چگونه برای کافی شاپ تبلیغات پیامکی انجام دهیم؟

چگونه برای کافی شاپ تبلیغات پیامکی انجام دهیم؟

در دنیایی که با استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال و کمپین‌های رسانه های اجتماعی اشباع شده است، یکی از روش‌ها برای دستیابی به مشتریان، تبلیغات پیامکی است. این روش موثر تنها با داشتن دستگاه ذخیره شماره موبایل اجرا شدنی است و هیچ پیچیدگی خاصی ندارد. برای صاحب یک کافی‌شاپ، تبلیغات پیامکی می‌تواند سرنوشت بازی را تغییر دهد و یک ارتباط موثر با مشتریان و مخاطبین هدف برقرا کند. در ادامه همراه ما باشید تا شما را با پتانسیل‌های تبلیغات پیامکی برای جذب مشتری جدید و افزایش فروش آشنا کنیم؛ همچنین نکات و ترفند‌هایی را برای تبلیغ با پیام کوتاه به شما آموزش می‌دهیم که حسابی به کارتان می‌آید.

 

لیست مشتریان هدف را بسازید

انتخاب مخاطبین هدف برای بازاریابی پیامکی

اولین و مهم‌ترین اقدام شما برای شروع تبلیغات پیامکی، ساخت یک لیست از مشتریان هدف است. مشتریان هدف آن‌هایی هستند که حداقل یکبار از شما خرید کرده‌اند. حالا حتما می‌پرسید چگونه لیست آن‌ها را داشته باشیم؟ جواب شما همان دستگاه ذخیره شماره تماس است که گفتیم. این دستگاه روی پیشخوان قرار می‌گیرد و فقط کافی‌ست زمانی که مشتری برای تسویه به شما رجوع می‌کند، از او بخواهید شماره‌اش را در آن ثبت کند. همچنین می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید و اطلاعات مورد نیاز دیگرتان را هم از آن‌ها بگیرید و در پروفایل موجود در پنلی که به این دستگاه متصل است ثبت کنید.

 

به همین راحتی شما لیست هدف خود را می‌سازید. زمانی که بخواهید تبلیغات خود را شروع کنید، قدرت این لیست را درک می‌کنید. در واقع این لیست حاوی شماره افرادی است که کیفیت شما را تجربه کرده‌اند و بدون شک اگر یک پیشنهاد جذاب دریافت کنند احتمالا به سراغ‌تان می‌آیند. همینطور گفتیم که می‌توانید اطلاعات دیگری را هم از مشتری بگیرید، اما چه اطلاعاتی و چرا؟

 

مشتریان کافی شاپ را بر اساس سفارش دسته بندی کنید

دسته بندی مشتریان بر اساس سفارشات

راز موفقیت در تبلیغات پیامکی در شیوه دسته‌بندی مشتریان توسط شما نهفته است. شما در پنل دستگاه ذخیره شماره موبایل می‌توانید مشتریان را بر اساس اطلاعات دلخواه خود تفکیک کنید. این کار به شما اجازه می‌دهد تبلیغات پرسودتری را راه‌ بی‌اندازید. به طور مثال پیشنهاد می‌کنیم برای هر یک از اردهای کافی‌شاپ خود یک دسته‌بندی ایجاد کنید و زمانی که مشتری‌تان، هر یک از آن‌ها را سفارش داد، شماره او را به این دسته‌بندی اضافه کنید. هیچ محدودیتی برای اینکه یک مشتری عضو چند دسته باشد وجود ندارد. حالا شما آماده هستید که یک کمپین تبلیغات پیامکی جذاب را شروع کنید.

 

به افراد چیزی را بدهید که دوست دارند

مشخص بودن پیام در بازاریابی پیامکی

یکی از مهم‌ترین نکات در موفقیت تبلیغات پیامکی برای یک کافی‌شاپ، مشخص و دقیق بودن پیشنهاد شما است. منظور این است که اگر شما یک پیامک حاوی تخفیف را برای افراد ارسال کنید و مثلا بگویید «۱۰ درصد تخفیف برای استفاده از تمام سفارش‌ها» هر چند خیلی‌ها دعوت شما را می‌پذیرند و به کافی‌شاپ‌تان می‌آیند؛ اما می‌توانید تاثیر گذاری پیام را بسیار بیشتر کنید. یعنی با دقیق‌تر کردن محتوای تبلیغ، درگیری مخاطب با تبلیغ‌تان را بالاتر ببرید. مثلا دو سفارش پر فروش خود را انتخاب کنید (مثلا موکا و اسپرسو) و سپس برای هر کدام یک تبلیغ جدا بنویسید.

 

حالا فقط باید هر کدام از این پیام‌ها را برای شماره‌های دسته مخصوص به آن‌ها ارسال کنید. مثلا «امروز موکاتو با ۱۰ در صد تخفیف نوش جان کن». وقتی دقت تبلیغات را بالا می‌برید و به افراد همان چیزی را می‌دهید که دقیقا به آن نیاز دارند، افراد راحت‌تر استفاده از آن را تصویر سازی می‌کنند و بیشتر تحریک می‌شوند.

 

علاوه‌براین، وقتی مشتریان شما می‌بینند که شما آن‌ها را می‌شناسید و به نیازهای‌شان اهمیت می‌دهید، بیشتر طرفدار شما می‌شوند. این یعنی وفاداری مشتریان شما افزایش پیدا می‌کند که خود یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در یک کافی‌شاپ است. البته این به معنای این نیست که همیشه با همین روال پیامک‌های تبلیغاتی خود را ارسال کنید؛ بلکه هر چند وقت یکبار تبلیغات گسترده هم لازم است و آن را نیز نباید فراموش کنید.

 

زمان ارسال پیامک تبلیغاتی

آیا شما در کافی‌شاپ خود صبحانه هم سرو می‌کنید؟ پس حتما پیامک ساعت هشت صبح برای دعوت به صرف صبحانه را فراموش نکنید؛ البته همانطور که گفتیم فقط برای آن دسته از افرادی که حداقل یک بار برای صبحانه به شما رجوع کرده‌اند. در این پیامک می‌توانید هم به مشتری وعده تخفیف بدهید و هم از صبحانه ویژه همان‌روزتان صحبت کنید.

 

در صورتی که شما فقط عصرها و شب مشتری دارید، به هیچ عنوان تا قبل از ظهر پیامک خود را ارسال کنید. چرا که تا عصر زمان زیادی باقی‌ست و افراد ممکن است آن را فراموش کنند. بهترین زمان‌های ارسال برای شما دو زمان طلایی ظهر و عصر هستند. دلیل آن را در ادامه بخوانید.

 

ارسال پیام سر ظهر

ظهر، مثلا حدودا ساعت ۱۴ الی ۱۵ زمان مناسبی برای ارسال پیام است. مشتریان شما اگر پیام‌تان را در این هنگام ببینند، فرصت دارند تا برنامه‌های روز خود را تنظیم کنند و با دوستان یا همراهان خود برای آمدن به کافی‌شاپ شما برنامه‌ریزی کنند. اگر پیک دارید و می‌توانید برای مشتریان سفارش‌های دلخواه‌شان را ارسال کنید، باز هم ظهر زمان مناسبی است. بسیاری افراد شاغل و دانشجو، احتمالا در این موقع از روز حسابی خسته‌اند و یک سفارش خوشمزه می‌تواند خستگی‌شان را از بین ببرد.

 

ارسال پیام عصر

عصر و سر شب زمانی است که مردم برنامه‌های خود را قطعی می‌کنند و با دوستان یا خانواده خود به بیرون می‌روند. ارسال پیام در این موقع احتمالا بیشترین تاثیر را دارد؛ از آن غافل نشوید.

 

نکته مهم: اینکه ارسال پیامک تبلیغاتی برای کافی‌شاپ شما در چه زمانی بهتر است، به هیچ‌وجه به طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست. شما باید زمان‌های مختلف را تست کنید و سپس نتیجه بگیرید که کدام یک از آن‌ها موثرتر بوده‌اند. آنچه در بالا گفتیم فقط زمان‌هایی بودند که احتمال واکنش مشتریان در آن‌ها نسبت به زمان‌های دیگر بیشتر است.

 

کوتاه، مختصر، مفید؛ این سه ویژگی را در پیامک ها رعایت کنید

پیام های خود را کوتاه، شیرین و جذاب بنویسید. پیامک جایی نیست که توضیحاتی زیادی را در مورد تبلیغ خود و پیامی که می‌خواهید به افراد تبلیغ کنید بدهید. همیشه در کوتاه‌ترین حجم کلمه ممکن، متن پیام را بنویسید. برای اینکه تاثیر گذاری آن بیشتر شود حتما گاهی پیام‌های خلاقانه را تست کنید و صرفا به ارائه تخفیف و پیشنهاداتی از این دست اکتفا نکنید. در زیر دو نمونه عادی و خلاقانه یک پیام تبلیغاتی برای کافی‌شاپ را ببینید.

 

• نمونه عادی: ۱۰ درصد تخفیف روی تمام سفارشات فقط برای جمعه!

 

• نمونه خلاقانه: جمعه برنامه‌ت چیه؟ اگر دوست داشتی می‌تونی بیای کافه (x) و نوشیدنی مورد علاقه‌ت رو با ۱۰ درصد تخفیف نوش جان کنی.

 

در نمونه خلاقانه، همینطور که دقت می‌کنید جمله اول طوری انتخاب شده که نظر مشتری را به خود جلب کند. از آن‌جایی که بسیاری از افراد فقط نوتیفیکیشن پیام‌ها را می‌خوانند، اولین جمله شما می‌تواند آن‌ها را وادار به دیدن تمام پیام کند. این یعنی یک فرصت بیشتر برای دیده شدن.

 

دعوت به اقدام

دعوت به یک اقدام پس از خواندن پیامک تبلیغاتی همیشه جواب می‌دهد. مخصوصا اگر قابلیت رزرو میز در کافی‌شاپ شما وجود داشته باشد. به طور مثال می‌توانید در پیام خود به افراد بگویید «همین حالا زنگ بزن و با رزرو میز، ده درصد روی تمام سفارش‌ها تخفیف بگیر».

 

دعوت به اقدام اغلب باعث می‌شود افراد فورا نسبت به آن تصمیم گیری کنند. اگر از دعوت به عمل استفاده نکنید، ممکن است مشتری خود را از دست بدهید. البته همانطور که گفتیم پیام شما باید کوتاه باشد؛ بنابراین دعوت به عمل یا اقدام را فقط در موارد خاصی مانند رزرو یا دعوت به تماشای ویدیوی جدیدتان در اینستاگرام استفاده کنید که با یک لینک آن را در پیام برای افراد می‌فرستید.

 

مراقب تعداد پیام های ارسالی باشید

مزایا و معایت بازاریابی پیامکی بسیار زیادند که باید با تمام آن‌ها آشنا باشید. اگر قصد شروع یک تبلیغات پیامکی را دارید، آگاهی از یک عیب بازاریابی پیامکی بسیار ضروری است، و آن چیزی نیست جز امکان لغو کردن پیام. اگر مراقب نباشید و تعداد پیامک‌های تبلیغاتی خود را زیاد کنید، ممکن است مشتریان را خسته کنید و آن‌ها را مجبور کنید که دریافت پیام از شما را لغو کنند؛ بنابراین همیشه در نظر داشته باشید که بمباران مشتری با پیامک اصلا فکر خوبی نیست.

 

یک لحن مخصوص به خود بسازید

یکی از مواردی که اغلب توسط کافی‌شاپ‌ها نادیده گرفته می‌شود، ساخت یک لحن مخصوص به خود در پیامک‌های ارسالی به مشتریان است. اگر شما یک روز جدی باشید، یک روز شوخ و روزی دیگر بی‌پروا، قطعا هیچ ذهنیت خاصی در مشتری ایجاد نمی‌کنید. در صورتی که اگر یک لحن ثابت برای خود بسازید و همیشه در پیام‌های‌تان به آن پایبند باشید، کاری می‌کنید که مشتریان تا اولین جمله پیام را می‌خوانند یاد شما بی‌افتند و کم کم لحن برندتان در ذهن‌شان ثبت شود.

 

حرف آخر

راهکارها و نکات بسیار مهمی را در مورد بازاریابی پیامکی بررسی کردیم و دیدیم که چگونه یک دستگاه ذخیره شماره موبایل می‌تواند سرنوشت تبلیغات کافی‌شاپ شما را دگرگون کند. با استفاده از این دستگاه نه تنها بازاریابی خود را هوشمندانه‌تر انجام می‌دهید بلکه در واقع می‌توانید یک باشگاه مشتری نیز راه‌اندازی کنید. برای اینکه با ویژگی‌های این باشگاه آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم باشگاه مشتریان دایرکت را بررسی کنید و ببینید که چه ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد و چگونه باعث افزایش فروش‌تان می‌شود.

جدیدترین مطالب