خوردن گوشت قرمز در دوران پریودی

خوردن گوشت قرمز در دوران پریودی

خوردن گوشت در پریودی خیلی توصیه نمی شود و بهتر است از مصرف غذاهای حاوی گوشت قرمز زیاد اجتناب کنید. در این مقاله مشکلات و مضرات خوردن گوشت قرمز در دوران پریودی را شرح خواهیم داد. سن قاعدگی در دختران به شدت کاهش پیدا کرده است و دلیل آنهم چیزی نیست جز داشتن رژیم غذایی غلط. تغییر در الگوی تغذیه و افزایش شیوع چاقی این روزها به شدت دیده می شود و گوشت قرمز در زمان پریودی تعادل هورمونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

خوردن گوشت در پریودی

خوردن برخی غذاها در دوران قاعدگی، از جمله میوه و سبزیجات برگ دار، ممکن است علائم و دردهای پریودی را کاهش دهد، در حالی که برخی دیگر، مانند غذاهای تند و گوشت قرمز، ممکن است علائم قاعدگی را شدیدتر کنند.

 

در طول دوره قاعدگی، بدن ترکیبی به نام پروستاگلاندین تولید می کند که به رحم کمک می کند تا منقبض شود و از شر دیواره رحم خلاص شود که باعث جریان قاعدگی می شود. مصرف گوشت قرمز در این مدت به دلیل داشتن آهن و پروستاگلاندین زیاد باعث خونریزی و گرفتگی مفرط می شود. سطوح بالای پروستاگلاندین باعث گرفتگی عضلات می شود.

 

خوردن گوشت قرمز در زمان پریودی ممکن است سرشار از آهن باشد، اما پروستاگلاندین بالایی نیز دارد و در دوران قاعدگی باید از مصرف آن پرهیز کرد. اگر عادت ماهانه شما اغلب انرژی شما را می گیرد، ممکن است شنیده باشید که افزایش مصرف غذاهای غنی از آهن می تواند کمک کننده باشد.

 

اما قبل از مصرف گوشت قرمز (یکی از قوی‌ترین منابع این مواد)، این را در نظر بگیرید: مانند لبنیات، همبرگر، کوفته و … همگی حاوی اسید آراشیدونیک هستند. این بدان معناست که ممکن است مصرف گوشت قرمز انرژی بدن شما را در طول دوره عادت ماهیانه افزایش دهد اما گرفتگی عضلات را تشدید می کند.

 

غذاهایی مانند همبرگر نخود یا فیله ماهی آزاد وحشی تازه، مقداری آهن همراه با اسیدهای چرب امگا 3 ضد التهابی برای بدن شما فراهم می کنند و آن را تبدیل به یک غذای بهتر می کنند.

 

وقتی هوس خوردن همبرگر گوشت قرمز می کنید به جای آن می توانید این غذا را بخورید:

 

برگر نخود (تهیه شده با ¼ فنجان نخود) روی یک ساندویچ غلات کامل و نازک و ½ فنجان کلم بروکلی
محتوی 22٪ آهن

 

بیشتر بخوانید: علت زود پریود شدن چیست

 

قاعدگی زودرس با مصرف گوشت قرمز

پژوهشگران بریتانیایی با انجام تحقیقاتی درباره اثر مواد غذایی بر سلامت جنسی زنان متوجه شدند برخی مواد خوراکی در قاعدگی زودرس دختر‌ان جوان اثرگذار است و روی پریودی هم تاثیر می گذارند. پژوهش‌های این محققان نشان می‌دهد دخترانی که در دوران کودکی رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز دارند، دچار قاعدگی زودرس می‌شوند. همچنین خوردن گوشت در پریودی به میزان خیلی کم مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما مصرف زیاد آن باعث انقباض رحم خواهد شد.

 

برای انجام این مطالعه رژیم غذایی ۳۰۰۰ دختر ۱۲ ساله مورد بررسی قرار گرفت و نتایج به دست آمده نشان داد که مصرف گوشت به میزان بیش از ۸ بار در هفته موجب بلوغ زودرس و قاعدگی زود‌تر از موعد در این دختران می‌شود. در حقیقت مشخص شد که احتمال قاعدگی زودرس (در سن ۱۲ سالگی و یا قبل از آن) در دخترانی که به مقدار زیاد گوشت قرمز می‌خورند، ۷۵ درصد بیش از سایر دختران است. این تحقیق همچنین نشان داد که اضافه وزن و چاقی در دختران نیز موجب تسریع سن قاعدگی می‌شود.

 

متخصصان معتقدند که میان قاعدگی زودرس و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان نیز ارتباط هایی وجود دارد. این ارتباط ممکن است به آن دلیل باشد که در نتیجه قاعدگی زود‌تر از موعد، سطح استروژنی که بدن زنان در طول زندگی تولید می‌کند، افزایش می‌یابد.

 

متخصصان تغذیه تاکید می‌کنند که این نتایج به معنی حذف گوشت قرمز از رژیم غذایی دختران نیست، زیرا گوشت قرمز منبعی غنی از آهن به شمار می‌رود و نقش مهمی در پیشگیری از کم خونی فقر آهن دارد، بلکه توصیه می‌شود در مصرف این ماده غذایی افراط نشود. شرح این مطالعه در مجله تغذیه و بهداشت عمومی آمریکا به چاپ رسیده است.

جدیدترین مطالب