Cryptocurrency Mining چیست؟

Cryptocurrency Mining چیست؟

امروزه بسیاری از مردم به ارز‌های دیجیتال علاقه‌مند هستند و شاهد گسترش سرمایه‌گذاری جهانی در این بازار پرنوسان هستیم؛ اما حتی در میان کسانی که به طور مداوم ارز‌های دیجیتال را معامله می‌کنند نیز تعداد کمی هستند که از فناوری پشت پرده، نحوه فعالیت بلاک‌چین و ارز‌های دیجیتال باخبر باشند. ارز‌های دیجیتال یک فناوری نوین هستند و به همین دلیل اکثر فعالان و سرمایه‌گذاران بازار با بسیاری از موضوعات و اصطلاحات مهم آن آشنا نیستند. فرآیند استخراج ارز دیجیتال از جمله این موضوعات مهم در حوزه ارز‌های دیجیتال است و بر بسیاری از فعالیت‌های شبکه و حتی روند قیمتی یک ارز نیز تأثیرگذار است. به همین دلیل مهم است قبل از سرمایه‌گذاری در بازار ارز‌های دیجیتال، با برخی فرآیند‌ها و اصطلاحات مهم بازار مانند فرآیند استخراج آشنا باشید.

 

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ارز‌های دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز دارند و هیچ سازمان یا شرکت متمرکزی بر تراکنش‌ها و نحوه فعالیت شبکه‌های بلاک‌چینی نظارت ندارد. به همین دلیل ارز‌های دیجیتال برای فعالیت و پردازش تراکنش‌ها، نیازمند مکانیزم اجماع هستند تا توافق میان فعالان را همراه با اعتماد و امنیت در شبکه برقرار کنند. این مکانیزم‌ها باعث می‌شوند تا افراد در سراسر جهان بتوانند در شبکه بلاک‌چینی ارز دیجیتال مشارکت و فعالیت داشته باشند. بیت کوین و بسیاری از ارز‌های دیجیتال از الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) استفاده می‌کنند که در آن، استخراج ارز دیجیتال کاربرد دارد.

 

همانطور که از نام آن پیداست، استخراج ارز فرآیندی برای به دست آوردن و ایجاد ارز‌های دیجیتال که به تولید ارز‌های جدید در نتیجه اضافه کردن بلاک و پردازش تراکنش‌ها در یک شبکه بلاک‌چینی گفته می‌شود. در الگوریتم اثبات کار از استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شود و استخراج‌کنندگان و ماینر‌ها می‌توانند در شبکه با حل معادلات ریاضی، پاداش دریافت کنند. فعالیت ماینینگ ارز دیجیتال، فواید بسیاری برای شبکه بلاک‌چین دارد و علاوه بر پردازش تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، امنیت شبکه را نیز افزایش می‌دهد و از عملکرد درست شبکه اطمینان حاصل می‌کند. در واقع، پردازش تمام تراکنش‌های شما در شبکه‌های بلاک چینی مانند بیت کوین توسط این استخراج‌کنندگان و اعتبارسنج‌ها انجام می‌شود و بلاک‌چین‌های با الگوریتم اثبات کار برای ادامه بقا به فعالیت این استخراج‌کنندگان وابسته هستند.

Cryptocurrency Mining چیست؟

پاداش ماینینگ

استخراج ارز فرآیند آسانی نیست و حل معادلات ریاضی ارز‌های دیجیتال محبوب بازار مانند بیت کوین به توان پردازشی بالا نیازمند است که در نتیجه هزینه‌های برق و انرژی مصرفی ماینر‌ها را افزایش می‌دهد. به همین دلیل شبکه‌های بلاک‌چینی برای ترغیب کاربران به انجام فعالیت استخراج ارز و جبران این هزینه‌ها، به ماینر‌ها پاداش می‌دهند. این پاداش می‌تواند ارز دیجیتال جدید تولید شده باشد یا بخشی از کارمزد‌های پرداخت شده توسط خریداران و فروشندگان در هنگام انجام معاملات را شامل شود.

 

اگر در برخی شبکه‌ها همانند بیت کوین یک استخراج‌کننده موفق شود تا بلاک جدیدی را به بلاک‌چین اضافه کند، بیت کوین جدیدی را پاداش می‌گیرد که در ادامه آن را می‌تواند به فروش برساند و کسب درآمد داشته باشد. با این حال، با افزایش استفاده از بلاک‌چین فرآیند استخراج پیچیده‌تر می‌شود و در حالی که در سال‌های ابتدایی بیت کوین این امکان وجود داشت تا سهم زیادی از پاداش را یک استخراج‌کننده دریافت کند، اما هم اکنون بیت کوین به بزرگترین شبکه بلاک‌چینی جهان تبدیل شده است و هیچکس در جهان قدرت محاسباتی کافی برای حل عملیات پیچیده ریاضی مورد نیاز برای اعتبارسنجی موفقیت‌آمیز یک بلاک را در اختیار ندارد.

 

موضوعی که باعث شده است تا استخراج‌کنندگان توان عملیاتی خود را به اشتراک بگذارند و در نتیجه پاداش استخراج نیز در بین آن‌ها تقسیم می‌شود. این فرآیند در محیطی به نام استخر استخراج انجام می‌شود که در آن چندین ماینر قدرت دستگاه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و در نهایت هرکس با توجه به میزان محاسبات و فعالیت انجام شده پاداش دریافت می‌کند. با این حال لازم به ذکر است که استفاده از استخر استخراج اجباری نیست و استخراج‌کنندگان می‌توانند ماینینگ انفرادی را نیز انجام دهند؛ اما این نحوه فعالیت ممکن است به بودجه زیادی نیازمند باشد و هزینه‌های شما را افزایش دهد.

 

چگونه ماینینگ ارز دیجیتال را انجام دهیم؟

در بازار ارز‌های دیجیتال روش‌های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد، سرمایه‌گذاری تنها محدود به خرید و فروش یک دارایی نمی‌شود. استخراج ارز دیجیتال از جمله این فرآیند‌هاست که هم اکنون در سطح جهان به صورت گسترده انجام می‌شود و افراد با فعالیت در شبکه‌های بلاک‌چینی به کسب درآمد رسیده‌اند. اگر شما نیز می‌خواهید ماینینگ ارز دیجیتال را انجام دهید مهم است توجه داشته باشید که فرآیند استخراج ممکن است برخی پیچیدگی‌ها و هزینه‌ها را داشته باشد. در حالی که در گذشته و در سال‌های ابتدایی فعالیت بیت کوین این امکان وجود داشت تا با رایانه‌های خانگی استخراج ارز را انجام داد؛ اما امروزه معادلات ریاضی بسیار پیچیده شده و به دستگاه‌های سخت‌افزاری قدرتمندی نیاز است.

Cryptocurrency Mining چیست؟

هم اکنون گزینه‌های مختلفی در بازار وجود دارد و شما با توجه به بودجه و نیاز خود می‌توانید یک دستگاه مناسب استخراج ارز را خریداری کنید. در کشور ما فرآیند استخراج ارز دیجیتال قانونی شده است و می‌توانید پس از دریافت مجوز‌های مورد نیاز و خریداری دستگاه‌ها، مزرعه استخراج خود را راه‌اندازی کنید. فرآیند استخراج ارز دیجیتال به انرژی زیادی نیازمند است که می‌تواند هزینه‌های شما را افزایش دهد، هزینه‌هایی که در زمان کاهش قیمتی بازار نمی‌تواند جبران شود و قبل از سرمایه‌گذاری، باید به ریسک و خطرات ماینینگ ارز نیز توجه باشید.

 

جمع‌بندی

استخراج ارز‌های دیجیتال فرآیندی مهم در بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چینی است و بر بخش‌های مختلفی همانند کارمزد، سرعت انجام تراکنش و امنیت شبکه تأثیر می‌گذارد. این موضوع به حدی قابل توجه است که بسیاری از تریدر‌ها در هنگام خرید و فروش ارز‌های دیجیتال مانند بیت کوین، فعالیت استخراج‌کنندگان را زیر نظر می‌گیرند تا روند‌های قیمتی و نوسانات را پیش‌بینی کنند. استخراج ارز علاوه بر فواید خود برای شبکه بلاک‌چینی، فرصت‌های جذابی برای سرمایه‌گذاری و کسب درآمد در بازار ارز‌های دیجیتال فراهم کرده است و شما نیز می‌توانید با تهیه دستگاه‌های سخت‌افزاری ماینر، استخراج ارز دیجیتال و کسب درآمد را آغاز کنید. فراموش نکنید استخراج ارز ریسک‌های خود را نیز دارد و باید قبل از سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه استخراج، شرایط بازار و ریسک‌های پیرامون فرآیند استخراج ارز دیجیتال را بررسی کنید.

 

منبع :

https://wallex.ir/blog/crypto-mining/

https://www.coinbase.com/learn/crypto-basics/what-is-mining

جدیدترین مطالب