آسیب های تجاوز جنسی در زنان

آسیب های تجاوز جنسی در زنان

زنان قشری آسیب پذیر در جامعه هستند که درصد بالایی از تجاوز های جنسی روی این قشر از جامعه صورت می گیرد. تجاوز جنسی در فرد آسیب های جبران ناپذیری را ایجاد می کند که به راحتی قابل حل نیستند. با توجه به اینکه در برخی از جوامع، فرهنگ‌ها و خانواده‌ها ممکن است افرادی که به آن‌ها تجاوز شده، از سوی اطرافیان سرزنش و حتی از سوی همسر، خانواده و اطرافیان طرد شوند، این امر باعث می‌شود افراد دچار آسیب‌های شدیدتر شوند و حتی در مواردی مورد سوءاستفاده‌های جنسی توسط اطرافیان گشته و این چرخه برای آن‌ها تا مدت‌ها تکرار شود.

 

یک روان‌پزشک با هشدار اینکه آسیب‌های ناشی از تجاوز جنسی می‌توانند بسیار بحرانی و دردناک باشند، گفت: «اضطراب، افسردگی و مشکلات خلقی، انزوا و گوشه‌گیری و ترس از حضور در جامعه، افت شدید عملکرد فردی در حیطه‌های گوناگون زندگی اجتماعی، تحصیلی، شغلی و خانوادگی از آسیب‌های ناشی از تجاوز جنسی است که تاثیرات سوئی بر عملکرد فرد و زندگی روزمره وی دارد.»

 

دکتر غلامحسین قائدی اظهار داشت: «آسیب‌های ناشی از تجاوز جنسی ممکن است باعث شود فرد نتواند به‌خوبی کارهای روزمره خود مثل خوردن، خوابیدن و… را انجام دهد و اختلال استرس پس از سانحه یکی از شایع‌ترین و بحرانی‌ترین اختلالاتی است که این افراد به آن مبتلا می‌شوند. کابوس‌های شبانه و مشکلات خواب نیز در بین این افراد شایع است. این مشکلات در اولین ماه‌های بعد از تجاوز می‌تواند بسیار شدید و فلج‌کننده باشند و چنانچه حمایت عاطفی و اجتماعی لازم از فرد به عمل ممکن است اوضاع بدتر بشود.»

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه تجاوز جنسی طبق آمارها عمدتاً از سوی مردان صورت می‌گیرد و آمارها نشان می‌دهد ۷۰ درصد از تجاوزهای جنسی توسط افرادی صورت گرفته که آشنا بوده‌اند، افزود:

 

«افراد متجاوز ممکن است جزو افراد جامعه‌ستیز بوده و نسبت به زنان احساس خصومت بالاتر یا خشونت جنسی یا عزت نفس پایینی داشته باشند. به هر حال برخی مطالعات نشان داده افرادی متجاوز ممکن است دچار اختلالاتی در زمینه جنسی نیز باشند. نتایج مطالعات دیگری نیز نشان می‌دهد این افراد میل جنسی بالاتری دارند و عمدتاً به دلیل عدم درک درست، میل جنسی‌شان با اجبار جنسی همراه بوده است.»

 

قائدی تصریح کرد:«‌برخی از این افراد به دلیل شکست در روابط عاطفی، اقدام به تجاوز به افراد دیگر می‌کنند. برخی دیگر نیز ممکن است به دلایلی مثلاً جذابیت جنسی و ظاهری، احساس حقارت داشته باشند و به وسیله زنان تحقیر و سرزنش شده و همین مساله باعث شود به دنبال انتقام از طریق تجاوز جنسی باشند. بنابراین افرادی که احتمالاً اختلال شخصیت ضداجتماعی یا اختلال شخصیت مرزی دارند یا مردانی که دچار مشکلات جنسی یا عزت نفس پایین هستند، ممکن است بیشتر دست به تجاوز جنسی بزنند. در پاره‌ای از موارد نیز تجاوز جنسی با مسائل دیگری همراه بوده؛ مثلاً اقدام به سرقت با تجاوز جنسی یا نوع دیگری از خشونت جنسی.»

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر اینکه حمایت‌های عاطفی، خانوادگی و اجتماعی و کمک‌های تخصصی می‌تواند در کاهش سطح و شدت مشکلات بسیار کمک‌کننده باشد ولی به‌احتمال‌زیاد این افراد تا مدت‌های مدید درگیر عواقب این امر باشند، گفت:

 

«با توجه به اینکه در برخی از جوامع، فرهنگ‌ها و خانواده‌ها ممکن است افرادی که به آن‌ها تجاوز شده، از سوی اطرافیان سرزنش و حتی از سوی همسر، خانواده و اطرافیان طرد شوند، این امر باعث می‌شود افراد دچار آسیب‌های شدیدتر شوند و حتی در مواردی مورد سوءاستفاده‌های جنسی توسط اطرافیان گشته و این چرخه برای آن‌ها تا مدت‌ها تکرار شود. بنابراین نباید فراموش کنید که حمایت‌های عاطفی، خانوادگی و اجتماعی و کمک‌های تخصصی می‌تواند در کاهش سطح و شدت مشکلات بسیار کمک‌کننده باشد.»

 

 

منبع: سلامانه

 

 

جدیدترین مطالب