لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان در کل دنیا معروف و معرفی شده است و سوغات خوراکی اصفهان مثل گز و پولکی بسیار خوشمزه است در اینجا مهمترین سوغاتی های صنایع دستی اصفهان و همچنین سوغات خوراکی اصفهان را بیان خواهیم کرد.

 

سوغات خوراکی اصفهان چیست

سوغات خوراکی اصفهان تعدادشان بسیار زیاد است. سوغات خوراکی اصفهان شامل گز، نبات، برشتوک، شیرینی برنجی و سوغاتی های صنایع دستی اصفهان شامل هنرهای دستی مثل قلم زنی، میناکاری، خاتم کاری و قلمکاری پارچه می باشد. یکی از جاذبه‌های سفر به شهر اصفهان گشت و گذار در بازار و خرید از سوغات خوراکی اصفهان است. به علت غنای فرهنگی و هنری این شهر، تولید صنایع دستی از دیرباز تا کنون رونق فراوانی داشته و آثار استادان و تولید کنندگان صنایع دستی اصفهان آوازه‌ی جهانی دارد و امروزه به عنوان سوغات اصفهان به گردشگران عرضه می‌شود. خرید سوغات خوراکی اصفهان، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به شهر اصفهان است. با خرید سوغات اصفهان، دوستان و نزدیکان‌مان را در خاطرات شیرین سفر به شهر اصفهان شریک می‌کنیم. در اصفهان، انتخاب‌های زیادی برای خرید سوغات خوراکی اصفهان دارید. از انواع شیرینی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه گرفته تا بهترین سوغات صنایع دستی اصفهان که در ایران، نظیر آن را کمتر می‌توانید پیدا کنید. همچنین محصولات خوراکی اصفهان نیز بخش بزرگی از سوغاتی های اصفهان را تشکیل می‌دهند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

گز سوغات خوراکی اصفهان

گز اصفهان را می‌توان معروف ترین سوغات خوراکی اصفهان دانست، تهیه این محصول خوشمزه به دوران صفویان بازمی‌گردد. برای درست کردن گز اصفهان از گلوکز، گلاب، سفیده تخم مرغ، شکر، مغز پسته، بادام، فندق استفاده می‌شود. گز سوغات خوراکی اصفهان، قدمتی طولانی و چند صد ساله دارد. قرن‌ها پیش، پادشاهان ایرانی، گز را به دیگر پادشاهان دنیا پیشکش می‌کردند. در واقع قدمت سوغاتی اصفهان گز به 470 سال پیش و به زمان سلطنت صفویان برمی‌گردد و مهم‌ترین سوغاتی خوراکی اصفهان است. این شیرینی لذیذ، از ماده‌ای به نام گز انگبین تهیه می‌شود. گز را در مدل‌های مختلفی تهیه می‌کنند که با توجه به سلیقه خود می‌توان از انواع آن خرید کنید، اما اگر قصد دارید با کیفیت‌ترین گز را بخرید به دنبال نوع صادراتی آن باشید.

 

گز انگبین ریشه‌ی گیاهی به نام بته یا درخت گز است. ارتفاع این درخت کوهستانی حداکثر به دو متر می‌رسد و بیشتر در مناطق خوش آب و هوای بختیاری و خوانسار در دامنه‌ی کوه‌ها به عمل می‌آید. در اواخر تابستان محصول این درخت آماده‌ی برداشت می‌شود و دانه‌های براق و زرد رنگی مثل دانه‌ی ارزن از ساقه‌های این درخت بیرون می‌زند.

جهت برداشت محصول، پوست دباغی شده گوسفند را زیر درختچه پهن می‌کنند. سپس با چوب سر کجی که به همین منظور تهیه شده و آن را دگنک می‌نامند، به تنه درخت ضربه می‌زنند تا دانه‌های ارزن مانند، از بدنه درخت جدا شده و داخل دباله بریزد. این گزها ناخالص و با برگ و مواد دیگر مخلوط است که برای تمیز کردن آن از غربال آهنی که به همین منظور ساخته شده، استفاده می‌شود و آن مواد ناخالص را غربال می‌کنند تا دانه‌های گز از سوراخ‌های غربال عبور کرده و مواد اضافی در غربال باقی بماند.

 

برای تهیه گز سوغاتی خوراکی اصفهان مرغوب نیمی از مواد مصرفی، دانه‌های گز گیاهی و نیمی دیگر شکر و مغز پسته و یا بادام و مواد دیگر استفاده می‌شود. گاهی هم بنا به سفارش عده‌ای، ماده‌ای به نام شیر خشت به گز اضافه می‌کردند و حتی به جای آب خالص در آن آب هندوانه می‌ریختند. این نوع گز سفارشی و مخصوص بوده که برای پادشاهان و رؤسای ممالک دیگر به عنوان سوغاتی خوراکی اصفهان فرستاده می‌شده و در بازار یافت نمی‌شد. اما گز بسیار مرغوب به علت کمبود و گرانی ماده اولیه، کمتر تهیه می‌شود.

قیمت این ماده بسیار بالا است و به همین دلیل چون قیمت محصول نهایی افزایش می‌یابد امروزه از گلوکز، گلاب، شکر، سفیده تخم مرغ، انواع مغزها مثل بادام، فندق، خلال و بیدمشک برای تهیه گز خوشمزه ترین سوغاتی اصفهان استفاده می‌کنند و به جای انگبین، از ترنجبین، شیرخشت، عسل یا انگبین علفی استفاده می‌شود.

 

گز سوغات اصفهان را به شکل‌های مختلفی بسته بندی و تولید می‌کنند که این انوع مختلف عبارت است از:

 

گز لقمه ای: پس از درست شدن مواد، گز را با یک دستگاه خاص به قطعات همسان و یک‌شکل برش می‌دهند.

 

گز آردی: گز را به شکل گلوله‌های در می‌آورند سپس با دستگاه پرس به اشکال مربع یا دایره و… شکل می‌دهند. این نوع گز را در بستری از آرد قرار می‌دهند تا سطح چسبنده‌ی گز با آرد پوشانده شود و ماندگاری بیشتری را برای گز فراهم کند.

 

گز سکه‌ای: این نوع از گز شبیه گز آردی است اما آن را بعد درست شدن در اندازه‌های کوچک به شکل سکه در می‌آورند و بسته‌بندی می‌کنند.

 

گز برشی: پس از آماده‌سازی مواد و قبل از بسته‌بندی، گز را با دستگاه‌های مخصوص به شکلی برش می‌دهند که مغز داخل آن مشخص باشد.

 

گز شکلاتی: برای تهیه‌ی این نوع گز، آن را با لایه‌ای از شکلات می‌پوشانند تا رطوبت آن حفظ شود و زمان ماندگاری آن افزایش یابد. علاوه بر این به دلیل استفاده از پودر کاکائو یا شیر خشک و… طعمی متفاوت نسبت به گز معمولی دارد.

 

گز انگشت پیچ: گزی بسیار نرم است که مغزی در آن وجود ندارد و به راحتی با قاشق قابل مصرف است. معمولا این نوع گز برای سالخوردگان مناسب است که نمی‌توانند گزهای سفت را بجوند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

پولکی سوغات اصفهان

پولکی سوغات اصفهان است و بعد از گز، یکی از معروف‌ترین شیرینی‌ها و سوغاتی های خوراکی اصفهان، پولکی است. این محصول نه فقط بین گردشگران، بلکه بین اهالی شهر هم بسیار محبوب است. پولکی سوغات اصفهان از خانواده آبنبات است و چون ظاهری نازک و شفاف شبیه پولک دارد، به آن پولکی اصفهان می‌گویند. برای تهیه پولکی از شیره‌ی اضافه‌ی باقی مانده از فرایند تهیه‌ی نبات، استفاده می‌کنند. با اضافه کردن مواد و ادویه‌ها مختلف، پولکی با طعم‌های گوناگون تهیه می‌شود از جمله زعفرانی، پسته ای، نارگیلی، کنجدی، کاکائویی، لیموعمانی، نعنایی، عسلی و زنجبیلی.

 

نبات زعفرانی اصفهان

یکی دیگر از سوغات خوراکی اصفهان نبات است که در انواع مختلفی از جمله ساده، زعفرانی، دارچینی، نعنایی و…. وجود دارد. نبات در دو مدل نبات چوبی و نبات شاخه‌ای عرضه می‌شود. نبات یکی دیگر از سوغاتی های خوراکی اصفهان است که البته فقط مختص اصفهان نیست نبات را می‌توانید به شکل نبات شاخه یا نبات چوبی خریداری کنید. برای اینکه به نبات‌ها عطر و طعم متفاوتی بدهند و در آن تنوع ایجاد کنند از مواد مختلفی استفاده می‌کنند. انواع نبات دارچینی، نعنایی، زعفرانی، زیره، لیمویی، آویشن و… در فروشگاه‌های سوغات خوراکی اصفهان به فروش می‌رسد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

برشتوک سوغاتی خوراکی اصفهان

برشتوک سوغات خوراکی اصفهان یک شیرینی قدیمی است که با موادی همچون آرد نخودچی، هل، شکر و روغن تهیه می‌شود . این شیرینی خوشمزه را می‌توانید از قنادی‌های اصفهان تهیه کنید و به عنوان یک سوغات خوراکی اصفهان برای خانواده خود ببرید. برشتوک یکی از انواع شیرینی‌های سنتی ایرانی است که در شهر های مختلف کشور تهیه می‌شود. بر اساس نوع آردی که در تهیه‌ی آن به کار می‌رود برشتوک گندم و برشتوک نخودچی تولید می‌شود و به فروش می‌رسد. آرد نخودچی یا آرد گندم، روغن، شکر یا پودر قند و هل مواد تشکیل دهنده‌ی این شیرینی خوشمزه است. برشتوک را به شکل لوزی برش می‌دهند و بسته بندی می‌کنند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

شیرینی معروف کرکی سوغات اصفهان

شیرینی کرکی سوغات خوراکی اصفهان است که نام یکی از شیرینی های معروف اصفهان است که با آرد سفید، آرد جوانه گندم، زعفران، روغن، شکر ساییده شده و هل تهیه می‌شود. لطافت و طعم بی‌نظیر این شیرینی باعث شده که طرفداران زیادی در بین گردشگران این شهر داشته باشد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

عسل سوغات فریدونشهر اصفهان

شاید تا به حال نشنیده باشید که عسل تولیدی در فریدونشهر اصفهان، یکی از مرغوب ترین عسل های کشور است. یکی از دلایل مرغوبیت این عسل سوغات خوراکی اصفهان، تنوع گیاهی و وجود گیاهان دارویی متعدد در این شهر است.که عسل را بسیار مرغوب کرده و خواص درمانی فراوانی دارد. عطر و طعم این عسل بسته به اینکه زنبور از چه گیاهی تغذیه کرده باشد، متنوع است. گونه‌های متنوع عسل در شهرستان فریدونشهر عبارت‌اند از: عسل گون زرد، عسل زول و عسل قنقال.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

جوز قندی خوشمزه ترین سوغاتی اصفهان

شیرینی محلی جوز قندی یکی از گران ترین سوغاتی های خوراکی اصفهان است. در بعضی از شهرهای کشورمان، شیرینی جوز قندی اصفهان تهیه می‌شود. برای تهیه‌ی جوز قندی از یک میوه‌ی محلی به نام الگ استفاده می‌کنند که در واقع یک نوع هلو است. ابتدا پوست این میوه را می‌کنند و به جای هسته، مغز گردوی آسیاب شده و خاک قند می ریزند و در نهایت آنها را خشک می‌کنند. در شهرهای دیگر غیر از این هلوی محلی از میوه‌های دیگری مثل آلو، انجیر، گلابی و… هم استفاده می‌کنند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

سوهان عسلی اصفهان

عسل، کره، شکر، خلال بادام و پسته، آب، گلاب و زعفران دم کرده، مواد اولیه برای تهیه‌ی یک شیرینی خوشمزه و متفاوت است که می‌توانید آن را در اصفهان تهیه کنید. این شیرینی به شکل‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. برخی از آنها به شکل ورقه‌ای و برخی دیگر برش خورده‌اند.

 

شیرینی سوغات اصفهان

شیرینی برنجی سوغات خوراکی اصفهان است و در بیشتر نقاط کشور تولید می‌شود اما مدل اصفهانی آن تقریباً جز معروف‌ترین مدل‌های شیرینی برنجی است . این شیرینی با مواد همچون زعفران، تخم‌مرغ، آرد برنج،گلاب و شکر تهیه می‌شود. شیرینی برنجی سوغات معروف اصفهان هم از آن شیرینی‌هایی است که در شهرهای بسیاری در ایران تولید می‌شود. مثلا کرمانشاه یکی از شهرهایی است که به نان برنجی‌هایش معروف است. برای تهیه شیرینی برنجی اصفهان از موادی مثل زعفران، تخم‌مرغ، آرد برنج، گلاب و شکر ساییده شده استفاده می‌کنند. در اصفهان هم مثل کرمانشاه، کارگاه‌های زیادی برای پخت این شیرینی وجود دارد و محصولات آنها را می‌توانید بسته بندی شده از فروشگاه‌ها بخرید. برای تزیین این شیرینی از سیاه‌دانه استفاده می‌کنند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان جزء سوغاتی های معروف اصفهان هستند اما اگر قصد دارید تا یکی از سوغاتی های صنایع دستی اصفهان را  تهیه کنید بهتر است به میدان نقشه جهان اصفهان بروید، در این میدان بازار و فروشگاه‌های بزرگی وجود دارد که مشغول عرضه محصولاتی چون قالی دست باف، مینیاتور، میناکاری، خاتم کاری، قلم کاری، کاشی سازی و …. هستند و این گروه از محصولات را می‌توان جز سوغات صنایع دستی اصفهان نام برد. همچنین هنرهای دیگری مانند فرش بافی، منبد کاری، نمد مالی، کاشی سازی، سفال گیری و فیروزه کوبی نیز در اصفهان فعالیت دارند که هرکدام می‌توانند یک اثر هنری زیبا محسوب شوند و گزینه‌ی مناسبی برای خرید سوغاتی های صنایع دستی اصفهان از جانب گردشگران داخلی و خارجی باشند. اصفهان، مهد صنایع دستی ایران است. سوغات صنایع دستی شهر اصفهان قدمتی طولانی دارند و نه تنها در ایران، بلکه در سراسر دنیا شهرت دارند. بهترین آثار هنری هنرمندان ایرانی را می‌توانید از میدان نقش جهان و از بازار قدیمی شهر اصفهان خریداری کنید. تنوع صنایع دستی در شهر اصفهان به قدری است که مطمئنا در بازار، سردرگم می‌شود. به قدری زیبا هستند که نمی‌توانید بهترین‌شان را انتخاب کنید. البته بسیاری از این هنرهای سنتی در اکثر شهرهای ایران رواج دارند. در ادامه با چند مورد از آنها آشنا می‌شویم.

 

صنایع دستی میناکاری در اصفهان

اصفهان محل تولد میناکاری ایرانی است. این هنر فوق‌العاده که امروزه به یکی از بزرگ‌ترین سوغاتی های صنایع دستی اصفهان تبدیل شده است، همچنان در این شهر رونق فراوانی دارد و گردشگران دائماً در حال خریدن این محصول هنری به عنوان یک یادگاری ارزشمند از اصفهان هستند. در واقع میناکاری همان هنر تزیین وسایل با مواد رنگی است که روی انواع سفال، چینی و فلزاتی چون نقره، طلا، برنج، مس و برنز اجرا می‌شود. اصفهان زادگاه هنر زیبای میناکاری است. این هنر، امروزه به یکی از مهم‌ترین سوغات صنایع دستی اصفهان تبدیل شده است و رونق زیادی دارد. گردشگران داخلی و خارجی از این هنر زیبا استقبال می‌کنند و اشیای زیبای میناکاری شده را به عنوان هدیه و سوغات خریداری می‌کنند. میناکاری صنایع دستی اصفهان عبارت است از هنر تزیین وسایل عموما فلزی با مواد رنگی. البته غیر از انوع ظروف فلزی از جنس طلا، نقره، برنج، مس و برنز از میناکاری برای تزیین انواع ظروف سفالی و چینی هم استفاده می‌شود.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

قلاب دوزی سوغات صنایع دستی اصفهان

قلاب‌دوزى، گل‌دوزى، سکمه‌دوزى و ملیله‌دوزى از هنرهایی هستند که توسط بانوانان اصفهانی انجام می‌شوند. مواد اولیه برای خلق این آثار هنری زیبا، پارچه دست‌باف به رنگ‌هاى مختلف و نخ ابریشم است که بعضى قلاب‌دوزی تنها را انجام مى‌دهند و تعدادى، ‌قلاب‌دوزى و سکمه‌دوزى یا گلدوزى و چشمه‌دوزى را همراه مى‌کنند و در نتیجه، کالاى تولید شده قیمت بیش‌ترى پیدا مى‌کند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

قلم زنی صنایع دستی اصفهان

هنر قلم زنی یکی از معروف‌ترین سوغاتی های صنایع دستی اصفهان به شمار می‌رود. هنرمندان اصفهانی با روش‌های حکاکی، مشبک، برجسته کاری روی اجناس مختلفی از جمله گلدان، سینی، لوازم تزئینی، سماور، بشقاب، جعبه و…. نقوش زیبایی را اجرا می‌کنند و آثار ارزشمندی را به وجود می‌آورند که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند. این هنر از سوغاتی های اصفهان است و اشیاء قلم زنی شده مانند سینی، گلدان، انواع ظروف، بشقاب، قاب عکس و… در مغازه‌های خیابان چهارباغ و میدان نقش جهان به وفور پیدا می‌شوند. هنر قلم زنی یکی از معروف ترین صنایع دستی اصفهان است. هنرمندان اصفهانی با روش‌های حکاکی، مشبک، برجسته کاری روی اشیای مختلفی از جمله گلدان، سینی، لوازم تزئینی، سماور، بشقاب، جعبه و…. نقوش زیبایی را اجرا می‌کنند و آثار ارزشمندی را به وجود می‌آورند که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کنند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

ملیله کاری اصفهان

ملیله کاری، علاوه بر رودوزى، ‌ کار نقره‌سازى نیز انجام مى‌شود. تولید ملیله در استان اصفهان رونق فراوان دارد و نقره‌سازان اصفهان مجموعه‌هاى گردنبند، گوشواره، دستبند و سنجاق را تولید می‌کنند و به فروش مى‌رسانند. زیورآلات نقره نیز در اصفهان طرفداران خاص خود را دارند. در این میان هنر ملیله کاری با نقره نیز رواج بسیار دارد. این هنر محصول کار با مفتول های طلا ، نقره و مسی است که با صرف وقت و دقت فوق العاده به صورتی کاملا هنرمندانه بر روی قالب محصول مورد نظر به صورت طرح های سنتی و طرح‌های اسلیمی در هم تنیده می شوند و به شکل ظروف و یا اشیای تزیینی در می آیند.

 

قلمکاری پارچه سوغات زیبای اصفهان

در واقع این کار را می‌توان هنر چاپ روی پارچه نام نهاد که به وسیله قالب‌های چوبی آماده روی پارچه‌های مختلفی چون کتان، کرباس و در رنگ‌های مختلف کوبیده می‌شود و پارچه‌های فوق‌العاده زیبا، جذاب و در عین حال ساده را پدید می‌آورد که می‌توان یک سوغات خوب از سفر به اصفهان به شمار آید. پارچه‌های قلمکاری شده را می‌توان هنر چاپ روی پارچه نام‌گذاری کرد که به وسیله قالب‌های چوبی آماده روی پارچه‌های مختلفی چون کتان، کرباس و در رنگ‌های مختلف کوبیده می‌شود و پارچه‌های فوق‌العاده زیبا، جذاب و در عین حال ساده را پدید می‌آورد که می‌توان یک سوغات زیبای اصفهان باشد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

سوغاتی های خاتم کاری اصفهان

خاتم کاری یکی دیگر از هنرهایی است که توسط هنرمندان اصفهانی و این بار در صنایع چوبی انجام می‌شود، هنر خاتم کاری سوغاتی معروف که در اصفهان و شیراز رواج فراوانی دارد به دوران صفویه برمی‌گردد. خاتم کاری یکی دیگر از صنایع دستی و سوغات اصفهان است که توسط هنرمندان ماهر اصفهانی و در صنعت چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنر خاتم کاری غیر از اصفهان، در شیراز هم رایج است و قدمت آن به دوران صفویه برمی‌گردد. این هنر عبارت است از کنار هم قرار دادن قطعات کوچک و مثلثی شکل چوبی برای ایجاد اشکال هندسی زیبا. در خاتم کاری اصفهان از موادی مانند استخوان شتر یا اسب، فلز طلا، نقره، آلومینیوم و برنج و چوب‌های آبنوس، عناب، نارنج، فوفل و … استفاده می‌کنند. در واقع خاتم کاری سوغات اصفهان به زبان ساده نحوه چینش چوب‌های کوچک سه پهلو و دو پهلو در کنار همدیگر به شکل موزاییکی در سطح یک وسیله است. در این هنر از موادی چون استخوان شتر یا اسب، فلز طلا، نقره، آلومینیوم و برنج و چوب‌های آبنوس، عناب، نارنج، فوفل و … استفاده می‌شود.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

طلا سازی اصفهان

در بازار اصفهان چشمتان به طلا فروشی هایی خواهد افتاد که زیورآلاتی بسیار زیبا و چشم نواز را به نمایش گذاشته اند. طلاسازی یکی از هنر های مهم شهر اصفهان به شمار می رود و چندین کارگاه در این زمینه فعالیت می کنند. صنعت دیگری نیز وجود دارد که وابسته به طلا است و طلاکوبی روی فولاد نام دارد.

 

نمدمالی

نَمَد نوعی زیرانداز تولید شده از پشم است که در بسیاری از نقاط ایران و در اصفهان رواج دارد. برای تهیه این زیرانداز عمل بافتن صورت نمی گیرد بلکه با ایجاد فشار و رطوبت و حرارت، موجب درهم‌ رفتن الیاف پشمی می‌شوند. نمد از قالی ارزانتر است اما برای تولید هر دوی آن در یک اندازه، به مقدار مساوی از پشم استفاده می گردد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

مسگری صنایع دستی اصفهان

مسگری یکی از صنایع دستی و سوغاتی اصفهان است که پیشینه ی آن حداقل به ۵۰۰۰ سال پیش می رسد و در طی آن ادوات مسی تولید می شود. اشیا و ظروف مسی دست ساز از زمانهای دور در میان وسایل ایرانیان وجود داشته است. امروزه نیز بسیاری تمایل دارند غذای خود را در این ظروف طبخ کنند و یا اشیای مسی را برای تزئین محل زندگی خود به کار ببرند. مسگری صنایع دستی اصفهان در بسیاری از نقاط ایران رواج دارد و اصفهان از جمله مراکز عمده این هنر است.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

پوستین دوزی اصفهان

پوستین یا لباس خز به پوششی زمستانی اطلاق می گردد که تمام یا قسمت عمده‌ای از آن مستقیما از پوست حیوانات پشم دار تهیه شده باشد. در ایران افرادی به پوستین دوزی و نقش اندازی روی آن اشتغال دارند و به تولید انواع سجاده، پادری، دایره های کفشی، دستکش و … می پردازند. برای این کار ابتدا پوست تازه گوسفندان پرپشم را به دباغخانه می برند و پس از آماده سازی مانند خیاط ها آنها را برش داده و به هم می دوزند تا محصول مورد نظر آماده شود.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

گلابتون سازی هنر دست اصفهانی ها

هنر گلابتون سازی از صنایع دستی اصفهان است، توليد نوعی نخ از تركيب طلا، نقره و ابريشم است که در رودوزی های سنتی، بافت پارچه های ابریشمی و زرباف، تهیه ی قالی ها و گیم های گرانقیمت و تولید یراق مورد استفاده قرار می گیرد. اين نخ در مركز از جنس ابريشم مي باشد و توسط يك نوار باريك از جنس طلا و نقره با روكش طلا به صورت مارپيچ وار و بسيار منظم روكش مي شود. زرباف، زَربَفْت یا زَری بافی یکی از رشته‌های صنایع دستی است که در نتیجه ی آن پارچه ای خاص تولید می شود. زرباف، پارچه‌ای ظریف و گران بهاست که تار آن از ابریشم خالص و پودهای آن ابریشم رنگی است. در این میان یکی از پودها باید از نخ گلابتون باشد که به صورت نقره ای و طلایی وجود دارد. زرباف را نفیس‌ترین و افسانه‌ای ترین پارچه ی ایرانی می دانند که در روزگار رونق و رواج خود شهرتی جهانی داشته است.

 

سوغات شهر میمه اصفهان

شهر میمه در استان اصفهان در دوره حکومت صفویان یکی از مراکز عمده قالیبافی محسوب می شد و تعداد زیادی کارگاه در آن وجود داشت. مهم ترین تولیدات قالی بافی اصفهان این کارگاه ها قالی زربفت بود که از صنایع دستی مشهور اصفهان به شمار می رفت. در جریان حمله ی افغان ها تعداد بسیاری از هنرمندان و صنعتگران شغل خود را از دست دادند اما با گذشت زمان و در زمان قاجاریه قالی بافی اصفهان جانی تازه گرفت. امروزه شهر میمه یکی از مراکز مهم تولید قالی دستباف در استان اصفهان می باشد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

قفل سازی

در برخی نقاط اصفهان قفل سازی نیز انجام می شود و جزء صنایع دستی اصفهان بشمار می رود. این صنعت ریشه در تاریخ ایران دارد و در همه ی ادوار تاریخی نشانی از آن دیده می شود. ایجاد نقوش بر روی قفل ها برای بخشیدن جلوه ای تازه به آنها نیز در این صنعت رایج می باشد.

 

کاشی سازی صنایع دستی اصفهان

قدیمى‌ترین کاشی های موجود در اصفهان، کاشی های فیروز‌ه‌رنگى است که کتیبه‌هاى تاریخى مناره‌هاى دوره‌ی سلجوقى با آن‌ها آراسته شده است. در اصفهان علاوه بر کاشی های ساده‌ی ساختمانى، کاشی های نقش‌‌دار مخصوص نماى خارجى بناها و مساجد به صورت هفت رنگ و معرق نیز تولید مى‌شوند و به کار مى‌روند. هم‌چنین ظروف کاشى، ‌ گلدان و اشیای مختلف دیگر با نقوش مختلف ساخته مى‌شوند که عموما جنبه‌ی صادراتى دارند. ظروف آبى با نقش سیاه‌قلم شهرضا شهرت فراوان دارند. همچنین سفال و سراميک سازی در شهر اصفهان و نيز در شهرهای نطنز و شهرضا دیده می شود. شهرضا از مراکز مهم سفال سازی ايران به شمار می رود و محصولات آن خریداران بسیاری را به سوی خود می کشاند. نقش گل و بوته و ماهی در سفال های این شهر به چشم می خورند و برای رنگ کردن لعاب نيز از اکسيدهای فلزات آهن، مس و منگنز و کبالت استفاده می گردد. تولید سفال ، سرامیك و كاشی در جای جای کشور به شیوه‌های گوناگون از جمله بهره‌گیری از چرخ سفالگری صورت می گیرد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی شهر نائین اصفهان

عبابافی از صنایع دستی رایج در شهرستان نائین استان اصفهان به شمار می رود که از قدمت بسیاری برخوردار است. عباهای این شهرستان به رنگ های سرخ و خرمایی و با استفاده از پشم و کرک بافته می‌شوند.

 

معرق کاری سوغات اصفهان

معرق کاری هنر ایجاد نقش بر روی چوب است که از دوربری و تلفیق چوب های رنگی و مصالح دیگر مثل فیبر، خاتم، فلز و صدف بر روی زمینهای از چوب یا رنگ پلی استر انجام می شود. سابقه ی هنر معرق کاری به قرن ششم هجری و دوره سلجوقی باز می گردد. این هنر در آغاز برای تزیین سطح میز، بوفه و در به کار گرفته شد و تنها نقشهای اسلیمی با ۵ رنگ چوب آبنوس، فوفل، گلابی، سنجد و توت مورد استفاده قرار گرفت. امروزه این هنر هنوز هم مورد توجه بسیاری از علاقه مندان است و استادکاران نیز به تولید محصولات آن اشتغال دارند.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

صحافی

اگر در میان وسایلتان، کتابی قدیمی است که بسیار دوستش دارید و نگران از بین رفتن آن هستید در سفر به اصفهان به صحافی های این شهر مراجعه کنید تا کتابتان را به بهتری شکل صحافی کنند و تحویلتان دهند. صحافی یکی از صنایع بسیار قدیمی در اصفهان است که هنوز جایگاه خودش را در میان مردم دارد.

 

خوشنویسی اصفهان

در میان هنر های کم نظیر و سوغات صنایع دستی اصفهان، خوشنویسی نیز به چشم می خورد. آثار این هنر معمولا در قاب های زیبایی قرار می گیرند تا شما آنها را تهیه و به عزیزانتان هدیه کنید و یا خانه هایتان را با آنها زینت ببخشید.

 

منبت کاری

در هنر منبت کاری اصفهان طرح های خاصی به صورت نقش برجسته روی زمینه کار حک می شوند. این هنر بیشتر به صورت کنده کاری روی چوب انجام می گیرد و به صورت تابلو و اشیای تزئینی در بازار وجود دارد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

قلمدان سازی

قلمدان، جعبه ای از جنس چوب، مقوا یا پاپیه ماشه است که برای نگهداری قلم‌های مخصوص خوشنویسی و ابزار کتابت کاربرد دارد. روی قلمدان با نقش‌های گوناگون از نقوش گیاهی و هندس و اشکال آدمیان، پرندگان و یا جانوران مزین می شود و به عنوان یکی از صایع دستی مهم ایران به شمار می رود. در اصفهان ساخت قلمدان یا قلمدان سازی یکی از هنرها و صنایع پر رونق است که بسیاری را به شوی خود می کشاند.

 

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی نام یکی از هنرهای رایج و صنایع دستی در اصفهان می باشد که هنرمندان معدودی به خلق آثار در آن مشغولند. استادکاران به وسیله ی این هنر جواهرات و ظروفی مانند بشقاب، لیوان، گلاب پاش و …. را با سنگ فیروزه آراسته می کنند. در این هنر قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر سطح ظرف‌ها، زیورآلات و اشیای تزئینی می نشانند. این کار بر روی سطوح مسی، برنجی، نقره، ورشویی و یا برنزی انجام می گیرد.

سوغات خوراکی اصفهان چیست | سوغاتی های صنایع دستی اصفهان

نقاشی مینیاتور سوغات معروف اصفهان

مینیاتور به نوعی نقاشی گفته می شود که از دیرباز در کشورمان وجود داشته است. این نوع نقاشی می توانید به صورت تابلو های تزیینی به فروش برسد و یا در معماری برای آراستن دیوارها از آن استفاده می شود و نقاشی مینیاتور جزء سوغات صنایع دستی اصفهان است. نگارگری نوعی نقاشی باستانی و ایرانی اسلامی است که یکی از هنرهای کمتر شناخته شده ی ایرانی به شمار می رود. این هنر که در آثاری از دوره‌های مختلف تاریخ اسلامی ایران دیده می شود امروزه در اصفهان نیز رواج دارد و هنرمندانی را به خود مشغول کرده است و سوغات نگارگری اصفهان معروف است.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب