لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

مجموعه : دانستنی سفر
سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

سوغات دامغان پسته خندان است که بسیار معروف است اگر به دنبال سوغات معروف شهر دامغان هستید در ادامه این پست سماتک سوغات شهر دامغان را بیان خواهد کرد شما در بخش‌های مختلف دامغان و از فروشگاه‌های که در سراسر این شهر وجود دارد می‌توانید سوغات خود را بخرید. اما توصیه ما این است که بهترین محل برای خرید از دامغان بازار‌های سنتی و قدیمی آن است. پیشنهاد اول ما این است که به بازار قدیمی این شهر بروید. این بازار مربوط به دوران قاجار است که دارای سقف‌های دالانی نسبتاً کوتاه است. در دو طرف مسیر عبور حجره‌های مختلفی وجود دارند که هر نوع محصولی در آن‌ها یافت می‌شود. این بازار در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است و بهترین محل برای خرید سوغات شما از شهر دامغان محسوب می‌شود. این بازار در مرکز شهر قرار دارد و رودی‌های در خیابان امام، میدان امام و بلوار جنوبی دارد که می‌توان از آن‌ها برای رفتن به درون بازار استفاده کنید.

 

سوغات دامغان چیست

سوغات شهر دامغان چیست؟ اولین سوغاتی که در شهر دامغان در هر حجره ای خود نمایی می کند، پسته خندان است که به آن طلای سبز می گویند و محبوب ترین سوغات شهر دامغان است که مهمان کشورهای زیادی می شود. سرتاسر دامغان پر از باغ های پسته است و شغل بسیاری از مردمان این شهر به بار آوردن پسته. پسته ها نیز انواع و اندازه دارند. چون فصل تابستان است، حجم پسته های تازه با پوست های مخملی سبز و زرد بر در حجره ها بر سینی های مسی خودنمایی می کند. علاوه بر پسته تازه که معروف ترین سوغات دامغان است ، از بین انواع و اقسام پسته های خشک که هرموقع سال آماده اند، سراغ پسته عباس علی و اکبری می رویم که خندان ترین پسته های دامغانند.

 

با توجه به شرایط مناسب اقلیمی، انواع مرغوب پسته سوغات دامغان است. تولید پسته در دامغان، قدمتی بیش از 700 سال دارد. هم‌زمان با فصل برداشت پسته یعنی از اوایل مرداد تا اواخر مهر، علاوه بر داخل شهر، در مسیرهای منتهی به شهر دامغان نیز، این محصول صادراتی به صورت تازه و در مابقی ایام سال به صورت خشک به مسافران عرضه می‌شود.

مردمان دامغان رسم شیرینی پزی را در خانه های خود از قدیم الایام تا به امروز مخصوصا در آستانه عید نوروز، حفظ کرده اند. شیرینی پزی تبدیل به یکی از آداب این مردم شده است. از بین انواع شیرینی های خانگی سوغات دامغان، باقلوای دامغان به دلیل شهر پسته بودنش از شهرت برخوردار است.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

سوغات معروف شهر دامغان

سوغات دامغان شیرینی های دیگری هم است که در این شهر طبخ می کنند شیرینی نخودی، برنجی،گردویی، نارگیلی و آردی ست که در سینی های کوچک و بزرگی، باهم عرضه می شوند. مردمان دامغان می گویند، خوب است اگر شیرینی را از مغازه پخت سنتی در خیابان ایستگاه دامغان تهیه کنیم.

دیگر سوغات معروف شهر دامغان سمنو است. زنان دامغان در پخت سمنوی خانگی مهارت خاصی دارند و سمنو جزء سوغات معروف دامغان است؛ همچنین شیرینی های دیگری چون تره حلوا، حلوای شیره، حلوای برنج و برشتوک که دستپخت خوب مردمان کویر را به ما می چشاند.

رشته پلویی از دیگر سوغات معروف شهر دامغان است. این رشته ها در غذایی محلی با نام مانی پلو که درنذری های مراسم های مذهبی به وفور پخت می کنند، استفاده می شود. اگر در ایام مخصوصا تاسوعا و عاشورای حسینی از این شهر گذر کنید با غذای سنتی شهر دامغان سمنان یعنی مانی پلو، شیرین پلو، فسنجان و آش رشته های معروف آن آشنا می شوید. دامغانی ها در شب عید نوروز ، به جای سبزی پلو ماهی متعارف این شب، رشته پلو یا همان مانی پلو را می پزند و با این نیت که در سال جدید، رشته کار دستشان بیاید و رشته امور بر وفق مراد پیش برود، آن را می خورند. اگر در روزهای خاص، مسافر این شهر نیستید، از این بازار زیبا، رشته و کشمش بخرید و خودتان غذای سنتی این شهر را بپزید.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

سوغات دامغان پسته

مشهورترین سوغات دامغان پسته دامغان است. نام پسته دامغان را همه شنیده‌اید! این محصول فوق العاده با کیفیت در شهر دامغان، بیش از ۷۰۰ سال است که برداشت می‌شود. درواقع پسته دامغان نقش اصلی را در اقتصاد این شهر ایفا می‌کند، تا جایی که قسمت عمده‌ای از محصول آن به خارج از کشور صادر می‌شود. خرید پسته دامغان شاید مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهید. البته خوشبختانه در تمام نقاط مختلف شهر فروشگاه‌های فراوانی وجود دارد که این محصول را می‌فروشند. همچنین در باغات کنار جاده، در این شهر خود کشاورزان نیز در حال فروش محصول پسته خود هستند.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

برشتوک سوغات معروف دامغان

شیرینی برشتوک نیز از آن دسته خوراکی‌های خوشمزه‌ای است که در چندین شهر مختلف در ایران از جمله نیز اصفهان یافت می‌شود. برشتوک دامغان نیز بسیار خوشمزه و لذیذ است. برای تهیه آن معمولاً از آرد نخودچی، روغن جامد، پودر هل، پودر کاکائو، شکلات سفید و خلال پسته استفاده می‌کند. برشتوک سنتی تولید خود دامغان را می‌توانید از بیشتر شیرینی فروشی‌هایی این شهر تهیه کنید.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

سوغات خوراکی دامغان

باقلوا یکی از شیرینی‌های معروفی است که در بخش‌های مختلفی از ایران به خصوص استان‌های ترک نشین پرطرفدار است و از سوغات خوراکی دامغان محسوب می شود. در دامغان، اما به خاطر وجود پسته با کیفیت، شیرینی باقلوا پسته ای بسیار خوشمزه‌ای وجود دارد که اکثر مسافران آن را به عنوان سوغات خوراکی دامغان خریداری می‌کنند. در تهیه باقلوا سوغات خوراکی شهر دامغان از مواد اولیه، چون گلاب، شکر، هل، آرد، بکینگ پودر، زده تخم مرغ، خاک قند، شیر، روغن و پسته استفاده می‌کنند.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

بهترین سوغات دامغان

بهترین سوغات دامغان سفال است سفالگری در ایران قدمت فروانی دارد. در شهر تاریخی دامغان، عجیب نیست که هنوز این هنر زیبا و اصیل پابرجا مانده است و جزء بهترین سوغات دامغان است. هنرمندان کهنسال و حتی جوان دامغانی در این صنعت مشغول به کار هستند. نکته ویژه‌ای که در ظروف سفالی دامغان می‌توان دید و به آن اشاره کرد، انجام نقاشی‌هایی با رنگ روغن و حتی آب طلا روی بدنه این ظروف است. حتی داخل برخی از این ظروف زیبا که فقط جنبه تزیینی پیدا می‌کند را با مجسمه سازی‌های کوچک و برجسته پر کرده‌اند. این تفاوت سفالگری دامغان با سایر نقاط کشور کاملاً به چشم می‌آید و شاید بهترین سوغات دامغان که به عنوان یک شی تزئینی بخواهید خریداری کنید همین ظروف سفالی، سوغاتی دامغان است.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

معرق کاری سوغات نفیس شهر دامغان

یکی دیگر از سوغات نفیس شهر دامغان معرق است هر شهر و دیاری که هنر دستی در آن در جریان است. حتماً گوشه از هنر معرق کاری سوغات نفیس شهر دامغان را نیز در آن می‌توانید ببینید. معرق کاری سوغاتی شهر دامغان از جایگاه خاصی برخوردار است. این هنر قدیمی همچنان در کارگاه‌های این شهر زنده است و اگر وارد یکی از آن‌ها شوید، بوی خوش چوب تراشیده شده شما را به اعماق تاریخ خواهد برد. هنرمندان معرق کار دامغان با استفاده از خلاقیت خود محصولاتی، چون مبل، صندلی، تابلو، ظروف چوبی، مجسمه و … را به زیبایی هرچه تمام‌تر می‌سازند. با خرید یکی از این محصولات می‌توانید یک سوغات نفیس از شهر دامغان را با خود به خانه ببرید.

سوغات دامغان چیست | سوغات معروف شهر دامغان

گلیم، جاجیم و قالی بافی دامغان

کارگاه‌های فراوانی در شهر و روستا‌های دامغان وجود دارد که در اکثر آن‌ها زنان هنرمند این خطه در حال بافت انواع مختلف گلیم، جاجیم و فرش‌های نفیس هستند. کیفیت سوغاتی هایی که در دامغان تهیه می‌شود بسیار بالاست. عمده تفاوت آن نیز با گلیم و فرش‌های سایر نقاط کشور را می‌توان در طرح‌های خاص و منحصر به فرد منطقه دانست. در اینجا بیشتر طراحی‌هایی که در محصولات استفاده می‌شود به نام‌های خشتی، شکارگاه، لچک ترنج، گلدانی و گل و مرغ است. اکثر این قابی و جاجیم‌ها با رنگ‌های روشن و زمینه ساده بافته می‌شوند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب