صندوق بخشی یا sector fund چیست؟

صندوق بخشی یا sector fund چیست؟

صندوق بخشی یا سکتور فاند نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک است که روی یک صنعت خاص تمرکز دارد. این صندوق برای افرادی که به سرمایه‌گذاری در صنعت خاصی علاقه دارند مناسب است و آن‌ها را از مزایای مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها بهره‌مند می‌کند. در حال حاضر، صندوق‌های بخشی در بازار بورس ایران، در صنایع پتروشیمی، فلزات اساسی و خودرو فعال هستند و به نظر می‌رسد در آینده، صندوق‌های متمرکز بر صنایع دیگر نیز به بازار خواهد آمد. در ادامه جزئیات بیشتری را در مورد صندوق بخشی بیان می‌کنیم.

 

سازوکار صندوقهای بخشی چگونه است؟

صندوق بخشی در حقیقت یک صندوق سهامی مشترک است که معمولا به صورت قابل معامله در بورس فعالیت می‌کند. سکتور فاند 70 درصد از دارایی‌های خود را به سهام پذیرفته‌شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران، سهام قابل معامله در بازار پایه فرابورس ایران و حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله آن‌ها در صنعت اختصاص می‌دهد.

 

با این اوصاف، سرمایه‌گذاران صندوق‌های بخشی احتمالا افرادی هستند که با تحلیل و بررسی‌هایی، به این نتیجه رسیده‌اند که مثلا صنعت پتروشیمی روند مثبتی خواهد داشت. در این شرایط، به جای این که تک تک سهم‌های صنعت را رصد کنند و درگیر فرایند خرید و فروش‌های متعدد شوند، در صندوق پتروآگاه سرمایه‌گذاری می‌کنند. درنتیجه، فرایند انتخاب سهام برتر و کسب بیشترین بازدهی به عهده مدیر و تحلیلگران صندوق خواهد بود و سرمایه‌گذار دغدغه‌ای در این زمینه نخواهد داشت.

 

سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز فعالیت صندوق‌های بخشی در صنایع زیر را صادر کرده است. البته هنوز در تمامی این بخش‌ها صندوقی تاسیس نشده است. در حال حاضر، صندوق‌های بخشی در صنعت پتروشیمی، فلزات اساسی و خودرو فعال هستند و برای صندوق‌های متمرکز روی صنایع دیگر، باید منتظر بمانیم.

 

• سیمان

• حمل‌ونقل

• مواد دارویی

• فلزات اساسی

• صنایع شیمیایی

• استخراج کانه‌های فلزی

• خودرو و ساخت قطعات

• بیمه و صندوق بازنشستگی

 

صندوق بخشی برای چه افرادی مناسب است؟

در مورد همه انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، توصیه مهم این است که با توجه به شخصیت و اهداف مالی‌تان، گزینه مناسب را انتخاب کنید. اگر ریسک‌پذیری بالایی دارید و بازدهی بالا می‌خواهید، صندوق‌های سهامی یا اهرمی مناسب هستند و اگر سود ثابت و مطمئن می‌خواهید صندوق درامد ثابت برای‌تان بهتر خواهد بود.

 

در مورد صندوق بخشی، نکته مهم دیگری نیز وجود دارد. همان طور که گفتیم، این صندوق بیشترین تمرکز را روی یک صنعت می‌گذارد. بنابراین قبل از سرمایه‌گذاری باید به این نتیجه رسیده باشید که صنعت مورد نظر، روند صعودی خواهد داشت. این نتیجه‌گیری نیازمند درجه‌ای از دانش بورس و تحلیل بازار است. لازم است بتوانید تشخیص بدهید چه زمانی برای سرمایه‌گذاری در چه صنعتی مناسب است و چه زمانی باید از آن صنعت خارج شوید. در غیر این صورت، سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی ممکن است به زیان شما منتهی شود.

 

مزایا و معایب صندوق بخشی

تا این جا به بعضی از مزایای صندوق بخشی اشاره کردیم. در یک جمع‌بندی کلی، موارد زیر را می‌توان جزو مزایای صندوق بخشی به حساب آورد:

 

• با سرمایه‌گذاری در صندوق بخشی، نیازی به تحلیل تمامی سهم‌های یک صنعت ندارید. تحلیل و خرید و فروش‌ها به عهده مدیر صندوق است و شما فقط باید صنعت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

 

• با خرید صندوق بخشی تنها یک نماد به پرتفوی خود اضافه می‌کنید. دیگر نیازی نیست چند سهم از یک صنعت داشته باشید و مدیریت سبد سهامتان ساده‌تر می‌شود.

 

• با توجه به این که صندوق بخشی روی یک صنعت متمرکز است، آینده آن نیز به همان صنعت وابسته خواهد بود. با تحلیل صنعت، می‌توانید دید روشنی از آینده صندوق داشته باشید. صندوق‌های سهامی دیگر، پرتفویی متنوع از سهام و صنایع مختلف دارند و به سادگی نمی‌توان بازدهی آن‌ها را پیش‌بینی کرد.

 

• اگر با آگاهی و با توجه به اهداف و چشم‌اندازتان صندوق بخشی را انتخاب کنید، نمی‌توان نکته‌ای را به عنوان عیب برای آن مطرح کرد. کافی است صنعت را با دقت انتخاب کنید و بتوانید زمان مناسب برای ورود و خروج را تشخیص دهید. برای این کار البته به دانش بورسی نیاز خواهید داشت.

 

• نکته دیگر این که تمرکز روی یک صنعت، طبیعتا ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. شما باید تنوع‌سازی را در پرتفوی خود پیاده کنید. یعنی با توجه به تحلیل‌های خودتان، درصدی از سبد سهام را به صندوق بخشی اختصاص دهید و باقی را در صنایع و صندوق‌های دیگر سرمایه‌گذاری کنید.

 

سخن آخر

ابزارهای مختلفی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد و صندوق‌ها، یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند. تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری بالا است. هر یک ریسک و بازدهی خاص خود را دارند و برای گروهی از سرمایه‌گذاران مناسب هستند. صندوق بخشی یا sector fund یکی از جدیدترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در بورس ایران است. نوعی صندوق سهامی که با تمرکز روی یک صنعت خاص فعالیت می‌کند. این صندوق برای افرادی که آینده یک صنعت را روشن پیش‌بینی می‌کنند مناسب است. با سرمایه‌گذاری در این صندوق، نیازی به تحلیل تمامی سهم‌های یک صنعت ندارید و به سادگی می‌توانید با اضافه کردن یک نماد به پرتفوی خود، از بازدهی صنعت مورد نظرتان بهره‌مند شوید.

جدیدترین مطالب