آیا رشد دیگری در انتظار بیت کوین خواهد بود؟

آیا رشد دیگری در انتظار بیت کوین خواهد بود؟

در سال 2023 با بیدار شدن بازار ارزهای دیجیتال، ارزش بیت کوین نیز جهشی قابل توجه یافته است. به گزارش والکس و به نقل از Bitcoinist، بیت کوین با مارکت کپ 443 میلیارد دلار تا تاریخ 24 ژانویه 2023، ارزشمندتر از هر بانک بزرگ دیگری در سطح جهان است. حال سؤالی مطرح است، آیا واقعاً رشد دیگری در انتظار بیت کوین خواهد بود؟ با ما همراه باشید.

 

بررسی تکنیکالی قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین بعد از تعطیلات کریسمس شروع به افزایش کرد. در حالی که عمده فعالین انتظار ریزش بازار را داشتند، بیت کوین توانست به روند صعودی بازگردد. از لحاظ تکنیکالی، قیمت بیت کوین پس از عبور از 18,500 دلار، روند میان مدت نزولی خود را شکست. همچنین بعد از آن بلافاصله پیوت‌های مهم قیمتی از جمله 21,500 و 22,700 دلار را نیز شکست. حال سوال این است که آیا می‌توان روند بیت کوین را صعودی دانست؟ جواب ما به این سوال مثبت است. نباید فراموش کرد که بیت کوین در مدت کوتاه عمر خود نسبت به رقبای قدیمی و سنتی، موفق‌تر بوده و توانسته است بازار خود را گسترش دهد و هم‌اکنون ۱۶مین دارایی با ارزش جهان از حیث ارزش بازار است.

 

آیا رشد بیت کوین ادامه‌دار است؟

قیمت بیت کوین در حال حاضر به یک ناحیه عرضه سنگین یعنی محدوده 24 هزار دلار رسیده است و نشانه‌های ضعف روند در این نمودار دیده می‌شود. بیت کوین با توجه به صعود شارپی که داشت، انتظار می‌رود اصلاح قیمتی را با سرعت آغاز کند. اما آیا صرف شکسته شدن روند نزولی، می‌توان انتظار رشد قیمتی را داشت؟ پاسخ منفی است؛ چرا که وضعیت چشم انداز اقتصاد آمریکا در آستانه رکود است، رکودی که در نتیجه افزایش سنگین نرخ بهره اتفاق افتاده است و همبستگی بین بیت کوین و بازار سهام آمریکا نیز بیش از هر نکته‌ایی مهم‌تر به نظر می‌رسد.

 

آیا بورس آمریکا بر قیمت بیت کوین اثرگذار است؟

تحلیلگران مختلفی از جمله مایکل بری در 1 فوریه در توییتر خود به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کردند که «سهام خود را در بورس آمریکا بفروشند». در حالی که اغلب این توییت‌ها فاقد تحلیل بود، اما می‌توان نتیجه گرفت که یک اصلاح معنادار در بازارهای سنتی را به دنبال خواهد داشت. با در نظر گرفتن همبستگی بین بیت کوین و شاخص 500 S&P (فهرستی از 500 سهام برتر بزرگ دولتی در ایالات متحده در بازار بورس سهام نیویورک و نزدک) می‌توان احتمال داد که در 75 درصد موارد، احتمال بازگشت قیمت بیت کوین وجود دارد.

 

از طرف دیگر باید خاطر نشان کرد که در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین 36 درصد رشد نسبت به 325 میلیارد دلار ثبت شده در 23 دسامبر 2022 داشته است. در آن زمان، شرکت پرداخت مسترکارت با مارکت کپ 328 میلیارد دلاری، کمی بالاتر از این رمزارز جا خوش کرده بود و «تسلا»ی ایلان ماسک با 396 میلیارد دلار، سیزدهمین شرکت بزرگ دنیا بود. بیت کوین در میان شرکت‌های برتر آمریکا جای خود را پیدا کرده است.

آیا رشد دیگری در انتظار بیت کوین خواهد بود؟

خرس‌ها و گاوهای بازار کریپتو در چه وضعیتی قرار دارند؟

خرس‌ها پس از افزایش 9.6 درصدی قیمت بیت کوین بین 20 ژانویه و 21 ژانویه امسال غافلگیر شدند. البته در حال حاضر قرار است که 1 میلیارد دلار از معاملات بیت کوین در 3 فوریه منقضی شوند، و خرس‌ها همچنان می‌توانند روند را برگردانند، حتی اگر اتفاقات و اخبار در حال حاضر به نفع گاوها باشد.

 

در ادامه چند سناریوی محتمل بر اساس عملکرد قیمت فعلی آورده شده است. تعداد قراردادهای اختیار معامله‌ای که در تاریخ 3 فوریه، با توجه به ابزارهای call (گاوی) و put (خرسی) و بسته به قیمت بیت کوین مورد بررسی قرار داده شده بود، متفاوت بود. بیاید نگاهی به مدل سود نظری داشته باشیم، این نکته را می‌دانید که عدم تعادل به نفع هر طرف، سود نظری را تشکیل می‌دهد. برای مثال:

 

• قیمت بیت کوین بین 21000 تا 22000 دلار: 2.700 خرید در مقابل 10.700 فروش؛ نتیجه خالص 165 میلیون دلار به نفع ابزارهای put (خرس) است.

 

• قیمت بیت کوین بین 22000 تا 23000 دلار: 4400 خرید در مقابل 4200 فروش. نتیجه خالص بین گزینه‌های فراخوانی و قراردادی متعادل است.

 

• قیمت بیت کوین بین 23000 تا 24000 دلار: 7800 خرید در مقابل 100 فروش. نتیجه خالص 180 میلیون دلار به نفع ابزارهای Call (گاو) است.

 

• قیمت بیت کوین بین 24000 تا 25000 دلار: 12400 خرید در مقابل 0 فروش. گاوها سود خود را به 300 میلیون دلار افزایش می‌دهند.

 

این اعداد نشان می‌دهد که انتظارات معامله‌گران آپشن، از قیمت بیت کوین کاهشی است. و طرف معامله‌گران نزولی یا خرسی بازار، از معامله‌گران صعودی یا گاوی بازار سنگین‌تر است. اما، خرس‌های بیت‌کوین باید قیمت را به زیر 22.000 دلار برسانند تا روند را برگردانند و سود 165 میلیون دلاری را تضمین کنند. در حال حاضر، گاوها در موقعیت خوبی هستند تا از انقضای آپشن‌های هفتگی بیت کوین سود ببرند و از درآمد حاصله برای دفاع بیشتر از حمایت 23.000 دلاری به نفع خودشان استفاده کنند.

 

واکنش بیت کوین به صحبت‌های پاول

قیمت بیت کوین از سقف 24.000 دلار عبور کرد و پس از اینکه جروم پاول، رییس فدرال رزرو ایالات متحده آمریکا نشان داد که تورم در بزرگترین اقتصاد جهان شروع به کند شدن کرده است، ارزش کل بازار کریپتو تقریباً 4 درصد افزایش یافت.

 

پاول در جریان نشست مطبوعاتی کمیته بازار آزاد فدرال در 1 فوریه، بلافاصله پس از اعلام نرخ بهره، گفت: «اکنون می‌توانیم بگوییم، برای اولین بار، روند کاهش تورم آغاز شده است.» بازارهای کریپتو که پیش از سخنرانی به صورت جانبی معامله می‌شدند، اکنون شاهد افزایش بیش از 40 میلیارد دلاری ارزش بازار در ساعات پس از اعلام بودند.

 

بر اساس آخرین ارقام کوین مارکت کپ، ارزش بازار جهانی ارز دیجیتال اکنون به 1.09 تریلیون دلار رسیده است که 3.88 درصد نسبت به روز گذشته افزایش یافته است. در همین حال، بیت کوین برای اولین بار در سال 2023 به بیش از 24.000 دلار افزایش یافت و طبق سایت کوین مارکت کپ به 24161.27 دلار رسید.

 

با این حال، پاول گفت که آنها همچنان انتظار دارند که تورم در بخش خدمات برای مدتی به افزایش خود ادامه دهد و باید برای “افزایش مداوم نرخ‌ها” آماده باشند که البته در نهایت فدرال رزرو تلاش می‌کند تورم را به سطح هدف 2٪ خود بازگرداند.

 

آیا رشد بیشتر بیت کوین امکان پذیر است؟

با توجه به کاهش تورم در ایالات متحده و ثبات وضعیت اقتصادی، سرمایه گذاری در بازار‌های ریسکی از جمله بازار ارزهای دیجیتال و به ویژه خرید بیت کوین توسط خرده فروشان و افراد معمولی شروع شده است؛ در حالی که سرمایه گذاران عمده همچنان انباشت خود را شروع نکردند.

 

جمع بندی

خرید بیت کوین در بازه‌های 4 ساله همواره با سود همراه بوده و بازارهای خرسی در بیت کوین معمولاً طول عمر یک ساله داشتند. با توجه به بهبود وضعیت اقتصادی به نظر زمان سرمایه گذاری برای بیت کوین نزدیک است. هر چند بهتر است برای این امر تحقیقات بیشتری را انجام دهید. با توجه به روند قیمت بیت کوین در طول زمان، افراد می‌توانند تصمیم خود را برای خرید و فروش بیت کوین بگیرند. برای در نظر داشتن قیمت بیت کوین، از اینجا اقدام کنید و خرید و فروش بیت کوین نیز در آن امکان‌پذیر است.

جدیدترین مطالب