لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

رازهای پنهان زمین

رازهای پنهان زمین

رازهای پنهان زمین

کره زمین در دل خود رازهایی دارد که این رازها را دانشمندان در حال کشف می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر رازهای پنهان زمین را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

 

زمین، این کره ی خاکی، سیاره ای است که تاکنون به عنوان تنها مکانی که نسل بشر می تواند در آن زندگی کند شناخته شده و تاکنون امکان حیات بر روی هیچ سیاره دیگری با قطعیت تمام به اثبات نرسیده است. با این وجود انسان ها برای دهه های متعدد به دنبال مکان جدیدی برای زندگی بوده اند تا در صورت بروز اتفاقاتی ناگوار برای کره ی زمین بتوانند زندگی بشری را در این نقاط جدید ادامه دهند. به گزارش سماتک از این رو در دهه های اخیر سازمان های فضایی کشورهای مختلف با اعزام گروه های تحقیق و اکتشاف و سفینه های پیشرفته به فضا سعی در پیدا کردن چنین مکانی داشته اند. حتی طرح هایی برای ساخت شهرهای فضایی آماده شده که نشان می دهد این برنامه کاملاً جدی است.

 

علاوه بر این موضوعات، علی رغم این که انسان قرن ها به بررسی و تحقیق در مورد زمین، از سطح تا عمق آن، پرداخته است اما زمین هیچ گاه دست از شگفت زده کردن انسان ها برنداشته و هنوز چیزهای زیادی در مورد کره ی خاکی که هزاران سال است مأمن بشریت شده ناشناخته مانده و هیچ توضیح کامل و منطقی برای آن ها وجود ندارد. در ادامه ی این مطلب قصد داریم به ۱۲ واقعیت جالب و باورنکردنی در مورد کره ی زمین اشاره کنیم که هنوز توضیحی برای آن ها ارائه نشده است.

 

رازهای در دنیا وجود دارد که هنوز ناشناخته مانده اند و دانشمندان سعی می نمایند همه را در تحقیقات خود کشف نمایند پوسته داخلی کره زمین با چندین لایه درونی و بیرونی خود پر از راز های کشف نشده می باشند چند راز وجود دارد که هنوز دلایلی علمی برای اثبات آنها وجود ندارد.

 

۱- انسان هیچگاه نتوانسته است به لایه بین پوسته و هسته ی زمین برسد

رازهای پنهان زمین

زلزله شناسان بر این باورند که هسته ی داخلی زمین جامد بوده و هسته ی خارجی نیز مایع و مذاب است. بعد از این دو، لایه ی دیگری به نام «جبه» (mantle) قرار گرفته که پوسته ی زمین روی آن می لغزد. اما هنوز نمی دانیم که جبه از چه ترکیباتی تشکیل شده است زیرا هنوز نتوانسته ایم به این لایه دسترسی داشته باشیم. لایه ی مذکور در عمق ۳۰ تا ۲٫۹۰۰ کیلومتری زمین قرار دارد و عمیق ترین چاهی که تاکنون بشر کنده در روسیه بوده و «Kola borehole» نام دارد که عمق آن تنها به ۱۲٫۳ کیلومتر می رسد.

 

۲- قطب های مغناطیسی می توانند تغییر کنند

رازهای پنهان زمین

قطب های مغناطیسی زمین می توانند حرکت کنند یا حتی مسیر حرکت آن ها به طور کلی تغییر کند. دانشمندان دریافته اند که این موضوع بارها اتفاق افتاده است. آخرین تغییر بزرگ حدود ۱۰ میلیون سال قبل رخ داده است و احتمالاً بار دیگر نیز رخ خواهد داد اما کسی دلیل این موضوع را تاکنون نیافته است.

 

۳- قبلاً دو ماه وجود داشته است

رازهای پنهان زمین

ستاره شناسان بر این باورند که زمین در حدود ۴٫۶ میلیون سال قبل دو قمر داشته است. دومین قمر حدود ۱٫۲۰۰ عرض داشته و در مداری مشترک با ماه کنونی در حرکت بود تا این که با هم برخورد کردند. همین برخورد بزرگ می تواند توضیحی برای متفاوت بودن دو طرف ماه باشد.

 

۴- ماه لرزه ها

رازهای پنهان زمین

روی هم رفته تعداد کمی از افراد معمولی می دانند که در روی کره ی ماه نیز زلزله رخ می دهد. اما ماه لرزه ها به ندرت رخ داده و به اندازه ی زمین لرزه ها قدرت ندارند. برخی بر این باورند که این ماه لرزه ها به دلیل نیروی کِشندی خورشید و زمین و همچنین بارش شهاب سنگ ها رخ می دهند.

 

۵- زمین با سرعت بسیار بالایی به دور خود می چرخد

رازهای پنهان زمین

کره ی زمین با سرعتی معادل ۱٫۶۰۰ کیلومتر بر ساعت دور خود می چرخد و چرخش آن به دور خورشید حتی از این مقدار نیز سریعتر است یعنی ۱۰۶٫۰۰۰ کیلومتر بر ساعت. با این وجود تنها زمانی متوجه این موضوع خواهیم شد که سرعت چرخش تغییر کند. با این وجود به دلیل سرعت مداوم و بی وقفه و تغییر و نیروی جاذبه ما چرخش زمین را حس نمی کنیم.

 

۶- روزها در حال بلند شدن هستند

رازهای پنهان زمین

620 میلیون سال قبل، یک روز زمینی ۲۱٫۹ ساعت طول می کشید. سرعت چرخش زمین به دور خود به تدریج در حال کم شدن است اما این کاهش تنها ۷۰ میلی ثانیه در هر ۱۰۰ سال است. بنابراین ۱۰۰ میلیون سال دیگر طول خواهد کشید تا یک روز ۲۴ ساعت طول بکشد.

 

۷- جاذبه ی عجیب زمین

رازهای پنهان زمین

 به گزارش سماتک سیاره ی زمین کروی نیست از این رو مناطقی از آن دارای جاذبه ی قوی و مناطقی دیگر جاذبه ای ضعیف تر دارند. یکی از مکان های دارای این خصیصه ی عجیب خلیج هادسون در کانادا است. دانشمندان دریافته اند که جاذبه ی ضعیف در این نقطه به دلیل چگالی کم زمین در آن است که خود از ذوب شدن سریع کوه های یخی نشأت می گیرد.

 

۸- گرم ترین و سردترین نقاط روی کره ی زمین

رازهای پنهان زمین

گرم ترین نقطه ی زمین شهر عزیزیه در مصر دمایی حدود ۵۸ درجه سانتیگراد بالای سفر و سردترین نقطه نیز در قطب شمال با ۷۳ درجه ی سانتیگراد زیر صفر است. اما کمترین دمای مشاهده شده در پایگاه روسی ووستوک در ۲۱ جولای سال ۱۹۸۳ بود که ۸۹٫۲ درجه سانتیگراد زیر سفر گزارش شده است.

 

۹- سیاره ی زمین در چند دهه ی اخیر به شدت آلوده شده است

رازهای پنهان زمین

فضانوردان ادعا کرده اند که نمای زمین از فضا از چیزی که در سال ۱۹۷۸ دیده می شد بسیار متفاوت به نظر می رسد. با گرد و غبارها و زباله های موجود سیاره ی سفید و آبی ما به رنگ خاکستری و سیاه درآمده است.

 

۱۰- سیاره زمین از آهن، اکسیژن و سیلیکون تشکیل شده است

رازهای پنهان زمین

اگر عناصر تشکیل دهنده ی کره ی زمین را از هم جدا کنیم ترکیبات زیر بدست خواهد آمد: ۳۲٫۱ درصد آهن،۳۰٫۱ درصد اکسیژن، ۱۵٫۱ درصد سیلیکون و ۱۳٫۹ درصد منیزیم. حدود ۹۰ درصد از عنصر آهن در هسته ی درونی زمین قرار دارد در حالی که پوسته ی زمین بیش از ۴۷ درصد کل اکسیژن موجود در زمین را به خود اختصاص داده است.

 

۱۱- کره ی زمین قبلاً ارغوانی بوده است

رازهای پنهان زمین

گیاهان باستانی قبلاً به جای کلورفیل از ساختاری شبیه شبکیه برای جذب نور استفاده می کردند که باعث می شد رنگ های قرمز و آبی را منعکس کنند که در نهایت رنگ ارغوانی را تشکیل می داد. جالب این که هنوز هم یک باکتری خاص از شبکیه برای جذب نور استفاده می کند.

 

۱۲- اقیانوس پنهان

رازهای پنهان زمین

دانشمندان یک منبع آبی بزرگ را در زیر پوسته ی زمین در عمق ۴۱۰ تا ۶۶۰ کیلومتری یافته اند. این منبع آبی بیش از ۲٫۷ میلیارد سال عمر داشته و به لطف وجود ماده ای به نام «ringwoodite» در جبه ی زمین به وجود آمده است. این آب تحت فشار دائم و شدید قرار داشته و به اندازه ی سه برابر حجم آب های اقیانوس های جهان وسعت دارد. این موضوع باعث شده که برخی از دانشمندان اعلام کنند ممکن است اقیانوس ها از یک انفجار اقیانوسی در زیر زمین به وجود آمده باشند.

 

منبع: rooziato.com

جدیدترین مطالب