنیا انجام می شود.

 

جراحی سلفی چیست؟

جراحی سلفی با تغییر در برخی قسمت های صورت انجام می شود و پزشک در جراحی زیبایی سلفی فرد را با بینی کوچکتر و صورت زیباتر از اتاق عمل بیرون می آورد. با گسترش تب سلفی گرفتن و انتشار این سلفی‌ها با فیلترهای غیرواقعی، محققان ارتباطی مستقیم و معنادار بین سلفی گرفتن و افزایش عمل‌های جراحی در میان جوانان و نوجوانان یافته‌اند. طبق گزارش آکادمی آمریکایی جراحی پلاستیک صورت و جراحی‌های بازسازی AAFPRS پدیده جراحی سلفی یک پدیده جدید است که بر اثر “آگاهی سلفی” بین جوانان و نوجوانان به وجود آمده است. با سلفی گرفتن آگاهی افراد نسبت به ظاهر و چهره آن‌ها افزایش یافته و تمایل آن‌ها برای ایجاد تغییر در چهره و اصلاح عیوب مورد نظر بیشتر شده است. طبق این گزارش در سال ۲۰۱۷ در پنجاه و پنج درصد از جراحی‌های زیبایی صورت، هدف بیماران این بوده است که در سلفی‌های خود زیباتر به نظر برسند و جالب است بدانید که این میزان در شش ماهه اول سال ۲۰۱۸ نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد رشد داشته است.

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

این روند ابتدا در سال ۲۰۱۵ کشف شد و رشدی خیره کننده پیدا کرد تا جایی که در سال ۲۰۱۸ دیگر قابل اغماض نیست. در حال حاضر صنعت جراحی‌های زیبایی، چهره‌ای متفاوت به خود گرفته است. در سال‌های گذشته مردم عکسی از چهره ستارگان سینما را به دست داشتند و از جراحان می‌خواستند تا چهره آن‌ها را مانند چهره این بازیگران تغییر دهد. اما در حال حاضر افراد به جای تصویر بازیگران سلفی‌هایی از خودشان را در دست دارند که با فیلترها و اپلیکیشن‌ها روتوش و اصلاح شده و به مبنایی برای زیبایی بعد از عمل آن‌ها تبدیل شده است.

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد کسانی که با گوشی هوشمند بیشتر از خودشان عکس‌های سلفی می‌گیرند، احتمال زیادی دارد که در معرض عمل‌های جراحی زیبایی قرار بگیرند.

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

رابطه مستقیم عکس سلفی با جراحی سلفی

با افزایش کیفیت دوربین جلوی گوشی‌ها، ما این روزها می‌‌توانیم تصاویر بهتر و باکیفیت‌تری از خودمان بگیریم و این تصاویر دقیق روی ایرادها و کم و کاستی‌های چهره ما تاکید بیشتری خواهند داشت. شاید چند سال قبل داشتن یک دوربین باکیفیت در قسمت جاوی گوشی اهمیت چندانی برای کاربران گوشی‌های هوشمند نداشت. اما سلفی به سرعت در میان کاربران گوشی‌های همراه فراگیر شد و به یک تب جهانی تبدیل شد، تبی برای گرفتن تصاویر زیبا و انتشار آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی. در حال حاضر تمایل مردم به گرفتن سلفی به اندازه‌ای افزایش یافته است که برای این کار و داشتن تصاویری هیجان انگیز و استثنایی، برخی افراد حاضرند دست به کارهای خطرناک بزنند و حتی جان خود را نیز به خطر بیندازند. آمار نشان می‌دهد که در سه سال گذشته ۸ نفر در ایالات متحده بر اثر تلاش برای گرفتن سلفی‌های متفاوت جان خود را از دست داده‌اند.

 

البته افزایش کیفیت دوربین‌های گوشی را نمی‌توان تنها دلیل همه گیر شدن سلفی دانست بلکه افزایش سطح پوشش شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک و اینستاگرام و تمایل مردم برای انتشار لحظه به لحظه از زندگی نیز به این وضعیت دامن زد. در این شرایط مردم همیشه می‌خواهند زیبا و بی‌نقص باشند تا بتوانند تصاویری زیبا از خود به اشتراک بگذارند و خود را فردی زیبا و شاد و خوشبخت معرفی کنند. اپلیکیشن‌های ارتباطی مثل اسنپ چت و اینستاگرام امکانات جدیدی به برنامه خود اضافه کرده‌اند مثل فیلترهایی که روی تصاویر اعمال می‌شود و در نتیجه علاقه مردم به استفاده از آن‌ها برای ارائه تصاویری زیبا و بی‌نقص اما غیرواقعی از خودشان باعث محبوبیت روزافزون این اپلیکیشن‌ها شد.

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

این فناوری تاثیری مخرب بر اعتماد به نفس فرد دارد و منجر به اختلال BDD می شود. این اختلال یک شرایط روحی است که فرد ساعت های طولانی را به نگرانی درباره ظاهر خود می گذراند و تصور می کند بخشی از ظاهر یا بدن او مشکلاتی دارد و سعی می کند به هر شکل ممکن، آن را برطرف کند.

یکی از نمونه های این اختلال Snapchat dysmorphia است و افراد مبتلا به این اختلال می خواهند در دنیای واقعی شبیه فیلترهای اسنپ چت باشند و حتی حاضرند برای این منظور جراحی پلاستیک نیز انجام دهند.

یک جراح پلاستیک در انگلیس می گوید: برخی از بیماران می خواهند با جراحی پلاستیک شبیه نسخه فیلتر دار خود در اسنپ چت شوند.

