طبع انار گرم است یا سرد | طبع انار در طب سنتی

طبع انار گرم است یا سرد | طبع انار در طب سنتی

طبع انار گرم است یا سرد

طبع انار چیست؟ انار یکی از میوه های بهشتی است که در فصل پاییز پدید می آید و در این مقاله می خواهیم بدانیم طبع انار گرم است یا سرد؟ طبع انار در طب سنتی بارها بیان شده است و یکی از میوه های بسیار خوشمزه و مقوی برای بدن انسان است. انار میوه بسیار خوشمزه ای است و این میوه زمستانی مخصوص شب یلدا است و در شب های سرد زمستان می توانید این میوه خوشمزه را نوش جان کنید. طبع انار و مواد مغذی موجود در این میوه بهشتی، آن را به یک داروی معجزه‌ آسا برای درمان برخی از بیماری‌ ها در طب سنتی تبدیل کرده است. انار خواص بسیار زیادی دارد و دارای بسیاری از آنتی اکسیدان های ضد سرطان است. طبع انار برای بسیاری از افراد مناسب است و وجود آنتی اکسیدان های موجود در انار باعث جلوگیری از رشد سلول های سرطانی می شود. خوردن روزانه یک لیوان آب انار در روز باعث از بین رفتن علائم التهابی در بدن می شود و دیگر سرطان نمی گیرید.

طبع انار گرم است یا سرد | طبع انار در طب سنتی

طبع انار در طب سنتی

طبع انار در طب سنتی سرد و خشک است و اگر شما عزیزان سرد مزاج هستید باید انار را با مصلحات آن که گلاب و گلپر است مصرف کنید. گلپر و گلاب دو ماده غذایی گرم است که بهترین مصلح برای طبع سرد و خشک انار بشمار می رود. اگر آرتروز دارید و در مفاصل تان التهاب ایجاد شده است طبع انار باعث می شود این التهابات که باعث درد مفاصل می شوند کاهش یابد و به درمان آرتریت کمک خواهد کرد. شما مردان می توانید با مصرف انار سرطان پروستات را نابود کنید و عصاره انار باعث می شود رشد سلول های سرطانی کند شود. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که طبع انار در طب سنتی می‌تواند آنزیم‌ هایی را که به مفاصل افراد مبتلا به آرتروز آسیب می‌ رسانند را از بین ببرد. همچنین باید بدانید که مصرف آب انار با طبع سرد و خشک خود، تولید سلول‌های سرطانی سینه را هم مهار می‌کند و حتی بعضی از آن‌ها را به طور کامل از بین می‌برد. همچنین شما می توانید با طبع انار فشار خون بالا را کاهش دهید. در یک مطالعه، افراد مبتلا به فشار خون بالا بعد از مصرف یک لیوان آب انار در روز به مدت دو هفته، فشار خون شان به طور قابل ملاحظه‌ ای کاهش پیدا کرد. بنابراین نوشیدن آب انار به طور منظم، به افراد مبتلا به فشار خون توصیه می‌شود.

طبع انار گرم است یا سرد | طبع انار در طب سنتی

طبع انار شیرین سرد یا گرم

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم طبع انار شیرین و میخوش، معتدل است. در حالی‌ که انار ترش، طبعی سرد و خشک دارد. مصرف این میوه برای سرد مزاجان چندان مطلوب نیست و قبل از مصرف انار باید طبع خود را بشناسید. اما برای بدن گرم‌ مزاجان خاصیت جوان‌ کنندگی و نشاط‌ آوری شگفت‌ انگیزی دارد. احادیث بسیاری خواص انار را یک به یک برشمرده‌اند و همه افراد خصوصا کسانی که طبع گرم دارند را به خوردن آن تشویق کرده‌ اند. طبع انار بسته به مزه‌ اش متغیر است. همانطور که می‌دانید انار‌ها می‌توانند 3 جور مزه داشته باشند که در ادامه بیان خواهیم کرد. طبع انار شیرین معتدل و درجه حرارت‌ شان 1 است. ممکن است این انار‌ها برای برخی افراد بسیار نفاخ باشند. انار‌های شیرین انسان‌های گرم‌مزاج را از نظر جنسی بسیار توانمند می‌کند. چون به نوعی رگ‌ها را باز کرده و خونرسانی بهتری به عروق صورت می‌گیرد. طبع این انار‌ها کمی خنک است و به همین خاطر کارکرد کبد را بسیار بهبود می‌بخشد و از آنجا که خون را تمیز می‌کند، رنگ چهره را هم باز می‌کند.

طبع انار گرم است یا سرد | طبع انار در طب سنتی

طبع انار ترش چیست

طبع انار ترش سرد و خشک است و بنابراین قابض هستند و می‌توانند باعث ایجاد یبوست شوند. البته در منابع طب سنتی آمده است که انار شیرین و انار ترش مصلح همدیگر هستند و طبع همدیگر را معتدل می‌کنند. یعنی بهتر است این دو با هم خورده شوند. انار ترش ادرارآور است و حرارت معده را فرو می‌نشاند. کسانی که معده‌شان غذا‌های سنگین را به راحتی هضم می‌کند معده‌های گرمی دارند. البته این گرمی معده باعث بروز مشکلات بسیار دیگری می‌تواند بشود. از دیگر مشکلاتی که انار ترش رفع‌شان می‌کند حرارت خون است. همچنین تپش قلب گرم و صعود بخار غذا از معده به سر نیز با انار شیرین می‌تواند بهبود بیابد.

طبع انار گرم است یا سرد | طبع انار در طب سنتی

طبع انار ملس گرم است یا سرد

انار ملس یا ترش و شیرین هم طبعی معتدل دارد. به این انار‌ها انار میخوش هم می‌گویند. در میان این سه دسته انار، انار میخوش برای تسکین تیزی خلط صفرا که حرارت ایجاد می‌کند بیشترین اثربخشی را دارد. همانطور که گفته شد انار شیرین و انار ترش مصلح همدیگر هستند. پس بهتر است در یک کاسه چندین انار را دانه دانه کرده و با هم مخلوط و سپس مصرف کنید. یک مصلح دیگر که برای انار شناخته‌اند مصطکی است. بهتر است افراد سردمزاج در خوردن انار احتیاط کنند و اگر انار می‌خورند آن را با زنجبیل بخورند. بعد از مصرف انار هم آب جوش و نبات میل کنند.

برچسب‌ها:

جدیدترین مطالب