مناطق تفریحی و تفرجگاه های زنانه در تهران + تصاویر

مناطق تفریحی و تفرجگاه های زنانه در تهران + تصاویر

در شهر بزرگ تهران مناطق تفریحی و تفرجگاه های زنانه بسیار زیادی ساخته شده است که ورود آقایان به این مناطق ممنوع است. در این مطلب سماتک تعدادی از بهترین مناطق تفریحی زنانه در تهران معرفی شده است.

 

گردشگری در پایتخت برای دخترانی که به دنبال گوشه دنجی برای تفریح می گردند، کار ساده ای است. آنها در میان پارک های پایتخت گزینه های اختصاصی و زنانه ای دارند که در 4گوشه شهر واقع شده و فضای سرسبز و آزادی حاکم بر آنها فرصت خوبی برای گذراندن اوقات فراغت شان به شمار می رود.

 

ورود آقایان ممنوع!
در حال حاضر 1800 بوستان در شهر تهران وجود دارد که متعلق به خانواده‌ها است؛ در این بین زنان چند بوستان اختصاصی دارند که ورود آقایان به آنها ممنوع است.

 

این بوستان ها ساخته شده اند تا زنان شهر هم جایی برای فعالیت های ورزشی و تفریحی شان داشته باشند و هم بتوانند یک اجتماع کاملا زنانه را در پارک ها تجربه کنند.

 

بوستان بهشت مادران در منطقه 3، پردیس بانوان در منطقه 15 و پارك نرگس در منطقه 18 بوستان های اختصاصی زنان و دختران شهر ما هستند. به جز این ها قرار است به زودی یک بوستان زنانه هم برای غرب نشینان تهرانی ساخته شود که به احتمال زیاد، در گوشه ای از پارك چیتگر خواهد بود.

مناطق تفریحی و تفرجگاه های زنانه در تهران + تصاویر

بهشت مادران اولین پارک مختص بانوان درتهران است که در سال 87 با مساحت 20 هکتار تاسیس شد. این پارک پیست دوچرخه سواری حرفه ای و نیمه حرفه ای – سالن های ورزشی چند منظوره (والیبال بسکتبال و تیر و کمان) و خانه فرهنگ حورا را در خود جای داده و در تقاطع اتوبان های رسالت و حقانی، انتهای خیابان جلفا قرار دارد. نام این پارک پیش از این «نشاط» بوده است. از ورودی که گذشتید دیگر هیچ مردی را نخواهید دید.

حتی اگر بخواهید هم، به لطف ماموران خانمی که در پارک هستند و امنیت و رضایت خاطر حاضران را تامین می کنند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد. می توانید با خیال راحت و البته لباس راحت ورزش کنید، درس بخوانید، آشپزی کنید (به یمن گاز پیک نیکی و متعلقات)، دور هم بنشینید و گل بگویید و گل بشنوید و به عنوان پیشنهاد اکازیون، دوچرخه سواری کنید.

این پارک از صبح تا ساعت هفت بعدازظهر مختص خانم ها است و بعد از آن خانواده ها اجازه تردد در پارک را خواهند داشت. البته روزهای تعطیل هم پارک خانوادگی است.

شهر بانوان در جنوب تهران
بوستان ولایت در انتهای اتوبان نواب –تقاطع اتوبان تندگویان-پادگان قلعه مرغی قرار دارد و شهربانوی تاسیس شده در آن یک باغ ایرانی در عرصه ای بالغ بر 6 هکتار و در شمالی ترین بخش بوستان ولایت است که یکی از هفت قطب اصلی مجموعه بوستان ولایت به حساب می آید.

هدف از احداث شهر بانوان ارتقاء توان فرهنگی، اجتماعی و مهارتهای ورزشی بانوان در راستای حرکتهای قبلی شهرداری است. ورود کلیه آقایان به شهر بانوان ممنوع است و برنامه ریزی به گونه ای است که تمام فعالیتهای شهری این سایت از جمله فعالیت های مدیریتی، انتظامی،خدماتی، مدیریتی و… توسط بانوان انجام می پذیرد.

در بوستان ولایت لازم نیست نگران امنیت تان باشید. تجهیزات امنیتی، دوربین های مدار بسته و سیستم های پیچینگ و سیستم های اعلام حریق در این پارک بسیار پیشرفته هستند و همه جوره در آن احساس راحتی خواهید کرد.

ساختار اصلی شهر بانوان بر پایه باغ های ایرانی است و فضای شهری بسیار آرامی در آن پیش بینی شده است. در این فضا، محور دوچرخه سواری حرفه ای، محور اتومبیلرانی حرفه ای، گذر تندرستی و گذر هنرمندان به چشم می خورد و به جز اینها، زمین چمن فوتبال، زمین بسکتبال، زمین های تنیس، استخر روباز چهار فصل، باغهای ایرانی و عرصه های اجتماعی در آن وجود دارد. دیگر بخش های این مجموعه عبارتند از:

مرکز اداری و مشاوره با هدف پرورش مهارتهای اجتماعی و ارائه خدمات مشاوره به بانوان

مراکز ورزشی چند منظوره با تجهیزات ورزشی، والیبال، بسکتبال، تنیس روی میز، بدنسازی و…

کارگاه‌های آموزش عکاسی، خیاطی، نقاشی، قالیبافی، مجسمه سازی و…

مراکز زیبائی، مراقبتهای پوست و مو، تالار مد و لباس و…

فروشگاه‌های ویژه بانوان، مهد کودک، رستوران و…

در بوستان ولایت لازم نیست نگران امنیت تان باشید. تجهیزات امنیتی، دوربین های مدار بسته و سیستم های پیچینگ و سیستم های اعلام حریق در این پارک بسیار پیشرفته هستند و همه جوره در آن احساس راحتی خواهید کرد.

بوستان مادر قائم(عج)
این بوستان، در ضلع جنوب غربی بوستان قائم (عج) واقع در منطقه 18 شهرداری قرار دارد. جایی به وسعت 17 هکتار که شما می توانید در فضایی آزادتر با امنیت کامل و آزادی در انتخاب نوع پوشش به تفریحاتی که مربوط به خودتان است بپردازید.

این مجموعه فرهنگی، تفریحی، ورزشی شامل مجموعه استخر و سونا و بدنسازی، کرایه دوچرخه؛ کرایه اسکیت، رختکن زمین‌های ورزشی، رختکن زمین فوتبال، مهد کودک، کلینیک گل و گیاه، رستوران و کتابخانه است و در کنار همه اینها، دریاچه، باغ‌راه‌های اصلی و فرعی، رینگ تندرستی، زمین بدمینتون، بسکتبال، والیبال، فوتبال و پیست اسکیت و دوچرخه سواری و محوطه بدنسازی و پارکینگ  هم دارد.

بوستان پردیس بانوان
شرق نشینان تهران یا مسافران ساکن در این محدوده می توانند به سه راه افسریه-ضلع جنوب غربی میدان افسریه-ضلع شمال بوستان آزادگان سری بزنند و از بوستان پردیس بانوان استفاده کنند. این بوستان در جنوب شرقی تهران و در محدوده منطقه 15 شهرداری واقع شده و مساحت كل آن 27 هكتار و دارای یك ورودی اصلی در ضلع جنوبی است.

طراحی بوستان تركیبی از سبك ایرانی و مدرن است، سطح بوستان با استفاده از دو محور اصلی متقاطع به چهار بخش تقسیم شده كه در محل تقاطع این دو محور آبنمای مركزی استقرار یافته است. دور تا دور بوستان دو مسیر جداگانه تندرستی (سنگفرش) و دوچرخه سواری (آسفالت) احداث شده است.

مجموعه ورزشی این پارک دارای استخر بزرگسالان و كودكان،‌سونای خشك و بخار،‌جكوزی، سالن بسكتبال، ‌والیبال و… است و در بخشی از طبقه دوم آن اتاق آفتاب در نظر گرفته شده است.

– زمین فوتبال،‌فوتسال، تنیس و بدمینتون در فضای باز، ساختمان كرایه دوچرخه، ساختمان گلخانه جهت آموزش وپرورش گل و گیاه، ساختمان كتابخانه و آمفی تئاتر روباز، خانه سلامت و مهدكودك جهت نگهداری از كودكان همراه، زمین اسكیت و بازی كودكان، دریاچه مصنوعی به وسعت7000 مترمربع كه دارای امكان قایقرانی بوده و دراطراف آن آلاچیق‌هایی با طرح روستایی تعبیه شده است از دیگر بخش های این مجموعه است که می توانید از آن استفاده کنید.

مناطق تفریحی و تفرجگاه های زنانه در تهران + تصاویر

تفرجگاه های زنانه در تهران
به جز اینها، تفرجگاه های دیگری هم هستند که می توانید در آن ها خوش بگذرانید. شهربانوها زنانه ترین خانه های شهر ما هستند که با هدف سر و سامان دادن به سبک زندگی پایتخت نشین ها احداث شده اند. خانه هایی که دختران و مادران شهر ما به آنها سر می زنند و بهتر زندگی کردن و ساختن یک جامعه بهتر را یاد می گیرند. شهربانوها شاید در نگاه اول یک سالن اجتماعات زنانه با امکانات تفریحی، ورزشی و آموزشی به نظر برسند، اما مهم ترین نقش را در ترویج فرهنگ عفاف دارند.

ساخت مجموعه های شهربانو از سال 86 در دستور كار اداره كل امور بانوان قرار گرفت چون از سال 84 شورای عالی انقلاب فرهنگی راهكارهای اجرایی ترویج فرهنگ عفاف توسط را به همه دستگاه ها و ارگان ها ابلاغ کرد و شهرداری تهران هم بر اساس همین ابلاغیه موظف شد که 11 وظیفه را به اجرا برساند که از همان ابتدا، آنها را در دستور کار خود قرار داد.

بد نیست بدانید که مجهزترین، بزرگترین و کامل ترین شهربانوی تهران، شهربانوی بوستان ولایت است که در واقع تلفیقی است از بوستان های ویژه بانوان و مجموعه های شهربانو. این شهربانو در مساحتی بیشتر از 6 هكتار ساخته شده و چیزی حدود 18 ساختمان ورزشی، فرهنگی، اجتماعی را در دل خود دارد.

در این مجموعه بخش های مختلفی در سه منطقه کلی تعریف شده كه شامل بخش ورزشی، بخش سبك زندگی و بخش فرهنگی است. در تمام مجموعه های شهربانو با توجه به نیاز به تحرك و ورزش برای بانوان بخش ورزشی و بخش كودك تدارك دیده شده و خانم‌ها بهمراه فرزندان خردسال خود و دختران خود در تمام سنین می توانند در این مجموعه ها حضور پیدا كنند.

در بخش ورزشی این شهربانو امکاناتی مثل پیست دوچرخه سواری، پیست كارتینگ، سالن چندمنظوره، زمین فوتبال، زمین بسكتبال و زمین تنیس، استخر روباز و فضاهای ورزشی دیگر قرار دارد. در بخش فرهنگی، امکانات آموزشی تدارک دیده شده و در آن فروشگاه محصولات فرهنگی و مدیاتك، خانه كودك، خانه سلامت، بخش مشاوره و… قرار دارد.

مناطق تفریحی و تفرجگاه های زنانه در تهران + تصاویر

در بخش سبك زندگی هم مراكزی مثل تالار مد و لباس و سایر بخش های اداری وجود دارد. مركز مشاوره، رستوران، برج رستوران، زمینهای ورزشی روباز و مراكز زیبایی و سالن همایش، سالن سینما، گالری هنر و… فضاهایی هستند كه در مجموعه شهربانو پیش بینی شده اند و به مرور به بهره برداری می رسند.

از همه مهم تر استفاده از آفتاب و فضای باز است كه به خصوص در شهر تهران با وجود آپارتمان های كوچك كه امكان تحرك برای بانوان وجود ندارد، پارك های ما با حفظ استانداردهای جهانی می توانند فرصت خوبی برای خانم های خانه دار فراهم کنند.

خیلی از مجموعه های شهربانویی که در مناطق ساخته شده اند، سالن های استخر، جكوزی و سونا دارند، سالن ورزشی چند منظوره بدنسازی، ماساژدرمانی، كافی شاپ، كافی نت، سالن اجتماعات و تالار گفتگو در آنها ساخته شده و در یک کلام هر چیزی که تمام اقشار بانوان چه مذهبی و مقید و چه غیره به آن نیاز دارند، در شهربانوها گنجانده شده است.

منبع: تبیان

جدیدترین مطالب