نیم نگاهی به گذشته

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین شهرهای ایران برای سفر و اقامت در فصل تابستان را در این بخش بیان خواهیم کرد. بسیاری از مردم دوست دارد در فصل تابستان به مسافرت بروند اما باید بدانید بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان کدام است و با توجه به موقعیت فعلی تان و نظرخواهی از اعضای خانواده می توانید بهترین شهر ایران برای سفر در تابستان را انتخاب کنید. اگر قصد دارید در تابستان امسال به مسافرت بروید با سماتک همراه باشید تا بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در فصل تابستان را به شما معرفی کنیم.

 

بهترین نقطه ایران برای سفر در تابستان

کوه گل دنا بهترین نقطه ایران برای سفر در تابستان است و اگر قصد مسافرت تابستانی را دارید و اگر عاشق طبیعت و مناظر بکر و دیدنی هستید و می خواهید هم سفری ارزان و کوتاه داشته باشید، و هم از گرمای تابستانی فرار کنید، بهترین نقطه ایران برای سفر در تابستان چشمه کوه گل دنا است و به قول معروف با یک تیر دو نشان زده اید! کوه گل دنا یکی از بکرترین نقاط گردشگری ایران از نظر گیاهی و جانوری بوده و جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد. در سفر تابستانی به کوه گل دنا که در نزدیکی های شهر سی سخت قرار دارد، اگر خوش شانس باشید حتما گونه های جانوری خاصی مانند خرس قهوه ای، گرگ، بز کوهی، کبک دری، انواع چکاوک و کلاغ نوک سرخ را خواهید دید.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین شهر غربی ایران برای مسافرت در تابستان

یکی دیگر از بهترین شهرهای ایران که باید برای مسافرت در فصل تابستان مد نظر داشته باشید، استان کهکیلویه و بویر احمد و شهر یاسوج است که در منطقه غربی کشور ایران قرار گرفته است. این شهر زیبای ایران مهد آبشار های بسیار زیادی است و طبیعی بسیار فرح بخش دارد. هرساله گردشگران بسیاری برای دیدار از طبیعت بکر یاسوج به این منطقه سفر می کنند. اما بهترین زمان برای سفر به این منطقه فصل تابستان است به همین دلیل سایت سماتک بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان را یاسوج معرفی کرده است. در بازه زمانی تیر تا شهریور ماه دیگر آب و هوای این شهر زیبا خنک بوده و رو به سردی می رود. برخی از مهمترین آثار طبیعی و تاریخی یاسوج عبارتند از آبشار یاسوج، آبشار بهرام بیگی، آبشار گنج بنار، آبشار زیبا کمردوغ، شهر تاریخی بلاد شاپور و نقش برجسته تنگ سروک هستند.

 

بهترین شهر ایران برای مسافرت تابستانه

شهر تبریز یکی از بزرگترین کلان شهرهای کشور بوده و بهترین شهر ایران برای مسافرت تابستانه است که به عنوان یکی از قطب های گردشگری و اقتصادی شمال غرب کشور هم شناخته می شود. آب و هوای تبریز در تابستان هم بمانند سایر شهرهای شمال غربی ایران، آب و هوایی معتدل و خنک است. در خنکی تبریز همین بس که هیچکدام از خانه های این شهر، کانال کولر ندارند! در سفر تابستانی به تبریز می توانید از جاذبه های گردشگری بی شمار آن دیدن کنید. جاذبه هایی همچون مسجد کبود، موزه آذربایجان، موزه استاد شهریار، بازار سنتی تبریز و … اگر می خواهید بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان را به خانواده پیشنهاد دهید تبریز گزینه مناسب بود و هوای خنک دارد.

 

بهترین منطقه شمال برای مسافرت در تابستان

بهترین منطقه شمال ایران برای مسافرت در فصل تابستان آلاشت مازندران است که می توانید در فصل تابستان به آن سفر کنید. در استان مازندران منطقه ای به نام آلاشت وجود دارد و مردم آن هم به زمان آلاشت مازندران صحبت می کنند. منطقه آلاشت نیز با طبیعت زیبای خود خالی از آبشار نیست. یکی دیگر از بهترین مناطق شمالی که برای مسافرت در تابستان باید مد نظر داشته باشید، روستای آلاشت مازندران است. روستای آلاشت مازندران را باید بهشتی گمشده در شمال ایران بدانیم که جاذبه های بسیار زیادی دارد. آلاشت در فاصله ۴ ساعتی تهران قرار دارد و بهترین مکان برای سفری خنک و پر جاذبه در تابستان است. یکی از این آبشارها به نام آبشار نارم در روستای چرات واقع در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب آلاشت واقع است، چرات یکی از روستاهای حوالی آلاشت سوادکوه در استان مازندران ایران است. آلاشت طبیعتی بسیار بکر، مناظری خیره کننده، بناهای تاریخی و اماکن مذهبی بی شماری دارد. حتی جالب است بدانید که در این روستای با صفا یک رصدخانه نیز وجود دارد که می تواند بساط سفرتان را حسابی کامل کند. حالا باور دارید که بهترین منطقه شمال برای مسافرت در تابستان آلاشت مازندران است.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین جای ایران برای مسافرت در تابستان

یکی دیگر از شهرهای خنک ایران در تابستان که در خطه شمالی ایران قرار دارد، منطقه جهان نما در استان گرگان است. روستای جهان‏ نما به دلیل موقعیت طبیعی، اقلیم ویژه و همچنین استقرار در منطقه حفاظت شده جهان‏ نما، مناظر و جلوه‏های منحصر به فردی دارد. ارتفاعات و چشم اندازهای طبیعی بسیار عالی که در این منطقه وجود دارد در ۳ فصل اول سال طراوت و زیبایی شگفت انگیری را دارا می باشد و نظر اغلب مسافران و طبیعت گردان به خود جلب می کند. دهکده جهان نما جایی درست در دامنه کوه جهان نما که ۳ هزار و ۸۶متر از سطح دریا ارتفاع دارد، واقع شده و این به معنی آن است که قدم زدن در جهان نما، درست مثل قدم زدن در پشت بام گلستان خواهد بود.

 

همدان

یکی از کلان شهرهای ایران در منطقه غربی کشورمان و در کوهستان های این منطقه واقع شده نیز استان همدان است و بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان تلقی می شود. همدان در دامنه کوه الوند قرار گرفته و از شهرهای سردسیر ایران به حساب می آید که علاوه بر آب و هوای بسیار مناسب آن در تابستان جاذبه های تاریخی و دیدنی بسیاری هم در این شهر وجود دارد که می تواند یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفرهای تابستانی به شمار بیاید. میانگین بارش سالانه همدان نیز ۳۱۷٬۷ میلیمتر اندازه‌گیری شده‌است. همانطور که مشاهده می کنید همدان هم یکی از شهرهای خنک ایران در تابستان است که می توانید به آن سفر کنید.

 

بجنورد خراسان

از دیگر مناطق و بهترین شهرهای حنک ایران برای مسافرت در تابستان، شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی است و بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه های دقیقا در فصل بهار و تابستان است.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

فیروز کوه تهران

شهرستانی در نزدیکی شهر تهران به نام فیروزکوه وجود دارد که اغلب اوقات سال به دلیل کوهستانی بودن منطقه ای که در آن قرار دارد همواره دارای آب و هوای بسیار خنکی است به خصوص در فصل تابستان که برای ایرانی ها می تواند بهترین گزینه به شمار برود. این شهرستان در کنار جاده تهران قائم شهر قرار دارد و دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که برای تفریح و گذراندن چند روزی در آسایش و آرامش بهترین انتخاب است. علاوه برای طبیعت بسیار زیبا و عالی که این شهرستان دارد جاذبه های تاریخی بسیاری نظیر کاروانسراها، قلعه‌های قدیمی، گورستان‌های کهن و بالاخره امامزاده‌های متعدد را هم می توانید در طول سفرتان به این منطقه بازدید کنید. از نظر ویژگی‌های آب و هوایی و اقلیمی، این شهرستان دارای زمستان سرد و تابستان معتدل و خنکی است.

 

دماوند

شاید در ابتدا تصور کنید که شهر دماوند در پای کوه دماوند قرار گرفته باشد، ولی اینطور نیست. شهر دماوند منطقه ای سرسبز و بسیار خرم برای سفر در تابستان است که گردشگران بسیاری فقط به خاطر آب و هوای کم نظیرش در فصل تابستان، به آن سفر می کنند. فاصله شهر دماوند از تهران بسیار کم و حدود ۲ ساعت رانندگی است، به همین خاطر این منطقه از دیرباز تا کنون به عنوان یک تفرجگاه و ییلاق برای مردم پایتخت شناخته می شده است. شهر دماوند هم یکی از بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در تابستان است و به دلیل آب و هوای بسیار خنک، باغ های فراوان و طبیعت زیبا، آثار تاریخی ارزشمند، ییلاق هایی مثل چشمه اعلی و مردمان خونگرمی که دارد، به عنوان یکی از شهرهای توریستی نزدیک به تهران شناخته می شود.

 

کندوان تبریز

بهترین شهر شمال غربی ایران برای مسافرت در تابستان کندوان است که در استان تبریز قرار گرفته و نظیرش در تمام دنیا به ندرت پیدا می شود. این روستای تاریخی کندوان یکی از شگفت انگیزترین روستاهای ایران است که از اردیبهشت تا شهریور بهترین شرایط آب و هوایی را داراست و می تواند برای سفرهای تابستانی بهترین گزینه باشد.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین شهر ایران برای مسافرت در فصل تابستان

ارومیه یکی از بهترین شهرهای ایران برای مسافرت در تابستان است، این شهر مرکز استان آذربایجان غربی و شهرستان ارومیه در شمال غربی ایران که در منطقه آذربایجان واقع شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال‌غرب ایران به‌شمار می‌آید. ارومیه با ۱۳۳۲ متر ارتفاع در غرب دریاچه ارومیه، در دامنه کوه سیر و در میان دشت ارومیه قرار گرفته است. هوای ارومیه در خنک و ملس و در زمستان سرد می‌باشد. شما گردشگر عزیز می توانید شهر ارومیه را برای سفر در تابستان انتخاب کرده و از زیبایی های آن لذت ببرید.

 

شهرکرد

دیگر شهر مناسب ایران برای سفر در فصل تابستان که می توانید سفری دلچسب و فوق العاده را به سمت آن داشته باشید شهرکرد است. این شهر علاوه بر آب و هوای بسیار خوب و مناسبی که دارد مردم بسیار خون گرم و مهمان نوازی دارد که می توانند سفرتان را به بهترین تجربه سفری را برایتان به ارمغان بیاورد. نام پیشین آن «دِهْکُرد» بوده‌است که پس از تبدیل به شهر (در شهریور ۱۳۱۴ خورشیدی)، به شهرکرد تغییر نام داده شده‌است. شهرکرد دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است. میانگین سالانه دمای هوا در شهرکرد ۱۱.۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. منطقه تابستانی زاگرس برای کسانی که می‌خواهند از گرمای تابستانی فرار کنند پناهگاه خوبی است. با اقامت در شهرکرد می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی‌ای مانند قلعه دزک،‌ کتیبه‌‌های سنگی رخ، مسجد جامع هرچکان دیدن کنید. طبیعت منطقه هم که جادویتان خواهد کرد. آبشارها، غارها، پارک‌های جنگلی و چشمه‌های این منطقه انقدر زیاد و زیبا هستند که برای دیدن همه‌شان باید تا جای ممکن به روزهای سفرتان اضافه کنید. آبشار آتشگاه، آبشار تونل کوهرنگ، آبشار دره عشق از دیدنی‌ترین آبشارهای نزدیک شهرکرد هستند. اگر هم از آن کسانی باشید که عاشق غارنوردی هستند سفر به این استان برایتان سفر جذابی خواهد بود و نباید رفتن به غار سراب، پیر غار، غار منج و غار خراجی را از دست بدهید.

 

فیلبند

روستای زیبای فیلبند را بام مازندران و بهترین روستای ایران برای مسافرت در تابستان نامیده اند. فیلبند از خنک ترین و زیباترین روستاهای مازندران است که در مناطق جنوبی بابل قرار گرفته است. اگر خواهان تماشای پدیده اقیانوس ابر هستید، این منطقه می تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. ارتفاع این ییلاق زیبا از سطح دریا حدود ۲۷۰۰ متر است، بنابراین عجیب نیست که بر فراز ابرها قرار داشته باشید. به دلیل ارتفاع بسیار زیاد این منطقه، زمستان ها بسیار سرد است و تقریبا ۷ ماه از سال برف تمامی مناطق فیلبند را می پوشاند. برای دسترسی به ییلاق فیلبند باید راهی جاده هراز شوید. حدود ۱۰۰ کیلومتر که در این جاده زیبا و پر پیچ و خم برانید، به فرعی روستای فیلبند (یا روستای سنگ چال) خواهید رسید که شما را به سمت این روستا هدایت می کند. در سفر به ییلاق فیلبند حتی در فصل تابستان، لباس گرم را فراموش نکنید.

 


حتما بخوانید: خنک ترین شهرهای گیلان در تابستان برای مسافرت


 

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین و خنک ترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

اردبیل یکی از شهرهای مرزی ایران در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان و یکی از سردترین مناطق ایران است که بنظر من بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان اردبیل است زیرا هم خنک بوده و هم جاذبه های گردشگری بسیاری دارد. اردبیل بهترین مقصد سفر در تابستان است و جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی فراوانی دارد. از جمله جاذبه‌های گردشگری تاریخی اردبیل در فصل تابستان می‌توان به خانه تاریخی ارشادی، پل یئدی گوز، مسجد جامع اردبیل، محل دفن شهدای جنگ چالدران و شیروان، سالن ۶۰۰۰ نفری جهان پهلوان رضازاده، مجسمه شاه اسماعیل، میدان جانبازان و گرمابه‌های دوره‌های قبل از صفویه و قاجاریه اشاره کرد. اردبیل را باید یکی از بهترین شهرهای ایران برای سفر در فصل تابستان معرفی کنیم. دیدار از جاهای دیدنی اردبیل حتی در زمستان هم طرفداران بسیاری دارد، اما هرکسی توانایی تحمل سرما و برف فراوان اردبیل را ندارد. پس بهترین زمان برای سفر به اردبیل فصل تابستان است.

 

ماسال

ماسال یکی از شهرهای خنک ایران برای مسافرت در تابستان است که ییلاقات باصفای آن به تازگی طرفداران بسیاری را در بین طبیعت گردان کسب کرده است. معروف ترین ییلاق منطقه ماسال، ییلاق اولسبلنگاه است که از بلندای آن می توان به تماشای پدید اقیانوس ابر و همچنین مناظر سرسبز و زیبای اطراف نشست. در سفر خود به ماسال، نگران امکانات یا محل اقامت خود نباشید، چراکه در این منطقه هم خانه ها و کلبه هایی برای اجاره کردن وجود دارند و هم هتلی مجهز که پذیرای میهمانان این خطه است. تجربه خوردن غذای محلی در رستوران های محلی این منطقه را فراموش نکنید. برای رسیدن به اولسبلنگاه، ابتدا خود را به شهر ماسال برسانید. درون این شهر کوچک، تابلوهای راهنمای بسیاری وجود دارند که شما به سمت جاده جنگلی و زیبای ییلاقات ماسال هدایت خواهند کرد. در بدو ورود به این جاده، یک عوارضی وجود دارد که مبلغ ۵۰۰۰ هزار تومان از خودرو ورودیه دریافت می کند.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

سرعین

شهر سرعین اردبیل یکی از بهترین و سردترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان است یکی دیگر از معروف ترین شهرهای توریستی اردیبل است که به خاطر وجود آب گرم معروف و آب و هوای بسیار خنکش در فصل تابستان شهرت یافته است. چشمه های آب گرم سرعین شهرت جهانی دارند و سالانه هزاران بازدید کننده داخلی و خارجی را به برای استراحت یا درمان یه سمت خود می کشانند. درسرعین هم آب گرم وجود دارد، هم بناهای تاریخی وجود دارد و هم طبیعت زیبا و حیرت انگیز وجود دارد که هر کدام می توانند خاطرات خوشی را در فصل گرما، برایتان رقم بزنند. معروفترین جاذبه دیدنی شهر اردبیل سرعین و عسل های معروفش است. اگر قصد سفری تابستانی برای فرار از گرما را دارید، اردبیل بهترین مقصد سفری شما در تابستان به حساب می آید.

 

چالدران

چالدران یکی از شهرهای آذربایجان غربی و خنک ترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان است که در شمال غربی این استان بوده که بر فراز رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و یکی از مرتفع ترین شهرستان های ایران است، برای رسیدن به این شهر زیبا و خوش آب و هوا باید تبریز و مرند و خوی را طی کرده و از میان باغ ها و مزارع آفتابگردان و درخت های گردو عبور کرده تا به این شهر زیبا رسید، دامنه های سرسبز، برف های آب شده کوهستان و آب های حاصل از بارش در ارتفاعات را به سمت رودخانه ها و جویبارهای سیه چشمه روانه می کند و طروات این شهر را دو چندان می کند.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

بهترین منطقه ایران برای سفر در تابستان

کوهرنگ یک منطقه زیبا و به یاد ماندنی در استان چهارمحال و بختیاری است که هم آب معدنی‌اش معروفی دارد و هم دشت لاله‌های واژگونش در بهار حسابی هوش از سر آدم میبرد و نخستین گزینه برای انتخاب بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان است. اما خوبی این منطقه آن است که زیبای ها آن در هر فصلی فرق دارد. اگر تهران هستید و دارید به کوهرنگ فکر می‌کنید، باید بدانید میان شما و این منطقه، هفت ساعت راه است. اما کوهرنگ با شهرهای اطراف مانند شهرکرد، ۹۱ کیلومتر فاصله دارد، یعنی چیزی حدود یک ساعت و نیم. دلی اینکه این منطقه را بهشت سفید ایران می‌دانند، به این خاطر است که ۱۰ درصد کل آب‌های ایران از این ناحیه تامین می‌شود و جدا از آن در زمستان ها همیشه با برف سفید پوش است. منطقه کوهرنگ در هر فصلی جاذبه های طبیعی مخصوص به خود را دارد. برای همین است که می گوییم بهترین جای ایران برای مسافرت در تابستان بهشت گمشده کوهرنگ است.

 

زنجان

شهر زنجان یکی از شهرهای شمال غربی کشور و بهترین شهر ایران برای سفر در تابستان است که در مسیر شاهراه تهران به تبریز قرار گرفته است. در واقع اگر قصد سفر به مناطق شمال غرب کشور را داشته باشید، به ناچار از زنجان عبور خواهید کرد. زنجان را نیز می توان یکی از شهرهای خنک ایران در تابستان به حساب آورد. درون شهر آثار تاریخی بسیار ارزشمندی همچون موزه مردان نمکی، بنای رختشوی خانه، بازار سنتی زنجان(طولانی ترین بازار مسقف کشور) و… وجود دارند. همچنین مجموعه میراث جهانی گنبد سلطانیه هم در حدود ۴۰ کیلومتری شهر زنجان و در شهر کوچک سلطانیه واقع شده است که می توانید از آن بازدید کنید.

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان

کرمانشاه

بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان می توان به کرمانشاه اشاره کرد. در مورد شهر کرمانشاه نیز باید گفت که اقلیم معتدل کوهستانی دارد و به دلیل نزدیکی به کوه های زاگرس آب و هوایی به نسبت خنک دارد. هر چند در سال های اخیر به دلیل خشکسالی، گرمتر شدن آب و هوای زمین و ورود ریزگردها از کشور عراق به این شهر، از کیفیت هوای آن کم شده است. میانگین دمای سالانه کرمانشاه بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان ۱۴ سانتی گراد و میزان بارش سالانه در بهترین حالت ۴۵۶.۸ میلیمتر است. در حدود 8 هتل در کرمانشاه وجود دارد که می توانید برای اقامت روی آنها حساب باز کنید. هتل 5 ستاره این شهر شهرت خوبی بین گردشگران خارجی کسب کرده است و دیگر هتل های این شهر هم به نسبت در وضعیت خوبی به سر می برند. خانه های معلم، مهمانخانه ها، هتل آپارتمان ها و مراکز بوم گردی از دیگر گزینه های شما برای اقامت در کرمانشاه به شمار می روند. برای گردش در کرمانشاه گزینه های متنوع و مختلفی پیش روی شما قرار دارد.

 

20 مورد از بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان را در بالا به شما معرفی کردیم که می توانید به عنوان مقصد سفرهای تابستانی انتخاب کنید. اگر به دنبال بهترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان هستید این مطلب را مطالعه کنید.

جدیدترین مطالب