سفر

نیم نگاهی به گذشته

الفبا
الفبا

چرا سگ ها قبل از نشستن دور خود می‌چرخند؟

مجموعه : علمی
چرا سگ ها قبل از نشستن دور خود می‌چرخند؟

سگ ها حیوانات باهوش و زیرکی هستند و حتما دیده اید که این حیوانات در مکانی که می خواهند بشینند و یا بخوابند دور خود می چرخند. این کار به خاطر فراری دادن حشرات موذی و صاف کردن پوشش گیاهی و علف ها در آن منطقه توسط سگ ها انجام می شود.

 

چرخیدن دایره‌وار دور خود در سگ ها باعث می‌شود هم علف‌ها و پوشش گیاهی زیر خود را بخوابانند و هم حشرات و جانوران موذی را از زیر خود فراری دهند. تا به حال شده است که رفتار سگ ها را زیر نظر بگیرید؟ یکی از کارهای عجیبی که انجام می دهند این است که قبل از دراز کشیدن دور خود می چرخند، علت این کار آنها چیست؟ چرا در بین تمام سگ ها مشترک است؟

 

این گردش دایره‌وار به دور خود یادگار سگ‌های وحشی‌ است که بعدها در گذشته اهلی شدند. جانورشناسان معتقدند که این رفتار برای سگ‌های وحشی و گرگ‌ها یک حرکت کاربردی در شب بود و گاهی اوقات جان آنها را نجات می داد.

 

اجداد سگ‌ها و گرگ‌ها هزاران سال پیش در فضای باز می‌خوابیدند و برای داشتن یک جای خواب راحت بهترین کار لگد کردن و خواباندن چمن و گیاهان بود. چرخیدن دایره‌وار دور خود باعث می‌شود هم علف‌ها و پوشش گیاهی زیر خود را بخوابانند و هم حشرات و جانوران موذی را از زیر خود فراری دهند. در واقع یک جای خواب نرم و بی‌خطر درست کنند.

 

جانورشناسان یک دلیل اجتماعی هم برای این کار دارند و آن این است که سگ‌های وحشی و گرگ ها معمولا دسته‌جمعی حرکت می‌کنند و دنبال شکار می‌روند و شب‌ها آنها برای اینکه در کنار هم گرم شوند این ایجاد کردن دایره خواب یک نوع ایجاد فضای خصوصی است. آنها در کنار هم در دایره‌های کوچک که حکم تختخوابشان را دارد می‌خوابند تا هم از حرارت بدن یکدیگر گرم شوند و هم حریم خصوصی خود را داشته باشند.

زیبایی و تناسب اندام


بینی
گونه
آرایشی
زنان
کرم چربی سوز
قطره زاندروکس
سفر
نوترینو

جدیدترین مطالب

پربیننده ترین مطالب

مجله خبری

آموزش درست کردن کسرول سبزیجات رژیمی طرز تهیه میلک شیک گلابی بهترین نوشیدنی شهریور ماه آموزش کلوچه‌ های خندان و خوشمزه انواع پاستا (ماکارونی) ایتالیایی ها + تصاویر فلفل و خواص بی نظیر آن فواید ماست برای سلامتی آموزش درست کردن کیک ماست با سبزیجات معطر مقدار لازم سبزی های مختلف برای قرمه سبزی آموزش درست کردن کتلت رژیمی کدو سبز طرز تهیه نان جو رژیمی اصفهان طرز درست کردن کاکائو خرمایی آموزش درست کردن کباب چیکن ساتای