لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

مکان های تفریحی اندیمشک

اندیمشک یکی از شهرهای زیبا و تفریحی ایران است. شهر اندیمشک جاذبه های تاریخی بسیاری دارد و مکان های تفریحی اندیمشک و جاهای دیدنی اندیمشک و تصاویر زیبای اندیمشک و تصاویر قدیمی اندیمشک در ادامه اورده شده است.

 

اندیمشک یکی از شهرهای قدیمی استان خوزستان است که اقوام لر بختیاری را در خود جای داده است. از جاذبه های گردشگری اندیمشک می‌توان به سد گرخه، منطقه حفاظت شده چهل پا، آرامگاه محمود علی، قلعه حسینی و … اشاره کرد.

 

اندیمشک یک شهر قدیمی بنا شده بر روی خرابه‌های شهر باستانی لور است که امروزه در استان خوزستان واقع شده و با شهرهای دزفول، شوش، ابدانان، پلدختر و خرم آباد همسایه است. اندیمشک جمعیتی بالغ بر 200 هزار نفر دارد، و اصالت آنان از لرهای بختیاری است. این شهر یکی از مهم‌ترین خطهای راه آهن کشور را در اختیار دارد و همچنین دارای منابع بزرگ معدنی است.

 

جاذبه های گردشگری اندیمشک خوزستان

۱. پل صیحه اندیمشک (آباره عباس خان)

این پل تاریخی که امروزه هنوز هم پابرجاست  مربوط به دوران صفویان است و با مصالحی چون آجرسنگ، گل، آهنک و ساروج ساخته شده و نمونه آن را میتوانیم در بیشتر نقاط کشور مشاهده کنید. پل صیحه دارای 12 دهنه با قوس 6 متری و پایه های موج شکن 1 متری است که احتمالا در دوران خود حجم آب فراوانی که از این رود میگذشته را تحمل میکرده است. باستان شناسان ایرانی در سال 1379 کار مرمت آن را آغاز کردند.

 

مکان:  8 کیلومتری جاده اندیمشک به شوش و در حاشیه شرقی جاده

 مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

پل صیحه، که امروزه هنوز هم پابرجاست  مربوط به دوران صفویان است

 

۲. بقعه امیر سیف اندیمشک (دژ سرقلا)

این محل تاریخی در مسیر روستای “جااردو” و در داخل یک گورستان قدیمی (دامنه کوه سه) قرار گرفته است.اندازه داخلی بقعه حدود 3 متر در 4 متر بوده و اندازه در ورودی آن 75 در 125 سانتیمتر است.  بیشتر بنا از سنگ‌های طبیعی کوچک نتراشیده شده که از کنار رودخانه مجاور جمع شده‌اند ساخته شده و احتمال می‌رود که مربوط به دوران عیلامیان باشد. این اثر در تاریخ ۶ اسفند ۵۸۳۱ با شمارهٔ ثبت ۵۱۸۷۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 مکان: الوارگرمسیری، قیلاب، جااردو

 مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

 بقعه امیر سیف اندیمشک (دژ سرقلا) یکی از جاذبه های گردشگری اندیمشک می باشد

 

۳. امامزاده احمد بن موسی اندیمشک

این امام زاده در شمال شهر اندیمشک در دشت لاله و مجاورت کوهستان واقع شده است، مردم معتقدند که این اما زاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است که به گگ احمد و سید احمد نیز معروف است.

 

 مکان: بخش الوار در شمال مازو محلی موسوم به دشت لاله

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

امامزاده احمد بن موسی اندیمشک، در شمال شهر اندیمشک در دشت لاله و مجاورت کوهستان واقع شده است

 

۴. منطقه حفاظت شده چهل پا اندیمشک

طی مصوبه 436 شورای عالی محیط زیست در 1390/6/13 به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده طبیعی کشور تحت مدیریت سازمان محیط زیست قرار گرفت. منطقه چهل پا یک محیط کوهستانی است که دسترسی انسان به آن به سختی انجام می‌شود، اینجا پر است از دیوارهای سخره‌ای بلند، دره‌ها و دشت‌های وسیع که یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های بزکوهی در کشوران نیز شناخته می‌شود. پوشش گیاهی منطقه عمدتاً شامل تک درخت‌ها، درختچه‌ها، بادام کوهی، انجیر و رملیک است.

 

در این منطقه جانورانی چون کل، بز، بلدرچین، کپک، گرگ، خرگوش، سگ آبی، خارپشت و برخی از پرندگان و دوزیستان زندگی می‌کنند که به علت دسترسی سخت این منطقه از خطر شکارچیان در امان بوده‌اند.

 

 مکان: 15 کیلومتری شمال شرق اندیمشک – کوه تنگوان

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

منطقه چهل پا  اندیمشک یک محیط کوهستانی است که دسترسی انسان به آن به سختی انجام می‌شود

 

  ۵. قلعه حسینی اندیمشک

قلعه حسینی یک بنا با پلان چهار گوش و ساخته شده در دو طبقه است و شواهد نشان‌دهنده آن است که ساخت این قلعه به دوران صفویان باز می‌گردد. این مکان در بین مسیر اندیمشک – پلدختر و بخش الوار و روستای قلعه زره قرار دارد. این مکان به دلیل سکونتی بلند مدتی به نام حسین در آن به نام قلعه حسینی شناخته می‌شود.

 

 مکان: مسیر اندیمشک – پلدختر

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

قلعه حسینی اندیمشک یک بنا با پلان چهار گوش در دو طبقه است و از دیدنی های اندیمشک می باشد

 

۶.آرامگاه محمود علی اندیمشک

یک آرامگاه با گنبد مخروطی 8 متری مربوط به دوران اسلامی میان یک گورستان قدیمی ساخته شده در روستای به نام محمودعلی واقع در بخش الوار شهر اندیمشک است. مردم محلی میگویند که اینجا قبر شخصی به نام سلطان محمود فرزند شخصی به نام علی بوده که در اثر گذشت زمان به نام محمود علی معروف شده است.

 

 مکان: بخش الوار گرمسیری، دهستان مازو، روستای محمودعلی

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

آرامگاه محمود علی اندیمشک، یک آرامگاه با گنبد مخروطی 8 متری مربوط به دوران اسلامی است

 

۷. سد کرخه اندیمشک

سد کرخه اندیمشک در واقع یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی جهان است که بر روی رودخانه کرخه واقع شده است. این رودخانه از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد و حدود 900 کیلومتر طول دارد و سرانجام به عراق می‌رسد. از هدف‌های ایجاد سد کرخه آبیاری 320 هزار هکتار از اراضی پایین دشت ، تولید برق و جلوگیری از خطرات بروز سیل در این منطقه است. این سد در 22 کیلومتری شمال شهر اندیمشک قرار دارد و در سال 1380 به پایان رسیده است.

 

 مکان: 22 کیلومتری شمال شهر اندیمشک

  مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

سد کرخه اندیمشک در واقع یکی از بزرگ‌ترین سدهای خاکی جهان است.

 

مکان های تفریحی اندیمشک + تصاویر زیبای اندیمشک

جدیدترین مطالب