الفبا

arshan

نیم نگاهی به گذشته

قاصدک

قاصدک

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

مجموعه : علمی
شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

شهر هایی که در دنیای مدرن و تکنولوژی از همه سبقت گرفتند

 

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند مهمترین تفاوت دنیای امروز با دیروز سرعت تحولات تکنولوژیک عنوان شده است. دنیا در حال تغییر است و سرعت این تغییر روز به روز بیشتر می شود. تکنولوژی های جدیدی ظهور می کنند.جهان هر دقیقه از نظر تکنولوژی در حال تغییر است که این تعداد زیاد نوآوری زندگی انسان هارا دستخوش تغییر کرده است.به گونه ای که میتوان گفت انقلاب تکنولوژیک جریانی است که از دو قرن پیش تاکنون دگرگونیهای عمیقی در دنیا به وجود آورده است . جریان صنعتی شدن ، رشد شهرنشینی ، افزایش تولید ، گسترش وسایل ارتباطی و … تنها جلوه های خارجی یا پدیده های ظاهری انقلاب صنعتی محسوب می شوند.در میان شهر ها وکشور های بزرگ دنیا برخی از شهرها از نظر این تغییر وپیشرفت تکنولوژی از دیگر شهرها پیشی گرفتند ودر دنیا مطرح هستند.حال باهم به معرفی این شهرهای پیشرفته در فناوری روز دنیا میپردازیم.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

سماتک: سازمان سلامت جهانی پیش بینی کرده که در کمتر از ۳۵ سال، دو سوم از جمعیت جهان در روستاها و حاشیه شهر ساکن می‌شوند، جمعیتی ۲.۵ میلیارد نفری که به ساکنین فعلی زمین اضافه خواهند شد. شهر‌هایی که بیشترین رشد را در این بین دارند، آن‌هایی خواهند بود که به فناوری‌های روز وابسته هستند و برای مردم فرصت‌های جدیدی در زمینه توسعه فناوری فراهم می‌کنند. یک شرکت تحقیقاتی با نام 2thinknow که در حوزه تحلیل شهرهای نوآور و مبتکر تخصص دارد، شهرهای جهان را از نظر میزان استفاده از فناوری‌های به‌روز رده بندی کرده است که با هم نگاه مختصری خواهیم داشت به ۱۰ شهر برتر این فهرست.

 

۱. سن فرانسیسکو، کالیفرنیا

می‌توان گفت که سیلیکون ولی یک استاندارد طلایی برای تبدیل شدن به شهر فناوری است. به همین دلیل 2thinknow این منطقه و شهری که آن را در بر گرفته، یعنی سن فرانسیسکو را در رده نخست قرار داده است. نمی‌توان انکار کرد که این منطقه مرکز فناوری‌های دنیاست، از کمپانی‌های غول پیکر گرفته تا استارت‌آپ‌های بزرگ و کوچک، اقتصاد پویای این منظقه تا جمعیت بالای برنامه نویسان و طراحان، همگی عواملی هستند که این ادعا را تایید می‌کنند. سیلیکون ولی در همه معیارهای این رده بندی در صدر است،‌ زیرا زنجیره‌‌ای از نوآوران و مبتکران این مکان را به عنوان خانه خود انتخاب کرده‌اند.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۲. لندن، انگلستان

در سال گذشته لندن با معرفی پروژه Crossrail خود به یک شهر رویایی در حمل و نقل عمومی تبدیل شد. تا سال ۲۰۱۸، ده خط راه‌ آهن جدید با تونل‌های جدید به ۳۰ ایستگاه موجود متصل خواهند شد. با صرف هزینه ۲۰ میلیارد دلاری، این پروژه به عظیم‌ترین پروژه سازندگی در اروپا تبدیل می‌شود. 2thinknow در تحقیقات خود دریافت لندن بیش از هر شهر دیگری در جهان استارت‌آپ و برنامه نویس دارد، با استناد بر بعضی برآوردها، می‌توان گفت تعداد شغل‌های مرتبط با IT در لندن از کالیفرنیا هم بیشتر است. برخی پیش بینی‌ها حاکی از وجود ۱۱ هزار شغل جدید مرتبط با فناوری در لندن در یک دهه آینده است.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۳. نیویورک، ایالات متحده

نیویورک به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای حوزه فناوری شناخته می‌شود. این شهر هم در زیرساخت‌ها و هم در پیشرفت سابقه بسیار خوبی دارد. بر اساس اعلام دفتر حسابداری و اسناد ایالت نیویورک، نزدیک به ۷ هزار کمپانی فعال در زمینه فناوری‌های رده بالا در شهر نیویورک وجود دارند که از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۳ تا به امروز، بیش از صد هزار موقعیت شغلی را به وجود آورده‌اند. علاوه بر این، نیویورک از فناوری‌ یکپارچه در سطح شهر هم بهره مند است مانند LinkNYC که یک سرویس وای فای رایگان با بیش از ۵۰۰ کیوسک در اطراف منهتن برای استفاده عموم قرار گرفته است. بسیاری از کارشناسان معتقدند این شهر تازه کار خود را در زمینه فناوری شروع کرده است.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۴. سئول، کره جنوبی

سئول را حقیقتا می‌توان شهر آینده نامید. شاید کمتر کسی فکرش را می‌کرد این شهر در مدت حدود ۴۰ سال به چنین پیشرفتی برسد. خلاقیت آمیخته با طراحی، این شهر را به جایی رسانده که امروز می‌توان به آن به عنوان یکی از مراکز فناوری در دنیا نگریست، مثال بارز آن را می‌توان سیستم مترو سئول دانست که رقیب سرسختی برای مترو نیویورک (پر جمعیت‌ترین سیستم مترو دنیا) است. بر اساس آن چه 2thinknow منتشر کرده، سئول بیشترین پتنت‌ها را در زمینه فناوری در بین تمامی شهرهای جهان دارد. این شهر توسعه دهنده فناوری LTE بوده که در حال حاضر در اکثر گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این شهر در حال توسعه تکنولوژی‌های نوپایی مانند فروشگاه‌های مجازی است که شما می‌توانید با اسکن تصویر محصولات را خرید کرده و بعدا آن‌ها را تحویل بگیرید.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۵. لس آنجلس، کالیفرنیا

فیلم و سینما تنها صنعت لس انجلس نیست! در سال ۲۰۱۴، گزارشی از موسسه توسعه اقتصادی این شهر منتشر شد که به وجود بیشترین بخش شغل‌های مرتبط با فناوری‌های رده بالا در لس آنجلس، بیش از هر منطقه دیگری از آمریکا اشاره می‌کرد. همچنین در این گزارش به ارزش کل بازده فناوری‌های این شهر به مبلغ ۵۸ میلیارد دلار اشاره شده است. 2thinknow هم در هنگام تحلیل داده‌های خود به نتیجه مشابه رسید که استارت‌آپ‌ها و مراکز سرمایه گذاری نقش مهمی در بخش فناوری‌های لس آنجلس ایفا می‌کنند.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۶. بوستون، ماساچوست

تعداد زیادی از فناوری‌های هیجان انگیزی که در چند سال اخیر دیدیم در دانشگاه‌ها و مراکز بوستون مانند STEM elites ,MIT, هاروارد، Tufts و … متولد شده‌اند که اکثر آن‌ها در زمینه زیست فناوری و روباتیک هستند. این شهر موسسه‌های اقتصادی زیادی در حوزه سرمایه گذاری دارد که برای آزمایشگاه‌ها و استارت‌آپ‌های دانشگاهی فعال در فناوری سرمایه فراهم می‌کنند. به علاوه، شرکت‌های مطرح و بزرگی مانند فیس‌بوک و آمازون در بوستون دفاتری تاسیس کرده‌اند تا از استعدادهای سرشار این منطقه استفاده کنند.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۷. تایپه، تایوان

طبق گزارش 2thinknow، زمانی که صحبت از طراحی صنعتی می‌شود تایپه رهبر بلامنازع این حوزه است. به همین دلیل است که برای سال‌های متمادی این شهر ترجیح داده تا به توسعه سخت افزار مشغول باشد تا نرم افزار. تایپه خانه بسیاری از شرکت‌های بزرگ تولید کننده رایانه‌های شخصی مانند ایسوس، ایسر، MSI و گیگابایت است.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۸. تورنتو، کانادا

وجود تعداد بالای استارت‌آپ‌ها و زیرساخت‌های نوآورانه مانند Cisco Innovation Center، تورنتو را تبدیل به منزل‌گاه ۳۰ درصد از موسسات فناوری کانادا کرده که جمعیت کارمندان اکثر آن‌ها زیر ۵۰ نفر است. این به معنی وجود شرکت‌های نوپای زیادی است که در دهه‌های آینده وزنه را به نفع کانادا سنگین‌تر خواهند کرد. سود حاصل از شرکت‌های حوزه تکنولوژی در این شهر معادل ۵۲ میلیارد دلار در سال است.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۹. سنگاپور

سنگاپور تعداد قابل توجهی برنامه نویس و بنگاه‌های سرمایه گذاری دارد. شهر سنگاپور به طور مداوم در حال توسعه و معرفی زیر ساخت‌های جدید و تکنولوژی‌های سطح بالاست. این شهر در مشارکت با MIT سیستم حمل و نقل هوشمندی ابداع کرده که کمتر به خودروهای شخصی وابسته است و تمرکز آن بر روی قطارهای عمومی و فناوری‌های جدید این حوزه است. علاوه بر این کشور سنگاپور یکی از کشورهای موفق در زمینه سیستم‌ آموزشی و مدارس هوشمند است.

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

۰۱۰. آمستردام، هلند

آمستردام مجموعه‌ای از فناوری‌ مالی، بهره‌وری از انرژی و فرهنگ استارت‌آپ‌هاست که این شهر را با وجود کوچک‌تر بودن از پایتخت‌های همسایه (آمستردام یک سوم برلین جمعیت دارد) به قدرت فناوری اروپا تبدیل کرده است. در ماه آوریل، قانون گذاران اعلام کردند که تا سال ۲۰۲۵ استفاده از گاز و سوخت‌های دیزلی را به نفع خودروهای الکترونیکی ممنوع می‌کنند که این یکی از اقدامات موثر آمستردام برای پیشرفت و توجه به فناوری‌های آینده است. در لیست 2thinknow شهرهای توکیو، شیکاگو، برلین، مونیخ، ونکوور، مسکو، هنگ کنگ، اشتوت‌گارت، استکهلم و شانگ‌های در رده ۱۰ شهر بعدی قرار دارند.

 

شهرهای مدرنیته که در دانش فناوری حرف اول را می زنند

کلینیک کاشت مو

مهرپرواز

آسمان آبی

مبلمان اداری

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

آرشان تور

الفبا

کلینیک کاشت مو
مهرپرواز
آسمان آبی
مبلمان اداری