لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

سوغات قزوین شیرینی های سنتی معروف است که در این بخش قصد داریم شما را با سوغات و صنایع دستی قزوین بیشتر آشنا کنیم. اگر قصد سفر به شهر قزوین را دارید می توانید از انواع شیرینی های سنتی قزوین برای آوردن سوغاتی استفاده کنید. قزوین یکی از شهرهای پیشکسوت در زمینه شیرینی‌های سنتی از زمان های دور است، زنان هنرمند این مرز و بوم در مناسبت‌های مختلف شیرینی‌های خوشمزه‌ای می‌پزند. امروزه روال سنتی آن همچنان پا برجاست اما بصورت کارگاهی هم نیز درست می‌شود. شما می توانید با مراجعه به بهترین سوغات فروشی قزوین، سوغات خوراکی و صنایع دستی قزوین را تهیه و خریداری کنید.

 

سوغات قزوین چیست

سوغات قزوین نیز به‌مانند تاریخ و فرهنگ این استان، از غنای بالایی برخوردار است. این استان از زمان‌های دور یکی از شهرهای پیشرو در تولید شیرینی‌های سنتی بوده است. زنان هنرمند این استان در جشن‌ها و مراسم مختلف به شیرینی‌پزی می‌پردازند و این رسم همچنان تا به امروز نیز پابرجا است. این شهر خوش آب و هوا و حاصلخیز، با مردم هنرمندش، انقدر همیشه پرنعمت بوده است که سوغاتی‌های متنوع و زیادی هم دارد. تنوع زیاد سوغات قزوین ممکن است انتخاب را برای شما سخت کند. اما از طرفی در قزوین می‌توانید برای هر کسی با هر شخصیتی سوغات بخرید و خوشحالش کنید. سوغاتی‌های قزوین را به چند دسته می‌توان تقسیم کرد:

 

1. شیرینی‌های سنتی و باقلوا قزوین که بسیار متنوع هستند و هر کدام طعم فوق العاده و منحصر بفردی را دارند.

2. خشکبار و میوه های تازه قزوین نیز بخش مهمی از سوغات قزوین را به خود اختصاص می‌دهند.

3. صنایع دستی قزوین که در بخش مربوط به صنایع دستی توضیح داده می‌شوند.

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نام شیرینی های سوغات قزوین

شیرینی نان قندی
شیرینی نخودی
شیرینی نان برنجی (زعفرانی،کاکائویی، ساده)
شیرینی لب پيچ
شیرینی نان بادامی
شیرینی نان گردوئی
شیرینی وليعهدی
شیرینی پادرازی
شیرینی توت (زعفرانی،پسته ای، بادامی)
شیرینی نان نارگيلی
شیرینی قرابيه
شیرینی قطاب
شیرینی بهشتی

 

نان نازک سوغات قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نان نازک در میان اهالی قزوین پرطرفدار است و یکی از خوشمزه ترین سوغات قزوین بشمار می رود. این نان بسیار ترد بوده و روی آن مغزهای گوناگونی ریخته می‌شود؛ بنابراین اگر به قزوین سفر کردید، نان نازک این استان را با نام‌هایی چون شیرینی نازک پسته‌ای، نازک بادامی و نازک گردویی پیدا خواهید کرد. نان نازک قزوین انقدر ترد و خوشمزه است که برای هر کس سوغات ببرید یک دنیا لذت هدیه‌اش کرده‌اید. برای درست کردن نان نازک قزوین با شکر، شیر، کره، مایه خمیر، ماست، آرد، بیکینگ پودر و تخم مرغ، خمیر نرم و یکدستی درست می‌کنند. پس از اینکه به خمیر استراحت دادند آن را به صورت بسیار نازک پهن می‌کنند و رویش را با پودر مغزهای مختلف پر می‌کنند. بعد خمیر را رول می‌کنند و به صورت زیبایی قطعه قطعه می‌کنند، رویش را تزئین می‌کنند و می‌گذارند در فر تا بپزد. نان نازک را بر اساس مغزی که در آن استفاده کرده‌اند نامگذاری می‌کنند: نازک پسته‌ای، نازک گردویی و…

 

شیرینی پادرازی معروف قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

شیرینی پادرازی هم با همان مواد اولیه نان قندی درست می‌شود با این تفاوت که در هنگام گذاشتن شیرینی‌ها داخل فر دو طرف شیرینی‌ها را مثل اشک نازک می‌کنند و شکل زیبای شیرینی‌های پادرازی را به آن می‌دهند و این شیرینی یکی از معروف ترین سوغات قزوین است. سپس شیرینی پادرازی را با تخم خرفه تزئین می‌کنند و داخل فر می‌گذارند. خوردن این شیرینی هم کنار چای حسابی می‌چسبد.

 

سوغات قزوین نان برنجی

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نان برنجی سوغات بسیاری از شهرهای ایران ازجمله کرمانشاه، یزد و قزوین است. این شیرینی از آرد برنج، آرد گندم، شکر، روغن جامد، تخم‌مرغ و گلاب تهیه می‌شود و شما می‌توانید آن را در انواع گوناگونی چون نان برنجی ساده و زعفرانی در شیرینی فروشی‌های سراسر استان پیدا کنید. شهرهای مختلف ایران شیرینی نان برنجی را به روش‌های مختلف درست می‌کنند اما سوغات قزوین چیز دیگری است. نان برنجی مخصوص قزوین هم از آن شیرینی‌هایی است که اگر از این شهر سوغات نبرید پشیمان می‌شوید. شیرینی زیبایی که با آرد برنج، زعفران، شکر، تخم مرغ، روغن جامد، هل و گلاب درست می‌شود و عطر و طعمی بی‌نظیر دارد. برای تزئین این سوغات قزوین هم از تخم خرفه، پودر پسته یا خلال پسته استفاده می‌کنند.

 

نان چایی سوغات شیرینی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نان چایی جزء سوغات شیرینی قزوین است و نوعی شیرینی سنتی سوغات قزوین است که زنان قزوینی آن را برای عید نوروز و دیگر جشن‌ها و مراسم خود تهیه می‌کنند. در تزئین نان چایی از کنجد و پسته استفاده می‌شود. نان چایی قزوین شیرینی خشک و سنتی است که بانوان هنرمند قزوین آن را برای عید نوروز و دیگر مراسم خود درست می‌کنند، روی نان را با کنجد یا مغز پسته می پوشانند. نان چای یک شیرینی خشک و ماندگار است که با خیال راحت می‌توانید برای دوستانتان هدیه ببرید. برای درست کردن نان چایی ابتدا خمیری از آرد، تخم مرغ، کره، پودر هل، پودر قند و ماست درست می‌کنند. بعد با قالب‌های زیبا خمیر را قالب می‌زنند، رویش را از مایعی اززرده تخم مرغ، زعفران و ماست می‌مالند و با کنجد یا پودر پسته تزئینش می‌کنند. سپس در فر می‌گذارند تا بپزد. این شیرینی را حتما در ظرفی در بسته نگه‌داری کنید تا ماندگاری‌اش بیشتر شود.

 

کیک شربتی سوغات معروف شهر قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

کیک شربتی نوعی کیک لوزی شکل است که بافت بسیار لطیفی دارد و در لیست سوغات معروف شهر قزوین قرار گرفته است. کیک شربتی با پسته و نارگیل تزئین می‌شود. پس از آماده شدن، این کیک به‌ صورت لوزی برش خرده و روی آن شربتی حاوی شکر، گلاب و هل ریخته می‌شود. اکثر شیرینی‌ های قزوین کم‌ شیرین و خشک است و مناسب برای کسانی که از قند زیاد خوششان نمی‌آید. اما بین سوغات قزوین کیک شربتی هم پیدا می‌شود که بافتی نرم و شربتی شیرین و خوشمزه دارد. برای پخت کیک شربتی ابتدا با آرد، شکر، تخم مرغ، بیکینگ پودر، روغن، ماست و هل کیکی با بافتی نرم و سبک درست می‌کنند و بعد از سرد شدن و برش زدن باقلوایی‌ شکل کیک، شربتی بسیار خوش‌‌طعم با گلاب، هل و زعفران رویش می‌ریزند که عطر و بویش حسابی حال آدم را جا می‌آورد.

 

نان بادامی سوغات معروف قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

یکی از شیرینی‌ های قزوینی که بسیار مقوی و خوشمزه است و بهترین سوغات قزوین بشمار می رود شیرینی بادامی قزوین یا قرابیه است. این شیرینی فوق‌ العاده که به عنوان یکی زا آثار ناملموس ملی به ثبت هم رسیده است، از آرد، روغن جامد، پودر بادام، پودر پسته، پودر قند و پودر هل تهیه می شود. برای تزئینش هم از خلال بادام استفاده می‌کنند. یکی از بهترین سوغات قزوین برای کسانی که بچه دارند یا احتیاج به تقویت جسمی دارند، قرابیه است که هم خوشمزه است و هم مقوی. نان بادامی یکی دیگر از سوغات قزوین است. این شیرینی شبیه به شیرینی‌های قرابیه است و از شیرینی‌های قدیمی قزوین محسوب می‌شود. اگر روزی به قزوین سفر کردید، طعم لذیذ این شیرینی را امتحان کنید.

 

نان چرخی سوغات قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نان چرخی شباهت زیادی به نان چایی دارد و از مهمترین سوغات خوراکی شهر قزوین است. همان‌طور که از نام این نان پیداست، نان چرخی با نوعی چرخ دستی مخصوص چرخ می‌شود و برای تزئین، روی آن تخم خرفه یا خلال پسته می‌ریزند. نان چرخی با آن سر و شکل زیبایش، کنار چای، طعمی فوق‌العاده دارد. برای درست کردن نان چرخی از چرخ گوشت با قالب مخصوص استفاده می‌ کنند. خمیر نان چرخی را که شبیه خمیر اکثر شیرینی‌ های قزوینی است، درست می کنند و بعد از استراحت دادن به خمیر آن را در چرخ گوشت می‌ریزند. بعد با قیچی خمیر را به اندازه‌ های دلخواه قیچی می‌کنند و با پودر پسته یا تخم خرفه تزئین می‌کنند و می گذارند تا در فر بپزد. نان چرخی را با اضافه کردن زعفران، کاکائو و … در طعم‌ ها و رنگ‌ های مختلف به شما ارائه می‌دهند.

 

باقلوا سوغات خوراکی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

باقلوا سوغات بسیاری از شهرهای بزرگ ایران است و هرکدام از شهرها دارای باقلوای مخصوص به خود هستند. باقلوای هر شهر طعم به خصوصی دارد و این ذائقه شماست که تعیین می‌کند باقلوای کدام شهر نسبت به دیگری برتری دارد. باقلوای قزوین سوغات خوراکی قزوین است و رقابت تنگاتنگی با باقلوای یزد و تبریز دارد و جذابیت آن به دلیل تنوع در طعم و طرز تهیه آن است. اگر به شیرینی فروشی‌ های قزوین مراجعه کردید، می‌توانید باقلوای این استان را در سه نوع باقلوای پیچ، گل رز و پرچمی خریداری کنید.

 

اسم باقلوا که می‌آید توی دل شیرینی‌دوست‌ها قند آب می‌شود. باقلواهای متنوع قزوین با ظاهرهای زیبا و طعم فوق‌العاده‌شان سوغاتی چشم‌نواز و وسوسه‌انگیزی برای عزیزانتان خواهد بود. یکی از معروف‌ترین باقلواهای قزوین باقلوای پرچمی یا سه رنگ است. این باقلوا به شکل لوزی و مانند باقلوای شهرهای دیگر بریده می‌شود اما به خاطر اینکه برای پختش، با حوصله، از لایه‌های رنگارنگ پودر پسته سبز قزوین، پودر بادام و پودر قند سفید و پودر بادام زعفرانی بر روی هم استفاده می‌شود پس از برش، باقلوا ظاهری بسیار زیباتر پیدا می‌کند.

 

باقلوای پیچ نوع دیگر باقلوای قزوین است. در این باقلوا خمیر پایه را به صورت دایره‌ای برش می‌دهند و مغزها را درون این دایره می‌گذارند و می‌پیچند. باقلوای گل رز هم با طعمی شبیه به باقلواهای دیگر اما ظاهری شبیه گل رز پیچیده می‌شود. خلاصه اینکه اگر قزوین را باقلوا‌ نخورده ترک کنید پشیمان می‌شوید.

 

نان قندی سوغات قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نان قندی قزوین با نان قندی‌ های دیگر شهرهای ایران تفاوت دارد. قزوینی‌ها این نان را در خانه‌های خود تهیه می‌کنند و خمیر آن را برای مدتی طولانی ورز می‌دهند. وقتی‌که خمیر آماده شد، قبل از اینکه درون فر قرار بگیرد، روی آن یک علامت به‌علاوه زده می‌شود. این کار به پخته شدن بهتر نان کمک می‌کند. اگر به قزوین سفر کردید این سوغات خوشمزه قزوین را از دست ندهید. یک شیرینی خوشمزه که با چای حسابی می‌چسبد. نان قندی یکی از شیرینی‌هایی است که برای عید نوروز حسابی طرفدار دارد. خمیر این شیرینی را با روغن جامد، آرد، هل، پودر قند و بیکینگ پودر به راحتی درست می‌کنند، می گذارند چند ساعتی استراحت کند و بعد به صورت فندق‌هایی کوچک درون فر می گذارند تا بپزد. نان قندی را با افزودن کاکائو یا زعفران به رنگ‌ها و طعم‌های متنوع درست می‌کنند.

 

شیرینی اتابکی سوغات خوشمزه قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

شیرینی اتابکی، موسوم به شیرینی ولیعهدی، از شیرینی های اصیل قزوین و یکی از خوشمزه‌ترین سوغات قزوین است که شما تنها می‌توانید آن را در شهر قزوین پیدا کنید. در شیرینی اتابکی از شکر کمی استفاده می‌شود. نوع سنتی این شیرینی در دو رنگ تهیه می‌شود، اما امروزه قنادان برای تهیه شیرینی اتابکی از قالب‌ها و تزئینات مختلفی استفاده می‌کنند. شیرینی اتابکی، با ماندگاری بالا و ظاهر زیبایش، گزینه مناسبی برای هدیه دادن به عنوان سوغات قزوین است. شیرینی اتابکی یا ولیعهدی را با آرد سفید، آرد برنج، آرد نخودچی، روغن جامد، پودر هل و پودر قند درست می‌کنند و با تخم خرفه یا پودر پسته تزئین می‌کنند. برای اینکه به این شیرینی رنگ‌ها و طعم‌های گوناگون بدهند از پودر کاکائو و زعفران استفاده می‌کنند.

 

نان اَگِردَک قزوینی

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نان اَگِردَک از نان‌های سنتی و لذیذ ایرانی و جزء سوغات قزوین است که طعمی شیرین دارد. این نان در شهرهای دیگر ایران نیز تهیه می‌شود. آرد، تخم‌مرغ، شیر، شکر، زردچوبه و دارچین از مواد اصلی نان اَگِردَک هستند.

 

سوغات خوراکی قزوین چیست

انار، انگور، سیب و زردآلو از میوه‌های معروف باغ‌های قزوین هستند و برای کسانی که به دنبال سوغات خوراکی قزوین هستند بسیار مناسب است. زغال‌ اخته یکی دیگر از میوه‌های مشهور این استان است و مردم در روستای هیر برای برداشت آن جشن شکرگزاری می‌گیرند. روستای هیر سالانه چیزی در حدود ۲۰۰ تن زغال‌ اخته کشت می‌کند. گردو، بادام، فندق، کشمش و پسته از سوغات خشکبار قزوین هستند. اگر به این استان سفر کردید، حتماً خشکبار آن را امتحان کنید. اگر توانستید به روستای هیر سفر کرده و طعم عالی گردوی آن را نیز بچشید.

 

کشمش تاکستان سوغات خوشمزه قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

در کنار انواع خشکبار، کشمش بی‌دانه تاکستان شهرت بسیار زیادی دارد. شهر تاکستان به خاطر داشتن باغ‌های زیبا و حاصلخیز انگور با محصولات درجه یک شناخته می‌شود. تبدیل انگور به کشمش هم یکی از آن فعالیت‌هایی است که مردم سال‌های سال است به آن اشتغال دارند. تاکستانی‌ها بهترین کشمش‌های درجه یک جهان را در کشورمان تولید می‌کنند. به خاطر همین هم هست که کشمش‌خورها، یا حتی آن‌ها که زیاد اهل خوردن این خوراکی سالم و خوشمزه نیستند، نباید خرید کشمش بی‌دانه تاکستان را از قزوین فراموش کنند. کشمش سالم‌ترین سوغات قزوین برای عزیزانتان است.

 

پنیر کوزه‌ ای سوغات خوراکی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

پنیر کوزه‌ای از سوغاتی‌های شاخص استان قزوین است و در هیچ کجای دیگر از ایران یافت نمی‌شود. همان‌طور که از نام این پنیر پیداست، پنیر کوزه‌ای در کوزه درست می‌شود. طعم اصلی این پنیر با زیره است، اما می‌توانید پنیر کوزه‌ای قزوین را با طعم‌های ساده و سبزیجات معطر هم پیدا کنید. این پنیر در کوزه ریخته شده و در زیر خاک نگهداری می‌شود تا بعد از مدتی مورد استفاده قرار گیرد. بازار قزوین بهترین جا برای خرید پنیر کوزه‌ای است.

 

سوغات و صنایع دستی قزوین

در ادامه شما را با مهمترین سوغات صنایع دستی استان قزوین آشنا می کنیم:

 

فرش قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

فرش قزوین یکی از نفیس‌ترین فرش‌های ایران است که متأسفانه بافت آن به دست فراموشی سپرده شده است. این فرش امروزه تنها در موزه‌ها و کلکسیون‌های شخصی به چشم می‌خورد.

 

گلیم‌ بافی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

گلیم‌ بافی از هنرهای رایج در تمامی روستاهای قزوین است و رودبار الموت، رودبار شهرستان، ارداق و ضیاءآباد از مهم‌ترین قطب‌های بافت گلیم در این استان هستند. گلیم‌ بافی قزوین با گذر زمان همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است و زنان هنرمند روستایی از طرح‌های شاه‌عباسی، لچک و ترنج در گلیم‌های خود استفاده می‌کنند. اگر به دنبال خرید یک گلیم نفیس قزوینی هستید، باید بدانید که این سوغات گران‌بها از نخ‌هایی با رنگ‌های گیاهی تهیه شده و دوام بالایی دارد.

 

جاجیم‌ بافی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

هنر جاجیم‌بافی در قزوین قدمتی دیرینه دارد و شما می‌توانید در سفر به روستاهای این استان، همچنان شاهد بافت جاجیم از سوی زنان محلی باشید. پشم ماده اصلی تهیه جاجیم است و زنان روستایی در اوقات بیکاری خود به سراغ پشم‌چینی و رنگ کردن آن با رنگ‌های گیاهی می‌روند. ازآنجایی‌که زنان در فصل زمستان کار کمتری دارند، عمدتاً دار جاجیم‌بافی خود را در این فصل در خانه‌ها برپا می‌کنند. اگر به دنبال خرید جاجیم اصیل قزوینی هستید، مراقب باشید، زیرا امروزه به‌جای پشم در صنعت جاجیم‌بافی از کامواهای رنگی نیز استفاده می‌شود.

 

نوار بافی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نوار بافی یا پن بافی در گذشته با نخ‌های ابریشمی انجام می‌شد، اما امروزه به دلیل بالا بودن قیمت ابریشم، نخ‌های نایلونی جای آن‌ها را گرفته‌اند. چشم بلبل، چشم خروس، مارپیچ و چشم چپر از نقوش رایج در پن بافی هستند. رودبار شهرستان و الموت در گذشته قطب پن بافی در استان قزوین بوده‌اند.

 

موج بافی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

از دیگر صنایع دستی بافتنی که می‌توانید در استان قزوین پیدا کنید، موج است. موج بافی نیز به دلیل گران شدن مواد اولیه مرغوب ازجمله ابریشم و پشم، امروزه با مواد ارزان‌تر نظیر نخ‌های نایلونی تولید می‌شود. موج‌ها پارچه‌هایی هستند که به‌عنوان رختخواب، پتو، پشتی، رویه کرسی و سجاده کاربرد دارند. این هنر در زمان‌های دور بسیار پرطرفدار بود، اما امروزه نسل جوان به‌سختی چیزی در مورد موج بافی می‌داند و شاید اصلاً نام آن تابه‌حال به گوشش نرسیده باشد.

 

گلابتون دوزی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

گلابتون دوزی که شبیه به هنر سوزن‌دوزی است، از قدیم‌الایام در میان طبقه متوسط و اعیان قزوین رواج داشت. در این هنر به‌جای نخ از مفتول‌های بسیار نازک طلایی یا برنجی استفاده می‌شود. پیچک ترنجی، گل ساعتی، گل‌های اسلیمی، گل‌های ختایی و بته‌جقه از طرح‌های اصلی در گلابتون دوزی هستند. گلابتون دوزی کاربردهای فراوانی چون جا قرآنی، سجاده، لباس مجلسی، رویه بالش و پرده دارد.

 

نم‌نم دوزی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

نم‌نم دوزی نوعی هنر سنتی رو به انقراض است که در خلق آن از منجوق‌های فلزی استفاده می‌شود. کاربرد هنر نم‌نم دوزی در تزئین پارچه‌ها، جای شانه و آینه و مهر است. نم‌نم دوزی در گذشته یکی از بخش‌های اصلی جهیزیه دختران دم بخت به شمار می‌رفت. ازآنجایی‌که دوخت این آثار به ظرافت و دقت فراوانی نیاز دارد، تولید آن به‌آرامی جلو رفته و از همین رو به نم‌نم دوزی مشهور است.

 

گیوه‌ دوزی قزوین

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

قزوین و تاکستان از مراکز مهم گیوه‌دوزی ایران محسوب می‌شوند. گیوه‌های قزوینی توانایی رقابت با گیوه‌های یزد، کرمانشاه و آباده را دارند. اگر قصد خرید یک گیوه در بازار قزوین را داشتید، می‌توانید آن‌ها در انواع مختلف با کفی‌های پلاستیکی و چرمی پیدا کنید.

 

نقاشی پشت شیشه

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

هنر نقاشی پشت شیشه در دوران صفویه از اروپای شرقی، هند و چین وارد ایران شد و در دوران قاجار رواج گسترده یافت. این هنر تا جایی پیش رفت که قزوین به قطب تولید این هنر تبدیل شد. بااین‌حال، نقاشی پشت شیشه امروزه کمتر مورد توجه قرار دارد و جایی که می‌توانید این آثار نفیس را مشاهده کنید، موزه‌ها هستند.

 

مشبک‌کاری فلز

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

مشبک‌کاری فلز از صنایع دستی نفیس و معروف ایران است که به قزوین تعلق دارد. این هنر در اصل نوعی قلم‌زنی است که هنرمندان در آن طرح‌ها و نقش‌های گوناگون را به کار می‌برند. در این هنر که به دوران سلجوقیان تعلق دارد، هنرمندان طرح‌های خود را بر روی فلز انداخته و با اره مویی آن را برش می‌زنند. در گذشته از مشبک‌کاری فلز در ساخت آینه و شمعدان استفاده می‌شد، اما با توسعه این هنر گلدان‌ها و ظروف مختلف نیز وارد دایره مشبک‌کاری شدند. امروزه می‌توانید تقریباً هر چیزی را در قالب هنر مشبک‌کاری فلز در قزوین بیابید.

 

خوشنویسی

سوغات قزوین چیست | سوغات معروف شهر قزوین

قزوین را می‌توان پایتخت هنر خوشنویسی ایران نامید. این استان با داشتن هنرمندانی چون میرعماد حسنی قزوینی و میر محمدحسین عمادالملک سیفی حسنی قزوینی، در هنر خوشنویسی به دیگر استان‌های صاحب سبک ایران فخر می‌فروشد. قزوین همچنان به پرورش این هنر در قالب کلاس‌های خوشنویسی ادامه می‌دهد. شما هم می‌توانید در سفر بعدی خود به قزوین، آثار خوشنویسی هنرمندان این استان را مشاهده کرده و آن‌ها را به‌عنوان سوغاتی نفیس با خود به شهرتان ببرید.

 

در این مقاله از سایت سماتک شما را با مهمترین سوغات شهر قزوین آشنا کردیم و در بخش دوم مقاله سوغات و صنایع دستی قزوین را برایتا معرفی کردیم که امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب