معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

این دره از درون پارک ملی تندوره به پیش می‌رود و بعد از حدود 12 کیلومتر دو آب سرد شمخال و کمی گرمتر دره دیگری با نام دره دُر بادام به هم می‌رسند.
دره شمخال با شيبی ملايم که از روستایی با همین نام در 80 کیلومتری شمال قوچان دراستان خراسان رضویو 5 کیلومتری مرز ترکمنستان آغاز می‌شود. چشمه‌سارهاي متعدد، آبشارهاي زيبا، درختان سر به فلک کشيده، جريان آب زلال، دیواره‌های عظیم و پر صلابت صخره‌ای تنها بخشی از جذابیت‌های دره است. دالان‌ها، حمام‌ها و غارگونه‌ها بسیار‌اند و وصف‌ناپذیر. خنکای دره، نوای گوشنواز آب و نسیم دل‌انگیز، روح را می‌نوازد؛ درون را آرام و چشم‌ها را خیره می‌کند. این شکوه، زیبائی و صلابت، فسون‌گری طبیعت با روح است.

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

دره از درون پارک ملی تندوره به پیش می‌رود و بعد از حدود 12 کیلومتر دو آب سرد شمخال و کمی گرمتر دره دیگری با نام دره دُر بادام به هم می‌رسند. از اینجا به بعد دره کمی باز می‌شود و رود دورنگر شکل می‌گیرد. رود درونگر با حجم آب زیاد به سمت روستای محمدتقی بیگ و شهرستان درگز سرازیر می‌شود. شش، هفت ساعت گذشته است. خسته‌اید اما مبهوت همه آن زیبایی‌هایی که پشت سر جا گذاشته‌اید. دره پایان می‌یابد و به ناگاه دشتی وسیع را نظاره‌گر خواهید بود. اینک همان آب که تا لحظاتی پیش، پاهایت را نوازش می‌داد باید باغ‌های میوه، یونجه‌زارها و شالیزارها را سیراب کند و بر لبان مردمی سخت کوش خنده بکارد. راز استقبال گرم از دره نوردان را باید در این گشاده دستی طبیعت جستجو کرد.

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

نحوه دسترسی: در میدان فلسطین قوچان، سواری‌های شخصی گردشگران را به روستای شمخال می‌رسانند و در صورت هماهنگی دوباره از انتهای دره به قوچان بر می‌گردانند. جاده تا روستای شمخال آسفالته است و از تونل بلند باجگیران عبور می‌کند.

طول دره: از روستای شمخال تا درونگر، حدود 18 کیلومتر است (با استناد به تابلوی نصب شده در ابتدای مسیر).

ارتفاع دیواره دو طرف دره: در بلندترین نقاط تا 200 متر هم برآورد شده است.

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال


لوازم سفر و توصیه‌های دیگر:
بهتر است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که شب را در مسجد روستای شمخال یا ابتدای دره نزدیک حمام اول، درون چادر اقامت کنید و فردا مسیر را ادامه دهید. همچنین 3 سوئیت اجاره‌ای تقریبا در ابتدای دره وجود دارد. کفش با زیره سفت و محکم بیشتر به کار می‌آید. شب‌های آن سرد است. در روزهای آفتابی و در نیمه دوم مسیر به عینک آفتابی و کلاه آفتاب گیر نیاز دارید اما ضروری نیست. چون لباس‌ها در طول مسیر خیس می‌شوند. حداقل به یک شلوار یا شلوارک راحت برای خواب شب نیاز دارید.

توصه محیط زیستی: ترجیحا با خود هیزم ببرید و زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنید.

پوشش گیاهی: گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ (کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی (زالزالک) و سدها گیاه وحشی و دارویی دیگر.

وجه تسمیه: شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز و قوی به زبان کردی کرمانجی بوده است. کردی کرمانجی ضرب المثلی دارد به این مضمون که «مگر تیر شمخال به تو خورده است». این ضرب المثل برای افرادی به کار می رود که در واکنش به یک اتفاق نه چندان مهم، گریه و ناله بسیار سر می‌دهند.

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

معرفی دره شمخال + عکس های دره شمخال

 

 

 

 

جدیدترین مطالب