لاغری

لاغری

hpv

hpv

آموزش اصولی حرف زدن با شوهر (ویژه خانمها)

آموزش اصولی حرف زدن با شوهر (ویژه خانمها)

در این مطلب از بخش همسرداری سماتک آموزش اصولی حرف زدن با شوهرتان را برای شما خانمهای عزیز بیان می کنیم. صحبت کردن با مردان و آقایان نیازمند یک سری اصول است که باید زنان و دختران این اصول مهم را فرا گیرند.

 

اغلب خانمها وقتی در مورد همسرشان صحبت میکنند گویی در خصوص نوع دیگری از انسان صحبت می‌کنند که هیچ شباهتی به آنها ندارد و نکته جالب اینجاست که اگر چند خانم در خصوص روحیات و رفتار مردها صحبت کنند قطعا شنونده مرد، موجود خارق‌العاده‌ای را می‌تواند تصور کند که این خانمها به سختی و به اجبار با او ارتباط برقرار می‌کنند، غافل از اینکه این توضیحات در خصوص شریک زندگی اصلا صحیح نیست یا دست کم ضعف خانم‌ها را در برقراری ارتباط با همسرشان به اثبات می‌رساند.

 

نکاتی مهم در مراوده و حرف زدن با شوهر:

1. کلماتی مثل «تو» و «چرا» مردها را وارد وضعیت تدافعی می‌کند. مردها طبیعتا اهل رقابت هستند بنابراین ممکن است وقتی احساس چالش کنند با شما مبارزه کنند. بهتر است شکوه‌ها را به درخواست تبدیل کنید. سعی کنید با «دوستت دارم وقتی که …» یا «خیلی خوشحال می‌شوم وقتی که …» شروع کنید . همین کار به تنهایی باعث می‌شود او به حرف شما گوش کند.

 

2. مردها هنگامي بهتر ارتباط برقرار مي‌كنند كه بتوانند روي مكالمه خود با شما تمركز كنند. در واقع آنها هنگامي احساس عملكرد بهتري دارند كه از قبل حدود مكالمه را بشناسند و اطلاعات كافي را در دست داشته باشند. به اين ترتيب، احساس مي‌كنند روي هر مورد رفتاري كنترل كافي دارند.به همين دليل نيازمندند هنگام صحبت و  گفت‌وگو با شما تمركز كافي داشته باشند. آنان دوست دارند، بدانند هدف از اين صحبت چيست و اينكه از آن چه مي‌خواهيد. اين باعث مي‌شود هنگامي كه با شما صحبت مي‌كنند، بدانند چه كار مي‌كنند.

 

3. با همسر خود هدف‌دار صحبت کنید چون آقایان وقتی با یکدیگر صحبت می‌کنند در طول زمان صحبت خود از مقدمه و نکات اصلی و در پایان از نتیجه‌گیری استفاده می‌کنند و کم اتفاق می‌افتد که بدون هدف شروع به صحبت کنند. در ارتباط کلامی آقایان، معمولا از این شاخه به شاخه دیگر پریدن کم دیده می‌شود؛ لذا به خانم‌ها پیشنهاد می‌کنم که قبل از صحبت با همسرتان یک مکالمه عادی و هدف‌دار را تمرین کنید تا همسر شما بتواند نتیجه صحبت کردن با شما را حدس بزند.

 

4. زن‌ها «فرايندمدار» هستند و بايد حتما به نتيجه‌اي برسند و اصلا ناراحت نمي‌شوند اگر ندانند راجع به چه موضوعي مي‌خواهند صحبت كنند يا كه هدف از صحبت چيست. 2زن مي‌توانند به راحتي بنشينند و بگويند: «بيا با هم حرف بزنيم». آنها از فرايند ابراز كردن خودشان لذت مي‌برند اما از نظر بسياري از مردها، اين فقدان ساختار، بسيار نگران‌كننده و آزاردهنده است.

 

5. درخواست‌هاي ما زن‌ها  در بسیاری موارد واضح نبوده و حتی می‌توان گفت گنگ و مبهم هم هستند. به عنوان مثال مي‌گوييم: بيا با هم درباره خانواده​ات حرف بزنیم / علی، فكر مي‌كنم ما بايد راجع به رابطه‌مان صحبت كنيم/ بيا كمك كن، ببينم در مورد شغلم بايد چه كار كنم.چنين در خواست‌هايي بسيار گنگ و مبهم هستند و حالت‌هاي متفاوتي را مي‌توان براي مفهوم آنها در نظر گرفت. اين درخواست، هيچ جهت خاصي را به همسر شما ارائه نمي‌دهد، اين حالت مردها را معذب مي‌كند. گويي كه بايد حتما آنچه را كه از آنها مي‌خواهيد (و نمي‌دانند چيست) به شما بدهند و بايد هم درك كنند خواسته واقعي شما چيست و آن را نيز برآورده كنند! در اينگونه موارد، مرد احساس مي‌كند، روي هيچ موردي كنترل ندارد و احساس اجبار و فشار مي‌كند اما قوانين بازي را هم نمي‌داند و اين برايش ناامني و عدم اطمينان به وجود مي‌آورد؛ اما زن‌ها اين مشكل را ندارند.

 

6. ممكن است همسرتان علاقه‌اي به تعقيب اين نوع گفت‌وگوها از خود نشان ندهد؛ ممكن است در مقابل صحبت كردن با شما، از خود مقاومت نشان دهد؛ ممكن است در تلاش براي منصرف كردن شما از ادامه مكالمه، با شما مشاجره كند؛حتی اين امكان وجود دارد كه صحبت كردن با شما را مرتبا به تعويق بيندازد، البته گاهی اوقات هم ممكن است چنين فكر كند كه «حواس پرت» هستيد و نمي‌دانيد چه مي‌خواهيد بگوييد و زياد جدي به صحبت‌هايتان گوش ندهد. اغلب آقایان از اینکه ندانند گوینده به چه منظوری در حال صحبت کردن است عصبی می‌شوند. با همسر خود صریح و روشن صحبت کنید چون همسر شما یک مرد است و آقایان از صریح صحبت کردن و عدم پیچیدگی در کلام لذت می‌برند و در تمام طول مدت صحبت خود با دیگر آقایان و حتی با خانم‌ها این انتظار را دارند که هیچ حرفی را در حالت کنایه و اشاره نشنوند و این دقیقا برخلاف روش خانم‌هاست که در صحبت کردن معمولا از اشارات استفاده می‌کنند. لذا باید توجه داشت که اگر می‌خواهید از صحبت کردن با همسر خود نتیجه مطلوبی به دست آورید، سعی کنید مطلب خود را واضح و روشن به او بگویید.

 

7. دقت کنید اگر همسر شما در حال رانندگی بوده و ضبط ماشین هم روشن باشد، به محض اینکه شما شروع به صحبت کنید او صدای ضبط را کم می‌کند. این نکته و بسیاری از مثال‌های دیگر بیان‌کننده آن است که آقایان در یک لحظه فقط یک کار را می‌توانند درست انجام دهند؛ برخلاف خانم‌ها که هم صحبت می‌کنند و هم گوش می‌کنند.

 

8. هرگز صحبت‌های همسر خود را قطع نکنید، چون مردها تفاوت‌های بسیاری با خانم‌ها دارند و یکی از تفاوت‌ها این است که در یک لحظه فقط می‌توانند یک کار را انجام دهند. پس وقتی یک مرد در حال صحبت است فقط می‌تواند صحبت کند و نمی‌تواند حرف‌های شما را گوش دهد.

 

جدیدترین مطالب