لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

طراحی و چاپ کاتالوگ

طراحی و چاپ کاتالوگ

کاتالوگ یا دفترچه معرفی محصولات یکی از ساده ترین، رایج ترین و اقتصادی ترین روش های بازاریابی و چاپ و تبلیغات است. چاپ کاتالوگ و انتشار آن در میان مشتریان علل خصوصی مشتریان بالقوه، تاثیر قابل توجهی برروی فروش و افزایش مشتریان دارد. شرکت ها و برندهای بزرگ، محصولات و خدمات خود را در قالب کاتالوگ به مشتریان و عموم جامعه معرفی می کنند. یکی از موارد حائز اهمیت که موجب می شود کاتالوگ تاثیرگذارتر باشد، طراحی آن است. طراحی کاتالوگ باید به گونه ای انجام شود که مخاطب در نگاه اول به خواند آن تمایل پیدا کند. اما سوال! طراحی کاتالوگ باید چه فاکتورهای اساسی داشته باشد؟ در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم.

طراحی و چاپ کاتالوگ

طراحی کاتالوگ؛ موثرترین بخش در چاپ

طراحی کاتالوگ ایده آل، شامل فاکتورهای زیادی می شود. کاتالوگ در وهله اول باید طرح زیبا و متناسبی با کسب و کار مربوطه داشته باشد. این موضوع موجب می شود مخاطب در همان برخورد اول متوجه شود که قرار است چه محصولات و خدماتی را مطالعه کند. در وهله دوم، رنگ بندی و استفاده از کاغذ با کیفیت، تاثیر شگفت انگیزی بر مخاطب ایجاد می کند. با وجود این نکات، نتیجه خواهیم گرفت که هر کسب و کار و برندی که قصد دارد به روش چاپ کاتالوگ تبلیغات کند، باید ابتدا طراحی اختصاصی داشته باشد. طراحی اختصاصی کاتالوگ بهتر است توسط افراد با تجربه انجام شود. زیرا، این افراد با سابقه کار و نمونه کاری که به کارفرما ارائه می دهند، سطح و لول خود را مشخص می کنند.

طراحی و چاپ کاتالوگ

کاتالوگ ایده آل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

• ترکیب رنگی 4 تایی و همخوانی با تناژ رنگی برند، یکی از ویژگی های کاتالوگ ایده آل است.

 

• طراحی ساده، جذاب و جامع مهم ترین ویژگی یکی کاتالوگ کامل است. استفاده از متون بلند و کلمات زیاد، موجب می شود مخاطب سردرگم و خسته شود. از سوی دیگر، حجم زیاد متن در کاتالوگ موجب افزایش تعداد صفحات و در نتیجه افزایش قیمت چاپ کاتالوگ خواهد شد.

 

• استفاده از تصاویر مرتبط در کاتالوگ تاثیرگذار هستند. اغلب برندهای معتبر دنیا از تصاویر باکیفیت و حقیقی محصولات و خدمات خود در طراحی کاتالوگ استفاده می کنند.

 

• در طراحی و چاپ کاتالوگ، کیفیت را در نظر داشته باشید. این روش تبلیغاتی نوعی بازاریابی اقتصادی محسوب می شود، در نتیجه کیفیت را فدای کمیت نکنید. استفاده از کاغذ مناسب و روکش های سلفون و یو وی بسیار موثر هستند.

 

• همانطور که بالاتر اشاره کردیم، از متون بلند استفاده نکنید، اما این به آن معنا نیست که توضیحات جامع و کامل ارائه نشوند. کاتالوگ برخلاف تراکت و استند تبلیغاتی، باید برای معرفی هر محصول توضیحات لازم را ارائه دهد.

 

• همان طور که اطلاع دارید در طراحی کاتالوگ، اغلب پراکندگی محصولات و کالاها به سبب حساسیت رقابت باعث سردرگمی و آشفتگی مخاطب در دریافت اطلاعات می شود و همین مسئله باعث می شود که مخاطب نتواند انتخاب درستی انجام دهد و در نتیجه اقدام به خرید محصول کنسل می شود. بنابراین، جهت سهولت در انتخاب کالا برای مخاطبان، لازم است که محصولات به طور دقیق و منظم در کاتالوگ دسته بندی شوند.

 

• ذکر حقیقت و استفاده از تصاویر حقیقی اولویت هستند. ارائه خدمات و محصولات باید دقیقا مطابق با تصاویر درج شده آن ها در کاتالوگ باشد. حقیقت را کتمان نکنید.

 

• قبل از ارائه مطالب در کاتالوگ، خود را به جای مخاطب قرار دهید، با مطالعه این کاتالوگ چه سوالاتی در ذهن شما ایجاد می شود؟ در چاپ کاتالوگ به تمام سوالات احتمالی پاسخگو باشید.

 

• از فونت، رنگ و چاپ باکیفیت استفاده کنید. زیرا، تنها افراد جوان مخاطب شما نیستند. ممکن است برخی از افراد مسن با نوشته ریز و کیفیت چاپ نامناسب موفق به خواندن اطلاعات نشوند.

 

قیمت چاپ کاتالوگ

بودجه هر کسب وکار با توجه به نیازها و تعداد مشتریانی که دارد، متفاوت است. همین موضوع چالش برانگیزترین مورد در چاپ کاتالوگ محسوب می شود. قیمت چاپ کاتالوگ به همراه هزینه طراحی آن می تواند به موارد زیادی بستگی داشته باشد. همانطور که قبلا اشاره کردیم، در سفارش کاتالوگ نباید کمیت را فدای کیفیت کرد. این موضوع برای کسب و کارهای کوچک مشکلاتی را به وجود می آورد. زیرا، بودجه اختصاص یافته آن ها به طراحی و چاپ کاتالوگ، محدود است. در این شرایط سوال مهمی در ذهن مدیران ایجاد می شود، برای چاپ کاتالوگ با قیمت کمتر و کیفیت بالا چه کنیم؟ در این شرایط بهترین گزینه سفارش چاپ در تیراژ بالا است. بسیاری از چاپخانه ها و مجموعه های چاپ کاتالوگ، براساس تعداد تیراژ چاپ تخفیفات قابل توجهی برروی سفارشات اعمال می کنند. در نتیجه، سفارش در تیراژ بالا می تواند گزینه ایده آلی در کاهش هزینه ها بدون افت کیفیت باشد.

طراحی و چاپ کاتالوگ

چاپ کاتالوگ ارزان

یکی از ساده ترین روش های چاپ کاتالوگ ارزان، استفاده از متریال و کیفیت چاپ پایین است. اما این موضوع ممکن است تاثیرات منفی قابل توجهی در تبلیغات و بازاریابی کسب و کار ایجاد کند. در نتیجه، بهتر است برای چاپ کاتالوگ ارزان از روش های دیگر استفاده کرد. همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، یکی از ساده ترین و بهترین روش های کاهش هزینه چاپ، سفارش در تیراژ بالا است. مورد دوم، مراجعه به چاپخانه ها و مراکز طراحی تازه تاسیس است. این مراکز برای جذب مشتری و افزایش فروش، برروی سفارشات، تخفیفات قابل توجهی قرار می دهند. اما به این نکته توجه داشته باشید که این مراکز، نمونه کار ایده آلی ندارند و ممکن است به دلیل تجربه کم، مشکلاتی را در چاپ کاتالوگ برای مشتریان به وجود بیاورند. از سوی دیگر، می توانید دو روش قبلی را فراموش کنید و با کاهش حجم صفحات کاتالوگ و خلاصه نویسی، بخش زیادی از هزینه های چاپ را کاهش دهید. در انتها بهتر است مجددا این نکته را بازگو کنیم که تحت هیچ شرایطی کیفیت را فدای کمیت نکنید.

جدیدترین مطالب