لاغری

لاغری

hpv

hpv

تفاوت های بلیط لحظه آخری با بلیط هواپیما چارتر

تفاوت های بلیط لحظه آخری با بلیط هواپیما چارتر

به طور حتم شما هم تا امروز قصد سفر با هواپیما را داشته‌اید و برای یکبار هم که شده به پلتفرم‌های آنلاین خدمات مسافرتی جهت خرید بلیط هواپیما مراجعه کرده‌اید. تنوع گسترده بلیط هواپیما در این پلتفرم‌ها کاملاً مشهود است. اگر از کلاس پرواز، شرکت هواپیمایی و نوع هواپیما بگذریم، اولین اقدام ما برای رزرو بلیط، انتخاب بین گزینه‌های خرید سیستمی، بلیط هواپیما لحظه آخری و چارتر است. اما این واژه‌ها چه معنایی دارند؟ تفاوت بلیط چارتر و لحظه آخری در چیست؟ در این مطلب به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

بلیط چارتری چیست؟

بلیط چارتری از اصطلاحات رایج در خدمات مسافرتی است. در واقع آژانس‌های معتبر گردشگری، برای کسب سود و اعتبار با پیشنهادات مالی جذاب، صندلی برخی هواپیما‌ها را برای مدتی مشخص پیش خرید می‌کنند. به این عمل در اصطلاح چارتر کردن هواپیما می‌گویند. فرض کنید آژانسی ۵۰ درصد از صندلی‌های یک مسیر پر تردد نظیر پرواز تهران بندرعباس و یا تهران مشهد را چارتر کرده است. حالا همان بلیط‌ها را برای فروش در پلتفرم‌های آنلاین قرار می‌دهد و قیمت آن را خارج از قواعد بلیط سیستمی معین می‌کند. به این نوع بلیط‌ها نیز بلیط چارتری می‌گویند.

 

شما در بسیاری از مسیر‌ها امکان خرید بلیط چارتری را ندارید. چرا که چارترکنندگان بیشتر علاقه‌مند به پیش خرید مسیر‌های پرتردد هستند. چارترکننده عموماً برای فصول پرتردد، بلیط خود را با قیمت بالاتری به فروش می‌رساند؛ به همین دلیل است که در تعطیلات نوروز شاهد افزایش چشم گیر قیمت بلیط هواپیمای چارتری هستیم. از سمت دیگر در لوسیزن یا فصل کم تردد، قیمت بلیط چارتری به شدت کاهش می‌یابد. همچنین هرچه به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شویم، قیمت بلیط حتی کمتر از این مقدار می‌شود و گاهی با یک هزینه باورنکردنی، می‌توانید بلیط چارتر هواپیما مد نظر خود را خریداری کنید.

 

دلیل این کاهش و افزایش قیمت بلیط چارتری مشخص است. چارترکننده دوست ندارد صندلی‌هایی که پیش خرید کرده، بدون مسافر پرواز کنند. پس با کاهش قیمت، شما را ترغیب به خرید می‌کند. در سمت دیگر در فصول پرتردد که متقاضی بیشتری برای بلیط‌ها وجود دارد، این ضرر و زیان را با افزایش قیمت بلیط جبران می‌کند. در واقع فروش بلیط چارتری، شبیه به نوعی مزایده و مناقصه است که توسط آژانس‌های چارتر‌کننده برگزار می‌شود.

 

بلیط لحظه آخری چیست؟

تفاوت های بلیط لحظه آخری با بلیط هواپیما چارتر

اگر تا چند روز و یا چند ساعت مانده به پرواز، صندلی‌های هواپیما پر از مسافر نشوند، فروش بلیط با آفر‌های جذابی روبه‌رو خواهد شد. فرقی نمی‌کند که بلیط از نوع سیستمی باشد یا چارتری. ایرلاین‌ها و آژانس‌های مسافرتی، تلاش می‌کنند تا با کاهش قیمت، مسافرین را ترغیب به سفر کرده و بلیط‌های خود را به فروش برسانند. دلیل هم مشخص است. آن‌ها دوست ندارند صندلی‌های خود را خالی به پرواز بفرستند. به این نوع بلیط، بلیط لحظه آخری می‌گویند.

 

این روز‌ها بلیط‌های لحظه آخری طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کرده‌اند. بسیاری از مسافران چمدان‌های خود را می‌بندند و تا آخرین روز منتظر پیشنهاد قیمتی مناسب برای بلیط خود می‌مانند. البته این شکل خرید بلیط، ریسک‌های زیادی دارد. امکان دارد برخلاف تصور شما تمامی صندلی‌ها پر شود و پرواز را از دست بدهید. یا بخش عمده‌ای از صندلی‌ها به فروش برسند و چارترکننده برای چند صندلی باقی مانده، مبلغ بیشتری را طلب کند. در نتیجه بلیط لحظه آخری تنها برای سفر‌های غیر ضروری مناسب است.

 

بلیط سیستمی چیست؟

ایرلاین‌ها برای پرواز‌های خود بر اساس ضوابط و قوانین، با در نظر گرفتن مسافت پرواز، قیمتی را تعیین می‌کنند. این قیمت رسمی پرواز شما و راحت‌ترین شکل برای رزرو بلیط است. شما برای خرید بلیط سیستمی چند راه دارید. ساده‌ترین مسیر، مراجعه به وب‌سایت‌های خدمات مسافرتی و رزرو بلیط است. مسیر دیگر مراجعه به وب‌سایت ایرلاین مورد نظر و خرید بلیط سیستمی است. در آخر نیز می‌توانید به صورت حضوری به آژانس‌های مسافرتی مراجعه کرده و بلیط پرواز خود را خریداری کنید.

 

مقایسه بلیط لحظه آخری با بلیط چارتری هواپیما

در مقایسه بلیط لحظه آخری و چارتری می‌توانیم به نکات زیر اشاره کنیم:

 

• بلیط لحظه آخری تنها چند روز و چند ساعت قبل از پرواز در اختیار شماست، در حالیکه بلیط چارتری را مانند بلیط سیستمی در هر زمان می‌توانید رزرو و خریداری کنید.

 

• بلیط چارتری تنها از سوی چارترکننده ارائه می‌شود. بلیط لحظه آخری می‌تواند علاوه بر چارترکننده توسط ایرلاین‌ها نیز پیشنهاد شود.

 

• قیمت بلیط لحظه آخری همیشه ارزان‌تر از بلیط چارتری است.

 

• در ارائه امکانات، تفاوتی بین بلیط چارتری و لحظه آخری وجود ندارد.

 

• بلیط چارتری تنها در مسیر‌های پرتردد ارائه می‌شود، در حالیکه امکان خرید بلیط لحظه آخری در مسیر‌های کم تردد، به دلیل کمبود مسافر، بیشتر است.

 

• اغلب تور‌های مسافرتی با بلیط چارتر ارائه می‌شوند. چرا که خرید بلیط‌های لحظه آخری تنها در چند ساعت مانده به پرواز امکان‌پذیر است.

 

• امکان تغییر زمان بلیط و کنسلی در هیچکدام از این دو نوع بلیط وجود ندارد.

 

• اگر به دنبال یک بلیط ارزان هواپیما برای سفر هستید، قطعاً بلیط‌های لحظه آخری قیمت کمتری دارند.

 

در کنار این موارد نکاتی نیز وجود دارند که در هنگام خرید بلیط چارتر و لحظه آخری باید به آن‌ها توجه داشت:

 

• اگر در فصل پرتردد سفر می‌کنید و نیاز است در ساعتی خاص به مقصد برسید، مطلع باشید که منتظر ماندن برای بلیط لحظه آخری ریسک بزرگی است و امکان دارد صندلی هواپیما زودتر از انتظار شما پر شود.

 

• بلیط‌ های چارتر برای کودکان، نظیر بزرگسالان محاسبه می‌شود. اگر کودکی در سفر دارید، بلیط‌های لحظه آخری و سیستمی انتخاب مناسب‌تری هستند.

 

• قیمت بلیط چارتر در طول سال، با سیاست‌های چارتر‌کننده، مدام تغییر می‌کند.

 

• بلیط لحظه آخری در نوع سیستمی و چارتر ارائه می‌شود.

 

سخن پایانی

تفاوت های بلیط لحظه آخری با بلیط هواپیما چارتر

فرقی نمی کند به دنبال بلیط چارتری هستید یا لحظه آخری، در هر صورت برای رسیدن به ارزان‌ترین انتخاب، لازم است از طریق یکی از پلتفرم‌های معتبر خدمات مسافرتی برای تهیه بلیط اقدام کنید. با یک جستجوی ساده در گوگل، این پلتفرم‌ها برایتان نمایش داده می‌شوند. در اینجا می‌توانید‌ با بررسی و انتخاب یکی از این وبسایت‌ها، در کمترین زمان ممکن به گزینه‌های مختلف برای سفرتان متصل شوید و بهترین انتخاب را داشته باشید. به‌ویژه در بلیط‌های لحظه آخری که زمان رزرو بسیار مهم است، این ویژگی نقش مهم‌تری را ایفا می کند.

 

اسنپ تریپ به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین وبسایت‌های رزرو بلیط هواپیما، با موتور جستجوی پرسرعت خود، شما را در خرید بلیط چارتری و لحظه آخری کمک می کند.

جدیدترین مطالب