قدیمی ترین اسلحه های جهان

قدیمی ترین اسلحه های جهان

قدیمی ترین اسلحه های جهان

سلاح های که در زمان قدیم از آنها استفاده می نمودند هنوز در موزه ها وجود دارند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر قدیمی ترین اسلحه های جهان را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

 

به گزارش سماتک از زمان ساخت باروت، تاریخ جهان را می توان بر اساس تاریخچه ی تفنگ دنبال کرد. توسعه اسلحه گرم مدرن، شاید بیشتر از هر اختراع دیگری، در شکل گیری جهان به فرمی که الان می شناسیم، نقش داشته باشد.

 

با توجه به این که هزاران نوع سلاح گرم در سه قرن گذشته طراحی شده است، به نظر شما بهترین نوع آن چه بوده است؟

 

برای اینکه یک تفنگ، خوب و عالی محسوب شود، باید بتواند چند کار را به خوبی انجام دهد. علاوه بر عملکرد خوب، تفنگ های درجه یک، نماینده ای از مرحله بعدی توسعه فناوری هستند. این نوع تفنگ ها، نه تنها در هنگام معرفی، شهرت پیدا کرده اند، بلکه هنوز هم مطلوب بودن (و مفید بودن) خود را حفظ کرده اند. در حقیقت، تفنگ های ماندگار، آن هایی هستند که تاریخ را تغییر داده اند.

 

فهرستی از 50 تفنگ برتر در طول تاریخ جمع آوری شده است. هر کدام از این تفنگ ها، به نوبه خود، دستی در شکل گیری تاریخ جهان داشته اند.

 

این اسلحه ها در بسیاری از جنگ ها از جمله جنگ جهانی دوم بسیار کاربرد داشته است هر کدام از این تفنگ ها در زمان های مختلف کاربردهای در جهان داشته اند و باعث کشته شدن خیلی از افراد در جهان شده اند.

 

 Browning M2 – 1933

قدیمی ترین اسلحه های جهان

مسلسل براونینگ ام 2 که توسط جان براونینگ برای شلیک کردن فشنگ بسیار قدرتمند 50 BMG طراحی شده است، قدرتمند ترین مسلسل در طول تاریخ است. تولید این سلاح از سال 1933 آغاز شده و “Ma Duce” نام گذاری شد و هنوز هم، مصارف گسترده ای در سراسر دنیا دارد.

 

مسلسل دستی تامپسون – 1918

قدیمی ترین اسلحه های جهان

مسلسل دستی تامپسون با قدرت شلیک 600-725 دور از فشنگ .45ACP در دقیقه بلافاصله پس از ورود به بازار در سال 1921، در میان تبهکاران و افسران پلیس و هم چنین پرسنل نیروهای نظامی محبوبیت گسترده ای پیدا کرد. این سلاح که با عنوان “Tommy Gun” نیز شناخته می شود، هنوز هم یکی از عناصر ثابت در فرهنگ پاپ است.

 

 وینچستر مدل 12 – 1912

قدیمی ترین اسلحه های جهان

مدل 12 که نوع تکمیل شده ای از مدل 1897 بود، نخستین تفنگ ساچمه زنی با چخماق داخلی است. این تفنگ تا مدت ها در دنیای تفنگ های ساچمه زنی، کنترل کامل بازار را به دست داشت تا زمانی که در سال 1964، تولید انبوه آن متوقف شد.

 

 مدل 1911 – 1911

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ که با فشنگ .45ACP پر می شود از سال 1911 تا 1985، سلاح کمری استاندارد ارتش آمریکا محسوب می شود و تقریبا در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. انواع مختلف آن هنوز هم در میان تیراندازان تفریحی و واحدهای عملیاتی ویژه کاربرد گسترده ای دارد.

 

تفنگ گلوله زنی دو لول Teddy Rooselvelt’s H& H – 1908

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ برای اولین بار در سال 1908، توسط تئودور روزولت از شرکت انگلیسی تولید کننده سلاح Holland & Holland سفارش داده شد، که در سفرهای او به آفریقا مورد استفاده قرار گرفت و اکنون در موزه فرازیر در لوئیس ویل، در ایالت کنتاکی در معرض عموم قرار دارد. این سلاح قابلیت شلیک فشنگ نیترو اکسپرس .500/.450 را دارد و به عنوان یک نمونه زیبا از هنر تفنگ سازی در موزه قرار داده شده است.

 

 Browning Auto -5 – 1902

قدیمی ترین اسلحه های جهان

جان براونینگ تفنگ ساز معروف (که طراح بسیاری از این تفنگ ها بوده است) مدل Auto 5 را در سال 1898 طراحی کرد و آن را “بهترین دستاورد” خود نامید. این سلاح نخستین تفنگ ساچمه ای نیمه اتوماتیک با تولید انبوه بوده است و تا سال 1998 نیز تولید آن ادامه داشته است.

 

 Springfield 1903 – 1903

قدیمی ترین اسلحه های جهان

اسپرینگ فیلد نخستین تفنگ گلوله زنی گلنگدنی در جهان بود و نشانی از یک عصر تازه در اسلحه و تاکتیک های نظامی به شمار می رود. این سلاح، تا آغاز جنگ جهانی دوم ( به دلیل کمبود مدل ام 1 گرند) به عنوان تفنگ استاندارد نیروها شناخته می شود و تا جنگ ویتنام نیز به عنوان یک تفنگ تک تیراندازی به کار می رفت. این تفنگ، فشنگ بسیار معروف 30-06 را شلیک می کند،و هنوز هم در مسابقات تیراندازی تفنگداران دریایی آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 مدل 10 اسمیت و وسون – 1899

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ پیشتر با عنوان تفنگ “ارتش و پلیس اسمیت و وسون” شناخته می شد. تاکنون بیش از 6000000 قبضه از این نوع سلاح تولید شده است که آن را به معروف ترین تپانچه آتش مرکزی در قرن بیستم تبدیل کرده است.

 

موزر 98 – 1989

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ که مجوز آن متعلق به پاول موزر بوده و در سال 1895 ساخته شده است، سیستم گلنگدنی که نخستین بار در سلاح آلمانی ژ 98 به کار رفته بود، به پایه و اساس ساخت یکی از موفق ترین تفنگ های گلوله زنی دارای گلنگدن تبدیل شد. نحوه کارکرد تفنگ های موزر، اساس بسیاری از تفنگ های رسمی نیروی های نظامی را شکل داده است و هنوز هم در میان شکارچیان و تفنگ سازان محبوبیت خود را حفظ کرده است.

 

 وینچستر مدل 1897 – 1897

قدیمی ترین اسلحه های جهان

مدل 1897 وینچستر (که بر اساس مدل 1893 ساخته شد) اولین تفنگ ساچمه زنی پمپی موفق بود که به تدریج به یکی از محبوب ترین تفنگ ساچمه زنی در آمریکا تبدیل شد و صحنه را برای تمام تفنگ های پمپی آینده آماده کرد.

 

لی- انفیلد – 1895

قدیمی ترین اسلحه های جهان

لی-انفیلد که فشنگ انگلیسی 0.303 را شلیک می کند در هر دو جنگ جهانی، اصلی ترین سلاح جنگی بریتانیا محسوب می شد. سربازان انگلیسی آموزش دیده بودند که آن چنان سریع (و دقیق) شلیک کنند که نیروهای آلمانی در جنگ جهانی اول تصور می کردند زیر رگبار مسلسل قرار دارند؛ در حالی که فشنگ ها توسط تفنگ های لی- انفیلید از سوی سربازان انگلیسی شلیک می شد.

بسیاری از افراد باور دارند که این سلاح، بهترین تفنگ گلنگدنی است که در طول تاریخ ساخته شده است.

 

وینچستر 1895- 1895

قدیمی ترین اسلحه های جهان

آخرین تفنگی که جان براونینگ برای وینچستر طراحی کرد، مدل 1895 بود و این تفنگ در واقع اولین تفنگ گلوله زنی وینچستر بود که به جای یک خشاب لوله ای، خشاب آن به صورت جعبه ای بوده و در زیر تفنگ قرار داشت. این موضوع باعث می شد که این تفنگ توانایی استفاده از فشنگ های نظامی قدرتمند و تفریحی بیشتری را داشته باشد که از گلوله های نوک تیز استفاده می کردند. تئودور روزولت تعدادی از مدل 1895 را به افریقا برده و از آن ها به عنوان ” تفنگ دارویی برای شیرها” استفاده می کرد.

 

وینچستر مدل 94 – 1894

قدیمی ترین اسلحه های جهان

یکی دیگر از طراحی های جان براونینگ، مدل 94 وینچستر بود که یکی از موفق ترین تفنگ های اهرمی به شمار می رود که تاکنون ساخته شده است. این سلاح بیشتر از هر سلاح گرم دیگری در کشتن گوزن های دم سفید در آمریکا نقش داشته است.

 

 وینچستر 1886- 1886

قدیمی ترین اسلحه های جهان

مدل 1886 وینچستر، با ادامه سنت تفنگ های گلوله ای اهرمی معروف توسط جان براونینگ، و با هدف شلیک فشنگ های جدید بزرگتر در آن زمان طراحی شد. مکانیزم این تفنگ به اندازه ای قدرتمند بود که می توانست از فشنگ های بدون باروتی که به تازگی وارد عرصه شده بودند استفاده کند و همین موضوع، نشانه ای از پایان یافتن عصر حکمرانی باروت در رأس طراحی سلاح های گرم بود.

 

تفنگ ماکسیم – 1883

قدیمی ترین اسلحه های جهان

اولین سلاح اتوماتیک به معنای واقعی، تفنگ ماکسیم بود که نقشی اساسی در اشغال سریع قاره آفریقا توسط بریتانیا داشت. این تفنگ قادر به شلیک 500 فشنگ 0.303 انگلیسی در هر دقیقه بود، و در واقع جد مسلسل های مدرن محسوب می شود.

 

وینچستر 1873- 1873

قدیمی ترین اسلحه های جهان

وینچستر 1873 که با عنوان “تفنگی که منجر به تسلط بر غرب شد” شناخته می شد، برای فشنگ های معمول تفنگ های دستی در آن زمان یعنی 0.44-40، .38-40 و .32-20 طراحی شده بود و در میان مهاجران به مرزهای آمریکا، بسیار محبوب به شمار می رفت.

 

 کلت تک ضربه ای ارتشی مدل 1873- 1873

قدیمی ترین اسلحه های جهان

کلت تک ضربه ای ارتشی که برای آزمایش های صورت گرفته روی تپانچه های نیروهای دولتی آمریکا، طراحی شده بود (و نام دیگر آن “سلاح صلح طلب” بود) نه تنها اسلحه کمری استاندارد ارتش آمریکا به شمار می رفت بلکه در محدوده غربی آمریکا، به یک سلاح دستی بسیار محبوب تبدیل شده بود. ژنرال جورج پاتون، در طول جنگ جهانی دوم، یکی از این کلت های دسته سفید را با خود حمل می کرد. اگر این تفنگ برای ژنرال پاتون مناسب بوده است چرا برای ما مناسب نباشد؟

 

فیلادلفیا درینجر – 1865

قدیمی ترین اسلحه های جهان

یک تفنگ دستی جنگی و بسیار کوچک است که توسط هنری رینجر طراحی شده و نخستین بار در سال 1852 معرفی شد. این سلاح در آن زمان به عنوان یک سلاح دستی مخفی بسیار محبوب مورد استفاده قرار می گرفت. در 14 آوریل 1865، رئیس جمهور آبراهام لینکولن، از فاصله بسیار نزدیک و با استفاده از این سلاح توسط جان وایکس بوث به قتل رسید.

 

 تفنگ گاتلینگ 1862- 1862

قدیمی ترین اسلحه های جهان

پس از آنکه دکتر ریچارد گاتلینگ، اختراع خود را در چهارم نوامبر 1862 به ثبت رساند در یادداشت های خود نوشت که این سلاح را برای کاهش حجم نیروهای ارتش طراحی کرده است و قصد دارد با آن نشان دهد که جنگ بیهوده است. اما برخلاق عقاید خود او، این اختراع مسیر نبردهای مسلح در مقیاس بزرگ را برای همیشه تغییر داد.

 

 تفنگ گلوله زنی تکرارکننده اسپنسر- 1860

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ گلوله زنی اسپنسر، اولین تکرار کننده ای بود که ایالات متحده آن را به طور رسمی در ارتش خود به خدمت گرفت. با وجود اینکه اسپنسر در سال 1860 معرفی شد، پتانسیل این سلاح تا زمانی که به آبراهام لینکولن گزارشی شخصی در مورد این سلاح داده نشده بود، ناشناخته بود ( پس از این واقعه ارتش آن را مورد استفاده قرار داد). هنگامی که جان وایکس بوث را دستگیر کردند، او یک اسپنسر همراه داشت.

 

 تفنگ تکرارکننده هنری – 1860

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ که در سال 1860 توسط بنجامین تایلر هنری به ثبت رسید، برای شلیک فشنگ های کالیبر 0.44 با چاشنی لبه ای طراحی شده بود و سربازان کانادایی اینگونه از آن یاد می کردند: ” آن تفنگ لعنتی یانکی ها که شنبه ها آن را پر می کنند و تا آخر هفته با آن شلیک می کنند!” در حالی که هیچ گاه از این سلاح در مقیاسی بزرگ استفاده نشد؛ بسیاری از سربازان جنگ داخلی آمریکا با پول دریافتی پس از ثبت نام در جنگ، یکی از این تفنگ ها را خریداری می کردند.

 

تفنگ فتیله ای-گلوله ای انفیلد، الگوی 1853- 1853

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ گلوله ای که برای شلیک کالیبر .577 طراحی شده است، نشان دهنده تغییر مسیر ارتش بریتانیا از سوی تفنگ های فتیله ای به تفنگ های گلوله ای است. این تفنگ ها که از سال 1853 تا 1867 در ارتش، سلاح رسمی محسوب می شد، در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفت و دومین اسلحه پیاده نظامی بوده است که بیشترین مصرف را (پس از اسپرینگ فیلد 1861) در جنگ داخلی آمریکا داشته است.

 

کلت 1851 نیروی دریایی – 1850

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ که در بین سال های 1847 تا 1850 توسط ساموئل کلت طراحی شده است، قادر به شلیک کالیبر 36 از طریق مکانیزم دنگی بوده و تولید آن با بسیاری از مشاهیر آمریکا، نظیر رابرت ای. لی، وایلد بیل هیکاک، و جان هنری “داک” هالیدی متقارن بوده است.

 

 تفنگ گلوله زنی با لوله بلند- ابتدای دهه 1700

قدیمی ترین اسلحه های جهان

این تفنگ که با عنوان “تفنگ لوله بلند کنتاکی” نیز شناخته می شود نسبت به انواع اروپایی خود، لوله های بسیار بلند تری داشت. علاوه بر طول بسیار بلند، لوله های مورد استفاده در این تفنگ ها نیز مجهز به خان شده بود و درنتیجه به واسطه دقت زیاد ناشی از این کار، افراد می توانستند هدفی به اندازه یک انسان را از فاصله 200 یاردی (چیزی در حدود 183 متر) هدف قرار دهند.

این درحالی بود که برد موثر تفنگ های فتیله ای رقیب در آن دوران، کمتر از 100 یارد بود. اگرچه پر کردن آن ها از تفنگ های فتیله ای کندتر انجام می شد؛ این سلاح ها ( و دقت بسیار بالای آن ها) به استعمارگران آمریکایی کمک کرد که استقلال خود را از انگلیس پس بگیرند.

 

 براون بِس – 1722

قدیمی ترین اسلحه های جهان

“براون بِس” یک نام عمومی برای انواع مختلفی از تفنگ های فتیله ای استاندارد ارتش بریتانیا، بین سال های 1700 تا 1800 بوده است و در جنگ انقلاب آمریکا، در هر دو طرف جنگ، کاربرد گسترده ای داشته است.

جدیدترین مطالب