لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

مجموعه : علمی
کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

این هواپیماها بزرگ ترین هواپیماهای مسافربری در جهان می باشند بوئینگ 747 بسیار پیشرفته تر از قبل می باشد  این هواپیماها هم مسافربری و نظامی است کاربرد های خاصی این هواپیماهای بوئینگ دارد در واقع نوعی از این هواپیما وجود دارد که تغییرات زیادی در ساختارش به وجود آمده است در ادامه جزئیات و تصاویر کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747 را در سایت سماتک خواهید دید با ما همراه باشید.

 

“ملکه آسمان ها” نخستین بار پس از پشت سر گذاشتن موفقیت آمیز آزمون های ایمنی، در سال 1970 به پرواز درآمد. این هواپیمای غول پیکر مسافربری طی دهه هایی که از عمر آن می گذرد کارنامه ای درخشان از خود به جا گذاشته و تاکنون بیش از 1500 فروند از آن برای کاربری های مسافربری ،بابری، نظامی و علمی ساخته شده است. در ادامه نگاهی به برخی از کاربری های جالب هواپیمای بویینگ 747 خواهیم داشت.

 

دریم لیفتر

هواپیمای بویینگ 747 دریم لیفتر که با نام هواپیمای برابری برای کالاهای بزرگ نیز شناخته می شود در واقع نوعی از مدل 400-747 است که تغییرات زیادی در آن انجام شده است. این هواپیمای پهن پیکر به طور انحصاری توسط بویینگ برای جابجایی قطعات لازم برای ساخت هواپیمای 787 دریم لاینر بین کارخانه های این شرکت در مناطق مختلف استفاده می شود. طولانی ترین بدنه برای حمل بار در میان هواپیماهای مختلف در دنیا متعلق به این هواپیما است.

کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

سوفیا
هواپیمای بویینگ 747 سوفیا در واقع یک 747 از نوع SP است که از آن برای حمل یک تلسکوپ به طول دو و نیم متر و انجام آزمایش های مادون قرمز در جو زمین استفاده می شود. این هواپیما که محصول مشترکی بین ناسا و مرکز فضانوردی DLR در آلمان است در استراتوسفر و ارتفاع 12 هزار متری از سطح زمین پرواز می کند. هدف از این پروژه، مطالعه روی چگونگی شکل گیری ستاره ها و بررسی احتمال وجود موجودات فرازمینی است.

کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

نگهبان شب
چهار فروند از هواپیماهای بویینگ 747 سری 200Bs با تغییراتی که از سوی ارتش آمریکا در سال 1974 روی آنها ایجاد شده، دارای قطعات و مدارهای الکترونیکی هستند که در صورت برخورد امواج ناشی از انفجارهای اتمی با آنها همچنان به کار خود ادامه می دهند. به همین علت است که این چهار هواپیما هنوز از ابزارهای آنالوگ استفاده می کنند. این هواپیماها دارای قابلیت شلیک به اهداف نیز هستند و سه کابین پروازی در آنها تعبیه شده است. تیم پرواز این هواپیما حداکثر 112 نفر است و با قابلیت سوخت گیری در آسمان، می تواند در شرایط جنگی تا یک هفته در آسمان پرواز کند.

کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

حمل کننده شاتل فضایی

ناسا دو فروند 747 را برای انتقال شاتل های فضایی خود به پایگاه فضایی کندی تغییر کاربری داده است. این هواپیماها در سال 1977 شروع به کار کردند و در سال 2012 بازنشسته شدند. نخستین فروند از این دو، SCA 905 نام داشت که شاتل فضایی اینترپرایز را در میانه راه به سوی فضا در آسمان رها کرده بود تا به طور مستقل به راه خود ادامه دهد.

کاربری های جالب هواپیماهای بوئینگ 747

 

منبع:techshot.ir

 

مطالب مرتبط »

 

تصاویری از بوئینگ های شرکت هواپیمایی ایران

 

هواپیمای بوئینگ 747 بازنشسته به رستوران جالب تبدیل شد + تصاویر

 

موتور هواپیمای بوئینگ تبدیل به صندلی شد (عکس)

 

هواپیمایی که لقب دختر چاق چینی را گرفت + تصاویر

 

دانستنی های جالب درباره سرویس بهداشتی هواپیما + تصاویر

جدیدترین مطالب