شب چهارم محرم برای کیست | مناسبت شب چهارم محرم

شب چهارم محرم برای کیست | مناسبت شب چهارم محرم

شب چهارم محرم برای کیست

شب چهارم محرم به نام کیست؟ مناسبت شب چهارم محرم را در این بخش از سایت سماتک توضیح خواهیم داد و در صورتی که می خواهید بدانید شب چهارم محرم برای کیست با این بخش همراه ما باشید. مناسبت شب چهارم محرم چیست باید بدانید که این شب متعلق به حر بن یزید ریاحی است که از پس از توبه به سپاه امام حسین علیه السلام پیوست و یکی از نخستین افرادی بود که در کربلا به شهادت رسید. فرزندان حضرت زینب سلام الله علیها شب چهارم محرم را به نام حر بن یزید ریاحی نامگذاری کرده اند و در روز عاشورا در جنگ با سپاه ابن زیاد به شهادت رسید. همانطور که می دانید هر شب محرم متعلق به یکی از شهدای کربلا است و شب چهارم محرم برای حر بن یزید ریاحی است که در ابتدا به درخواست ابن زیاد برای جنگ با امام حسین علیه السلام فراخوانده شده بود اما در هنگام عزیمت به سمت سپاه امام حسین علیه السلام ندای درونی شنید که سبب شد تصمیم خود را برای جنگ با حسین بن علی تغییر دهد. عبیدالله بن زیاد در روزی که از حرکت امام حسین علیه السلام به سمت کوفه آگاه شد، حر بن زیاد ریاحی را که یکی از بزرگان و رییس قبیله خود در کوفه بود را به فرماندهی سپاهی که در حدود هزار نفر جنگجوی سواره داشت منصوب کرد و برای جنگ با امام حسین ع رهسپار اردوگاه عمر بن سعد کرد. عمر که دستور داشت امام حسین را به قتل برساند در نزدیکی سپاهیان امام، اردوگاه خویش را برپا نهاد و سربازان خود را برای جنگ در دهمین روز محرم آماده می کرد. همچنین باید بدانید در واقعه کربلا علاوه بر حر بن یزید ریاحی برخی از سربازان عمر بن سعد به فرماندهی ابن زیاد، از اردوگاه عمر فرار کردند و پس از توبه کردن برای دفاع از سومین امام شیعیان با سربازان ابن زیاد جنگیدند.

 

مناسبت شب چهارم محرم

شب چهارم محرم به نام حر بن یزید ریاحی نامگذاری شده است و او در آخرین لحظات که می خواست با حسین بن علی علیه السلام وارد جنگ شود از تصمیم خود صرف نظر کرد و به بهانه آب دادن به اسب خود از اردوگاه عمر بن سعد که فرمانده سپاه ابن زیاد در کربلا بود خارج شد و به سرعت به نزد امام حسین و یاران باوفای آن حضرت رفت و با حفظ ادب و احترام در برابر پروردگار جهانیان توبه کرد و به سپاه حسین بن علی علیه السلام پیوست. به همین دلیل مناسبت شب چهارم محرم حر بن یزید ریاحی است که در واپسین لحظات از عمر خویش توبه کرد و نام خود را تاریخ کربلا به نیکی نهاد و امروز ما شیعیان به مناسبت شهادت حر بن یزید ریاحی در واقعه کربلا و در روز عاشورا، شب چهارم محرم را متعلق به او می دانیم. گفته شده است که وقتی حر از دارالاماره کوفه برای بستن راه امام حسین علیه السلام به دستور ابن زیاد راهی شد، از پشت سر چند مرتبه صدایی را شنید که می گفت: (ای حر بن یزید ریاحی مژده باد تو را بهشت) و نقل شده که به او سه مرتبه بهشت بشارت داده شده است. به مناسبت شب چهارم محرم ما شیعیان در سرزمین ایران برای حُر که جان خود را برای اسلام و انسانیت داده است و همچنین برای حضرت حسین بن علی و دیگر یاران ایشان عزاداری و تعزیه خوانی می کنیم. امام علیه السلام در لحظه شهادت حر بن یزید ریاحی به بالای سر او رفت و با یک دستمال سر او را بست و به او گفت که در تو در سرای آخرت و در نزد پروردگار جهانیان سعادتمند خواهی شد.

 

مناسبت شب چهارم محرم در این مقاله از سایت سماتک توضیح داده شد و شما عزیزان حال که متوجه شدید شب چهارم محرم برای کیست و متعلق به چه کسی است می توانید به مناسبت فرا رسیدن شب چهارم محرم، مطلب آموزش تعزیه خوانی محرم را هم بخوانید و برای امام حسین ع و هفتاد و دو تن از یاران ایشان عزاداری کنید.

 

منبع: اختصاصی بخش مذهبی سایت سماتک

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب