قاصدک

الفبا

قاصدک

نیم نگاهی به گذشته

تلسکوپ رادیوئی FAST در کشور چین شروع به کار کرد + عکس

مجموعه : علمی
تلسکوپ رادیوئی FAST در کشور چین شروع به کار کرد + عکس

تلسکوپ رادیوئی FAST در کشور چین شروع به کار کرد

 

این تلسکوپ که بزرگترین تلسکوپ جهان محسوب می شود سه برابر از نمونه پیشین خود یعنی مشاهده گرArecibo Observatory متعلق به پورتوریکو ؛ دقیق تر بوده و هزینه ساخت آن در حدود 700 میلیون یوان ( برابر با 110 میلیون دلار) تخمین زده می شود .

 

در پی اجرای مراحل پایانی عملیات ساخت بزرگترین تلسکوپ رادیوئی جهان وتکمیل و نصب 4 هزار و چهارصد و پنجاهمین قطعه این بشقاب دریافت کننده امواج کیهانی که پانصد متر قطر دارد، عملیات ساخت آن به پایان رسید.

 

بزرگترین تلسکوپ رادیوئی جهان که با نام FAST شهرت دارد در منطقه پینگ تانگ واقع در ایالت گویژو در جنوب غربی کشور چین قرار دارد. واژه FAST مخفف عبارت Five hundred meter Aperture Spherical Telescope به معنی تلسکوپ دیافراگم کروی پانصد متری است.

 

در مراحل نصب قطعات مختلف این تلسکوپ از روبات های ویژه ای استفاده شده است که دقت و ضریب امنیت کار را افزایش داده است. قطر دهانه این تلسکوپ در حدود 500 متر بوده و ساخت آن از تابستان سال 2011 میلادی آغاز شده بود.

 

این تلسکوپ که بزرگترین تلسکوپ جهان محسوب می شود سه برابر از نمونه پیشین خود یعنی مشاهده گرArecibo Observatory متعلق به پورتوریکو ؛ دقیق تر بوده و هزینه ساخت آن در حدود 700 میلیون یوان ( برابر با 110 میلیون دلار) تخمین زده می شود . تلسکوپ موجود در پورتوریکو که پیش از این ، عنوان بزرگترین تلسکوپ رادیوئی جهان را یدک می کشید، دارای دهانه ای به قطر 300 متر است.

 

طرح کلی آن مشابه مشاهده گرArecibo Observatory است . تمامی این صفحات به شکل مثلث های متساوی الاضلاع هستند که هر ضلع آن 11 متر طول دارد. پیش بینی می شود راه اندازی و استفاده رسمی از این تلسکوپ رادئویی تا پایان ماه جاری میلادی انجام شود.

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری