دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا

دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا

دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا

یکی از ماه های منحوس سال قمری، ماه صفر است و برای رفع بلا و گرفتاری توصیه شده است که دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا را بخوانید تا بلایا از شما و خانواده تان دور شود. ماه صفر دومین ماه قمری است که در جامعه اسلامی به نحوست شهرت دارد اما هیچ روایتی در باب نحوست ماه صفر وجود ندارد و نحسی این ماه ریشه تاریخی دارد و نه دینی و بنابر احتیاط مستحب است که دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا خوانده شود.

 

ماه صفر در میان مسلمین به ماهی نحس و شوم شهرت دارد و برای دفع این نحوست اعمال و اذکاری توصیه شده که از مهم‌ترین آن‌ها صدقه دادن و خواندن دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا است. آنچه که از گذشتگان و برخی روایات دینی ما رسیده است، ماه صفر به ماه نحس معروف بوده و در این ماه پیامبر و امامان در مورد صدقه دادن روایات زیادی نقل نموده و سفارش کرده اند. همچنین خواندن روزانه 10 مرتبه دعای یا شدید القوی … (دعای ماه صفر برای دفع بلا و گرفتاری) را توصیه کرده اند.

دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا

دعا برای دفع بلا در ماه صفر

در برخى از منابع دینی ما آمده است که ماه صفر، معروف به نحوست است؛ به ویژه چهار روز آخر ماه که وفات پیامبر گرامی اسلام (ص) و وفات حضرت امام رضا علیه السلام در آن واقع شده است. به همین دلیل بهتر است از روز اول تا آخر ماه صفر، دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا و گرفتاری خوانده شود تا به فضل خدا تمامی بلاها از انسان دور باشد. در چرایی منحوس بودن ماه صفر دلایل دیگری از جمله شهادت امام حسن (ع) و امام رضا (ع) را در این ماه ذکر می کنند. همچنین روزهای اول ماه صفر با ورود کاروان اسرای کربلا به شهر شام مصادف بوده است و نیز آغاز جنگ صفین در نخستین روز صفر بوده است که در این جنگ حضرت علی علیه السلام با لشکریان شام و معاویه جنگید و این جنگ بنابر نقلی 110 روز به طول انجامید و در پایان نیز ماجرای حکمیت پیش آمد.

 

درباره منحوس بودن ماه صفر و توصیه به خواندن دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا از شیخ عباس قمى در مفاتیح الجنان آمده است که: بدان که این ماه (صفر) معروف به نحوست است و شاید سبب آن، واقع شدن وفات رسول خدا صلى اللّه علیه و آله است در آن، همچنان که نحوست دوشنبه به این سبب است و یا به جهت آن است که این ماه بعد از سه ماه حرام (ذى القعده، ذى الحجه و محرم الحرام) واقع شده که در آن سه ماه، حرب و قتال نبوده و در این ماه، شروع به قتال مى نمودند و خانه و منازل از اهلش خالى مى شد.

 


حتما بخوانید: دعای ماه صفر یا شدید القوی صوتی


 

دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا

برای دفع بلا در ماه صفر چه دعایی بخوانیم

در برخی از روایات اسلامی آمده است که مسلمانان از انجام کارهای مهم در ماه صفر، پرهیز و برای دفع آفات و بلایای این ماه بسیار صدقه دهند و دعای هر روز ماه صفر برای دفع بلا را روزانه ده مرتبه بخوانند. به همین دلیل مسلمانان از این ماه به عنوان ماهی نحس و بدیمن یاد می کنند، چرا که در این ماه وحی قطع می شود. حضرت علی علیه السلام در این مورد فرموده است: با رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله چیزی قطع شد که با فوت هیچ احدی قطع نشد.

 

طبق نظر مبلغان و کارشناسان دینی، شیعه در ماه صفر همانند محرم محزون است و باید غمگین و اندوهگین و عزادار رحلت رسول گرامی اسلام و فرزندان ایشان باشد. بنابراین ماه صفر فی نفسه نمی تواند نحوستی داشته باشد و نحس نیست بلکه به دلیل حوادثی که در آن رخ داد از جمله این که ارتباط مردم با پیامبر اعظم قطع شد، آن را ماهی نامبارک تلقی می کنند. درهر صورت براى رفع نحوست، هیچ چیز بهتر از تصدقات، ادعیه و استعاذات وارده نیست و اگر کسى بخواهد محفوظ بماند از بلاهاى نازله در این ماه، باید برای دفع بلا در ماه صفر روزانه 10 مرتبه دعای یا شدید القوی بخواند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب