لاغری

لاغری

نیم نگاهی به گذشته

hpv

hpv

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود

خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود؟ برخی از مواد غذای هستند که خوردن زیاد آنها منجر به مسمومیت حاد و شدید می شود و در ادامه مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود را بیان خواهیم کرد. برخی خوراکی‌ها بیشتر از همه احتمال بروز مسمومیت غذایی در مصرف‌کننده را بالا می‌برند، در همین رابطه بهتر است با برخی از این مواد غذایی آشنا شوید. وقتی صحبت از مواد غذایی خطرناک و بیماری‌زا می‌شود کمتر کسی به فکر سبزیجات و میوه‌های تازه می‌افتد. درست است که در صورت خوردن گوشتی که کامل پخته نشده و یا مصرف ماهی یا مرغی که تازه نیست، در معرض مشکلات گوارشی و سلامتی مختلف قرار می‌گیریم، اما تحقیقات نشان داده است که برخی در این زمینه مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کنند. در اینجا با چند ماده غذایی که بیشتر باعث مسمومیت غذایی می‌شود آشنا شوید.

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

در این بخش از مقاله مهمترین مواد غذایی که باعث مسمومیت غذایی می شود را برایتان شرح خواهیم داد. اگر می خواهید بدانید خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود با این بخش همراه ما باشید.

 

اسفناج خام یا نشسته

تقریبا نیمی از تمامی موارد مسمومیت غذایی ثبت‌شده به محصولات کشاورزی مربوط می‌شود و در کمال تعجب، گفته شده که ۲۲ درصد این محصولات از نوع سبزیجات برگ‌داری مانند اسفناج هستند. از آنجایی که میوه و سبزی‌ها اکثرا به صورت خام مصرف می‌شوند، وارد شدن هر عامل بیماری‌زا به این محصولات ‌در هر کدام از مراحل تولید تا عرضه می‌تواند باعث مسمومیت های غذایی شود؛ به عنوان مثال اسفناج آلوده می‌تواند در خود نورو ویروس داشته باشد و باعث ایجاد اسهال و حالت تهوع در مصرف‌کننده شود. گفته شده که آبکشی و شستن یکی از قدم‌های ابتدایی برای از بین بردن این خطر به شمار می‌رود، اما نمی‌توان با اطمینان کامل گفت که این روش پاکسازی همیشه موثر است.

 

جوانه دانه‌ها

دانه‌های جوانه‌زده یکی از بخش‌های اصلی برخی از رژیم‌های خام خواری به حساب می‌آیند و جالب است بدانیم که شرایط مرطوب عمل آمدن این جوانه‌ها برای رشد باکتری‌هایی مانند سالمونلا ایده آل است. سالمونلا باعث بروز اسهال،‌ تب و دردهای شکمی می‌شود.

 

تخم مرغ و لبنیات

به طور کلی محصولات حیوانی که با یکدیگر ترکیب می‌شوند،‌ مانند شرایطی که در مخازن بزرگ شیر و یا تخم مرغ‌های عمده و مخلوط شده پیش می‌آید، جزو خوراکی‌هایی هستند که احتمال مسمومیت غذایی در مصرف‌کننده را بالا می‌برند؛ دلیل چنین مشکلی هم این است که در صورت آلوده بودن یکی از محصولات حیوانی واردشده به مخازن، عوامل بیماری‌زای مورد نظر در کل محصولات گسترش می‌یابند و کل محصولات ترکیب‌شده را آلوده می‌کنند. در این زمینه هم سالمونلا عامل بیماری‌زای اصلی شناخته‌شده که به عنوان مثال در تخم مرغ‌ها مشکلات جدی را ایجاد می‌کند؛ متخصصان اعلام کرده‌اند که تنها یکی از روش‌های مسموم شدن تخم پرنده‌هایی مانند مرغ، آلوده شدن تخم‌دان جاندار به نوعی باکتری خاص است که بدون ایجاد تغییرات ظاهری در محصول، ماده غذایی را مسموم می‌کند.

 

گوشت چرخ‌کرده

همانند مورد قبلی لیست،‌ خوراکی‌هایی مانند گوشت چرخ‌کرده و یا غذاهایی مثل مرغ سوخاری که حاصل کنار هم گذاشتن محصولات چند حیوان هستند هم شانس بالایی برای آلوده شدن به عوامل بیماری‌زای مختلف دارند. از طرف دیگر اگر این محصولات به طور مناسب پخته نشوند، احتمال تجمع و تکثیر‌ باکتری‌هایی مانند ای کولی و کلوستریدیوم در آن‌ها بالا می‌رود و شانس بروز مسمومیت غذایی در مصرف‌کننده را افزایش می‌دهند.

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

مرغ بریان

مرغ بریان تهیه شده از رستوران‌ها و فروشگاه‌های مربوطه، یک غذای سریع و لذیذ است. اما باید تا زمانی که هنوز داغ است آن را مصرف کنید. اگر آن را برای حدود دو ساعت به حال خود رها کنید، هر باکتری موجود در مرغ، شروع به رشد می‌کند (این مسئله در مورد مرغی که خودتان در خانه کباب کرده‌اید نیز صادق است). در این حالت شما باید گمان کنید که این یک مرغ خام و عصاره آن آلوده است.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ باکتری‌ها در دمای محیط هر بیست دقیقه یک بار تقسیم می‌شوند و تعدادشان افزایش پیدا می‌کند. شما باید غذایتان را از منطقه خطر دور نگه دارید (دمای حدود 4 تا 60 درجه) تا زمانی که برای خوردن آن آماده هستید. اگر مرغ بریان ‌شده را برای بیش از دو ساعت در گوشه‌ای رها کنید، بهتر است از آن استفاده نکنید. ابتدا مرغ را به قطعات کوچک تقسیم کنید تا به دمای مطلوب برسند.

 

اگر مرغ بریان را در منزل تهیه کرده‌اید، آن را نشویید زیرا در این حالت آلودگی پخش می‌شود، آن را در دمایی مطلوب بپزید. طبق استاندارد، مرغ زمانی به طور کامل می‌پزد که دمای داخلی آن به حدود 74 درجه سانتی‌گراد برسد، که به ازای هر 5 گرم وزن مرغ به 20 تا 30 دقیقه زمان در درجه حرارت 176 درجه سانتی‌گراد نیاز است. (اگر مرغ شکم پر است، به 15 تا 30 دقیقه زمان بیشتر برای پخت محتویات نیاز است).

 

جگر مرغ

روند رو به رشدی در مورد مصرف جگر مرغ وجود دارد. اما این می‌تواند یک انتخاب مخاطره‌آمیز باشد. زیرا کبد مرغ می‌تواند حامل باکتری‌های کامپیلوباکتر باشد.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ در مورد رسپی‌ها و منوهای غذایی پیشنهاد شده که در دمای پایین تهیه شده‌اند محتاط باشید. برای پخت کامل جگر، دمای داخلی آن باید به حدود 74 درجه سانتی‌گراد برسد و بافت کرم رنگی پیدا کند.

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

برگرها

مصرف گوشت چرخ کرده گاو و مرغ می‌تواند دردسرساز باشد زیرا هر نوع پاتوژنی می‌تواند از طریق سطح وارد آن‌ها شود؛ حتی قبل از اتمام فرآیند چرخ کردن. به علاوه این پاتوژن ها ممکن است از مرگ فرار کنند حتی اگر سطحی که برگر روی آن طبخ داده می‌شود داغ به نظر برسد. در مورد هر نوع گوشتی، رنگ نشانه قابل اعتمادی نیست. گاهی اوقات با وجود اینکه گوشت گاو را در درجه حرارت مناسب طبخ داده‌ایم، رنگ آن صورتی به نظر می‌رسد و گاهی نیز قهوه‌ای رنگ است با وجود اینکه در دمای مناسب پخته نشده است.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ یک حرارت‌سنج غذایی بسیار ضروری است. گوشت گاو چرخ شده باید در دمای 71 درجه سانتی‌گراد و گوشت چرخ شده بوقلمون و مرغ نیز باید در دمای 74 درجه سانتی‌گراد پخت شوند.

 

ماهی تن

اگر بوی این ماهی عادی باشد، احتمالاً سالم خواهد بود، درست است؟ خیر. اگر ماهی‌های خام، قبل از پخت، به طور مناسب نگهداری نشوند، می‌تواند موجب گسترش چیزی به نام مسمومیت اسکامبروئید شود، و شما قادر نخواهید بود که بوی آن را استشمام کنید. به ویژه ماهی تون مستعد ایجاد این نوع مسمومیت می‌باشد. ماهی‌های دارای این نوع آلودگی معمولاً طعم فلفل یا سوختگی می‌دهند. علاوه بر تأثیر سو بر معده، در صورت این نوع مسمومیت ممکن است راش‌های پوستی در صورت و قسمت بالایی بدن و تعریق دیده شود.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ تنها در رستوران‌های معتبر ماهی سفارش دهید و زمانی که ماهی خریداری می‌کنید در اسرع وقت آن را به یخچال یا فریزر انتقال دهید. اگر به خرید می‌روید خرید ماهی را آخرین کار خود قرار دهید تا در اسرع وقت به خانه برسید. ماهی خام باید در دمای 63 درجه سانتی‌گراد پخته شوند.

 

سالاد برگ سبز

این مسئله را بهانه‌ای برای ترک سبزیجات قرار ندهید. اما شستشو و طبخ آن‌ها به بهترین نحو را باید در دستور کار خود قرار دهید. برای مثال اخیراً در برخی کشورها کاهوها آلوده به باکتری اشرشیاکلای بودند که این، موضوع را جدی‌تر می‌کند. سبزیجات دارای برگ به ویژه باید مورد توجه قرار بگیرند زیرا اغلب به عنوان سالاد مصرف شده و پخته نمی‌شوند، پس شست‌شوی مناسب، ضروری است. علاوه براین، مزارع کشاورزی از آلودگی مبرا نیستند و به‌طور بالقوه دارای پاتوژن‌هایی نظیر کود، کنه، آب سمی، فضولات پرندگان و.. می‌باشند.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ برخی باکتری‌ها می‌توانند به کاهو بچسبند و حتی وارد آن شوند، بنابراین شستشو تضمینی برای از بین رفتن باکتری‌ها نیست. اما می‌تواند خاک را از بین ببرد و خطر وجود میکروب را کاهش دهد. در هنگام خرید، به دنبال برگ‌هایی بگردید که ترد و سفت به نظر می‌رسند. اگر قصد تهیه کاهو یا سالاد بسته‌بندی شده را دارید مراقب کوچک‌ترین زدگی و علامت باشید. باکتری‌ها به سرعت می‌توانند رشد کنند. در مورد گیاهان تازه، مطمئن شوید که برگ‌ها محکم به ساقه متصل شده‌اند و هیچ نشانه‌ای از نقاط قهوه‌ای یا سیاه وجود ندارد. در نهایت، قبل از مصرف، کاهو را سه بار بشویید. یک کاسه بزرگ را با آب سرد پر کنید، برگ‌ها را از هم جدا کرده و داخل کاسه قرار دهید، آن‌ها را برای مدت یک یا دو دقیقه با دستان خود غوطه‌ور کرده و بچرخانید، سپس برگ‌ها را به آبکش منتقل کنید و سپس دو بار دیگر یا بیشتر این کار را تکرار کنید.

 

صیفی‌جات

مشکل صیفی‌جات، و همه میوه‌های دارای پوست سفت، این است که چون همه میوه به یک باره خورده نمی‌شود و ممکن است شستن آن‌ها کمی خسته کننده باشد، در هر بار برش ممکن است آلودگی زیادی را به چاقو منتقل کرده و همراه آن از سطح میوه به سمت داخل میوه فرورود.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ تنها به آب‌کشی سطحی هندوانه، طالبی و …اکتفا نکنید، همراه با شستشو کاملاً سطح آن را مالش دهید و قبل از اینکه آن‌ها را باز کنید، کاملاً خشک کنید. پس از تکه تکه کردن صیفی‌جات برای مثال خربزه، آن را در یخچال قرار داده و ظرف سه روز آن را مصرف نمایید.

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

سالاد سیب‌زمینی (الویه)

مجموعه‌ای از میکروب‌ها می‌توانند در سالاد سیب زمینی که به طور غیراصولی با دست تهیه شده است رشد پیدا کنند. به‌خصوص اگر آن را به طور آماده از اغذیه‌فروشی تهیه کرده باشید، جایی که آلودگی متقابل با گوشت، پنیر و غیره می‌تواند رخ دهد. برخلاف باور عمومی، مشکل سس مایونز نیست، مشکل از سیب‌زمینی است. وقتی سبزیجات برش می‌خورند سطح بیشتری در تماس با پاتوژن ها پیدا می‌کنند و همچنین وقتی سیب‌زمینی پخته و نرم می‌شود، دیگر خام و سفت نیست و این، شرایط را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌آورد.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ سالاد سیب‌زمینی یا الویه را از یک محل تمیز و معتبر خریداری کنید، آن را سرد نگهدارید و ظرف مدت سه روز مصرف کنید.

 

آب سیب

شاید بسیار وسوسه‌انگیز باشد که در گوشه‌ای از جاده بایستید و درحالی‌که بسیار تشنه هستید آب سیب خریداری کنید. اما احتیاط کنید، هنگامی که سیب و دیگر میوه‌ها فشرده می‌شوند، هرگونه باکتری در سطح بیرونی می‌تواند وارد آن شود.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ در حالی که بزرگسالان راحت‌تر می‌توانند با بیماری کنار بیایند اما افراد مسن، کودکان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم خواهند کرد. برای حفظ ایمنی، مطمئن شوید که نوشیدنی سیب به روشی کاملاً سالم تهیه شده است. اگر مطمئن نیستید، به سوپرمارکت بروید و نوع پاستوریزه آن را خریداری کنید.

 

لوبیا قرمز

مسئله لوبیا قرمز، باکتری نیست، بلکه نوع خاصی از لکتین است. لکتین یک پروتئین است و نوع آن در لوبیا قرمز فيتوهماگلوتينين نام دارد که اگر با گرما از هم گسسته نشود می‌تواند موجب استفراغ و اسهال گردد.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ تنها خیساندن لوبیا قرمز در آب کافی نیست، بلکه باید آن را در آب جوش به مدت نیم ساعت خوب بجوشانید. اجاق‌گازهایی با سرعت آهسته به‌خوبی کمک‌کننده نیستند زیرا درجه حرارت به اندازه کافی بالا نمی‌رود. شما همچنین می‌توانید از کنسرو لوبیا قرمز استفاده کنید.

 

شیرینی‌های خامه‌دار

مشکل این خوراکی لذت‌بخش این است که با دخالت دست تهیه شده و مستقیماً خورده می‌شوند. بدون هیچ پخت اضافی. بنابراین باید به تمیز بودن دست‌های افراد مجری اعتماد داشته باشید. طبق آزمایشات، باکتری چرکین استافیلوکوک بر روی پوست یک‌چهارم مردم دیده می‌شود. همچنین مشکل دیگر وجود آلودگی برای تولید محصولات لبنی مورد استفاده در خامه این شیرینی‌هاست که به طور نامناسب و بدون هیچ حرارتی نگهداری می‌شوند.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ اگر مشتاق استفاده از خامه‌های قنادی هستید، مطمئن شوید که از یک مکان معتبر و پاکیزه که به طور منظم بررسی و تأیید می‌شود، خریداری می‌کنید.

 

خیار

خیارهای آلوده در سال‌های اخیر منبع شیوع چند نوع سالمونلا بودند. برخلاف بسیاری از سبزیجات، آن‌ها به‌ندرت پخته می‌شوند، بنابراین شما مستعد ابتلا به هر نوع پاتوژن هستید که ممکن است روی پوست خیارها باشد، حتی اگر خودتان از پوست آن مصرف نکنید. تیغه چاقو میکروب‌های پوست خیار را جذب می‌کند و آن‌ها را به قسمت‌های خوراکی این محصول، با هر برش، وارد می‌نماید. سبزیجات دانه‌دار مانند گوجه‌فرنگی و خیار مسئول شیوع 4 نوع از باکتری سالمونلا و بیماری‌های مرتبط با آن در سال 2012 میلادی بودند.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ همراه با شست‌شوی خیارها با آب آن‌ها را با برس‌های کوچک مخصوص مالش دهید، چه از پوست آن استفاده می‌کنید یا خیر. سپس آن‌ها را خشک کرده و زدگی‌ها را قبل از قطعه‌قطعه کردن و مصرف جدا نمایید.

مواد غذایی که باعث مسمومیت میشود | خوردن چه چیزهایی باعث مسمومیت غذایی می شود

آرد

آرد، برگرفته از دانه‌ها است. اگر دانه‌ای که آرد را از آن تهیه می‌کنند، آلوده باشد، این آلودگی‌ها می‌توانند در طی چند مرحله فرآوری زنده باقی بمانند و در نهایت به خانه‌های ما راه پیدا کنند. به همین دلیل است که هنوز هم خمیرها می‌توانند بالقوه خطرناک باشند.

 

چگونه از مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟ همیشه بعد از هر بار تماس با آرد، دست‌هایتان را بشویید.

جدیدترین مطالب