تحصیل در آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تحصیل در آذربایجان را به‌عنوان مقصد مطلوب برای ادامه تحصیلات عالی خود انتخاب می‌کنند. کشور آذربایجان از همسایه‌های شمالی ایران است و تلاش می‌کند شرایط تحصیلی خوبی برای دانش‌آموزان و دانشجویان داخلی و خارجی  فراهم کند. آب‌وهوای مناسب و متنوع، نزدیکی فرهنگ‌های آذربایجان و ایران و زبان رسمی این کشور از عواملی است که موجب می‌شود بسیاری از دانشجویان ایرانی تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند.

 

این کشور تاریخی درگذشته بخشی از خاک ایران بود. به همین دلیل اشتراکات فرهنگی، تاریخی و هنری زیادی بین دو کشور وجود دارد. نظام آموزشی آذربایجان در سطح متوسط جهانی قرار دارد؛ ولی این کشور تلاش می‌کند خود را با استانداردهای جهانی و اروپایی منطبق کند.

 

مزایای تحصیل در آذربایجان

بعد از تحولاتی که بعد از فروپاشی شوروی صورت گرفت در چند سال اخیر برخی از کشورهای حوزه دریای خزر موردتوجه دانشجویان بین‌المللی قرار گرفت. کشور آذربایجان یکی از این کشورها است. در حال حاضر به دلیل شرایط مطلوب زندگی و تحصیل در آذربایجان دانشجویان خارجی این کشور را به‌عنوان مقصد تحصیلات عالی خود انتخاب می‌کنند. مزایای تحصیل در آذربایجان عبارت‌اند از:

 

1. شهریه و هزینه تحصیل پایین

در دانشگاه‌های آذربایجان هزینه تحصیل بر اساس دوره‌ها و مقاطع تحصیلی متفاوت است. یکی از مزایای تحصیل در آذربایجان این است که هزینه‌ها به صورتی است که دانشجویان خارجی هم قادر به پرداخت آن هستند. به‌طورکلی دانشجویان مقطع کارشناسی سالانه مبلغ 3000-2000 دلار شهریه پرداخت می‌کنند. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 4000-2000 دلار است و دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکترا موظف به پرداخت شهریه سالانه 6000-4000 دلار هستند. هزینه تحصیل در دوره‌های کوتاه‌مدت 2000-700 دلار است.

تحصیل در آذربایجان

2. زبان تحصیل

ترکی آذری، زبان رسمی کشور آذربایجان است.  باتوجه‌به اینکه در برخی نقاط ایران نیز مردم به زبان ترکی صحبت می‌کنند این یک امتیاز برای متقاضیان ترک‌زبان ایرانی است. زبان تحصیل در آذربایجان انگلیسی، روسی و آذری است و اغلب دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی است. ارائه دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی شرایط مطلوبی را از این نظر فراهم می‌کند. متقاضیان فاقد مدرک زبان انگلیسی می‌توانند در دوره‌های آمادگی زبان شرکت کنند و بعد از کسب مهارت و اخذ مدرک زبان وارد دانشگاه شوند.

 

3. اعتبار مدرک

سومین مزیت تحصیل در آذربایجان مربوط به اعتبار مدرک دانشگاهی این کشور است. در سال‌های اخیر دولت آذربایجان در پی سیاست‌های توسعه‌ای خود تلاش می‌کند تا سیستم آموزشی خود را همگام با استانداردهای جهانی توسعه دهد. همچنین این کشور از امضاکنندگان سند همکاری‌های آموزشی بولونیا است. در همین راستا دانشگاه‌های آذربایجان با کشورهای امضاکننده سند بولونیا همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و پژوهشی دارند. این امر منجر به افزایش اعتبار مدرک تحصیلی دانشگاه‌های آذربایجان در سطح جهانی شده است. فارغ‌التحصیلان با مدرک دانشگاهی آذربایجان می‌توانند در این کشور یا کشورهای دیگر مشغول به کار شده یا ادامه تحصیل دهند.

 

4. تحصیل در آذربایجان؛ عدم نیاز به مدرک مهارت زبان انگلیسی

یکی از مدارک مهم در جریان مهاجرت تحصیلی داشتن مدرک بین‌المللی زبان است. در مورد پذیرش در دانشگاه‌های آذربایجان نیازی به داشتن مدرک بین‌المللی زبان نیست. در واقع آذربایجان با حذف این گزینه شرایط را تا حدودی برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی آسان کرده است. متقاضیانی که با زبان انگلیسی آشنایی ندارند می‌توانند قبل از آغاز تحصیل در آذربایجان در دوره‌های ۶ ماهه و یک‌ساله زبان دانشگاه شرکت کنند و بعد از کسب مهارت وارد دانشگاه شوند.

 

5. هزینه زندگی پایین

در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر هزینه‌های زندگی در آذربایجان مناسب است. در حقیقت هزینه‌های زندگی و تحصیلی مناسب و اقتصادی در این کشور از مهم‌ترین دلایل دانشجویان بین‌المللی برای انتخاب این کشور است.

 

6. بورسیه‌های تحصیلی

دانشجویان مشغول به تحصیل در آذربایجان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی که دانشگاه به دانشجویان ممتاز خود اعطا می‌کند استفاده کنند. در برخی از رشته‌های مقطع دکترا تحصیل رایگان است. از جمله شرایط دریافت بورسیه تحصیلی شرط معدل بالا و گذراندن حداقل دو ترم تحصیلی است.

 

دانشگاه‌های آذربایجان

آذربایجان با داشتن چندین دانشگاه دولتی و خصوصی به‌عنوان یکی از مقاصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی تبدیل شده است. برای اخذ پذیرش ابتدا باید دانشگاه موردنظر خود را بر اساس شرایط خودتان ارزیابی و انتخاب کنید. در ادامه فهرستی از دانشگاه‌های آذربایجان را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

1. دانشگاه‌های دولتی آذربایجان

آذربایجان دارای چندین دانشگاه دولتی است و همگی تلاش می‌کنند بهترین محیط آموزشی در سطح استانداردهای جهانی فراهم کنند. همین امر انگیزه دانشجویان به اخذ پذیرش تحصیل در آذربایجان را بیشتر می‌کند. برخی از دانشگاه‌های دولتی آذربایجان عبارت‌اند از:

 

• دانشگاه دولتی باکو

• دانشگاه فنی آذربایجان

• دانشگاه دولتی لنکران

• علوم پزشکی آذربایجان

• دولتی فرهنگ و هنر آذربایجان

• دانشگاه معماری و ساختمان‌سازی آذربایجان

 

2. دانشگاه‌های خصوصی

در جمهوری آذربایجان دانشگاه‌های خصوصی نیز در پیشرفت علمی این کشور نقش مهمی دارند. این دانشگاه‌ها در تلاش هستند تا همگام با علم روز دنیا حرکت کرده و فضای آموزشی متناسب با علم مدرن دنیا فراهم کنند. برخی از دانشگاه‌های خصوصی آذربایجان عبارت‌اند از:

 

• دانشگاه ادلار یوردو

• خصوصی نخجوان

• دانشگاه خصوصی خزر (اولین دانشگاه خصوصی و ممتاز در آذربایجان)

• دانشگاه قفقاز

 

3. آکادمی‌ها

در آذربایجان چندین آکادمی نیز وجود دارد. متقاضیان ادامه تحصیل در آذربایجان می‌توانند بر اساس رشته تحصیلی و علاقه خود در آکادمی ثبت‌نام کرده و تحصیلات خود را ادامه دهند. آکادمی‌های مشغول به کار در آذربایجان عبارت‌اند از:

 

• آکادمی موسیقی باکو

• دیپلماتیک آذربایجان

• آکادمی مدیریت عمومی

• دولتی کشاورزی آذربایجان

• آکادمی دولتی نیروی دریای آذربایجان

تحصیل در آذربایجان

مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی در آذربایجان

برای اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌ها برای تحصیل در آذربایجان لازم است مدارک موردنیاز را تهیه کرده و برای دانشگاه ارسال کنید. این مدارک عبارت‌اند از:

 

• تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی

• ترجمه ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی با مهر رسمی

• مدرک اثبات تمکن مالی

• رزومه علمی و انگیزه‌ نامه ارائه مدارک هویتی و شناسایی

• پاسپورت معتبر

• رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک

• گواهی سلامت پزشکی

 

مدارک و شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

وقتی از دانشگاه موردنظر خود پذیرش گرفتید باید به دنبال اخذ ویزای دانشجویی باشید؛ زیرا ویزا از مهم‌ترین مدارکی است که بدون آن امکان تحصیل در نخجوان یا باکو و هر کشور خارجی دیگر وجود ندارد. یکی از موارد مهمی که برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی بسیار مهم است مشورت با مؤسسات مهاجرتی معتبر است. مؤسسه علم ویرا با کارشناسان و وکلای کارآزموده خود بهترین راهکارهای قانونی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای تحصیلی عبارت‌اند از:

 

• مدارک هویتی و شناسایی با ترجمه رسمی مورد تأیید سفارت

• پاسپورت با حداقل اعتبار ۶ماهه

• مدرک اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آذربایجان

• دو عدد عکس رنگی

• مدرک اجازه اقامت کوتاه‌مدت

• رسید پرداخت هزینه ویزای دانشجویی

 

امکان اخذ اقامت تحصیلی در آذربایجان

یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت در آذربایجان تحصیل است. البته تنها از طریق تحصیل نمی‌توان اقامت دائمی این کشور را دریافت کرد؛ ولی می‌تواند زمینه لازم برای گرفتن تابعیت این کشور را در آینده فراهم کند. دانشجویان بین‌المللی با تحصیل و اقامت دائم ۵ ساله در این کشور شانس گرفتن اقامت دائم را خواهند داشت. دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات خود می‌توانند برای اخذ اقامت و اشتغال درخواست دهند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت بعد از پایان تحصیل در آذربایجان اقامت دائم این کشور را اخذ کنند.

 

مهاجرت آسان و مطمئن با علم ویرا

مؤسسه مهاجرتی علم ویرا با سابقه درخشان در اجرای پرونده‌های مهاجرتی موفق در حوزه هایی مانند تحصیل در ترکیه یکی از مؤسسات معتبر است و در تلاش است تا از راه‌های قانونی راهنما و پشتیبان متقاضیان مهاجرت باشد. در همین راستا این مؤسسه توانسته است با روشن‌کردن مسیرهای مناسب مهاجرت، این راه را برای هم‌وطنان آسان و با ارائه جدیدترین قوانین و مشاوره‌های حقوقی مهاجرت آن‌ها را در رسیدن به اهدافشان یاری کند. مؤسسه علم ویرا از اولین مراحل اقدام به مهاجرت تا اقامت شما در کشور هدف یاریگر شما خواهد بود.

 

جمع‌بندی

به دلیل شرایط مناسب در کشور آذربایجان بسیاری از دانشجویان بین‌المللی با هدف تحصیل در آذربایجان این کشور را به‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌کنند. کشور آذربایجان با در پیش‌گرفتن سیاست‌های توسعه تلاش می‌کند تا سیستم آموزشی خود را همگام با استانداردهای جهانی به‌پیش ببرد. به دلیل هم‌جواری این کشور با ایران، اشتراکات فرهنگی و هزینه زندگی و تحصیل مقرون‌به‌صرفه بسیاری از دانشجویان این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. از طرف دیگر عدم نیاز به مدرک بین‌المللی زبان، امکان کسب بورسیه‌های تحصیلی و آموزش به زبان انگلیسی از دیگر مزایای تحصیل در آذربایجان است.

جدیدترین مطالب