قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

قرص برنج برای چیست

قرص برنج یک ماده خطرناک و بسیار سمی است که مصرف آن باعث مرگ حتمی انسان می شود و در صورتی که می خواهید بدانید قرص برنج برای چیست با این بخش از سایت سماتک همراه ما باشید. قرص برنج که برای حفاظت محصولات زراعی نظیر برنج مورد استفاده قرار می گیرد و برای نگهداری طولانی مدت برنج و دفع آفات درون کیسه برنج قرار می دهند دارای ترکیبات شیمیایی و خطرناکی است که استفاده نادرست از آن و استشمام و متصاعد شدن گاز آن سبب ایجاد انواع مسمومیت های حاد و مزمن در انسان ها می شود و در اغلب مواقع به مرگ انسان ختم می شود. خودکشی با این قرص راهی است که بازگشتی ندارد و یک مرگ دردناک را به دنبال خواهد داشت. این قرص بوی سیر یا ماهی گندیده می‌دهد و ترکیبی خطرناک از فسفیدها است که به عنوان یک حشره‌ کش برای جلوگیری از آلودگی و آفت‌ زدگی برنج انبار شده، غلات و خوراک دام استفاده می‌شود.

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

قرص برنج چیست

آلومینیوم فسفید با نام تجاری سلفلوس (Celphos) و کویک فوس (Quickphos) که در ایران به نام قرص برنج معروف شده و یک سم بسیار مهلک تلقی می شود و برای حفاظت محصولات زراعی نظیر برنج مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بسیاری از مردم برای جلوگیری از آفت زدن برنج آن را داخل برنج قرار می دهند. استفاده نادرست از این قرص باعث ایجاد انواع مسمومیت های حاد و مزمن در انسان ها می شود. متاسفانه قرار دادن قرص برنج برای دفع آفات درون کیسه برنج زمانی که بر اثر رطوبت موجود در هوا و به علت نبود تهویه مناسب در منازل گازهای خطرناکی از آن متصاعد می شود که باعث مرگ افراد می شود . همچنین قیمت ارزان این قرص موجب سوء استفاده انسان ها بوده و هنگامی که به صورت خوراکی استفاده می شود با اسید معده ترکیب شده و نوعی گاز خطرناک ایجاد می کند. قدرت مسمومیت بالای این قرص به علت ساختار شیمیایی آن است که در معده یک موجود زنده خیلی سریع واکنش نشان می دهد.

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

علت استفاده از قرص برنج

قرص برنج برای از بین بردن حشرات در کیسه های برنج استفاده می شود و علت استفاده از قرص برنج برای جلوگیری از پیدا شدن حشرات در برنج و حبوبات ، آرد و… در انبار ها از این قرص ها استفاده می‌شود. استفاده از این قرص صرفا در صلاحیت تیم های کنترل و بهداشت مواد غذایی است و افراد عادی به هیچ عنوان نباید اقدام به این عمل نمایند. استفاده از این قرص به منظور مبارزه با آفات، صرفا در انبارهای مواد غذایی باید باشد و به هیچ عنوان استفاده خانگی از آن مجاز نیست. اين قرص از خود گاز فسفيد توليد مي‌کند و باعث کشته شدن جونده ها می‌ شود.

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

علت کشندگی قرص برنج

قرص برنج کشنده است و علت کشندگی قرص برنج بخاطر وجود سمی مهلک در آن است که سلول های بدن را در عرض 4 ساعت خواهد کشت. دستگاه گوارش به راحتی این ماده سمی را جذب می کند و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده گاز خطرناک فسفین تولید می کند. اگر ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک تر است. این ماده با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتر پروتئین می شود. سپس فسفین با بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریسیون اکسیداتیو، رادیکال های آزاد را افزایش می دهد و سپس موجب مرگ سلولی می شود. دستگاه هایی از بدن که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز دارند به این سم حساس تر هستند.

 

مسمومیت با این قرص یکی از مرگ آورترین مسمومیت هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. سم این قرص بر روی سلول های بدن تاثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان های حساس بدن مانند کلیه ها و قلب می شود. مرگ بر اثر مصرف قرص برنج مرگی دردناک است و فرد عطش زیادی دارد و در این مرگ فرد تا زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس می کند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد. برای مصرف کننده این قرص هیچ راه درمانی وجود ندارد، در صورت متصاعد شدن گازهای حاصل از این قرص در هوا در اولین اقدام درب و پنجره ها را سریعا باز کنید.

 

در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. در صورتی که مسمومیت با این قرص بر اثر استشمام گاز آن باشد، فرد به علت نارسایی شدید کبدی و ایست قلبی در کمتر از 24 ساعت فوت خواهد کرد. علامت های بالینی فرد مصرف کننده این قرص دچار خستگی و کمبود اکسیژن است، به طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. خوشبختانه تعداد افرادی که از این قرص برای خودکشی استفاده می کنند بسیار ناچیز است و فقط این قرص در عطاری هایی که دارای مجوز باشند به فروش می رسد، و برای نگهداری برنج از آن استفاده می شود.

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

انواع قرص برنج

قرص برنج دو نوع است؛ نوع اول آن حاوی سم کشنده ای است که در صورت قرار گرفتن در معرض جریان هوا و ترکیب با اکسیژن هوا سم کشنده ای تولید می کند. نوع دیگر این قرص گیاهی است و به صورت خوراکی برای لاغری و کاهش وزن در عطاری ها به فروش می رسد. قرص برنج گیاهی با افزایش سوخت وساز بدن به لاغری افراد کمک می کند اما عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیری را به دنبال دارد. برای ساخت قرص برنج از مواد شیمیایی استفاده می شود. به علت خطراتی که استفاده از این قرص در کیسه برنج به همراه دارد افراد باید برای نگهداری طولانی مدت برنج به جای این قرص خطرناک از ریشه انار، برگ انار، حبه های سیر و نمک استفاده کنند.

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

علائم مسمومیت با قرص برنج

بی اشتهایی، بی قراری، تحریک پذیری، دوبینی، تهوع، استقراغ، اختلال ضربان قلب و افت فشارخون از مهمترین علائم مسمومیت با قرص برنج است و در صورتی که این قرص به صورت خوراکی مصرف شود فرد تا 6 ساعت زنده خواهد بود. اختلالاتی مانند اختلال نبض، کبدی، عصبی، متابولیکی، از کار افتادگی کلیه، افت فشارخون و بیهوشی نیز از اثرات استفاده از این نوع قرص است.

قرص برنج برای چیست | علت کشندگی قرص برنج

درمان مسمومیت با قرص برنج

هیچ پادزهر یا درمان قطعی برای درمان مسمومیت با این قرص وجود ندارد و راه حلی بر مسمومیت ناشی از قرص برنج کشف نشده است. با جذب این قرص در بدن انسان، آنزیم های سلولی بلوکه شده و زمینه سمی شدن سلول های سیستم دفاعی بدن را مهیا می کند و هیچ پادزهری برای بی اثر کردن مسمومیت با قرص برنج وجود ندارد. فرد خودکشی کرده با این قرص را باید سریعاً به نزدیک‌ترین بيمارستان انتقال داد. انتقال او به مطب و درمانگاه باعث وقت‌کشی خواهد شد. اگر در خانه‌ای جوش‌ شیرین و يا پرمنگنات پتاسيم بود، دادن آن به فرد مسموم تنها راه پيش درماني است. اما اگر فردی این ماده شیمیایی را مصرف کرده، وی را هر چه زودتر به یک بیمارستان برسانید شاید در این صورت بتوانید زندگی اش را نجات دهید. اصلاح وضعیت همودینامیک و اختلالات الکترولیتی چند راه حل ساده برای بهبود وضعیت بیماران مسموم است که در اکثر مسمویت ها به کار گرفته می شود.

 

استفاده از زغال فعال (زغال سیاه) که به‌ صورت قرص برای درمان مواردی مثل مصرف قرص‌ های برنج، تولید شده می‌تواند کمک‌ کننده باشد زیرا مصرف زغال فعال باعث می‌شود تا سم ناشی از مصرف این قرص به مقدار زیادی جذب زغال شود. در برخی موارد از داروی بی‌کربنات سدیم نیز برای بهبود مصرف‌کننده این قرص استفاده می‌شود هرچند که این روش‌ها بسیار کم کارساز بوده و نمی‌تواند کمک خاصی به فرد مسموم کند. البته در سال‌های اخیر استفاده از حجامت، معجون و محلول‌های گیاهی و سنتی در کنار اقدامات درمانی مدرن به‌عنوان طب مکمل روزنه‌های امید را برای افراد مسموم با قرص برنج به وجود آورده است.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب