لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

 

آرامگاه حافظ

توصیه می شود حتما ببینید! آرامگاه حافظ، بزرگترین استاد شعر زبان فارسی و غول ادبی از قرن 14 ام در غرب و آسیای مرکزی، در شیراز به دنیا آمده ، تمام عمر خود را در همین شهر زندگی کرده، در یک باغ به خاک سپرده شده که پس از او آنجا به عنوان حافظیه شناخته شده است و در بخش شمال شرقی شهرستان قرار دارد. این شاعر بزرگ در میان همه مردم فارسی زبان محبوبیت فوق العاده و گسترده ای دارد و آرامگاه او را همه مسافران شیراز بازدید می کنند.


 
 
آرامگاه سعدی

در اینجا بقایای زمینی یکی از بزرگترین شاعران ایران “سعدی” نهفته است. حتی از اولین روز های پس از مرگش، آرامگاه سعدی محل زیارت دوستداران شعر و ادب شد. در سال 1808 میلادی کریم خان زند این مقبره را بازسازی نمود. این آرامگاه در اوایل دهه 50 مجددا ساخته شد. ایوان با ستون های بلند و از سنگ مرمر صورتی از ویژگی های سنتی معماری ایران است.

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)
 
 
 
ارگ کریم خان

قبلا یک زندان بوده، اما در حال حاضر شگفتی یک معماری در نمایش آن آشکار است. طراحی ارگ ترکیبی از معماری مسکونی و نظامی است، این مکان خانه کریم خان زند و مرکز نظامی سلسله زندیه بوده است. با کاشی کاری ها نسخه هایی را به تصویر می کشد. داستان های افسانه ای در دروازه ورودی ارگ در دوره قاجار اضافه شده است.

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

 

 
 
باغ عفیف آباد 

باغ و خانه های متعلق به خانواده قوامی. این مکان دیدنی شامل عمارت سلطنتی سابق، موزه سلاح های تاریخی، و یک باغ ایرانی است که یکی از قدیمی ترین باغ ها در شیراز می باشد و برای بازدید به روی عموم باز است.

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

 

 
باغ ارم (Eram Garden)

برای بازدید اکیدا توصیه می شود! این مجموعه خیره کننده و زیبا دارای یک شبکه گسترده از باغ ها، همچنین کاخ های رنگارنگ و یک سیستم رودخانه های کوچک مصنوعی که در سراسر منطقه در جریان است. گردشگران شگفتی گل ها و گیاهان و جریان آب از کانال های کوچک این باغ را تحسین میکنند. قبل از آمدن به اینجا مطمئن شوید که هوا آفتابی است!

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

 

 

مسجد جامع وکیل

بین سالهای 1751 و 1773، در دوره زندیه ساخته شده ، با این حال، در قرن 19 ام در دوره قاجار باز سازی شده و کاشی های تزئینی با نقش و نگار گل، از آن تاریخ و پس از ترمیم به آن اضافه شده است.

 
 
حمام وکیل
یک حمام عمومی قدیمی. توصیه میشود حتما ببینید.

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

 
 
 
دروازه قرآن

ورودی اصلی شهر است. دروازه اصلی و دکور تزئین شده آن در زمان سلسله آل بویه در حدود 1000 سال پیش ساخته شده است، اما حدود 60 سال پیش با یک دروازه جدید تر جایگزین شده که از بهترین طراحی های معماری ایران می باشد و برنده چدندین جایزه معماری. از دروازه تا پله سنگی میتوانید قدم بزنید و از منظره و پانورامای شیراز لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری دیار فارس (شهر شیراز)

 

تخت جمشید

مرکز امپراتوری ایران بزرگ، پایتخت تشریفاتی هخامنشیان و نمونه ممتاز ویژه نمایش هنر هخامنشی، تخت جمشید (پایتخت ایران مصادف با زمان یونان) یک سایت تاریخی در استان فارس، 60 کیلومتری شمال شرق شیراز است. این مکان با شکوه اقامتگاه تابستانی امپراطوران هخامنشی بوده است از آنجایی که این مکان خارج از شیراز می باشد بهتر است هنگام خروج از آن بازدید نمایید.

 

شاه چراغ

سید امیر احمد معروف به شاه چراغ برادر امام رضا (ع) در نیمه دوم قرن 8 ام ، به شیراز آمد. او در این شهر در گذشت و آرامگاه او در حال حاضر مورد احترام زائران است .ساختار، کاشی کاری و مقبره گنبدی شکل شده و چندین بار در طول قرن ها بازسازی شده است. آرامگاه، درهای نقره زیبا و آینه کاری نفیس و کار دستی از هنرمندان ارشد و معاصر شیراز را دارا است.

 

 

 

جدیدترین مطالب