سفر به آمریکای شمالی، سومین قارۀ پهناور دنیا!

سفر به آمریکای شمالی، سومین قارۀ پهناور دنیا!

آمریکای شمالی به‌عنوان یکی از وسیع‌ترین قاره‌های جهان، از جذاب‌ترین مقاصد سفر برای گردشگران است. از میان کشورهای زیادی که در این قاره وجود دارند دو کشور ایالت متحدۀ آمریکا و کانادا کشورهایی هستند که میان مسافران مخصوصاً مردم ایران از محبوبیت بیشتری برخوردارند. جاذبه‌های طبیعی مناطق مختلف این کشورها در کنار سازه‌های انسانی کم‌نظیر و فضاهای شهری خاص و تماشایی‌شان را می‌توان از دلایل این امر دانست. در ادامه به این دو کشور محبوب و روش سفر به آن‌ها می‌پردازیم و اطلاعات مختصری از ویزای توریستی آمریکا و ویزای توریستی کانادا ارائه خواهیم کرد.

 

آمریکا و ویزای توریستی آمریکا

کشور آمریکا از جمله کشورهای توریستی و بزرگ جهان است که به‌علت جاذبه‌های گردشگری فراوانش همواره یکی از انتخاب‌های پرطرفدار میان مسافران و جهانگردان به شمار می‌رود. شهروندان خارجی که قصد بازدید از این کشور را دارند باید نسبت به دریافت ویزا برای اقامت موقتشان اقدام کنند. این ویزا در دو نوع (B-1) و (B-2) صادر می‌شود که اولی برای تجارت و سفرهای کاری است و دومی برای مقاصد گردشگری و توریستی.

 

شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا

برای دریافت این ویزا نیاز است که با ارائۀ مدارک معتبر دو مسئله ثابت شود؛ یکی وابستگی متقاضی ویزا به وطن خود و دیگری اثبات اینکه قصد اقامت طولانی در آمریکا را ندارد و در موعد مقرر به کشور خود بازمی‌گردد. بدین منظور ارائۀ مدارک زیر الزامی است:

 

• ترجمۀ رسمی مدارکی که دال بر شاغل‌بودن در کشور مبدا است.

• ارائۀ مدارکی که تمکن مالی را ثابت می‌کنند مثل گردش حساب و اسناد مالی و ملکی

• درصورت نیاز، داشتن دعوتنامه از دوستان و آشنایان ساکن آمریکا

سفر به آمریکای شمالی، سومین قارۀ پهناور دنیا!

مراحل دریافت ویزای توریستی آمریکا

شخصی که قصد سفر به آمریکا را دارد برای دریافت ویزافوری این کشور باید مراحل زیر را طی کند:

 

 مرحلۀ اول: درخواست ویزا

قدم اول برای دریافت ویزا پرکردن فرم درخواست آن به صورت آنلاین است که می‌تواند این فرم را از وب‌سایت کنسولگری ایالت متحده تهیه و آن را پر کند. این فرم شامل سوالات هویتی و امنیتی است که باید با دقت به آن‌ها پاسخ داده شود و اگر فرد به‌تنهایی قادر به انجام این کار نیست باید از موسسات مهاجرتی کمک بگیرد.

 

مرحلۀ دوم: پرداخت هزینه‌های مربوطه و گرفتن وقت سفارت

در این مرحله فرد باید هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا را بپردازد و کشور و شهر مدنظر برای مراجعه به سفارت را مشخص کند. از آنجا که این سفارت در کشور ایران وجود ندارد برای گرفتن وقت سفارت آمریکا باید از کشورهای همسایه کمک گرفت.

 

مرحلۀ سوم: آماده‌شدن برای مصاحبه

دریافت ویزای توریستی آمریکا نیاز به مصاحبۀ حضوری نیز دارد که افراد بالای 14 سال باید آن را انجام دهند. تاریخ قرار ملاقات در فرمی که پر شده بود، تایید می‌شود و البته ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

 

مرحلۀ چهارم: تحویل مدارک و اسناد لازم

در مرحلۀ چهارم فرد باید همۀ مدارک لازم برای اخذ ویزا را ارائه کند تا درخواست او بررسی شود.

 

مرحلۀ پنجم: انجام مصاحبه

پس از انجام مراحل بالا نوبت به مصاحبه می‌رسد که داشتن مدارک مربوطه و حضور به‌موقع می‌تواند اثر مثبتی روی آن داشته باشد. زمان مصاحبه کم است و راه موفقیت در آن حفظ آرامش و صداقت در دادن پاسخ‌هاست.

 

پس از تایید همۀ موارد، ویزای توریستی آمریکا برای فرد صادر می‌شود.

 

کانادا و ویزای توریستی کانادا

کانادا از دیگر کشورهای آمریکای شمالی است که به دلیل جاذبه‌هایش از محبوبیت بسیاری نزد مسافران برخوردار است. ویزای توریستی کانادا که به آن ویزای ویزیتور یا ویزای بازدیدکننده نیز می‌گویند سندی معتبر و رسمی است که به پاسپورت مسافران ضمیمه می‌شود و گواه این است که آن‌ها شرایط لازم برای ورود به کشور کانادا را دارند. این ویزا محدودیت سنی خاصی ندارد و با آن می‌توان حداکثر تا 6 ماه در این کشور حضور داشت. تغییر این زمان به کمتر یا بیشتر از 6 ماه وابسته به برخی شرایط است و افسر خدمات مرزی می‌تواند اجازۀ آن را بدهد یا ندهد.

سفر به آمریکای شمالی، سومین قارۀ پهناور دنیا!

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا

برای دریافت این ویزا و استفاده از آن به‌عنوان مجوزی برای ورود به کانادا و حضور در آن شرایطی لازم است که عبارت‌اند از:

 

• داشتن سلامت جسمی و روانی

• داشتن مدارک لازم و یک سند معتبر برای مسافرت مثل پاسپورت

• عدم سوء‌پیشینه و محکومیت کیفری مرتبط با مهاجرت

• متقاعدکردن مامور مرزی در خصوص داشتن وابستگی مالی و عاطفی به کشور خود و قصد بازگشت به آن

• داشتن تمکن مالی برای این سفر و انجام امور مربوط به اقامت و…

• درصورت نیاز داشتن دعوتنامه از کسی که در کانادا زندگی می‌کند

• پیروی از قوانین کانادا در مدت زمان حضور در این کشور

 

چه کسانی نمی‌توانند از ویزای توریستی کانادا استفاده کنند؟

کسانی که فعالیت‌هایی مثل فعالیت‌های جنایی، نقض حقوق بشر و جنایت‌های سازمان‌یافته داشته‌اند یا از سلامت کافی و تمکن مالی برخوردار نیستند معمولاً درخواستشان برای دریافت این ویزا پذیرفته نمی‌شود.

 

مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا

برای دریافت ویزافوری نیاز به انجام چند مرحله است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مرحلۀ اول: آماده‌سازی مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای دریافت این نوع ویزا عبارتند از اصل پاسپورت، یک قطعه عکس 4.5× 3.5، ترجمۀ رسمی شناسنامه و کارت ملی، ترجمۀ رسمی سند ازدواج و سند ملکی، نامۀ تمکن مالی و گردش حساب، ترجمۀ رسمی مدارک شغلی، اطلاعات اقامت مثل رزرو هتل یا اقامت در منزل آشنایان، گواهی سلامت و عدم سوء‌پیشینه.

 

مرحلۀ دوم: ارائۀ درخواست ویزای توریستی

بعد از آماده‌سازی مدارک لازم، مهم‌ترین گام در دریافت ویزای توریستی، ارائۀ درخواست است که می‌توان آن را به دو روش کاغذی و اینترنتی انجام داد. در درخواست ویزا به روش کاغذی، فرد باید به یکی از دفاتر وک در کشورهای همسایه مراجعه کند و بعد از پرکردن فرم مربوطه، ارائۀ مدارک لازم، انگشت‌نگاری و… هزینه را واریز کند. در درخواست ویزا به روش اینترنتی، فرد باید مدارک لازم و تصاویر مربوطه را اسکن و اسال کند و هزینه را از طریق یک کارت اعتباری بپردازد.

 

مرحلۀ سوم: ساخت حساب کاربری در سایت سفارت کانادا

در مرحلۀ بعدی، فرد باید به سایت سفارت کانادا (canada.ca) مراجعه کند و یک حساب کاربری بسازد. این حساب کاربری برای آپلود مدارک و ارسال آن به سفارت استفاده می‌شود و پس از انجام این کار وقت پرداخت هزینه‌های مربوط به ویزای توریستی یعنی بررسی مدارک و انگشت‌نگاری است.

 

مرحلۀ چهارم: مراجعۀ حضوری

بعد از انجام مراحل قبل فرد به مدت یک ماه فرصت دارد که به یکی از دفاتر انگشت‌نگاری کانادا مراجعه کند و مراحل مربوط به انگشت‌نگاری را انجام دهد و تکمیل کند.

 

مرحلۀ پنجم: ارائۀ پاسپورت

بعد از اتمام تمامی مراحل ذکرشده و درصورت تایید درخواست ویزا، فرد باید به یکی از دفاتر وک در کشورهای همسایه مراجعه کند و پاسپورت خود را تحویل بدهد. بعد از انجام این کار در بازۀ زمانی 3 تا 5 روز ویزا به پاسپورت ضمیمه می‌شود.

 

سخن پایانی

آمریکای شمالی بعد از آسیا و اروپا سومین قارۀ پهناور دنیاست که دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است و هر ساله مسافران زیادی برای بازدید از آن‌ها به این قاره مسافرت می‌کنند. در میان کشورهای مختلف این قاره آمریکا و کانادا از محبوب‌ترین مقصدها برای گردشگران هستند که برای ورود به آن‌ها به ویزای توریستی نیاز است. دریافت ویزای توریستی آمریکا و ویزای توریستی کانادا وابسته به شرایطی است که در این مطلب به آن‌ها پرداختیم.

جدیدترین مطالب