حکم دوچرخه سواری بانوان – حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری

حکم دوچرخه سواری بانوان – حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری

حکم دوچرخه سواری بانوان

یکی از سوالات برخی خانم ها این است که حکم دوچرخه سواری بانوان از نظر آیت الله خامنه ای و دیگر مراجع تقلید چیست؟! بطور کلی دوچرخه سواری برای خانم ها در ملاعام و در مقابل چشم نامحرم گناه دارد و جایز نیست و باید ترک شود. چرا دوچرخه سواری بانوان حرام است؟ با ما همراه باشید.

 

حکم دوچرخه سواری بانوان امام خامنه ای

دوچرخه سواری زنان در مجامع عمومی و در منظر نامحرم موجب جلب نظر مردان و در معرض فتنه و به فساد کشیده شدن اجتماع و منافی با عفت بانوان است و لازم است ترک شود و در صورتی که در منظر نامحرم نباشد فی نفسه اشکال ندارد.

 

در صورتی که دوچرخه سواری بانوان به‌ گونه‌ای نباشد که جلب نظر نامحرم شود یا مفسده‌ای به آن مترتب نباشد جایز است، بنابراین باید شخص توجه کند که در چه شرایطی اقدام به دوچرخه سواری می‌ کند و این کار چه صورتی دارد. اگر نکات گفته شده رعایت شود، جایز است.

 

طبق نظر مقام معظم رهبری دوچرخه سواری بانوان در مجامع عمومی و در جایی که در معرض دید نامحرم باشد، حرام است. خانم‌ها باید از هر کارى که موجب جلب توجه نامحرم مى‌ شود، اجتناب نمایند.

حکم دوچرخه سواری بانوان - حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری

چرا دوچرخه سواری بانوان حرام است

سخنان مقام معظم رهبری در مورد دوچرخه سواری زنان و اینکه چرا انجام این کار جایز نیست را در ادامه بخوانید:

 

«…فرض کنید که شما، ورزش دوچرخه سواری را ترویج کنید، بعد دخترها و بانوان در خیابان های تهران دوچرخه سواری کنند! بدیهی است این کار، مناسب نیست. …دختر تهرانی که در خیابان می‌آید و دوچرخه سواری می کند، مثل دختر چینی نیست. در زمان مائو که شما به چین می رفتید یا حتی بعد از او هم که ما دیده بودیم، اصلاً نمی شد فهمید که این دختر است یا پسر! می دانید چینی ها به گونه‌ای هستند که درست نمی شود تشخیص داد این، زن است یا مرد! لباس آنها هم یک جور بود! آن، اصلاً تبرّج نیست؛ امّا این دخترِ شلوار تنگ و لباس چسبان پوشیده، وقتی سوار یک دوچرخه تشریفاتی هم بشود و در خیابان بیاید، این تبرّج است!”»

 

نظر مراجع تقلید درباره دوچرخه سواری بانوان

در ادامه نظر مراجع تقلید درباره دوچرخه سواری بانوان را مرور خواهیم کرد:

 

آیت الله مکارم شیرازی:

دوچرخه سواری بانوان در محیط های مخصوص بانوان اشکالی ندارد. مشروط بر اینکه سبب ضرر و زیانی نگردد.

 

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی بر مؤمن واجب است از خطر و مفسده احتمالی بپرهیزد و خانم ها نباید در مقابل چشم نامحرم به دوچرخه سواری بپردازند.

 

بنابراین اگر کسی احساس کند در صورت دوچرخه سواری یا هر کار دیگری ضرری به او وارد می‌شود یا احتمال رخ دادن گناه بالاست باید خودداری کند.

 

با توجّه به پیامدهاى سوئى که این گونه امور دارد، لازم است از آن پرهیز شود. و به وسوسه‌هایى که این و آن مى‌کنند توجّه نکنند.

 

آیت الله صافی گلپایگانی:

دوچرخه سواری برای بانوان در منظر نامحرم حتی اگر با حجاب شرعی باشد دور از شخصیت زن مسلمان و متدینه است. اجرای این گونه برنامه‌های خلاف عفت و غیرت و سنن و تعالیم اسلامی به اسم ورزش در اماکن و معابر عمومی علاوه بر آن که نمایش و جلوه دادن مفاتن بدن بانوان به مردان اجنبی است، مستلزم ترویج فحشاء و منکرات و مفاسد عظیمه است و تماشای این برنامه‌ها و تشویق و ترغیب به آنها حرام است.

 

خداوند متعال جامعه اسلامی ما را که در عصر حاضر پرچم اسلام و حاکمیت احکام اسلام را در دنیا به اهتزاز در آورده و مسلمانان را سربلند و عزیز قرار داده از این گونه خطرات که موجب تشویش اذهان و خدشه‌دار شدن شخصیت اسلامی ما است حفظ فرماید.

 

هر چیزی که موجب تهییج قوای شهوی غیر زوج باشد و نیز هر چیزی که مفسده‌ای بر ‌آن مرتب شود حرام است و لازم نیست برای هر چیزی روایت خاصی داشته باشیم. بسیاری از فروع مندرج در قواعد کلی است و حکمش از آن استفاده می‌شود. ورزش‌هایی نظیر دوچرخه سواری در اسلام نه مطلقاً مجاز و بی‌ضابطه و بی‌برنامه و دستور است و نه مطلقاً ممنوع و محذور است.

 

بعضی از برنامه‌های ورزشی که حتی مردان انجام می‌دهند غیرمشروع و حرام است. سایر برنامه‌ها نیز باید برای همان ورزش و تندرستی و فواید جسمانی و معقول آن و شادابی جسم و نشاط روح و رفع خستگی انجام شود و از مظاهر و روش‌هایی که موجب تحریک غرایز حیوانی و بدآموزی های مختلف و ترویج بی‌شرمی و بی‌حیایی می‌شود اجتناب شود. خلاصه، حدود و تعلیمات اخلاقی و اساسی شرعی و عقلی را رعایت نمایند و این شرایط در مسابقات و در پخش و ارائه آنها همه باید رعایت شود.

 

بسیار کار ظریف و دقیقی است و دست‌اندرکاران آن باید افراد مجرب، آزموده و متعهد و وارد به مسائل روانی باشند و چنان نکنند که با این وسائل کنونی همه جوانان و نوجوانان را سرگرم چیزی به اسم ورزش نمایند و آنها را از کار و تلاش و تحصیل باز بدارند و همه تعریف ها و تمجیدها را نثار ورزشکاران بنمایند که کشور در مسیر ورزش قرار بگیرد و در مسائل دیگر گرفتار افت و تنزل و انحطاط گردد مسلما ً اگر مسائل ورزش هم خارج از اعتدال مطرح باشد برای مملکت مضرّ است.

 

ورزش باید باشد اما مسائل دیگر مانند علم و صنعت، و بالاتر اخلاق و ایمان نباید ضعیف شود. و اگر ورزش لازم و نافع است و تربیت بدن مهم است بیماری ورزش گرایی و بیماری مسابقات ورزشی خطرناکتر است.

 

اما ورزش بانوان اگر در خانه یا مدرسه و در شرایط مصون از فتنه و نگاه نامحرم صرفاً برای ورزش و منافع بدنی آن باشد جایز است و تعلیم و تعلم آن هم در مدت کوتاهی فراهم می‌شود. اما برگزاری مسابقات ورزشی بانوان و ورزش هایی که صرفاً جنبه نمایشی و سنت‌شکنی دارد غیر از ابتذال برای زنان نتیجه‌ای ندارد و این سبکی را که بعضی به تقلید از اجانب و کفار و هم‌آهنگی با آنها و حتی شرکت در مسابقات با آنها ترویج می‌نمایند همه فتنه‌زا و فسادانگیز است و مظهر جالب غرب‌زدگی، همین تبلیغات و ترویجات و تشویقاتی است که از زنان به اصطلاح ورزشکار می‌شود که از آنها هم قهرمان بسازند.

 

در زیر این ترویج ها مطالب دیگر و مطالب فسادانگیز دارند و شخصیت اسلامی زن و التزام و پای‌بندی او را به چادر و عفت و حجاب و پارسایی و پاکدامنی و ترک اختلاط با مردان اجنبی را هدف قرار داده‌اند.

 

بسیاری از این مسابقات برای مردها نیز امتیاز و ارزش نیست و بازیگری صرف است. به هر حال باید زن و مرد مسلمان بهوش باشند که در دام ها و شبکاتی که با نام های جالب و فریبنده در راهشان می‌اندازند گرفتار نشوند. بعضی از اینها که از ورزش ترویج می‌کنند همانند اینکه از موسیقی و نوازندگی و رقص و اختلاط زن و مرد و دوچرخه سواری بانوان و پوشیدن لباس های تنگ و ترک التزام به پوشش چادر ترویج می‌کنند هدف آنها مطلب دیگر و وارد کردن بانوان در مفاسد دیگر است.

 

ای بسا ابلیس آدم رو که هست / پس به هر دستی نباید داد دست

ای بسا غول بیابانی که راه / عرضه می‌دارد و لیکن سوی چاه

 

اگر بانوان با ایمان و مردان مؤمن، هوشیار و بیدار نباشند و خدای نخواسته به این صداهای ناهنجار جواب مثبت بدهند، صبح می‌کنیم در حالی که همه عزت های اسلامی و استقلال اسلامی و هویت اسلامی خود را از دست داده و از سعادت دنیا و عقبی، محروم شده باشیم که البته با غیرت و استقامت و آگاهی و بصیرتی که الحمدلله زن و مرد مسلمان ما از خود نشان داده‌اند، بحول و قوه الهی شاهد چنین روزهای ذلّت‌بار نخواهیم بود.

حکم دوچرخه سواری بانوان - حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری

حضرت آیت الله سیستانی:

اگر عادتاً تحریک آمیز باشد جایز نیست.

دوچرخه سواری زنان اگر در معرض دید نامحرم باشد و وضع او تحریک کننده باشد جایز نیست.

اگر عادتاً تحریک آمیز باشد جایز نیست.

 

آیت لله بهجت:

هر چه زمینه ساز فساد است، حرام است.

 

آیت الله سبحانی تبریزی:

موتور و دوچرخه سوارى زنان زمینه ساز گسترش گناه در جامعه است، از آن اجتناب شود.

 

آیت الله نوری همدانی:

باید طبق مقررات کشور عمل شود.

 

قانون دوچرخه سواری بانوان

طبق ماده «۲» قانون مجازات اسلامی، هر فعل یا ترک فعلی که برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می‌شود و هیچ قانونی مبنی ‌بر ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان وجود ندارد. همچنین نظریه شماره ۷/۵۱۵۲ مورخ ۵/۶/۷۹اداره حقوقی قوه‌قضائیه در این‌باره آورده است: «با توجه به اصل قانونی‌ بودن جرایم و مجازات‌ها، چون جهت استفاده از کراوات، دوچرخه سواری دختران در خیابان‌های اصلی و نحوه اصلاح موی سر پسران در قوانین موضوعه و مدونه مجازاتی درنظر گرفته نشده است، لذا اعمال مذکور، قانونا جرم تلقی نمی‌شود.»

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب