لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

تراورتن؛ محبوب ترین سنگ برای نمای ساختمان

تراورتن؛ محبوب ترین سنگ برای نمای ساختمان

تراورتن؛ محبوب‌ترین سنگ برای نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان، یکی از دغدغه‌های سازندگان ساختمان و طراحان معماری است تا بتوانند بر مبنای شرایط آب و هوایی، منطقه زندگی، فرهنگ شهر و محله، فرهنگ و پیشینه تاریخی و سلیقه خود و یا مشتری، نمایی زیبا و با هویت، طراحی و اجرا نمایند. نمای ساختمان، در برخی از کشورها با حساسیت‌ها و پیچیدگی‌هایی همراه است. چراکه به هویت‌بخشی شهری می‌انجامد و جزء حقوقی است که افراد باید رعایت نموده تا زیبایی و اصالت شهری حفظ شود و به شهری فاخر در سطح بین‌الملل تبدیل شود و گاها این امر، برای جذب و تحیر گردشگران خارجی صورت می‌گیرد. در این موارد، اکثرا در مناطق و محله‌های گوناگون باید از مصالح، رنگ و طرح‌های ویژه‌ای استفاده شود. در ایران، اما چنین موردی وجود ندارد و نمای ساختمان، امری عمومی نیست و براساس سلیقه مالک ساختمان، طراحی و اجرا می‌شود. برای نمای ساختمان، می‌توان از مصالح گوناگون مانند سنگ، چوب، آجر، کامپوزیت، شیشه و … استفاده نمود. در این مطلب،قصد داریم تا پس از بررسی اجمالی سنگ‌های مناسب نمای ساختمان، به معرفی سنگ تراورتن و انواع آن بپردازیم. شایان توجه است که تراورتن، بهترین سنگ برای نمای سنگی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی در سراسر جهان دارد.

 

در میان مصالح مختلف، سنگ به عنوان پرکاربردترین گزینه برای نمای ساختمان، همواره در طول ادوار گذشته، جایگاه ویژه‌ای داشته است. در گذشته، نقش سنگ، به عنوان پایه‌گذار بنیان‌های اصلی ساختمان بود، اما در حال حاضر، بیشتر برای زیباسازی فضای داخلی و خارجی ساختمان، از آن استفاده می‌شود و سنگ ساختمانی، در طراحی‌های مدرن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به گونه‌ای که سبک کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن، سنگ اکثرا حرف اول را می‌زند و یا با تلفیق با دیگر عناصر مانند چوب و کامپوزیت، به زینت‌آرایی ساختمان کمک می‌کند.

 

انوع سنگ مناسب برای نمای ساختمان

برای نمای ساختمان، در سبک‌های مختلفِ طراحی از سنگ نماهای گوناگونی استفاده می‌شود. سه سنگ با بیشترین استفاده، عبارتند از سنگ تراورتن، سنگ گرانیت  و سنگ مرمریت. می‌توان گفت که سنگ مرمریت، به دلیل ویژگی‌های خاصی نظیر شکنندگی و عدم مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، کاربرد بسیار کمی دارد و گاها با تلفیق با دیگر سنگ‌ها، به صورت محدود در نمای بیرونی استفاده می‌شود. مرمریت، بیشتر برای طراحی نمای داخلی، سنگ پله، دیوارهای راه‌پله، دیوار تی‌وی‌وال، دیوار پذیرایی، لابی و سنگفرش فضای داخلی ساختمان به کار می‌رود. سنگ گرانیت نیز در گذشته، مورد توجه ویژه‌ای بود، اما اکنون به دلیل وزن سنگین و کمبود تنوع در طرح، عدم چسبندگی مناسب و اکسید شدنِ آهن موجود در بافتِ برخی از سورت‌های آن، در طراحی مدرنِ کنونی، کمرنگ‌تر شده است. با این تفاسیر، اکنون، یکه‌تاز سنگ نمای ساختمان‌ها، سنگ تراورتن است.

 

تراورتن؛ بهترین انتخاب برای نمای سنگی

 نمای سنگی تراورتن

سنگ تراورتن، سنگی رسوبی است که علاوه بر زیبایی منحصر به فرد و تکرارنشدنی که دارد، با رنگ روشن و جذاب خود، جلوه‌ای بی‌نظیر به نمای سنگی می‌بخشد. این سنگ، در برابر شرایط جوی گوناگون، سرما، گرما، یخ‌زدگی و هوازدگی، بسیار مقاوم و بادوام بوده و به دلیل تعداد بالای معادن تراورتنی که در ایران است، قیمت مناسبی دارد. نظافت و نگهداری سنگ تراورتن بسیار راحت است و در انواع سبک‌های طراحی نمای سنگی نظیر رومی، کلاسیک، مدرن و نئوکلاسیک، قابل به کارگیری می‌باشد. سنگ تراورتن، تخلخل نسبتا زیادی دارد و همین امر باعث شده تا قابلیت چسبندگی زیادی به ملات داشته و وزن آن کم باشد. در نتیجه، با سهولت بیشتری به بدنه ساختمان می‌چسبد و  وزن کمی به آن تحمیل می‌کند. تراورتن، عایق خوبی برای سرما و گرماست و در برابر آتش‌سوزی مقاومت خوبی دارد. سنگ تراورتن، قابلیت ابزارزنی داشته و با دستگاه CNC، با دست و یا دستگاه‌های دیگر، می‌توان بر روی آن طرح‌هایی زیبا اجرا کرد و سپس در نمای ساختمان استفاده نمود. همین ویژگی‌ها، از سنگ تراورتن، سنگی محبوب و پرطرفدار برای نمای بیرونی ساختمان ساخته است که گزینه اول برای استفاده در نمای ساختمان، محسوب می‌شود. سنگ تراورتن، با طرح و رنگ یکنواخت خود، جلوه‌بخش نمای ساختمان است و چشم هر بیننده خوش‌سلیقه‌ای را به خود جلب می‌کند. سنگ تراورتن ایران، در جهان زبانزد بوده و ارزش صادرات آن ، در سال 1401، به تنهایی بالغ بر 3.2 میلیون دلار بوده است.

 

انواع سنگ تراورتن برای نما

سنگ تراورتن دارای انواع مختلفی است که  همگی دارای یک ویژگی مشترک هستند. سنگ‌های تراورتن، در طیف رنگی روشن قرار می‌گیرد. رنگ‌های سفید، کرم روشن، کرم تیره، استخوانی و بژ از جمله رنگ‌های مرسوم در این دسته از سنگ است. هم‌چنین، انواع آن، دارای قابلیت صیقل‌پذیری مناسبی است و پس از فرآیند فرآوری و ساب، به سنگی یکدست و صاف تبدیل می‌شود.  انواع سنگ تراورتن که برای نمای سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرند را در ادامه به اختصار معرفی خواهیم نمود.

 

تراورتن عباس‌آباد

سنگ تراورتن عباس آباد 

یکی از گران‌ترین، زیباترین و باکیفیت‌ترین سنگ تراورتن، سنگ تراورتن عباس آباد است. این سنگ، رنگ کرمی بسیار روشنی دارد که در بطن خود، موج‌های زیبای ابروبادی خودنمایی می‌کند. سنگ عباس آباد، در سورت‌های گوناگونی نظیر موج کبریتی، سوزنی، دنده‌گاوری، ابروبادی، کرم، مروارید، سوپر سفید و کرم تولید و عرضه می‌شود. این سنگ، از دل کوه‌های شهر نیم‌ور در نزدیکی اراک، استخراج می‌گردد.

 

تراورتن حاجی آباد

  سنگ تراورتن حاجی آباد

یکی از سنگ‌های مرغوب، پس از سنگ عباس آباد، سنگ تراورتن حاجی آباد است. این سنگ در سورت‌های مختلف در طیف رنگی کرم روشن تا کرم تیره وجود دارد. زادگاه این سنگ، معادن شهرستان محلات است. یکی از قابلیت‌های شگفت این سنگ، این است که پس از قرارگیری مداوم در مقابل نور خورشید، رنگ آن روشن و زیباتر می‌شود.

 

تراورتن دره بخاری

 سنگ تراورتن دره بخاری

بدون شک، یکی از سنگ‌های لوکس و پرکاربرد برای نمای ساختمان، سنگ تراورتن دره بخاری است. این سنگ در طیف رنگی سفید، کرم، بژ و شکلاتی یافت می‌شود. سنگ دره بخاری به دلیل رگه‌های کرم و قهوه‌ای که در آن وجود دارد، به سنگ موج پیچ دره بخاری نامیده می‌شود.

 

تراورتن ابیانه

سنگ تراورتن ابیانه

برای افرادی که به دنبال سنگ سفید و بسیار روشن برای نمای ساختمان خود می‌گردد، بدون شک، سنگ تراورتن ابیانه، بهترین گزینه است. زادگاه این سنگ، کوه‌هایی نزدیک روستای ابیانه کاشان در نزدیکی نطنز است. در بافت این سنگ، طرح‌های ابرو بادی زیبایی وجود دارد که به جلوه بیشتر سنگ انجامیده است. هرچه این سنگ، بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرد، روشن‌تر می‌شود.

 

تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم

سنگ تراورتن آبگرم، سنگ زیبایی به رنگ کرم است که طرح آن یکنواخت است و در حال حاضر، یکی از سنگ‌های ترند برای نمای سنگی ساختمان است و خواهان زیادی دارد. این سنگ قیمت مناسب و کیفیت بالایی دارد. این سنگ، از کوه‌های شهرستان محلات استخراج می‌گردد.

 

تراورتن ابرکوه

سنگ تراورتن ابرکوه

 از دل کوه‌هایی از شهرستان ابرکوه استان یزد واقع در جاده مریم‌آباد، سنگ تراورتن ابرکوه استخراج می‌گردد. این سنگ در رنگ‌های کرم، کرم روشن، بژ و شکلاتی روشن است و جزو گزینه‌های اقتصادی برای نمای ساختمان محسوب می‌شود چراکه قیمت مناسبی نسبت به دیگر تراورتن‌ها دارد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در انتخاب سنگ مناسب نمای ساختمانی و دریافت اطلاعات دقیق‌تر از انواع سنگ تراورتن و قیمت هریک، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه، تماس (09131338164) حاصل فرمایید و یا از سایت مجموعه به نشانی www.KianMehrStone.ir بازدید نمایید.

جدیدترین مطالب