 

البته در حال حاضرSnapchat dysmorphia یک اختلال طبقه بندی شده نیست و در انگلیس هیچ اطلاعاتی درباره افزایش جراحی های مرتبط با فیلترهای این شبکه اجتماعی وجود ندارد اما طبق اطلاعات سالانه آکادمی جراحان پلاستیک آمریکا در ۲۰۱۷، حدود ۵۵ درصد جراحان این کشور گزارش داده اند که بیماران شان تمایل دارند ظاهرشان در عکس های سلفی را بهتر کنند

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

علت جراحی سلفی چیست؟

اگرچه در جامع غربی، جوان محوری معیار زیبایی محسوب می‌شود اما در حال حاضر آمار جراحی‌های زیبایی در افراد زیر سی سال در حال افزایش است در حدی که در سال ۲۰۱۶ نیمی از مراجعان به مراکز جراحی زیبایی را جوانان زیر سی سال تشکیل داده‌اند. این نشان می‌دهد که اصلاح در مراحل اولیه و پیشگیری از پیری در اولویت افراد قرار گرفته است. کارشناسان دو علت را برای این پدیده عنوان می‌کنند؛ تاثیر رسانه‌های اجتماعی و تلاش برای باقی ماندن در میان نیروی کار جوان. در واقع مردم امروز بیش از گذشته فشار و تاثیر ناشی از افزایش سن را احساس می‌کنند و سعی می‌کنند با این جراحی‌ها جوان باقی بمانند.

جالب است بدانید که جراحی پلک در میان جراحی‌های مختلف زیبایی در جراحی سلفی رواج بیشتری پیدا کرده است چون افراد می‌خواهند در سلفی‌های خود چشمان بازتری داشته باشند و بدون نیاز به آرایش زیاد، کمتر خسته به نظر برسند. مورد بعدی برجسته کردن گونه‌ها است که در میان نسل جدید بسیار شایع شده است چون داشتن گونه‌های برجسته باعث می‌شود چهره، مثلثی و ظریف دیده شود و سلفی‌ها جذاب‌تر و بی‌نقص‌تر به نظر برسند. در واقع این دو تغییر، از مهم‌ترین تغییراتی هستند که فیلترهای اسنپ چت و اینستاگرام روی چهره افراد به وجود می‌آورند و حالتی ظریف و کارتونی و غیر واقعی به آن‌ها می‌دهند، تصاویری غیرواقعی که قرار است با تیغ و سوزن جراحان به واقعیت تبدیل شود.

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

یک موسسه تحقیقاتی به تازگی گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد دوربین جلوی گوشی‌های هوشمند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا عکس‌های سلفی از خود بگیرند، سایز واقعی بینی و سایر اعضای صورت را تغییر داده و حدود ۳۰ درصد بزرگتر از حالت واقعی آن نشان می‌دهد.

این امر به این دلیل است که دوربین جلوی گوشی‌های هوشمند حتی در گوشی‌های پرچمدار و جدید که کیفیت عکاسی دوربین جلوی آن نیز بالاست، به دلیل آنکه این دوربین از فاصله بسیار نزدیک نهایتا اندازه یک دست، گرفته می‌شود و از لنزهای پیشرفته عکاسی نیز محروم است، سایز و اندازه بینی و سایر اعضای صورت را بسیار بزرگ‌تر از حد واقعی آن نشان می‌دهد.

حالا بر اساس این نتایج، پژوهشگران معتقدند که هرچه کاربران عکس‌های سلفی بیشتری از خود بیندازند، احتمال آنکه به عمل‌های جراحی زیبایی بینی و سایر اجزای صورتشان روی آورند، بسیار بالاتر می‌رود. چراکه آن‌ها عکس‌های سلفی را مبنای زیبایی خود قرار می‌دهند و وقتی که در این گونه عکس‌ها، تصویر زیبا و درستی از خود را نمی‌بینند، تصور می‌کنند که اجزای صورتشان مشکل دارد و باید با عمل‌های جراحی زیبایی آن را برطرف کنند.

جراحی سلفی چیست؟ | جراحی زیبایی برای زیباتر شدن در عکس سلفی

شاید باور این مساله برای بسیاری سخت باشد اما طبق این گزارش‌ها، بالغ بر ۵۵ درصد افرادی که در سال گذشته ۲۰۱۷ میلادی تحت عمل جراحی زیبایی قرار گرفته‌اند، اذعان کرده‌اند که می خواهند در عکس‌های سلفی زیباتر بیفتند.

این در حالیست که در سال ۲۰۱۶ رقم مذکور ۴۲ درصد از کاربران و افراد را تشکیل می‌داد که آمار رو به رشد از عمل‌های جراحی و کشش به سمت و سوی عکس‌های سلفی زیباتر به وضوح نشان‌دهنده آن است که این مساله در سال‌های آینده رو به وخامت خواهد رفت.

 

اگر می‌توانستید در چهره خود تغییری ایجاد می‌کنید چه کار می‌کردید؟ پاسخ بیشتر افراد داشتن بینی کوچک‌تر، صورت ظریف‌تر و یا چشمانی درشت‌تر است اما اخیرا برخی افراد پاسخ مشخصی برای این سوال دارند که پدیده جدیدی موسوم به جراحی سلفی را به وجود آورده است. در این حالت افراد سلفی‌های خود را با اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای مخصوص ویرایش و زیبا می‌کنند و از متخصص جراحی زیبایی می‌خواهند که این تغییرات را در حالت واقعی نیز روی چهره آن‌ها پیاده کند. جراحی سلفی در حال حاضر تاثیر چشمگیری روی صنعت زیبایی داشته است و می‌توان آن را یکی از نشانه‌های نفوذ تکنولوژی بر درک ما از زیبایی دانست.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب