روش های پیشگیری و درمان جوش در سن بالا

روش های پیشگیری و درمان جوش در سن بالا

آیا فکر می کنید افراد فقط در دوران بلوغ جوش می زنند؟ خیر!  متأسفانه ممکن است در سنین بالاتر نیز به این جوش های مزاحم دچار شوید.

 

اما چه چیزی محرک جوش در سن بالا می باشد؟ ما تمام علل و درمان های احتمالی را فهرست بندی کرده ایم. جوش، یک بیماری پوستی مزمن است که عمدتاً در دوران بلوغ رخ می دهد. گرچه، تعداد بزرگسالانی که دچار جوش می شوند، روز به روز در حال افزایش است. جوش مقاوم، ادامه یا عود نوعی بیماری پوستی است که از دوران بلوغ تا رسیدن به بزرگسالی رخ می دهد.

روش های پیشگیری و درمان جوش در سن بالا

این شرایط همچنین می تواند از سن 25 سالگی به بعد رخ دهد، حتی اگر قبلاً جوش نداشته باشید. این شرایط پوستی در زنان شایع تر است و با التهاب، تغییر در رنگدانه پوستی و جای جوش همراه است. این جوش ها معمولاً روی پوست صورت، به ویژه در قسمت پایین فک ظاهر می شوند. گرچه، گاهی اوقات ما جوش ها را در ناحیه پایین فک و در برخی موارد روی قفسه سینه مشاهده می کنیم.

 

علل جوش در زنان بزرگسال

علل جوش در زنان بزرگسال بسیار پیچیده است و به طور دقیق مشخص نیست. این شرایط بر اثر تداخل در تولید بیش از حد سبوم، تجمع سلول های پوستی مرده در غدد چربی و وجود باکتری های جوش رخ می دهد. هورمون ها، استعداد ژنتیکی، مصرف لوازم آرایشی، دارو، تنباکو و استرس مزمن نیز نقش زیادی ایفا می کنند. همچنین در تحقیقات زیادی نشان داده شده است که سد دفاعی پوست اغلب آسیب می بیند و باعث می شود عوامل خارجی تأثیر بیشتری داشته باشند. همچنین، غذاهایی با بار گلیسمی بالا، لبنیات و افزایش انسولین می تواند موجب افزایش تولید سبوم می شود.

 

هورمون ها

هورمون ها اغلب تأثیر زیادی روی جوش در زنان دارند. در حقیقت، هورمون های مردانه ی آندروژنیک رشد غدد چربی و تولید چربی را تحریک می کنند. اما هورمون های استروژنیک زنانه تأثیر مخالفی دارند. یعنی ترشح آندروژن ها را مهار می کنند و ژن های دخیل در رشد غدد چربی را تعدیل می کنند و از عملکرد آنها جلوگیری می کنند. بنابراین، فعالیت غدد چربی به نسبت استروژن/آندروژن بستگی دارد.

 

لوازم آرایشی و بهداشتی

برای بهبود شرایط پوستی و بازیابی سد دفاعی پوست، مراقبت از پوست با لوازم بهداشتی حاوی مواد فعالی مانند رتینول، نیاسینامید، گلیکولیک و سالیسیلیک اسید به شما توصیه می شود.

 

پاکسازی

استفاده از یک شوینده ی خوب برای پاکسازی صورت در صبح و عصر ضروری است. پس یک شوینده ی مناسب برای پوست خود پیدا کنید.

 

آنتی اکسیدان ها (روز)

حفاظت پوست در برابر عوامل خارجی و همچنین بازیابی سد دفاعی پوست و کاهش التهاب از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

آبرسانی (روز و شب)

آبرسانی پوست برای قوی ماندن سد دفاعی پوست بسیار مهم است. علاوه بر این، این کار التهاب را خشک می کند.

 

لایه برداری

برای تخلیه صحیح چربی های پوست، لایه برداری یک روش استاندارد جهت جلوگیری از انسداد غدد چربی و ایجاد جوش است. با لایه برداری، سلولهای پوستی مرده و آلودگی ها به طور سطحی از روی پوست برداشته می شوند، از التهاب پیشگیری می شود و پوست شروع به بازسازی خود می کند. این کار به پوست ظاهری سالم تر، صاف تر و نرمتر می دهد.

 

روش های درمان جوش

روش های پیشگیری و درمان جوش در سن بالا

برای درمان جوش و آکنه و کمک به ترمیم پوست می توان از ماسک های لایه بردار استفاده کرد. این ماسک ها پوست را تقویت می کنند و مانع از تولید چربی می شوند. با استفاده از این ماسک ها، علاوه بر لایه برداری، پاکسازی عمیق آلودگی های پوست نیز انجام می شود.

 

میکرونیدلینگ و لیزر جای جوش ها

زمانی که جوش فعال از بین می رود، اغلب اوقات بقایایی از جوش را روی پوست مشاهده می کنید. جای جوش به صورت نقاط قرمز، قهوه ای و یا زخم دیده می شود و باعث می شود بافت پوست ناهموار به نظر برسد. برای درمان اسکار آکنه می توان از روش میکرونیدلینگ با امواج رادیوفرکانسی برای بهبود بافت پوست استفاده کرد. این کار بافت پوست را تصفیه می کند و آن را صاف تر می کند. همچنین، لک های قرمز و قهوه ای نیز با لیزر قابل درمان هستند.

 

جوش یا روزاسه

برخی از بزرگسالان علاوه بر جوش، دچار قرمزی پوست می شوند. اغلب اوقات این شرایط به طور ویژه در افرادی با پوست روشن رخ می دهد که روزاسه نامیده می شود. شروع روزاسه معمولاً در سی سالگی رخ می دهد. این شرایط گاهی اوقات شبیه به جوش است و تشخیص آن سخت می تواند سخت باشد. چندین محرک می توانند موجب بروز روزاسه شوند که می تواند شرایط پوستی را بدتر کند. این عوامل شامل گرما، نور خورشید، غذاهای تند و ادویه دار یا استفاده ی نادرست از محصولات پوستی می شوند. روزاسه معمولاً در گونه ها، بینی، چانه و پیشانی شایع تر است.

 

بهترین دکتر برای درمان جوش صورت در تهران

آیا به دنبال بهترین دکتر برای درمان جوش صورت در تهران هستید؟ دکتر نابت تاجمیر ریاحی، با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه پوست، مو و زیبایی، گزینه‌ای برجسته برای این مهم به شمار می‌روند. با بهره‌گیری از آخرین و مؤثرترین روش‌های درمانی، دکتر ریاحی به شما کمک می‌کند تا پوستی صاف و بدون جوش داشته باشید. نه تنها به عنوان یک متخصص معتبر، بلکه به عنوان یک پژوهشگر برجسته، ایشان مقالات متعددی در انجمن‌های علمی بین‌المللی منتشر کرده‌اند. اگر به دنبال نتایجی ماندگار و رضایت‌بخش هستید، دکتر ریاحی در تهران، انتخابی ایده‌آل برای شما خواهند بود.

جدیدترین مطالب