چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

فعال سازی دایورت تلفن ثابت روی موبایل

دایورت خط تلفن ثابت روی موبایل بسیار ساده و راحت است و شما می توانید با شماره گیری چند عدد ساده فعال سازی دایورت تلفن ثابت روی موبایل را انجام دهید. دایورت تلفن ثابت روی موبایل معمولا راهکار خوبی برای از دست ندادن مکالمات و تماس‌های تلفنی بسیار مهم از سوی افراد پر مشغله خواهد بود. شاید بسیاری از افرادی که به امور مهمی نظیر تجارت مشغول هستند، در طول روز ناگزیر از برقراری تماس‌های تلفنی متعددی با دیگران باشند. تماس‌هایی که بسیاری از آنها از طریق تلفن دفتر کار این افراد با دیگران رد و بدل می‌شود.

با این حال بسیاری از افرادی که به انجام کارهای مهم مشغول هستند، به دلیل فعالیت‌های تجاری و اقتصادی گوناگونی که انجام می‌دهند، در طول روز به مکان‌های متعددی رفت و آمد می‌کنند. از همین رو به دفتر کار خود دسترسی چندانی ندارند و ممکن است به دلیل این عدم دسترسی تماس‌های کاری مهمی را از دست بدهند. به همین دلیل معمولا این دسته از افراد به دنبال راه مناسبی می‌گردند تا از دریافت تماس‌های مهم کاری خود باز نمانند. شاید در این میان بهترین راه برای از دست ندادن تماس‌های مهم کاری یا غیرکاری از سوی این افراد دایورت تلفن ثابت روی موبایل باشد.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

چگونگی دایورت تلفن ثابت روی موبایل

پیش از آن که به توضیح چگونگی عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل بپردازیم، بد نیست به این نکته نیز اشاره شود که علاوه بر عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل می‌توان تلفن ثابت را روی تلفن ثابت دیگری نیز دایورت کرد. به این معنی که اگر شما یک دفتر کار یا مکانی مشابه با آن در اختیار دارید اما بنا به دلایلی اکثر اوقات خود را در خانه سپری می‌کنید، می‌توانید با دایورت کردن یا انتقال دادن شماره تلفن دفتر خود به شماره تلفن منزل، از تمام تماس‌های دفتر کار خود با خبر شده و آنها را در خانه پاسخ دهید. به هر حال با این توضیح به سراغ چگونگی دایورت تلفن ثابت روی موبایل می‌رویم.

به کمک فعال‌سازی سرویس انتقال مکالمه یا Call Diverting می‌توان تمام تماس‌های دریافتی روی یک تلفن ثابت را به یک خط موبایل یا تلفن ثابت دیگری منتقل کرد. البته به منظور انجام این کار باید خط تلفن ثابت شما حتما از سرویس انتقال مکالمه پشتیبانی کند.

به بیان دقیق‌تر اگر از پشتیبانی یا عدم پشتیبانی قابلیت سرویس انتقال مکالمه توسط خط تلفن ثابتی که در اختیار دارید خاطرجمع نیستید، می‌توانید به مرکز مخابراتی خود مراجعه کرده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید. در مجموع اگر خط تلفن ثابت شما از قابلیت سرویس انتقال مکالمه پشتیبانی نکند، امکان دایورت تلفن ثابت روی موبایل فراهم نخواهد بود. به این ترتیب باید از مرکز مخابراتی خود بخواهید که این سرویس را روی خط تلفن ثابت شما فعال نماید.

پس از این که از فعال بودن قابلیت سرویس انتقال مکالمه روی خط تلفن ثابت خود اطمینان حاصل نمودید برای انجام عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل باید این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید:

#شماره‌ تلفنی که می‌خواهید خط تلفن ثابت شما روی آن منتقل شود*21*

به این ترتیب عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا یک خط تلفن ثابت دیگر به انجام خواهد رسید. شاهد این مدعا هم تغییر صدایی خواهد بود که از طریق تلفن به گوش شما می‌رسد. در واقع این تغییر صدا به شما می‌گوید که عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا یک خط تلفن ثابت دیگر به طور کامل به انجام رسیده است.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

طریقه دایورت تلفن ثابت روی موبایل

تمام مراحلی که در سطور پیشین این متن برای انجام این عملیات به آن اشاره شد، توسط تمام دستگاه‌های تلفنی که از حالت تون (Tone) پشتیبانی می‌کنند قابل انجام خواهد بود. همچنین همان گونه که به آن اشاره شد باید خط تلفن شما از قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا همان سرویس انتقال مکالمه برخوردار باشد و آن را مورد پشتیبانی قرار دهد.

اگر قصد دارید این قابلیت را غیر فعال کرده و عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم را کنسل نمایید تنها کافی است گوشی تلفن خود را برای بار دیگر بردارید و کد #21# را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید. اگر پس از انجام این کار برای بار دیگر صدای بوق مخصوص را شنیدید، گوشی تلفن را قطع کرده و دوباره آن را بردارید تا صدای بوق عادی را بشنوید. در واقع شنیدن صدای بوق عادی به شما خاطر نشان می‌سازد که سرویس انتقال مکالمه روی خط تلفن ثابتی که در اختیار دارید غیر فعال شده و خط تلفن شما به طور کامل از حالت دایورت خارج شده است.

 

نحوه دایورت تلفن ثابت روی موبایل

اگر قصد دارید خط تلفن ثابت خود را روی یک خط موبایل دایورت نمایید حتما به این نکته توجه داشته باشید که هنگام وارد کردن کدی که به آن اشاره شد، شماره موبایل مد نظر خود را به صورت کامل و بی نقص وارد نمایید. به عنوان مثال اگر شماره موبایل شما با رقم 0911 آغاز می‌شود، حتما صفر ابتدایی این شماره را نیز در هنگام فعال‌ ساختن کد مذکور وارد نمایید.

افزون بر آن اگر می‌خواهید خط تلفن ثابت خود را به جای یک خط موبایل روی یک خط تلفن ثابت دیگر انتقال دهید باید علاوه بر شماره تلفن مورد نظر، کد شهری که این شماره به آن تعلق دارد را نیز در ابتدای شماره وارد نمایید. به عنوان مثال فرض می‌کنیم شما اهل مشهد هستید و قصد دارید شماره تلفن مغازه‌ای که در این شهر تحت اختیار دارید را روی خط تلفن ثابت منزل خود در مشهد دایورت کنید. به این ترتیب پس از وارد کردن کد *21* ابتدا شماره کد شهر مشهد را وارد کرده و پس از وارد کردن شماره منزل خود به دنبال آن، کد مربوط به فعال سازی سرویس انتقال مکالمه را با وارد کردن # کامل می‌کنید.

گفتنی است که در صورت پشتیبانی کردن خط تلفن ثابت شما از سرویس انتقال مکالمه یا قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل و خط تلفن ثابت دیگر، تمام مراحلی که در سطور پیشین این متن به آن اشاره شد به صورت کاملا رایگان قابل انجام و فعال سازی خواهد بود. به این ترتیب برای استفاده از خدمات مربوط به دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دیگر هیچ نیازی به پرداخت هزینه اضافه نخواهید داشت.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

دایورت تلفن ثابت روی موبایل پس از پنج زنگ

شاید اولویت اصلی برخی از کاربران خطوط تلفن ثابت جواب دادن به تماس‌های تلفنی دریافتی روی همان خط باشد. در واقع این دسته از کاربران ترجیح می‌دهند تنها در صورتی عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دومشان صورت گیرد که آنها به طور کامل قادر به پاسخ‌گویی تماس مذکور توسط دستگاه تلفن خود نباشند. در این صورت می‌توان کاری کرد که پس از خوردن پنج زنگ پشت سر هم و عدم پاسخ گویی به تماس تلفنی دریافت شده روی یک خط تلفن ثابت از سوی گیرنده، تماس مذکور به شماره موبایل گیرنده یا شماره تلفن مربوط به خط ثابت دیگر او منتقل شده یا به عبارتی روی آنها دایورت شود.

برای انجام این کار باید کاربران خطوط تلفن ثابت این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایند:

#شماره تلفنی که مایل به دایورت شدن روی آن هستید*65*

پس از وارد شدن این کد، اگر فردی با خط تلفن ثابت اصلی شما تماس برقرار کند و پس از خوردن پنج بوق متوالی پاسخی را از سوی شما دریافت نکند، تماس تلفنی او به صورت خودکار به شماره تلفنی که در انتهای کد مذکور ثبت شده است منتقل خواهد گردید. برای کنسل کردن عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم پس از خوردن پنج زنگ نیز می‌توانید کد #65# را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

چگونگی استفاده از سرویس انتظار مکالمه

البته خطوط تلفن ثابت علاوه بر برخورداری از قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا همان سرویس انتقال مکالمه، از قابلیت‌های مهم دیگری نظیر سرویس انتظار مکالمه نیز برخوردار هستند. سرویس انتظار مکالمه یا Call Waiting به شما این امکان را می‌دهد تا در صورت برقراری یک تماس تلفنی جدید هنگام صحبت کردن با یک فرد خاص، بتوانید تماس او را موقتا قطع کرده و پس از پاسخ گویی به تماس جدید به ادامه صحبت با فرد نخست بپردازید.

به عنوان مثال فرض کنید که شما در حال صحبت با پسر عموی خود هستید. اگر هنگام صحبت با او صدای بوق خفیفی به گوشتان رسید، به آن معنی است که فرد دیگری نیز سعی در برقراری تماس تلفنی با شما دارد. فردی که معمولا در محاورات روزمره با اصطلاح فرد پشت خطی از آن یاد می‌شود. در این حالت می‌توانید با فشردن دکمه‌ی  یا Flash  پسر عموی خود را در حالت انتظار پشت خط قرار داده و به تماس تلفنی دوم پاسخ دهید. پس از آن هم قادر خواهید بود با فشردن همان دکمه‌ای که به آن اشاره شد، مکالمه با پسر عموی خود را از سر بگیرید.

به این ترتیب می‌توان علاوه بر استفاده از قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل به سراغ قابلیت‌های دیگری که یک خط تلفن ثابت برای کاربران خود فراهم می‌کند رفت و از وجود آنها نیز بهره گرفت. قابلیت‌هایی که شاید برای برخی از کاربران عادی حالت شناخته شده یا آشنایی نداشته باشند و این دسته از کاربران به طور کامل از وجود آنها بی خبر باشند.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به سایر خطوط

همان گونه که به آن اشاره شد خطوط تلفن ثابت علاوه بر قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم، قابلیت‌های دیگری را هم برای کاربران خود مهیا نموده‌اند. از میان این قابلیت‌ها می‌توان به سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به خطوط دیگر یا همان Call Forwarding اشاره کرد.

برای استفاده از قابلیت مذکور باید گوشی تلفن خود را برداشته و کد #43* را در دستگاه تلفن وارد نمایید. توسط انجام این کار شما می‌توانید یک یا چند شماره تلفن دیگر را به مرکز مخابراتی اعلام نمایید. به این ترتیب اگر پس از برقراری تماس تلفنی از سوی تماس گیرندگان خط تلفن شما اشغال باشد، مخاطب به صورت خودکار و به ترتیب اولویت به شماره تلفن‌های بعدی اعلام شده توسط شما متصل خواهد گردید.

به بیان ساده‌تر پس از فعال ساختن سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به سایر خطوط، اگر فردی با تلفن ثابت شما تماس گرفت و شما در همان زمان با فرد دیگری مشغول صحبت بودید، فرد دوم به جای مواجه شدن با بوق اشغال به صورت خودکار به شماره تلفن دومی که توسط شما به مرکز مخابراتی اعلام شده است متصل خواهد گردید. از همین رو افرادی که در طول روز تماس‌های تلفنی متعددی را از سوی دیگران دریافت می‌کنند، توسط فعال‌سازی این قابلیت کاربردی، تماس‌های مهم تلفنی خود را به علت اشغال بودن خط از دست نخواهند داد.

با این اوصاف می‌توان علاوه بر قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دیگر، از قابلیت انتقال مکالمه از خط اشغال به سایر خطوط نیز به عنوان یکی از امکانات مفیدی یاد کرد که برای کاربران خطوط ثابت تلفن فراهم شده است.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

چگونگی استفاده از قابلیت تماس سریع

در این میان شاید عده‌ای از کاربران خطوط تلفن ثابت هم باشند که بخواهند از قابلیت تماس سریع در تلفن‌های ثابت استفاده کنند. به کمک این قابلیت شما می‌توانید برای صرفه جویی در زمان یا وقت خود آن دسته از شماره تلفن‌هایی که بیش از همه با آنها سر و کار داشته و تماس برقرار می‌کنید را به کدهای دو رقمی یا دو ستاره تبدیل کنید.

برای انجام این کار شما باید این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید:

#شماره تلفن مورد نظر*کد دو رقمی که مد نظر دارید*51*

به این ترتیب پس از انجام عملیات یاد شده شماره تلفن‌های مد نظر شما به کدهای کوتاه دو رقمی تبدیل می‌شوند. در واقع شما می‌توانید با برداشتن گوشی تلفن، به جای گرفتن شماره تلفن‌های چند رقمی تنها کد دو رقمی تعیین شده برای آنها را وارد نمایید و با راحتی و سرعت بیشتری تماس تلفنی خود را برقرار نمایید.

در این میان اگر بخواهید یکی از شماره تلفن‌های تبدیل شده به کد دو رقمی را از حافظه‌ی مرکز مخابراتی حذف کنید، می‌توانید این کد را در دستگاه تلفن خود وارد نمایید: #کد دو رقمی مد نظر شما برای حذف شدن*51*

علاوه بر آن اگر قصد دارید تمام کدهای دو رقمی تعیین شده برای شماره تلفن‌های مختلف را از حافظه‌ی مرکز مخابراتی حذف کنید نیز می‌توانید کد #55# را در دستگاه تلفن خود وارد کنید.

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

به هر حال مسلما قابلیت تبدیل شماره تلفن‌های مختلف به کدهای دو رقمی هم می‌تواند در نظر برخی از کاربران خطوط تلفن ثابت همانند قابلیت دایورت تلفن ثابت روی موبایل یک قابلیت مفید و کاربردی جلوه ‌کند. قابلیتی که شاید استفاده از آن برای برخی از خوانندگان این متن نیز مفید واقع شود. در پایان تذکر مجدد این نکته ضروری به نظر می‌رسد که اگر موفق به انجام عملیات دایورت تلفن ثابت روی موبایل یا خط تلفن ثابت دوم خود نشدید باید به مرکز مخابراتی خود مراجعه کرده تا از امکان پشتیبانی شدن این قابلیت توسط خط تلفن ثابت خود اطمینان حاصل نمایید.

 

چگونه خط تلفن ثابت را روی موبایل دایورت کنیم

جدیدترین مطالب