لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

خروج اکسیژن سطح زمین به فضا نگران کننده است

مجموعه : علمی
خروج اکسیژن سطح زمین به فضا نگران کننده است

اکسیژن زمین در حال خارج شدن و رفتن به فضای بیکران است

 

خروج اکسیژن سطح زمین به فضا نگران کننده است. دانشمندان و محققان علم زمین شناسی و هواشناسی به این نتیجه رسیده اند که اکسیژن زمین در حال خروج از جو زمین به فضای بیکران است.

 

خروج اکسیژن زمین به فضای بیکران باعث شده است که تیمی از محققان دانشگاه پرینستون به مطالعه بر روی این پدیده نگران کننده بپرداند که آن ها با انجام آنالیزهای دقیق بر روی حباب های هوای به دام افتاده در هسته های یخی گرینلند و قطب جنوب متوجه شدند که سطح اکسیژن طی ۸۰۰ هزار سال گذشته ۷ دهم درصد کاهش یافته است. آنها به این کاهش به ظاهر ناچیز به عنوان فاکتوری مهم و تعیین کننده در ارزیابی آینده زمین نگاه می کنند.

 

با این حال اینکه چرا خروج اکسیژن زمین به فضای بیکران رخ داده است، پاسخ آن هنوز برای این پژوهشگران مشخص و روشن نیست و اگر چه به طور کلی اکسیژن موجود در زمین توسط انسان ها، حیوانات، گیاهان و حتی سنگهای سیلیکاتی در حال بازیافت شدن است اما با این حال بررسی هسته های یخی می تواند یکی از بهترین راه ها برای مطالعه دقیق میزان اکسیژن موجود در زمین باشد.

 

با این حال دانشمندان بر این باورند که همین میزان اندک کاهش سطح اکسیژن در زمین سرنخ های زیادی درباره رازهای قابل سکنی شدن این سیاره در اختیار ما قرار می دهد. همچنین می توان به اطلاعات ارزشمند و کاربردی برای سفر به سایر سیارات نظیر مریخ دست یافت.

 

تحقیقات بیشتر در خصوص خروج اکسیژن از زمین به فضای بیکران نشان می دهد افزایش نرخ فرسایش در زمین یکی از عوامل احتمالی در کاهش سطح اکسیژن بوده است زیرا هرچه نرخ فرسایش در زمین بیشتر باشد، رسوبات تازه بیشتری در معرض اکسید شدن قرار گرفته و در نتیجه اکسیژن زمین کمتر می شود.

 

با این اوصاف دانشمندان به فاکتور شناخته شده تغییرات جوی هم اشاره می کنند. درحالی که زمین در چند میلیون سال اخیر اندکی خنک تر شده، اما در یک و نیم قرن گذشته دمای این سیاره در حال افزایش بوده است.

 

خروج اکسیژن سطح زمین به فضا نگران کننده است

جدیدترین مطالب