بررسی تفاوت پول فیات و ارز دیجیتال

بررسی تفاوت پول فیات و ارز دیجیتال

چند سالی است که زمزمه‌هایی از دنیای کریپتو از هر سمت به گوش می‌رسد و افراد زیادی به این حوزه علاقمند شده‌اند. با این حال اگر از دور به دنیای رمزارزها بنگرید، چندان ملموس و قابل درک نخواهد بود؛ به همین خاطر لازم است از ابتدا همه چیز را به خوبی بررسی کنید. با توجه به تحولات عظیمی که در حوزه‌های مختلف رخ می‌دهد، دنیای اقتصاد نیز دائماً دچار تغییراتی می‌شود که سبب پیدایش پدیده‌های جدید خواهند شد. به عنوان مثال ظهور بیت کوین در سال‌های آخر نخستین دهه قرن ۲۱، یکی از پدیده‌هایی بود که چندین سال بعد، ارزش آن به خوبی مشخص شد. با این تفسیر، به نظر می‌رسد کاربرد ارزهای دیجیتال تا چند سال آینده به اوج خود می‌رسد و به همین خاطر آشنایی با آن‌ها ضروری است. به همین بهانه تصمیم گرفتیم تا این مطلب را به یکی از اساسی‌ترین مفاهیم در دنیای ارزهای دیجیتال اختصاص دهیم و شما را با تفاوت‌های میان رمزارزها و پول فیات آشنا کنیم. همراه ما بمانید.

ارز دیجیتال چیست

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که والکس اشاره کرده است، پیش از آن که به بررسی تفاوت میان پول فیات و ارزهای دیجیتال بپردازیم، بهتر است با ارز دیجیتال آشنا شوید. ارز دیجیتال اصطلاحی است که برای کریپتوکارنسی به کار می‌‌رود. برای فهم اینکه اصطلاح ارز دیجیتال چیست، باید اول از همه بدانیم  ارز دیجیتال یک نوع پول مجازی است که از طریق رمزنگاری حفاظت می‌شود و خرج کردن اشتباه یا تقلب در آن را تقریباً غیرممکن است. از رمزنگاری علاوه بر ایمن سازی و تأیید تراکنش‌ها، برای کنترل ایجاد واحدهای جدید انواع ارز دیجیتال نیز استفاده می‌شود. این ارزهای رمزنگاری شده خاص در واقع همان رمزارزها هستند که به طور کلی به ارز دیجیتال شهرت پیدا کرده‌اند. اما اساس ارز دیجیتال چیست؟ بسیاری از ارزهای دیجیتال بر اساس فناوری بلاکچین ساخته شده‌اند، که یک دفتر کل توزیع شده از تراکنش‌هاست که توسط یک شبکه توزیع شده از کامپیوترها نگهداری و اجرا می‌شود.

 

عصر جدید با ارزهای دیجیتال

همان طور که می‌دانید در دو دهه گذشته استفاده از کارت‌های بانکی به جای پول نقد رواج زیادی پیدا کرده‌اند و این روزها به جز در مواقع خاص، دیگر از پول نقد استفاده نمی‌شود. این مسئله خود پیشرفتی در دنیای ارزها بود که سبب ورود به مرحله جدیدی شد. کمی بعد یک تکنولوژی پیشرفته، ارزهایی را به بازار ارائه کرد که به کلی با پول نقد و کارت‌های اعتباری تفاوت داشتند. بیت کوین، پادشاه ارزهای دیجیتال، به عنوان نخستین رمزارز پا به دنیای حقیقی گذاشت. ارزهای دیجیتال در واقع هیچ حالت فیزیکی‌ای ندارند و بر اساس سیستم‌های رمزنگاری پیچیده‌ای ساخته می‌شوند. هر ارز دیجیتال رمزها و کدهای مخصوص خود را دارد که بر بستر بلاکچین شکل گرفته‌اند. بلاکچین، سیستمی برای پردازش، ذخیره اطلاعات و کدهای هر ارز دیجیتال است.

 

اگر چه در ابتدای راه این تفاوت قابل درک نبود و پذیرش آن به سرعت اتفاق نیفتاد، اما پس از مدتی تمام دنیا اهمیت ارز دیجیتال را به خوبی درک کردند. جالب است بدانید بیت کوین که بیشترین قیمت ارزهای دیجیتال را دارد، در ابتدای ظهور به تقریب، ارزشی برابر صفر داشته است.

 

نکته دیگر درباره رمزارزها این است که خرید ارز دیجیتال باید با یک کیف پول ارز دیجیتال انجام شود. در این حالت شما یک کیف پول مخصوص خواهید داشت که کدهای مربوط به بلاکچین ارزهای خریداری شده در آن ثبت می‌شوند و به این ترتیب، شما مالک آن‌ها خواهید بود. خرید و فروش ارزهای دیجیتال یکی از راهکارهای کسب درآمد است که در سال‌های اخیر سوددهی زیادی داشته است.

بررسی تفاوت پول فیات و ارز دیجیتال

اصلی‌ترین تفاوت‌های ارز دیجیتال با پول فیات در چیست؟

اگر چه شباهت‌هایی میان ارز دیجیتال و پول فیات وجود دارد، اما تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز در این بین دیده می‌شود که باید به آن‌ها توجه داشت. چند مورد از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو مورد را در ادامه بررسی کرده‌ایم.

 

تمرکز

ارزهای سنتی یا همان پول فیات توسط دولت‌ها کنترل می‌شوند و تمام تراکنش‌ها تحت نظر مراکز مشخصی انجام خواهند شد؛ چنین چیزی تمرکز نامیده می‌شود. این در حالی است که ارز دیجیتال به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند؛ به این معنا که وابسته به دولت، سازمان، نهاد و ارگان خاصی نیست و افراد می‌توانند به صورت مستقل در پلتفرم‌هایی خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام دهند.

 

پردازش تراکنش

همان طور که گفته شد پردازش تراکنش‌ها در خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط گروه خاصی انجام نمی‌شود و پلتفرم‌ها به صورت اتوماتیک این کار را انجام خواهند داد. همچنین نیاز به تأییدیه از طرف نهاد خاصی ندارید.

 

امنیت

از آنجا که اغلب ارزهای دیجیتال را به صورت همتا به همتا و از طریق سیستم بلاکچین مبادله می‌کنند، امنیت آن‌ها بسیار بالاست. به طور کلی سیستم رمزنگاری بلاکچین در هر حوزه‌ای می‌تواند سبب افزایش سطح امنیت شود و کریپتو نیز یکی از همین حوزه‌ها است.

 

عرضه

عرضه ارزهای سنتی به صورت نامحدود انجام می‌شود و بانک‌های مرکزی به دستور دولت‌ها می‌توانند تا بی‌نهایت اسکناس چاپ کنند. این درحالی است که اغلب اعضای خانواده ارز دیجیتال عرضه محدودی دارند. اگر چه برای برخی از توکن‌ها و‌ کوین‌ها سقف عرضه ارائه نشده است، اما اغلب آن‌ها محدودیتی در این زمینه دارند.

 

نوسانات

نوسان قیمت ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای سنتی بسیار بیشتر است. به عنوان مثال با نگاهی به تاریخ خواهید دید که قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در عرض یک ماه به بیش از ده برابر رسید و سپس پنجاه درصد سقوط کرد. چنین چیزی به معنای نوسان قابل‌توجه در این بازار است. البته استیبل کوین‌ها در تلاش‌اند تا از شدت این نوسانات بکاهند.

 

حریم خصوصی

در نقل و انتقال رمزارزها اطلاعات خریدار و فروشنده ناشناس می‌ماند و به این دلیل حریم خصوصی رعایت می‌شود. در حالی که در انتقال ارزهای سنتی چنین چیزی صدق نمی‌کند و اطلاعات طرفین کاملاً در دسترس است. از سوی دیگر تراکنش‌های ارزهای سنتی قابل پیگیری هستند؛ اما در دنیای کریپتو این طور نیست.

 

مزایای ارزهای دیجیتال در مقایسه با پول سنتی

خرید ارز دیجیتال در مقایسه با ارزهای سنتی مزایایی دارد که همین مزایا توانسته‌اند محبوبیت و مقبولیت رمزارزها را تا این اندازه افزایش دهند. چند مورد از آن‌ها را در ادامه نام برده‌ایم:

 

• ارزهای دیجیتال محدودیت مکانی و جغرافیایی را از بین برده‌اند. شما می‌توانید به آسانی و در عرض چند دقیقه مقدار قابل‌توجهی رمزارز را به نقاط دور بفرستید.

• برای انتقال ارزهای دیجیتال برخلاف ارزهای سنتی محدود به ساعات اداری بانک‌ها نیستید.

• ارزهای دیجیتال را می‌توانید به آسانی در یک کیف پول مجازی نگهداری کنید.

• قابلیت درآمدزایی از رمزارزها به کمک تریدینگ یکی از ویژگی‌های دنیای کریپتو است.

• هزینه تراکنش‌ها در خرید و فروش ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای سنتی کمتر است و این، به دلیل حذف واسطه‌هاست.

 

با این حال ارزهای دیجیتال با وجود آن که معاملات امنی دارند، اما از نظر امنیت در مقایسه با ارزهای فیات کاستی‌هایی خواهند داشت. این مسئله می‌تواند به سبب دیجیتال بودن و همچنین عدم قابلیت پیگری توسط نهاد مشخصی باشد.

بررسی تفاوت پول فیات و ارز دیجیتال

کلام آخر

برای آن که به دنیای ارز دیجیتال وارد شوید، هیچ چیز به اندازه اطلاعات درست و موثق برایتان حیاتی نیست. مادامی که اطلاعات درستی نداشته باشید، اقدام به خرید ارز دیجیتال جز ضرر و زیان چیزی به همراه نخواهد داشت؛ بنابراین بهتر است ضمن مطالعه مستمر، برای ورود به خرید و فروش رمزارزها اقدام کنید.

 

منبع:

https://www.indiainfoline.com/knowledge-center/currency/difference-between-federal-currency-and-cryptocurrency

جدیدترین مطالب